Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 5 voturi

Inmultirea la puterea pinguin

ghetar pinguini madagascar

1021 raspunsuri la acest subiect

#361
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 04 martie 2021 - 00:28

Oh, nasol! Sper sa fie o fractura usoara. ====== Pragul este: Pozitiv >5.5 AU/ml Negativ <5.5

 

Nu știu încă, aștept update peste noapte, ma culc acum. 
 

Înseamnă ca are anticorpi :). 
 

Metoda din laboratorul unde lucrez eu e alta, la noi pragul e 1,4 S/C. Mai mic decât, e negativ, mai mare

decât, e pozitiv. E și o zona gri, între 0,8 și 1,4 când mai sunt (in scadere) sau sunt (in creștere) ceva anticorpi dar e incert. Calculul se face raportând valoarea probei la valoarea calibratorului. La pacienți merge răspunsul “anticorpi prezenți”, “anticorpi absenți” sau “incert”. 
 

Tu nu ti-ai făcut testul, Viviana? 
 



#362
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 04 martie 2021 - 00:29

Asta e metoda noastră, Pt cei interesați :)). Avem aparat american, Abbott Architect, care îmi e in directa subordine :). 
 

https://www.fda.gov/...137383/download

 



#363
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 04 martie 2021 - 00:33

Nu știu încă, aștept update peste noapte, ma culc acum. 
 

Înseamnă ca are anticorpi :). 
 

Metoda din laboratorul unde lucrez eu e alta, la noi pragul e 1,4 S/C. Mai mic decât, e negativ, mai mare

decât, e pozitiv. E și o zona gri, între 0,8 și 1,4 când mai sunt (in scadere) sau sunt (in creștere) ceva anticorpi dar e incert. Calculul se face raportând valoarea probei la valoarea calibratorului. La pacienți merge răspunsul “anticorpi prezenți”, “anticorpi absenți” sau “incert”. 
 

Tu nu ti-ai făcut testul, Viviana? 
 

Nu mi-am facut.

 

si la noi la unele laboratoare pagul e 1,4 S/C.



#364
aminna

aminna

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.799 mesaje

Postat 04 martie 2021 - 00:51

as fi fost curioasa si ce fel de IgG-uri. nu vreau sa mai starnesc vreo disputa, dar raman la parerea mea ca anumiti anticorpi, de genul anti-nucleocapsida, folosesc numai la numar.



#365
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 04 martie 2021 - 08:04

Adica fac asta legal, se poate asa ceva? Exista astfel de notari autorizati?
Sigur ca e legal. Le am folosit la cetățenie și peste tot . Sa caute un traducător autorizat cu ștampila. Trebuie sa ii dea traducerea si legalizarea in original.

sa caute pe cineva la grupurile de romani pe Fb .

 

Poate chiar si la consulat dar sunt mai scumpi .


Editat de michelle-usa, 04 martie 2021 - 08:07 .


#366
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 04 martie 2021 - 09:37

Michelle, mersi. Acuma s-a rezolvat asa.  Probabil data viitoare se va rezolva tot asa... si tot asa

Soru-mea nu are FB  iar in LA nu are timp sa ajunga la consulat.



#367
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 04 martie 2021 - 09:46

Va spuneam acum un an si ceva ca mama a fost  ilegal acolo, o perioada, ca a cerut green-card si ca a primit.

Dupa care povestea a continuat, nu a mai primit, s-au razgandit pe nu stiu ce motiv (ca nu a facut pentru familie si ca a cerut reactivare green-cardului vechi, asa ceva, dar nu stiu prea bine)

Soru-mea a trimis din nou, acum vreo 2 luni, de data asta a cerut green-card pentru familie (reintregire), initial i-au spus ca raspunsul va veni in 8-10 luni. Intre timp i-a expirat si pasaportul...

 

si acum au inceput sa se miste. I-au cerut niste documente  iar termenul a fost 2 zile.

Ca am impresia ca a cerut Biden urgentarea cererilor.

Mie personal nu mi s-a parut  corect jocul asta de-a grenn-cardul, uite-l, nu e.



#368
silvi8

silvi8

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.360 mesaje

Postat 04 martie 2021 - 10:25

Ma bucur ca este in regula Crina.

Ce concurs e in Bacau, unul de copii, nu? Cum pleaca, cu clubul? Si unde dorm, cate zile?

Stau si eu in dubii pt Andreea, ar fi weekendul urmator, adica de sambata intr-o saptamana nationale de juniori 3 (ea e anul 2007), tot in Bacau... la ea ar fi prima data cand ar pleca in alt oras, ca pana acum toate competitiile s-au tinut in Bucuresti. Dar nah, e sala si in Bacau si le-au mai dat si lor concursuri.... Eu stau in dubii daca sa o las sau nu... ea vrea, normal... dar nu stiu ce sa fac, din cauza rahatului asta de covid :((( In mod normal o lasam fara probleme, numi faceam ganduri (decat de astea de organizare)

De aceea te intreb... ca vad ca suntem cam in aceiasi oala acum...

Monica, noi fiind izolati la capatul lumii toate concursurile sunt  in alte orase> bucuresti cel mai des, constanta, navodari sau bacau si uneori botosani sau piatra neamt. pana acum cel putin in 3 ani si ceva de cand e C la club  aici au fost concursuri. uneori merg dimineata si se intorc seara. dar uneori nu se poate din cauza distantei sau pentru ca unii copii au concurs intr-o si si altii a doua zi.

acum la bacau e concurs pana la copii 2 din cate am inteles...

eu zic sa lasi copila, oricum sunt asa putine concursuri. acum la bacau merg impreuna cu inca un club din judet. vor sta la hotel decebal. eu nu-mi fac griji pentru ca C porta marca tot timpul, o sa ii dau mai multe masti cu ea. in camera sta cu o fetita cu care se vede la toate antrenamentele. ii dau dezinfectant, manusi, daca va fi cazul. distanta deja stie sa o pastreze. ea a fost in spital si a sta la distanta..acum chiar nu-mi fac griji. e o bucurie asa de mare pentru ea ca nu vreau sa i-o stric. 

la crosul national de la botosani nu merg fetele? ca acolo s-ar putea intalni, ca sunt toti copii mai 2007 si mai mici...



#369
silvi8

silvi8

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.360 mesaje

Postat 04 martie 2021 - 10:33

ce de urari pentru Crina mea! multumesc tuturor!  [flo2]  [flo2]  [flo2]

am sarbatorit-o ieri la sala cu colegii ei. i-au cantat la multi ani si au mancat prajituri. aseara s-au uitat cu iuli si Florin la un maraton de harry potter si cam asta a fost toata aniversarea. bine ca suntem sanatosi... la anu vom sarbatori mai mult. 

 

Mihaela, sper ca nu e grav. refacere usoara mamei tale! si bafta silviei cu scoala de soferi!



#370
velvet

velvet

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.613 mesaje

Postat 04 martie 2021 - 10:36

silvi  La Multi Ani fetitei tale! sa fie sanatoasa si succes la concurs!  [flo2]

 

Miha sanatate  mamei! sa fie bine!  [pup]

 

pe ai mei ii programase departe de oras medicul de familie. n-au avut cum ajunge. deci or sa ramana nevaccinati. si bolnavi si 65 de ani.





Etichetat si cu ghetar, pinguini, madagascar

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -