Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Nastere pisica - experiente


58 raspunsuri la acest subiect

#1
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 11 martie 2021 - 15:39

Buna, Pisica noastra e aproape gata sa nasca, problema este ca de vreo saptamana tot zicem ca gata, azi e momentul, dar ea nimic. Evident ca am citit tot ce am putut gasi pe net, si am ajuns la concluzia ca e inutil [:-)))] [:-)))] , semnele corespund, dar de nascut nici gand. Are majoritatea semnelor din etapa 1 de travaliu, de doua zile are inclusiv temperatura de 37.2 (ce-i drept, luata sub labuta, dar repetat de 5-6 ori pe parcursul unei zile si mereu a fost la fel), dar nu e in travaliu si nici nu da semne ca ar fi iminent.

 

Este prima ei sarcina, si nimeni nu stie cand s-a intamplat fericitul eveniment! Tot ce facem e sa presupunem, burtica e lasata in jos, sfarcurile sunt marite si cred ca produce lapte pentru ca se vad urme uscate in jurul lor, se ascunde cu orele sub pat, e super dragastoasa, nu prea mai mananca cum trebuie, puii se vad tropaind cand sta culcata pe o parte, si le poti simti conturul cu mana..... Dar travaliu.....nici gand!

 

Asteptarea e criminala, asa ca daca aveti experiente pe tema asta, plsss help!!


Editat de Mickyyy, 11 martie 2021 - 15:40 .


#2
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 11 martie 2021 - 16:22

Pregateste-i un loc pentru naștere, gen culcuș acoperit sau cutie. Altfel te poți trezi ca naște sub pat sau în șifonier. Majoritatea pisicilor asa fac, cauta un loc cât mai ferit, întunecos, atunci când se apropie nașterea puilor.

O singura data am văzut o pisica (fără stăpân) intrata în travaliu, mergea cu burtica taras pe jos și mieuna destul de tare. 



#3
Mik

Mik

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.241 mesaje

Postat 11 martie 2021 - 16:35

Pisica ta are toate simptomele.  [:)]

 

Citeste si aici : 

https://www.wanimo.c...-la-chatte.html



#4
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 11 martie 2021 - 17:26

Pregateste-i un loc pentru naștere, gen culcuș acoperit sau cutie. Altfel te poți trezi ca naște sub pat sau în șifonier. Majoritatea pisicilor asa fac, cauta un loc cât mai ferit, întunecos, atunci când se apropie nașterea puilor. O singura data am văzut o pisica (fără stăpân) intrata în travaliu, mergea cu burtica taras pe jos și mieuna destul de tare.

 

Am incercat, nu-i place, ocoleste culcusul facut de noi, se ascunde sub pat. Am zis sa o lasam in pace, dar i-am amenajat un culcus si sub pat, am pus inclusiv scutece absorbante de bebei pe jos, sa nu faca mizerie, imediat ce a simtit ca cineva i-a umblat la culcus, s-a mutat, adica a schimbat patul din camera mea cu cel din al lui fie-mea.

 

Am poze, dar nu pot atasa, sunt prea mari....



#5
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 11 martie 2021 - 17:49

Pisica ta are toate simptomele. [:)] Citeste si aici : https://www.wanimo.c...-la-chatte.html

 

Da, stiu ca le are, doar ca daca e sa ma iau dupa ce scrie pe net, acum ar trebui sa pun deja poze cu pisoiasii. Pe net zice ca temperatura e unul din cele mai sigure semne, si ca atunci cand scade la 37.2 urmeaza sa nasca in 24-48 ore, ori deja s-au cam facut cele 48 de ore, si nimic  [:(]

De vinerea trecuta tot speram ca azi e ziua, si ziua aia nu mai vine..... E aproape de travaliu, dar nu chiar acolo....lipsesc semnele esentiale, ruperea apei de exemplu.... Si nimeni nu mai are rabdare  [bang]  [bang]  [bang]



#6
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 11 martie 2021 - 17:57

Am reusit sa micsorez pozele, poza tolanita e de aseara, cea de-a doua e facuta acum cateva momente, ascunsa in locul ei preferat, sub pat, unde petrece majoritatea timpului.

Miniaturi atasate

  • inCollage_20210311_155415059.jpg


#7
lili_mar

lili_mar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.367 mesaje

Postat 11 martie 2021 - 19:52

Mickyyy, ai un vet sa suni/intrebi/dus pisuna? Poate are nevoie de ajutor.



#8
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 11 martie 2021 - 20:17

Mickyyy, ai un vet sa suni/intrebi/dus pisuna? Poate are nevoie de ajutor.

 

Da, am cabinet langa, daca e ceva. Ma rog, daca naste noaptea, nu stiu, dar pe timp de zi e ok.

Insa nu pare sa aibe nevoie acum, nu e in suferinta, doar ceva disconfort, iar puii ii simt cum misca. Nu i s-a rupt apa, nu e in travaliu propriu-zis. Cred ca mai mult suferim noi, de nesomn si pandit pisica noaptea, decat ea in sarcina  [:)]



#9
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.927 mesaje

Postat 11 martie 2021 - 21:02

Eu am avut o experienta nereusita cu pisicuta ce o aveam demult. a nascut undeva la 2 noaptea, eu eram treaza, lucram la calculator. Puiul (unul singur, prima nastere) a iesit usor, dar nu a respirat. Era mare si frumos dar nu a trait. Nu stiu, poate nu ne-am priceput noi, proaspata mamica si eu, sa-i curatam caile respiratorii, ea l-a lins avea instinct matern dar...nu a fost sa fie. A doua zi am dus-o la veterinar sa o verifice ca e ok. Apoi am sterilizat motanul... (aveam pisica si motan. motanul era un superb ragdoll, pisicuta o maidaneza micuta si dragalasa. Puiul era alb si gri exact ca motanul...mi-a parut rau ca nu a trait).

 

Ideea e ca nu prea ai ce sa-i fai decat sa te asiguri ca e confortabila. Daca pare ca se chinuie, s-o duci la vet. Daca nu si naste normal, poti s-o duci dupa.Si eventual s-o sterilizezi la un moment dat.



#10
lili_mar

lili_mar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.367 mesaje

Postat 11 martie 2021 - 21:58

Eu ma mai uit pe profilul  foster_kittens (Instagram si FB) care ia in foster pui mici de pisica, si pisici gravide. lucreaza cu spca si plaseaza apoi pisicii si mamicile in adoptie, dupa sterilizare. Are acum o pisica gravida. Uite ca a scris despre ea:

"Cat gestation is about nine weeks: typically between 59 and 64 days depending on breed (some larger breeds go longer). I can feel the kittens moving in Gracie’s tummy with my hand, so she’s at least six weeks along. Once I can see them moving, we’ll be within a week or two of delivery.

Gracie is in my hall bathroom, where she has three cozy nests to choose from, a Feliway plug-in to help calm her nerves…..”


Editat de lili_mar, 11 martie 2021 - 21:59 .



Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -