Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 8 voturi

Sa vina Primavara! - O floare, o raza de soare


886 raspunsuri la acest subiect

#831
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.650 mesaje

Postat 28 septembrie 2021 - 21:32

Am vaccinat-o pe Maya azi. Din constrangere nu din convingerie; spre deosebire de cand ne-am vaccinat noi.

Ne-a zis ca nu are voie sport toata saptamana, e trista.

Apoi am mers sa sarbatorim la o terasa unde merg eu cu lucrul la after work :). E o seara faina si calda, a fost f placut.



#832
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.969 mesaje

Postat 29 septembrie 2021 - 08:45

Neata voua, la mine plouuuuuaaaa si e frig. 

Ale e la scoala, 5 copii/26. Fain. O sa-i asculte intr-o veselie !  [:-)))]

Astept sa vad ce se hotaraste peste 6/1000, trecem obligatoriu in online sau nu. Ca pana trec cele 8zile minim pana la testare cred ca ajungem la 6. Ieri eram la 3.84.

 

Tocmai ne-au anuntat ca trebuie sa purtam masca non-stop la serviciu.  [fri]  [:I]



#833
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 29 septembrie 2021 - 09:21

Da, stiu ca nu am ce face si asta e...

Uneori da, empatia e zero. O sa-mi spuna iarasi ca se inchid scolile ca am calatorit eu asta vara, ca am fost in concediu, cine stie :))))))

Om vedea cum se va termina nebunia, deocamdata e nasol de tot la noi, cazuri multe, ATI multi... E o neincredere in vaccinul asta, ceva de speriat. SIgur totul provine de la neincrederea in sistemul medical, generata in decursul timpului. Cu toate ca acum, medicii chiar au lucrat turatie maxima,cred ca in general si-au facut treaba, incearca sa si-o faca... 

Nu stiu ce va fi.... clar in spitale ajung multi nevaccinati... unora (care se simt rau) le pare rau ca nu si l-au facut, ca au ascultat de nu stiu cine... altii au noroc de forme usoare si vin apoi si ne scot ochii ca "uite, e o simpla raceala, eu nu am patit nimic, de ce sa va vaccinati" si tot asa...

Iar autoritatile au fost slabe, foarte slabe. Pur si simpli au politizat tptul. Opozitia abia astepta, isi freaca acum mainile ca nu le-a iesit astora campania de vaccinare cum trebuie, ca sunt cazuri multe... desi, ei nu stiu ce ar fi facut mai bun. 

Vine nea ministru si spune ca Romania nu e pregatita de scoala online... pai fratioare, pandemia e de prin martie 2020.... nu ati avut timp sa va pregatiti, daca stiati ca sunt bube?! Pe bune, vii si imi spun in al treilea an scolar compromis ca nu esti pregatit? Dar cine te-a oprit sa te pregatesti?? Educatia alaturi de sanatate, trebuia pusa pe locul 1.

Monica, eu nu stiu cum sa te incurajez cu scoala, nu prea ai ce face, depinzi de sistem . Si stiu ca multi parinti care nu sunt in situatia asta, nu inteleg sau n-au empatie.

Asa porcarie cum s a gastionat situatia de catre autoritati si atatia sosoaca [smulgpar] si nivel de educatie, ce sa mai ceri ? 



#834
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 29 septembrie 2021 - 09:35

Dana, si eu astept sa vad... noi ajungem imediat la 6, aproape sigur azi, daca nu, maxim maine, ieri era 5.57/ 1000... :(((((

Stiu ca sunt discutii.. la noi in Buc efectiv intr-o luna de zile am ajuns aici... la 1 sept era 0.85/ 1000 incidenta, goroaznic de repede a luat-o in sus....



#835
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.868 mesaje

Postat 29 septembrie 2021 - 09:41

Buna dimineatza

 

va las un ness cu lapte si un interviu interesant

 

Nu merge sa pun link ul.

 

cautati interviu hello sanatate/ Luana Ibaka/dr Dulcan


Editat de Judoka02, 29 septembrie 2021 - 09:44 .


#836
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.969 mesaje

Postat 29 septembrie 2021 - 10:33

Da, stiu ca nu am ce face si asta e...

Uneori da, empatia e zero. O sa-mi spuna iarasi ca se inchid scolile ca am calatorit eu asta vara, ca am fost in concediu, cine stie :))))))

Om vedea cum se va termina nebunia, deocamdata e nasol de tot la noi, cazuri multe, ATI multi... E o neincredere in vaccinul asta, ceva de speriat. SIgur totul provine de la neincrederea in sistemul medical, generata in decursul timpului. Cu toate ca acum, medicii chiar au lucrat turatie maxima,cred ca in general si-au facut treaba, incearca sa si-o faca... 

Nu stiu ce va fi.... clar in spitale ajung multi nevaccinati... unora (care se simt rau) le pare rau ca nu si l-au facut, ca au ascultat de nu stiu cine... altii au noroc de forme usoare si vin apoi si ne scot ochii ca "uite, e o simpla raceala, eu nu am patit nimic, de ce sa va vaccinati" si tot asa...

Iar autoritatile au fost slabe, foarte slabe. Pur si simpli au politizat tptul. Opozitia abia astepta, isi freaca acum mainile ca nu le-a iesit astora campania de vaccinare cum trebuie, ca sunt cazuri multe... desi, ei nu stiu ce ar fi facut mai bun. 

Vine nea ministru si spune ca Romania nu e pregatita de scoala online... pai fratioare, pandemia e de prin martie 2020.... nu ati avut timp sa va pregatiti, daca stiati ca sunt bube?! Pe bune, vii si imi spun in al treilea an scolar compromis ca nu esti pregatit? Dar cine te-a oprit sa te pregatesti?? Educatia alaturi de sanatate, trebuia pusa pe locul 1.

 

Monica  [flo2]  nu-ti impartasesc parerea, fara suparare, eu cred ca sistemul suntem noi, fiecare dintre noi. 

Daca fiecare dintre noi ne-am face treaba cum trebuie lucrurile ar merge in directia care trebuie. 

 

Partidele lucreaza cu oamenii pe care ii au. Pe la mine prin Ardeal este o vorba, imi cer scuze anticipat : Politica este facuta din genunchi de curva.  [:I]  Cine are tupeu rezista. 

 

Daca la mine in oras, oras mic de provincie, se poate sa se desfasoare scoala online foarte bine, ar trebui sa se poata si in in Buc. Nu am nimic, dar nimic, de reprosat profesorilor. Si am vorbit cu multi parinti in oras. 

Totul pleaca de la parinti. Vineri, un copil de la clasa lui Ale a ramas in online acasa. A intrat la muzica si la desen si la matem nu.  [ph34r]  La clasa lui Ale nu exista sa nu aiba camera deschisa si asa a fost intotdeauna. Dar sunt clase la care nu deschid decat vreo 2. Si parintii le dau voie. Atunci ce scoala se poate face "in orb" ? Responsabilitatea este o strada cu dublu sens. 

 

Cand spune ca Romania nu este pregatita ptr scoala online ar trebui sa spuna ca noi romanii nu suntem pregatiti psihic ptr asta. Inca nu stim sa tragem noi-de-noi, asteptam sa fim impinsi de la spate si atunci ne ofensam ca ne simtim obligati. 

 

Da, cu sanatatea sunt de acord ca problema s-a pus gresit. Daca acceptau intrarea apartinatorilor in spitale, cu test negativ, 1apartinator/bolnav s-ar fi eliminat secretomania care-i inconjoara si care a generat multa neincredere si manie. Daca se poate intra in clinici particulare se poate intra si la stat. 

Si n-ar mai fi fost povesti ca nu-si fac datoria. Ptr ca acum daca nu mai sunt in vizorul public sigur sunt cadre medicale care nu-si fac datoria. Omul e tot om, indiferent de meserie. Ce nu poate fi verificat, nu poate fi controlat. 



#837
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.969 mesaje

Postat 29 septembrie 2021 - 10:34

Dana, si eu astept sa vad... noi ajungem imediat la 6, aproape sigur azi, daca nu, maxim maine, ieri era 5.57/ 1000... :(((((

Stiu ca sunt discutii.. la noi in Buc efectiv intr-o luna de zile am ajuns aici... la 1 sept era 0.85/ 1000 incidenta, goroaznic de repede a luat-o in sus....

 la noi a fost asa :

15.09 - 0.94

17.09 - 1.1 

24.09 - 2.59

28.09 - 3.84



#838
Otiliav

Otiliav

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.234 mesaje

Postat 29 septembrie 2021 - 10:35

Oh, de cand nu am mai avut un ness cu lapte.

 

Judoka, te simt mai bine dispusa si ma bucur.

 

Elkia, tot pe fuga furnicuto. Imi pare rau de atatea situatii negative in jurul tau.

 

Mcoca, a facut o doza intreaga de Pfizer? ce varsta are? cred ca am scris pe aici ca mijlocia mea la aproape 13 ani ar primi o treime de doza si doar o tura de vaccin. Nu ne-am hotarat inca.



#839
Otiliav

Otiliav

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.234 mesaje

Postat 29 septembrie 2021 - 10:42

Dana, cum sa li se permita apartinatori in spitale cand vorbim de o zona in izolare. Ce ar face apartinatorul? Parerea mea a fost ca in Ro au gresit cand au internat toti bolnavii. Atatea tari avea oamenii pozitivi dar cu stare buna acasa la ei, ca sa nu mai dea si la personal medical.

 

Judoka, nu aveti Only? cam de acolo am luat pentru mijlocie anul acesta. Nu merge nici de la adulti sa ii iau nici de la copii. Noroc ca mai a primit unele de la sorasa mai mare. Ba si de pe la mine a mai luat cate ceva. Chiar ieri s-a imbracat cu un set O'neil care eu l-am luat pe la 23 de ani. Am si ras ca eu si sotul ne-am adus aminte ca am stat la o mare coada undeva pe la Universitate. Se intra pe grupuri in buticul acela. Doamne ce vremuri.

 

Sau sa ii comanzi haine online. Nici eu nu m-as duce la distanta mare. Totusi, exista limite.



#840
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.969 mesaje

Postat 29 septembrie 2021 - 10:49

Dana, cum sa li se permita apartinatori in spitale cand vorbim de o zona in izolare. Ce ar face apartinatorul? Parerea mea a fost ca in Ro au gresit cand au internat toti bolnavii. Atatea tari avea oamenii pozitivi dar cu stare buna acasa la ei, ca sa nu mai dea si la personal medical.

 

Judoka, nu aveti Only? cam de acolo am luat pentru mijlocie anul acesta. Nu merge nici de la adulti sa ii iau nici de la copii. Noroc ca mai a primit unele de la sorasa mai mare. Ba si de pe la mine a mai luat cate ceva. Chiar ieri s-a imbracat cu un set O'neil care eu l-am luat pe la 23 de ani. Am si ras ca eu si sotul ne-am adus aminte ca am stat la o mare coada undeva pe la Universitate. Se intra pe grupuri in buticul acela. Doamne ce vremuri.

 

Sau sa ii comanzi haine online. Nici eu nu m-as duce la distanta mare. Totusi, exista limite.

 

Nu peste tot e zona de izolare si sunt oameni bolnavi, nu de covid, care ar fi avut nevoie de un suport moral. 

N-am pretentia sa-i fi lasat la ATI, desi cand a fost tatal meu foarte bolnav noi am intrat la ATI sa-l vedem cate 5min. MA rog, atunci nu era covid. 

 

Da, au gresit cand au internat asimptomaticii, dar a fost o situatie de genul suflam-si-iaurt. 




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Astăzi, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Astăzi, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Astăzi, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Astăzi, 14:42

  • Alegerea numelui

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:20

  • Plimbarica

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 10:10

  • ImportanÈ›a medicului pediatru 👩🏻‍⚕️

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -