Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 5 voturi

Inmultirea la puterea pinguin

ghetar pinguini madagascar

1021 raspunsuri la acest subiect

#491
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 08 martie 2021 - 19:30

Mianna, asta voiam să scriu și eu. Am făcut și eu trei programări pentru Brașov, mai am două de făcut în Făgăraș, acolo nu au nici AZ nici Pfizer sau Moderna.



#492
laura78nico

laura78nico

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.604 mesaje

Postat 08 martie 2021 - 20:55

Buna seara, dragi pinguine!

 

La multi ani tuturor, sa avem o primavara minunata!

 

 la mine vestie sunt asa: Maine se opereaza mama. Din cauza covid i-au recomnadat spital privat. 

 

Miercuri am programare la vaccin. 

 

Saptamana aceasta voi lucra de acasa. Daca este ceva important ma voi duce la birou. Imi spunea sefa ca spera ca din aprilie sa mergem mai mult la birou si din ce in ce mai putin de acasa. Asta imi doresc si eu.

 

Cam atat de la mine. 



#493
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.190 mesaje

Postat 08 martie 2021 - 20:59

Exact, au avut 3 luni timp in vara, in conditiile in care se stia ca vor veni valurile 2,3,4,5 si cate naiba or mai veni. Puteau face investitii pt un eventual scenariu hibrid pt copiii mari, puteau face niste ore remediale pt materia semestrului 2 (ca aia se mai putea recupera, era volumul mai mic 11 martie -1 iunie), puteau aduce elevii in grupuri mici, sa faca niste ore afara in aer liber cum au mai facut prin alte tari. Puteau investi in teste rapide, sa testeze masiv, sa accelereze vaccinarea si la profesori, sa le faca Pfizer, care are rapel la 3 saptamani, ca sa fie cat mai repede protejati, nu AstraZeneca la cei mai tineri, ca asta, avand rapel la 2 luni, profesorii capata imunitate la sfarsitul anului scolar. 

Asta trebuia sa faca idiotii naibii, nu sa stea sa scrie 700 de mii de hartii si sa ne tot ameninte .

 

Alta stire data de alti dobotoci in viata

Bucurestiul a intrat in scenariul rosu.

Masuri (dau copy-paste):

Principalele decizii: închiderea restaurantelor, a barurilor și cafenelelor la interior, închiderea teatrelor, cinematografelor și sălilor de jocuri de noroc și trecerea elevilor la școala online – cu excepția preșcolarilor, elevilor din clasele primare și a celor din anii terminali.
 

Pai mai Bula care ai scris stirea asta, nu era la fel si pana acum??? Prescolarii, clasele primare si clasele terminale mergeau si pana acum. Aia neesentiali nu i-ati trecut acum in online, cu erau putin dupa inceputul anului scolar!!

 

Însă chiar dacă prezența fizică continuă nu este posibilă acum din motive de sănătate, pot să înțeleg și asta, ceea ce mi se pare de neconceput totuși este faptul că a fost o vacanță de vară de 3 luni înaintea acestui an școlar și nu s-au stabilit niște practici, niște proceduri clare, despre cum trebuie să decurgă aceste ore, niște indicatori de performanță, un control cuantificabil cumva, modalități de evaluare. SAu poate or exista pe hârtie, dar în practică nu există niciun control. Totul pare că decurge după ureche. Știm cu toții că nu ne putem baza numai pe conștiinciozitatea profesorilor și a elevilor.

Știu că o mie de vorbe nu rezolvă nimic, dar mi se pare condamnabil modul cum este tratată problema la nivelul celor care au putere de decizie în domeniu.



#494
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 08 martie 2021 - 21:12

In Suedia, Ziua internaționala a femeii este ca sa se promoveze femeia, Pt egalitate. De asta nu se sărbătorește. Ei spun ca nu e nimic de sărbătorit. 
 

Noi am primit un tort de la bărbatul casei :). A fost surpriza, l-a cumpărat înainte sa termin eu jobul, am mers împreuna dar el a ieșit mai repede și a tras o fuga la cofetărie :). 
 



#495
aminna

aminna

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.799 mesaje

Postat 08 martie 2021 - 21:12

Monica, cei din anii terminali ar fi trebuit sa faca si ei online, dar au modificat schimbarea, si acum stau acasa numai daca atingem 6%.



#496
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 08 martie 2021 - 21:17

LauraNico, sănătate multă mamei! [flo]



#497
roli25

roli25

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.395 mesaje

Postat 08 martie 2021 - 21:18

Monica, aceeasi revolta o simt si eu, alaturi de alti parinti de copii neesentiali, ce suntem. Si n-am intalnit in jurul meu parinte din asta care sa nu fie revoltat de ce au facut, adica ce n-au facut bravii conducatori cu scoala. Nici macar cei din anii terminali nu-s prea esentiali, ca merg o saptamana da si una ba. 

 



#498
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 08 martie 2021 - 21:44

Mi-a plăcut foarte mult asta: 

 

Copiata de pe FB de la Oana D. Botezatu

 

De ziua lor, nu le doresc femeilor flori. Nu doar flori. Până la urmă, flori și ciocolată își pot cumpăra și singure. Și nu e o rușine.

 
De ziua lor, le doresc femeilor
 
să aibă parte de oameni care să le respecte pentru ceea ce sunt, nu să le pună la zid pentru ce nu sunt;
 
să aibă parte de zile în care se bucură pentru toate cele zece lucruri pe care le-au reușit, nu să se întristeze pentru singurul lucru care nu a ieșit;
 
să aibă parte de bărbați care nu doar ghicesc ce își doresc, dar, când nu ghicesc, le întrebă "pot să te ajut cu ceva?";
 
să aibă parte de parteneri care nu doar caută ciorba pe aragaz, dar și gătesc ciorba; care nu doar caută scame, dar și dau cu aspiratorul; care duc gunoiul, pregătesc copiii de școală, pun masa, spală vase;
 
să aibă parte de oameni care nu se simt datori să le trimită la cratiță sau la copii sau în ambele locuri odată;
 
să aibă alături sau în jur oameni care nu le critică pentru cum merg, cum se îmbracă, câte kilograme au, câte kilograme n-au, dacă merg la terapie, dacă nu merg la terapie, dacă merg la biserică, dacă nu merg la biserică, dacă nasc natural, dacă fac cezariană, dacă alăptează, dacă dau formula, dacă nu fac copii, dacă fac, dacă sunt în stare să îi crească, dacă nu sunt, dacă orice;
 
să aibă parte de bărbați care nu le lovesc, nu le calcă în picioare, nu le bat până la moarte, nu le bagă în mormânt;
 
să aibă parte de oameni care nu le găsesc mereu primele vinovate pentru toate, mai ales pentru fusta prea scurtă și rujul prea roșu;
 
să aibă parte de bărbați care sunt buni cu ele tot anul, nu doar de 8 martie, de ziua lor și de Crăciun;
 
să aibă parte de oameni care să le respecte pentru ceea ce sunt, nu să le pună la zid pentru ce nu sunt, indiferent despre ce punere la zid vorbim. Indiferent despre ce punere la zid vorbim.
 
De ziua femeilor, le doresc tuturor femeilor oameni care să le respecte (mai) mult și care să știe să le zică "bravo", "stai liniștită", "trecem noi și peste asta", "data viitoare vei putea mai bine", "nu plânge", "plângi", "ești un om bun", "sunt aici";
 
Ziua Femeilor nu e despre flori, inimi și ciocolată. Este despre toate lucrurile care sunt mult mai importante decât florile. ❤️
 
Hai la mulți ani, să fim bine!

 



#499
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 08 martie 2021 - 21:44

Lauranico, multă sănătate mamei! 



#500
silvi8

silvi8

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.360 mesaje

Postat 09 martie 2021 - 08:23

Buna dimineata!

 

LauraNico, sanatate mamei tale. sa treaca cu bine peste aceata interventie! [flo2]

 

Daniela, Roli, multumesc!  [flo2]

 

astazi e rece la noi, se intoarce iarna. 1 grad si cam vant, nu ca vantul ar fi ceva deosebit la noi...

C are dentist astazi. v-am zis ca si-a spart o masea definitiva deabia iesita. nu stiu cum a reusit. si fix pe maseaua aia trebuie sa cimenteze aparatul. sper sa iasa bine.





Etichetat si cu ghetar, pinguini, madagascar

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -