Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 4 voturi

Primăvara se imunizează pinguinii


944 raspunsuri la acest subiect

#651
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 14 aprilie 2021 - 19:32

Ce bine! Sunteti pe drumul cel bun.

 

Sa zic si aici. M-am Modernizat azi. La 12.45.

Pana acum doar ma doare putintel bratul.

Am pus niste gheata preventiv.



#652
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 14 aprilie 2021 - 19:41

Ah, si ca o mare noutate, m-am trezit dimineata intr-o huruiala groaznica. Hidroforul facea ca toti dracii. L-am scos din priza. S-a ars pompa din put. Apa in casa ioc.

 

Am trecut pe apa comunitara si pentru asta am avut de inchis/deschis 11 valvule.

Noroc ca l-am batut pe CCS la cap sa mi le numerotoze cu etichete, in ordine, cu sagetele ca sa stiu ce si cum. Si am si o schemuta pe un caietel.



#653
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 14 aprilie 2021 - 20:27

Sa fie cu folos! Doamne ajuta!  [flo2]

Si eu la fel, Moderna, durere de brat, care s-a estompat in 2 zile.

Ce bine! Sunteti pe drumul cel bun.

 

Sa zic si aici. M-am Modernizat azi. La 12.45.

Pana acum doar ma doare putintel bratul.

Am pus niste gheata preventiv.



#654
roli25

roli25

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.395 mesaje

Postat 15 aprilie 2021 - 08:00

Viviana, ce e apa comunitara? Adica exista apa curenta, dar voi ati optat pt. put? Sau in situatie de avarie exista un racord la apa vecinilor? 



#655
silvi8

silvi8

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.360 mesaje

Postat 15 aprilie 2021 - 08:21

buna dimineata!

 

Viviana, bine ca te-ai descurcat cu valvele si robinetii...si la noi, in suburbii multi s-au conectat la canalizare dar au si puturi. felicitari ptr Moderna lizarea ta si a Silviei [flo2]

 

eu sambata am rapel la AZ. sper sa fie bine. sper sa nu mai am nici o reactie adversa pentru ca as vrea duminica la mare [:)]

 

Velvet, imi pare rau ca nu reusesti sa te conectezi cu elevii, nici la propriu nici la figurat. poate se va trece la scoala fizica si atunci sigur situatia se va schimba. putere iti doresc si rabdare [flo2]  pisi ce mai face?

 

strumphita noastra ce mai face oare? ati mai vorbit cu ea? Sophia e mare, o fi avut petrecere? eu nu am numarul ei, vb doar pe fb.

 

nici Michelle nu a mai intrat pe aici. poate s-a mutat si nu mai are timp...

 

parca nici Rox nu ne-a mai vizitat. sper ca sunteti bine!

 

Ant, tu ce mai faci? in afara de retete pe care le postezi pe insta ca sa ne faci in ciuda [:-)))] ai primit loc de parcare pentru barca? toate bune la voi?

 

Ella, ce faci cu atatea pahare? ai avut vreodata nevoie de toate? sau sunt de colectie si le scoti pe rand? bine ca ai unde sa le tii!

 

LauraNico, sa vina rezultatul bun [flo2]

 

Anja, indiferent daca ati avut sau nu important e ca sunteti bine acum [flo2]

 

aveti grija de voi. sanatate!



#656
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 15 aprilie 2021 - 08:24

Viviana, ce e apa comunitara? Adica exista apa curenta, dar voi ati optat pt. put? Sau in situatie de avarie exista un racord la apa vecinilor? 

Am si canalizare si apa curenta de la RAJA - regia autonoma judeteana de apa.

Dar avem si put.

In camera tehnica se intalnesc cele 2 sisteme.

 

Pana ieri am folosit doar apa din put si de la RAJA doar sistemul de canalizare (adica nu am fosa, aici  existand un sistem de evacuare ape menajere prin vacuum, canalizare gravitationala).

 

Apa din put e gratis, apa de la RAJA costa 10 lei mc.

 

Daca s-a stricat pompa care este in put si nu mai scoate apa sa o aduca in casa, a trebuit sa trec pe sistemul de la RAJA. Asta inseamna sa inchid valvulele corespunzatoare tevilor prin care vine apa din put si sa le deschid pe cele care aduc apa de la RAJA.

Avantajul ar fi ca nu mai am nevoie de hidrofor sa urce apa la etaj ca are presiune mare.

 

Trebuie sa repar pompa din put ca de acolo folosesc apa pentru udat gazonul.



#657
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 15 aprilie 2021 - 08:45

Am vorbit cu instalatorul.

El zice ca mai curand e pompa infundata cu nisip decat arsa. 

si ca vine  saptamana viitoare sa o curete, dar si eu trebuie sa chem pe cineva sa decolmateze putul pentru ca o fi si asta colmatat. Ce o mai insemna si asta si cum se face habar nu am.

 

voi afla.

===

 

Ma doare bratul nu cine stie ce si am pus putina gheata. Fii-mea mi-a zis ca ma invidiaza ca nu am nimic de fapt pe cand ea a facut ceva febra si o dor muschii si osisoarele.



#658
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.294 mesaje

Postat 15 aprilie 2021 - 09:35

Servus pinguini

 

Si ai mei au canalizare si apa curenta. Dar folosesc apa din put, pt ca cea curenta nu e prea buna (are culoare ciudata si cateodata si miroase urat). Nu sunt multe case racordate la apa curenta, asa ca poate de-aia. La noi trecerea de la una la alta se face usor, tata mi-a zis. 

 

Ai mei tb sa-si instaleze generator, pt ca se tot opreste curentul  [zirea] cat am stat noi aproape zilnic l-au oprit. 

 

Viv, bine ca sunteti ok dupa vaccin.

Ai mei sunt si ei ok, mama facuse ieri de dimineata putina febra, dar a luat paracetamol si cand a ajuns la centru, ii trecuse. Au lasat-o pe ea sa hotarasca daca se vaccineaza sau nu, asa ca a zis da.

 

Silvi, noi colectionam pahare de bere  [ph34r] avem o vitrina doar cu pahare pe care nu le folosim si una cu pahare pe care le folosim la nevoie  [:D] paharele de bere pe care le folosim sunt in dulap.

Mai colectionam si magneti, am peste 200 (am dat insa si din ei destui). Dulapurile din bucatarie sunt cu metal, asa ca magnetii stau pe ele.

 

Era soare cand m-am trezit, acum s-a ascuns  [:)] dar e frig, bate un vant rece de-ti ingheata toate cele.

 

O zi faina sa aveti. 


Editat de Ella73, 15 aprilie 2021 - 09:36 .


#659
velvet

velvet

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.613 mesaje

Postat 15 aprilie 2021 - 10:02

Salutari

 

Silvi multumesc  [flo2]  inca sper ca om reveni intr-o zi la normal. Ca meseria asta, care pt mine nu e doar meserie, nu se poate face in orice conditii. Si nu , nu fac parte din aia pe care nu-i duce capu sau orice altceva , ca sa se reajusteze.

 

Pisi meu minunat e bine. Acum ma gandesc continuu la el, ca e singurel cateva zile. Va trece cineva la el, dar eu nu mai pot pleca impacata de cand il am in viata mea. 

 

Viv sa-ti fie de bine Modernizarea! 



#660
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.294 mesaje

Postat 15 aprilie 2021 - 10:56

A trecut repede carantina, mai avem maine si gata..sambata dimineata facem testul antigen si dupa ce primim rezultatul, suntem liberi

 

E atat de frig afara incat nu duc lipsa sa ies  [:D] recuperez eu insa incepand cu ziua de sambata  [pk]


Editat de Ella73, 15 aprilie 2021 - 10:57 .



Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Geanta bebelusului

    LarisaG89
    - Ieri, 22:32

  • Cezariana È™i recuperarea

    AnaDemsa
    - Ieri, 12:03

  • Friiig

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 10:16

  • Geanta bebelusului

    ely4
    - Ieri, 10:14

  • Alegerea numelui

    BiancaDragnea
    - Ieri, 09:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -