Sari la conținut

Sari la conținut

* * * * - 8 voturi

Sa vina Primavara! - O floare, o raza de soare

886 raspunsuri la acest subiect

monicabo

monicabo

Membru de baza

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.308 mesaje

Postat 27 septembrie 2021 - 10:55

Sau faci vaccinul asta, la un moment dat obligatoriu, exact cum sunt cele din schema nationala de vaccinare, incepand cu momentul nasterii si aia e, terminam balciul.

• 0

mcoca

mcoca

Membru de baza

• Membri
  • 9.007 mesaje

Postat 27 septembrie 2021 - 11:32

Otilia, asa e si la noi la lucru, exact la fel.

Dar nu mi se pare corect sa ma ingradeasca pe mine, ca nea caisa e nevaccinat, ca nu vrea sa fie cipat.

Acu nu stim cine merge si paraste, dar e clar cineva :))).E de rasul plansului, ca anul trecut pe vremea asta, eram toti f relaxati.

• 0

dana vio

dana vio

Membru senior

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.292 mesaje

Postat 27 septembrie 2021 - 12:49

Cu pandemia asta, a ajuns lumea sa se imparta in doua: vaccinatii si nevaccinatii... 

Stiu, e o optiune personala a fiecaruia, nici nu comentez, am si eu in jur persoane antivaccin si nu am ce sa le fac, nici nu e moral.... dar din pacate si virusul e mult prea agresiv si a devenit critica transiterea lui....

Moral nici nu e sa ai acces la anumite lucruri in functie de vaccin... teoretic... dar practic, e ce am scris mai sus...

E doar un motiv in plus Monica. 

Inainte era cezariana vs nastere naturala, scoala fizica vs homeschooling, alaptare vs lapte praf, acasa cu copiii vs serviciu etc. 

• 1

Mik

Mik

Membru de baza

• Membri
  • 6.072 mesaje

Postat 27 septembrie 2021 - 13:55

La noi vreme de toamna, nimic de semnalat. Nici macar ploaie. 

Nu stiu la job cine e vaccinat sau nu, stam in birou fara masca si in locurile comune cu. Cursurile se fac numai cu masca. Asta e, o sa o trecem si pe asta.

Va las ceai si cafea. 

• 0

dana vio

dana vio

Membru senior

• Membri
  • 4.292 mesaje

Postat 28 septembrie 2021 - 09:45

Neata voua. 

La mine e frig si ceata, imi vine sa ma tot plimb, dar n-am timp. Ale merge la inot, eu trebuie sa gatesc si sa calc.  [smulgpar]  [fri] Prioritizez gatitul si procrastinez calcatul .  [:-)))]

Vineri m-am certat cu parintii de la scoala pe whatsapp. Asa ca am reorganizat grupul, am scos din participanti si am lasat doar 1pers/copil si admin e doar diriga. Am fost ieri la sedinta pe scoala unde am avut o chestie de lamurit, am depus o nota explicativa inclusa in pv de sedinta, i-am informat scurt si la obiect pe grup si am iesit din grup sa nu aud comentariile. Frate !! Niste idioti !! De vineri adorm si ma trezesc cu acelasi gand, si in somn mi se plimbau ideiile in cap tot despre asta.  [batcap]  [smulgpar]

Duminica am fost la targul de toamna. Am mancat placinta cu ceapa, o bunatate, am luat zacusca cu ciuperci, carnat afumat, branza grasa de oaie, turta dulce si alvita cu stafide. 

Maica-mea isi renoveaza baia si trebuie sa-mi iau liber sa facem curatenie cand termina muncitorii. Poate reusesc sa ma infing si prin dulapurile de haine.  [fri] Cred ca ma renega de tot.  [:-)))]

Ma duc la treaba. O zi faina sa aveti.  [flo2]  [flo2]

• 0

Mik

Mik

Membru de baza

• Membri
  • 6.072 mesaje

Postat 28 septembrie 2021 - 09:56

Am dormit ca un purcel : de la 9 seara la 8 dimineata. Ingrijorata de manierele mele porcine, mi-am facut un test rapid de covid (sunt vaccinata bine  [:)] ) si n-am nimic. O viroza de toamna mi-a spus mama. 

Copilul mare a avut iar o garda de 24h in serviciul de urgente, era stors azi dimineata si avea curs acum dimineata. 

Va trimit aer proaspat de toamna si cafelutza. 

• 1

Judoka02

Judoka02

Membru senior

• Membri
  • 3.380 mesaje

Postat 28 septembrie 2021 - 09:58

Neatza,

la o cafea tarzie.  [cit]

Dana , dar ce prostii aveau in cap de te ai suparat? Noi nu avem asa ceva. Au grupul clasei copiii si atat. Parintii nu scriu acolo. Bine, la astia mici era catastrofa uneori, 100 de mesaje aiurea, se mai cearta, se mai jignesc.

Cu aranjatul, si eu aveam meciuri dein astea, nu se merita sa ti consumi energia, las o pe mama ta sa fie multumita cu lucrurile ei.  [pup]

Vroiam sa ma laud ca Ado a luat nota maxima la dictare, l-a felicitat si profesoara. O sa vina teste mai grele si comentarii si interpretari. Astea sunt grele, dar deocamdata e super  [batetoba] Nici o idee nu am daca asta conteaza pt brevet, sper ca da. [:)]

Cam asta, duminica a plouat cu bulbuci si noi am facut lectii cu spor. Azi antrenament pt toata lumea. 

o zi frumoasa  [flo2]

• 3

Mik

Mik

Membru de baza

• Membri
  • 6.072 mesaje

Postat 28 septembrie 2021 - 10:09

Judoka, notele (toate mediile) se iau in calcul pentru brevet sub forma de puncte. La sfirsit de an scolar vor sti cite puncte au. Unii au deja brevetul validat si exemenele vor servi a mai cumula punte si a avea o "mentiune" (calificativ) mai bun. 

Danutza, eu am experimentat cearta cu unii parinti cind aveam copiii la Liceul Francez din Mexico (era pe email :) ). Ca sa se rezolve treaba am spus ce trebuie medicului care era si medicul ambasadei. Ca unii parinti se faceau ca nu vad si altii erau ofuscati, o buna parte imi dadea dreptate. 

• 2

monicabo

monicabo

Membru de baza

• Membri
  • 8.308 mesaje

Postat 28 septembrie 2021 - 10:16

Judoka, felicitari pt Ado!

Aici la noi e cu grupuri de whatsapp... grup parinti+ diriginta, mai era un grup parinti fara diriginta (ala in care incepau parintii sa propuna ce cadouri trebuie luate pt profesori - grupul ala eu il urasc, foarte multa preocupare cu cumparam pt profi si ma enerveaza mentinerea acestui sistem, uneori am impresia cu nu profii cer, ci parintii se arunca, si uneori la sume mult prea mari - in fine, in ultima vreme au lasat-o mai moale.... eu nu am nimic cu cadourile, dar sa fie ceva simbolic, o floare, un martisor, o chestie draguta de Craciun, eventual facut de copii, chestii de genul asta), grup copii + diriginta si tot asa, fel de fel de grupuri.

Iar pe grupul de parinti, apar uneori contre si conflicte, de multe ori pe teme marunte, nerelevante pt mine. Cand apare o problema mai grava, nimeni nu zice nimic, tac toti ca melcii. In rest, se aprind la orce nimic.

Si eu m-am contrat cu diriginta pe un astfel de grup, am intrebat de ce de 2-3 saptamani la fizica nu vine prof, adica de ce nu intra online, ce se intampla, e vreo problema si de ce nu se ia nici o masura, ca nu este normal sa piarda copiii materie pe banda rulanta si sa fim anuntati daca totusi e vreo problema. Nimeni nu a scris absolut nimic, nici un parinte, m-a sunat dna diriginta la scurt timp sa ma roage sa nu mai fiu asa de vocala si sa nu mai intreb tot felul de lucruri si sa fac comentarii inutile (!!!!!)  [fri]  [fri]  [fri]

Ca oare m-am gandit cumva ca profesoara are covid si poate e intr-o stare grava. Da, dna diriginta, m-am gandit si la aceasta posibilitate, dar trebuia sa fim anuntati si sa se gaseasca o metoda prin care sa fie recuperata materia. Nu sa fim lasati cu ochii in soare. SItuatia dura de 2-3 saptamani si nu e normal sa se ascunda gunoiul sub pres, asa cum e obiceiul la noi. Mi se pare fff grav ca un prof sa nu-si tina orele.

Problema cu dna profesoasa nu era nici covidul nici alta problema medicala.... de fapt sufera de niste chestii incurabile, care nu au tratament din pacate: lene, nesimtire si indolenta. Pur si simplu isi vede de treburile personale si o tin in scoala niste pile si relatii sus puse.... etrna problema. Anul asta nu o mai avem... sesizari am facut.. oha... 

Dnei diriginte i-am spus f clar ca eu atat timp cat voi observa o problema serioasa, o voi spune. Nu sunt adepta scandalului, sunt o persoana de bun simt, dar atata timp cat am o problema sa u o intrebare serioasa de pus, o voi face. Am picat la pace pana la urma, i-am explicat ca este vorba de copiii nostri si ca nu mi se pare normal sa existe profi care nu-si tin orele si sa nu anunte daca apare vreo probema serioasa (dar nu lene sau nesimtire). Dar ca ma roaoa frumos sa nu mai scriu pe grup, sa-i scriu doar ei, ca sa agit pe ceilalti parinti (!!!) - Mai vedem, uneori e bine si sa agiti...  [clo]  [clo]

Altminteri, sunt o fiinta f linistita, nici nu scriu pe grup cu saptamanile, dar si daca apare ceva nasol, voi semnala si pica bomba... [masc]  [8]  [8]  [8]

• 1

Judoka02

Judoka02

Membru senior

• Membri
  • 3.380 mesaje

Postat 28 septembrie 2021 - 10:18

Judoka, notele (toate mediile) se iau in calcul pentru brevet sub forma de puncte. La sfirsit de an scolar vor sti cite puncte au. 

Mik, eu stiu ca pot obtine din note 400 de puncte. Si nu la toate materiile , fara engleza, desen, sport, etc

La franceza max e 100. Conteaza toate evaluarile, testele, atitudinea in clasa. Aici imi e neclar.

• 0

Intrebari Panica

• Scaun cu mucus și sange

Andrea1674
    - Ieri, 09:08

• Despre greturi in trimestrul 2

teia91
    - Ieri, 07:07

• Hrana bebe

Sori si Levi
    - oct 18 2021 12:38

• Hematom