Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 5 voturi

Inmultirea la puterea pinguin

ghetar pinguini madagascar

1021 raspunsuri la acest subiect

#241
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 28 februarie 2021 - 10:44

Eh, nu gravitatea situației m-a descumpănit pe mine. Eu l-am auzit la o emisiune pe coordonatorul campaniei de vaccinare, fiind întrebat de unde știe omul ce vaccin va primi, că parcă ar avea și dreptul să știe până la urmă, el a răspuns că în momentul programării își dă seama după  data rapelului (21 de zile Pfizer, 28 Moderna etc) și dacă nu îi convine, nu finalizează programarea.

De aceea am priceput eu mai greu. Mă gândesc că un om de 76+ cum e maică-mea, e posibil să priceapă și mai greu.

 

Glimmer, în marea majoritate a programărilor se respectă ce a zis col. Gheorghiță. Dar cum sunt situații în care livrările nu corespund cu previziunile, e posibil ca persoana programată să primească altceva. Nu e vina comitetului de vaccinare, care nu are de unde să știe azi când faci programarea că poate nu va avea fix vaccinul respectiv în ziua de programare, peste câteva săptămâni. Oricum seniorii (persoanele peste 65 de ani) nu primesc în momentul de față decât Pfizer sau Moderna, pentru că AstraZeneca în România este inoculat doar persoanelor până la 55 de ani. Deci sunt două variante de rapel: la 21 de zile (Pfizer) sau la 28 de zile (Moderna).

 

Acolo unde pacientul primește Moderna deși a fost programat inițial cu Pfizer, personalul de la centru explică fiecărei persoane când trebuie să vină pentru rapel (nu știu dacă primesc o hârtie cu noua zi de rapel, o să întreb).



#242
glimmer

glimmer

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.176 mesaje

Postat 28 februarie 2021 - 10:56

Mulțumesc, daniela, am înțeles. Am explicat doar de ce s-au legat informațiile mai greu în mintea mea.



#243
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 28 februarie 2021 - 10:59

Și bună dimineața și de la mine!

 

Azi avem nori, ieri a fost foarte frumos, am ieșit la plimbare. Aștept și eu primăvara.

 

Mai am și eu de programat 5 persoane (seniori) pentru vaccin, dar tot ce a intrat nou pe platformă pentru seniori a fost la centre nou deschise (adică în principiu în alte localități din județ). Ceea ce e corect, trebuie vaccinate și persoanele din alte localități. Eu aștept locuri noi pentru Brașov și Făgăraș, sper să apară în martie.

 

Antmil, te-a lăsat migrena? Oribile sunt durerile astea de cap.

 

Mă duc să cumpăr mâncare pentru pisică, nu știu ce să-i mai iau că nu mai mănâncă nimic, rar am văzut așa sclifosită  [batcap] .



#244
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 28 februarie 2021 - 11:14

[:)] de curiozitate, cand ai facut programarea?

 

a facut-o firma, 15 ianuarie. Aveam programare initiala pe 27, am fost in “lotul amanatilor”. Si am avut reprogramarea 9.02 - 9.03



#245
roli25

roli25

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.395 mesaje

Postat 28 februarie 2021 - 11:54

Eu aștept locuri noi pentru Brașov și Făgăraș, sper să apară în martie. 

Daniela, uite aici comunicatul dsp bv https://www.facebook...69066047838519/



#246
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 28 februarie 2021 - 12:12

Daniela, uite aici comunicatul dsp bv https://www.facebook...69066047838519/

 

Roli, mulțam mult! Eu voiam programări pentru Făgăraș și Brașov. Făgăraș nu a primit vaccinuri suplimentare iar la CATTIA Brașov nu mai erau locuri ieri (am verificat și noaptea și de dimineață). Probabil nu am nimerit eu momentul în care le-au pus pe platformă și s-au epuizat.



#247
aminna

aminna

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.799 mesaje

Postat 28 februarie 2021 - 13:43

 

 

Acolo unde pacientul primește Moderna deși a fost programat inițial cu Pfizer, personalul de la centru explică fiecărei persoane când trebuie să vină pentru rapel (nu știu dacă primesc o hârtie cu noua zi de rapel, o să întreb).

 

in cazul meu (ma rog, al doamnei care are grija de mama) n-a primit nimic de la centru, doar pe cale orala, ca sa zic asa, i s-a spus cand sa vina la rapel, insa i-am descarcat eu noua recipisa si i-a printat-o prietena mea.


Editat de aminna, 28 februarie 2021 - 13:55 .


#248
aminna

aminna

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.799 mesaje

Postat 28 februarie 2021 - 13:46

 

 

Mă duc să cumpăr mâncare pentru pisică, nu știu ce să-i mai iau că nu mai mănâncă nimic, rar am văzut așa sclifosită  [batcap] .

 

din experienta mea si din confirmarea veterinarului, se pare ca cea mai apetisanta e diabet management [:)]

 

asta e dieta Miannei, ca-i pe tratament cronic de cativa ani cu cortizon, si ne e teama sa nu-i creasca glicemia. si cand traia Maxy prefera mancarea ei - el avea dieta de fibre, din cauza constipatiei - si Masha, acum, care primeste o mancare despre care eu zic ca-i superioara calitativ, nu scapa nicio ocazie sa fure din mancarea Miannei.

 

veterinarul a zis ca atunci cand are un "pacient" care are probleme cu mancarea, ii desface o conserva de diabet management. daca nici pe asta n-o mananca, atunci chiar trebuie investigata problema [:)]



#249
aminna

aminna

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.799 mesaje

Postat 28 februarie 2021 - 13:47

a facut-o firma, 15 ianuarie. Aveam programare initiala pe 27, am fost in “lotul amanatilor”. Si am avut reprogramarea 9.02 - 9.03

 

deci programarea initiala tot la 21 de zile a fost, nu?



#250
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 28 februarie 2021 - 14:21

Ziua buna! 
 

Nu am nimic nou și ca atare am trecut sa va salut. O sa reduc din timpul meu pe rețelele sociale ca sa am timp de mine, am observat in ultimele săptămâni ca am din ce in ce mai putina energie pe care o consum, din păcate, in locuri in care nu îmi aduc nimic bun. 
 

Am vesti de la Strumphi, e Ok. A ieșit și ea de pe rețelele sociale și de asta nu mai e așa ușor de găsit. 
 

Duminica frumoasa, mai trec eu când am ceva interesant de spus. :) 

 





Etichetat si cu ghetar, pinguini, madagascar

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

Last Blogs

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

  • Ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 21:29

  • Starile de rau si greata din timpul sarcinii

    Mica13
    - Ieri, 20:13

  • Dansul bebelusului in burtica

    AdrianaBlo
    - Ieri, 14:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -