Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Rezilienta la Pandemie


200 raspunsuri la acest subiect

#171
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.326 mesaje

Postat 22 martie 2021 - 12:24

Dana vio, te obisnuesti :) La noi nici nu mai stiu de cand e lock down, a trecut si solstitiul, si echinoctiul si noi tot in lock down sunten , and counting. Nu m-am tuns din Octombrie , urmatoarea programare am prins-o  la sfarsitul lui Aprilie, a trebuit sa dau avans ca sa-mi pastrez locul :))  Eu in masina nu am urcat de anul trecut de cand am venit de la aeroport. Unde sa merg? Local si la supermarket ma duc pe jos, trebuie sa fac miscare. Am platit un an membership la doua trusturi si nu am vizitat nimic.Ma bucur ca a inceput scoala.



#172
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.969 mesaje

Postat 22 martie 2021 - 12:34

Pe mine nu ma deranjeaza / ingrijoreaza iesitul la plimbare, ci ma intreb ce se intampla cu firma. Daca mai livram ceva / undeva si cand ? 

 

O prietena care lucreaza la o banca mi-a zis ca din martie 2020 au dat credite doar la bugetari, privatii nici gand sa primeasca ceva.

Noi nu meritam sa ne facem planuri de viitor, traim de pe azi pe maine, de la o carantina la alta !! 

O alta prietena de-a mea, bugetara si ea si sotul ei, tocmai si-au cumparat a 3a casa. A 3a. In plina pandemie ei au luat 100000euro din banca. 



#173
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 22 martie 2021 - 12:37

Cred ca toata rezilienta mea se duce dracului de tot daca astia ne fac o carantina nationala din nou !!   [zirea]  [zirea]

Dupa imaginile de la Poiana Brasov din we...nici nu e de mirare!!

Daca nici asta nu e inconstienta si dezinteres...eu nu mai spun nimic.Chiar nu pot crede ca dupa un an d epandemie, inca nu se stie ca virusul asta iubeste aglomeratiile(printre altele).



#174
Otiliav

Otiliav

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.234 mesaje

Postat 22 martie 2021 - 14:25

Dana vio, siguranta locului de munca a fost si va fi o loterie. Desigur ca pentru cei care lucreaza la stat au totusi o singuranta mai mare. Desi logic ar fi ca in anumite domenii sa se faca restructurari si la stat. Am observat de exemplu ca la pasapoarte merge foarte repede treaba. Noi in iunie am fost la amabasada cu copilul, a doua zi au emis pasaportul in Romania.

Pe noi personal ne-a afectat mai intai scaderea pretului petrolului. Dupa aceea pandemia. S-au suprapus deci si mai nasol.

Ma gandesc insa cat de greu le este celor care lucreaza in turism, horeca, etc. Domenii afectate mult de tot. Si daca mai sunt si ambii soti in acelasi domeniu cu atat mai greu.

In contextul acesta nu ma mir ca sunt partii de schi deschise in Ro.

La noi in oras primarul a indemnat localnicii sa iasa la restaurante ca altfel dau faliment. Vor sa dea tichete batranilor ca sa iasa sa manance in oras. Dar a facut acest apel pentru ca eram in extrema cealalta. Nu iesea nimeni de teama si din solidaritate cu regulile nationale. Desi cazuri erau cateva pe saptamana. Nu a facut aceasta declaratie de capul lui ci s-a consultat cu DSP-ul local.



#175
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.969 mesaje

Postat 22 martie 2021 - 14:36

Pot sa inteleg asta, desigur, ce ma deranjeaza este dubla masura. 

Suntem toti egali, doar ca unii sunt mai egali decat altii. 

 

Da si noi iesim si cumparam de la diverse firme locale tocmai ptr a-i incuraja. In partea unde se vand suveniruri vad multi care cumpara ca si noi, desi turisti nu sunt. Comand mancare si comandam si la serviciu ptr acelasi motiv. 

 

Nu ma deranjeaza ca unii merg la ski, ptr ca de fapt stau cam afara si oricum incidenta de covid este mai mare la mine in oras decat in Poiana. 



#176
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 22 martie 2021 - 14:56

in caz de carantina nationala de-aia naspa, ar fi prima data cand as iesi la proteste alaturi de oameni cu care, in mod normal, nu schimb o vorba, pentru ca nu avem interese comune...

 

mi-a ajuns. si din pdv financiar, si din pdv al sanatatii. am mai spus ca si fiu-mio, si eu am dezvoltat niste chestii din martie 2020 incoace. am mai si pierdut bani, pentru ca investeam sa reparam una si aparea alta, care impiedica ducerea la capat a tratamentului primeia.

 

am respectat cat am putut masurile, nu am mers nicaieri, eu am purtat si doua masti una peste alta, uneori (din cauza alergiilor). m-am dezinfectat de numai n-am baut spirtul ala. pana cand.

 

o sa ajunga lumea sa dea in cap ca sa supravietuiasca.


Editat de Pepco, 22 martie 2021 - 14:58 .


#177
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 22 martie 2021 - 15:05

in caz de carantina nationala de-aia naspa, ar fi prima data cand as iesi la proteste

Tu cum ai proceda daca ai fi in situatia sa decizi?



#178
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 22 martie 2021 - 18:37

pai, in primul rand, le-as da un sut in dos tuturor celor din elita aia politica de acum.

dupa care as chema expertii mei (da, chiar cunosc cativa).

masa rotunda si discutam.

nu cred in cifrele de acum. am crezut, la inceput. acum, nu.

 

nu ma ajuta cu nimic sa am o populatie neinfectata cu Covid, dar cu o gramada de alte probleme de sanatate lasate netratate din cauza ca... prioritatea e Covid (poti spune ca nu se intampla asa, parerea mea tot aia va fi).

la fel cum nu ma ajuta cu nimic sa am o populatie neinfectata cu Covid, dar cu resurse financiare minime sau inexistente (conform unui studiu din 2020, doar 1/4 din populatia Romaniei ar avea economii din care sa traiasca 6 luni. Alte 24 de procente spun ca au economii doar pentru 1 luna).



#179
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 22 martie 2021 - 19:24

pai, in primul rand, le-as da un sut in dos tuturor celor din elita aia politica de acum.

dupa care as chema expertii mei (da, chiar cunosc cativa).

masa rotunda si discutam.

nu cred in cifrele de acum. am crezut, la inceput. acum, nu.

 

nu ma ajuta cu nimic sa am o populatie neinfectata cu Covid, dar cu o gramada de alte probleme de sanatate lasate netratate din cauza ca... prioritatea e Covid (poti spune ca nu se intampla asa, parerea mea tot aia va fi).

la fel cum nu ma ajuta cu nimic sa am o populatie neinfectata cu Covid, dar cu resurse financiare minime sau inexistente (conform unui studiu din 2020, doar 1/4 din populatia Romaniei ar avea economii din care sa traiasca 6 luni. Alte 24 de procente spun ca au economii doar pentru 1 luna).

Si cum ai face sa nu ai o populatie infectata data fiind aceasta realitate de azi? 

Miniaturi atasate

  • azi.jpg


#180
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 22 martie 2021 - 19:50

Ar trebui inasprite masurile, inainte de a se dori un nou lockdown (care nu este ok dpdv economic deloc, pana la urma nu e nici asta o solutie, sa fii sanatos de covid, dar sa-ti pierzi jobul si nu ai ce pune pe masa).

1. Limitare acces nr de oameni in piete, malluri, supermaketuri. La sange si cu control daca e nevoie. La nevoie inchise mallurile peste weekend 1 luna - pot livra si online la o adica. Dar se creeaza f multa aglomeratie acolo.

2. Monitrozarea ff stricta a cluburilor gen Nuba (e un club in Bucuresti) si a altora de acelasi tip care organizeaza petreceri ilegale si roaga oamenii pe pagina lor de net sau prin retelele de socializare "Dragi clienti, va rog pt siguranta noastra, nu postati imagini pe facebook" - dar nu ti-ar fi rusine? SIguranta noastra a tuturor unde e? Deci astia amendati o data zdravan si la a doua abatere de acest gen - inchisi de tot.

3. Sunt ff mule "terase", care numai terase deschise nu sunt... adica au niste geamuri deschise si atat. Restul spatiu inchis, o prelungire a cladirii principale... si aici definite clar conditiile... stiu ca se supara horeca... dar nici asa sa incalci regulile sanitare in vazul lumii

4. Cresterea in continuare a capacitatii de testare... 




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -