Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 8 voturi

Sa vina Primavara! - O floare, o raza de soare


886 raspunsuri la acest subiect

#871
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.970 mesaje

Postat 01 octombrie 2021 - 09:47

Monica nu stiu, s-ar putea. 

 

Diriga a anuntat pe grup ca luni se fac la scoala testele ptr cei care sunt in online si din 21 copii doar 12 au confirmat, plus 1 din cei vaccinati si care este deja la scoala fizic. Sunt curioasa daca pana luni se mai razgandesc. 

 

edit. litere


Editat de dana vio, 01 octombrie 2021 - 09:50 .


#872
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.651 mesaje

Postat 01 octombrie 2021 - 09:51

Nici aici nu s einghesuie sa faca teste la scoala. Habar nu am de ce.

 

Azi dimineata am fost anuntati ca  Eva e caz contact. 2 copii de la cursul de teatru sunt bolnavi. Ma seaca, ca, chiar in ultima jumatate de h i-a zis aia sa-si dea masca jos, ca era singura cu masca.

Maine avea o gramada de activitati faine, ca e ziua stiintei .... :(((



#873
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.877 mesaje

Postat 01 octombrie 2021 - 10:02

Asa sa fie? A mai reusit sa supravietiuiasca si alte virusuri pe langa SARS cov2?

 

S au dat la o parte politicosi cand a aparut asta  [biz]

Si eu am durere inn gat de ceva timp, viroza sau raceala, testul negativ.



#874
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 01 octombrie 2021 - 10:11

Eu m-am deraglat psihic de la pandemia asta, cred.

Inainte, nu eram genul de parinte panicos, fetele au mai fost racite in decursul timpului, niciodata nu m-am panicat, am mers la medic atunci cand a fost cazul, alteori daca era ceva minor le tratam acasa si oricum urmaream evolutia, daca incepea sa se remita raceala, nu mai mergeam la cabinet, daca simteam ca ma depaseste, mergeam. Si fara stress. 

Acum, cum aud pe cineva in casa sau pe langa mine tusind (chiar si inecat cu ceva), stranutand, curgand nasul, simt cum mi se pune un ghem in stomac, un gol si aproape ca nici nu mai pot manca nimic de stres si mi se invarte totul cu mine. La cat ni s-a inoculat in minte ca orice raceala de acum e covid.... (si ma rog, in unele cazuri asa si e). Si eu nu eram asa....deloc... Erau in jurul meu parinti mult mai panicati: ca raceste copilul daca nu are ceva pe cap, ca a racit si o sa roage pediatrul sa-i prescrie antibiotic (obsesia asta cu antibioticele la unele persoane), ca il retrage de tot de la gradinita, ca tot raceste ca una ca alta. Eu eram zen pe langa astia....

Nu stiu... cred ca covid o sa scap, dar cu capul, nu :(



#875
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.877 mesaje

Postat 02 octombrie 2021 - 13:34

Hello ladies,

 

Monica, uite poti sa te apuci de miscare, sa mai schimbi ideile.

 

https://www.youtube....h?v=7uNQZ8xpsTc

Am iesit dimineata la jogging usor, vremea tare frumoasa te toamna.

 

Elkia, tu mai alergi ? 



#876
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 02 octombrie 2021 - 23:48

Eu am iesit joi pe pista de atletism si am reusit sa alerg 3 ture. Cu pauze intre ele, nu legate. F greu, ai nevoie de antrenament, nu gluma.. :)))



#877
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.651 mesaje

Postat 03 octombrie 2021 - 14:25

Monica nici in tinerete nu as fi putut alerga 3 ture :)). Intotdeauna am fost nula la rezistenta.

Eu marti am fost sa fac un test de efort. L-am facut 100%, dar dupa am fost KO, KO 2 zile.



#878
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.651 mesaje

Postat 03 octombrie 2021 - 14:28

Eu m-am deraglat psihic de la pandemia asta, cred.

Inainte, nu eram genul de parinte panicos, fetele au mai fost racite in decursul timpului, niciodata nu m-am panicat, am mers la medic atunci cand a fost cazul, alteori daca era ceva minor le tratam acasa si oricum urmaream evolutia, daca incepea sa se remita raceala, nu mai mergeam la cabinet, daca simteam ca ma depaseste, mergeam. Si fara stress. 

Acum, cum aud pe cineva in casa sau pe langa mine tusind (chiar si inecat cu ceva), stranutand, curgand nasul, simt cum mi se pune un ghem in stomac, un gol si aproape ca nici nu mai pot manca nimic de stres si mi se invarte totul cu mine. La cat ni s-a inoculat in minte ca orice raceala de acum e covid.... (si ma rog, in unele cazuri asa si e). Si eu nu eram asa....deloc... Erau in jurul meu parinti mult mai panicati: ca raceste copilul daca nu are ceva pe cap, ca a racit si o sa roage pediatrul sa-i prescrie antibiotic (obsesia asta cu antibioticele la unele persoane), ca il retrage de tot de la gradinita, ca tot raceste ca una ca alta. Eu eram zen pe langa astia....

Nu stiu... cred ca covid o sa scap, dar cu capul, nu :(

 

Monica, trebuie sa iei un pic de recul. Esti extrem de incordata de cand cu covidul asta. Tu ai facut tot ce a trebuit/putut, acum asta e. Nu trebuie sa iti pui viata in parenteza, ca e scurta si e pacat.

Voi sunteti vaccinati, acu chiar daca va imbolnaviti sansele sa faceti forma grave sunt infime ... Ca poti sa imbolnavesti pe un nevaccinat, life sucks, trebuia sa se vaccineze... 



#879
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 03 octombrie 2021 - 22:09

Ai dreptate si iti multumesc.  [flo2]

Stiu ca valul asta 4 m-a destabilizat complet, aud de o gramada de oameni ca au luat boala, unii sunt mai bine, altii ceva mai rau... si de aici o strangere de inima. 

Cu vaccinarea... ce sa zic... ca de aici ne-a venit si valul 4 asa de agresiv, ca nu e lume suficient vaccinata. Dar stiu, nu am ce sa le fac, nu am ce sa schimb. Sa mai zic ca si printre rudele mele sunt astfel de persoane? Si ca mi s-a creat o teama de a ma mai vedea cu ele? De frica sa nu le fac ceva, fara sa vreau? Desi nu prea am de unde sa iau covid eu, dar am copii la scoala, mai ies pe afara....

Nu se vaccineaza pt ca nu vor, nu au incredere, spun ca vaccinul nu e sigur, ca cine stie ce efecte adverse poate dezvolta in timp, ca a fost facut prea repede, ca trebuie studii de minim 5 ani ca sa se constate efecte adverse si tot asa (vorbim de oameni destul de inteligenti, in sensul ca nu se pune problema de cipuri, 5G, diavol sau alte prostii din astea, argumentul covarsitor ala e, ca nu au fost facute studii suficiente). Am si intrebat pe unii din ei: ok, ti-e frica de efecte adverse ale vaccinului, dar de efecte adverse ale bolii, nu? Au zis ca nu... probabil se gandesc ca nu vor face boala, ca nu iau virusul. Era mai simplu pt toata lumea daca se vaccinau, scapam toti de un stres. Cred ca dintre rudele mele directe, sunt printre putinii vaccinati.... oricum nu mai ating subiectul, ca am mai primit si o replica de la cineva (nu ruda) de genul: faci ce vrei e viata ta, dar sa nu te plangi daca vrei avea probleme de sanatate peste 5-10 ani (cu trimitere la vaccin). Nu regret, daca as da timpul inapoi, as lua aceeasi decizie, dar mi-a picat cam greu replica asta

 

Si ce ma mai seaca si e stresant, e ce ai patit si tu cu Maya... stai ca aparut un caz in clasa, se inchide clasa... stai ca esti contact, daca esti contact stai in carantina (daca nu esti contact, scapi de carantina) si tot asa... Fiind rata asa de mare la noi, invariabil vor tot aparea cazuri. Acum nu au mai inchis scolile in mod direct, ca anul trecut, dar se inchid de la sine, tot aparand cazuri :(((

 

Ca tot omul, mai am perioade si perioade... asta vara am fost mai linistita, m-am bucurat de concediu (desi am fost trasa de urechi, gratuit, nu am inteles de ce, ca nu am fost singura persoana care a plecat in vacanta), ne-am plimbat...

Monica, trebuie sa iei un pic de recul. Esti extrem de incordata de cand cu covidul asta. Tu ai facut tot ce a trebuit/putut, acum asta e. Nu trebuie sa iti pui viata in parenteza, ca e scurta si e pacat.

Voi sunteti vaccinati, acu chiar daca va imbolnaviti sansele sa faceti forma grave sunt infime ... Ca poti sa imbolnavesti pe un nevaccinat, life sucks, trebuia sa se vaccineze... 



#880
Elkia

Elkia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.100 mesaje

Postat 03 octombrie 2021 - 22:21

Monica, 

te înțeleg perfect . 
pe mine nu prea m- a ținut starea de panica. 
nu am dezinfectat niciodată, noi ne- am văzut mereu cu vecinii . 
e drept ca nici un cunoscut din zona mea nu a făcut covid .

am o prietena care a avut rău de tot covid .

in schimb m- a ofticat starea asta de restricții . Pana am zis stop anu trecut in Octombrie 

Am venit in ro. 
Am venit și in Iunie și nu eram vaccinată 

pt ca noi anu trecut nu ieșeam din de, dar aveam cunoștințe care nu ieșiseră de mulți ani și anu trecut nah belea au ieșit . 
 

in August nu am avut nici o treaba . 
soacra, mama frății mei nevaccinați . 
sormea e vaccinată . 
 

acu 2 sapt a murit fratele mamei . Cel mic. Cu 17 ani mai mic ca ea. Plus ovecina . 
 

Fiecare decide pt el. Nu ma simt in măsura sa judec. 
 

so, eu sunt mai relax . 
 

 

judoka, 

da, alerg . Nu mult dar am un ritm . 
va salut  [flor]




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -