Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 8 voturi

Sa vina Primavara! - O floare, o raza de soare


886 raspunsuri la acest subiect

#801
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.651 mesaje

Postat 24 septembrie 2021 - 10:01

Buna diminetza,

 

[cit]  [cit]

 

Am vazut aseara la francezi un reportaj pe unul din cele mai mari vase de croaziera.(apr 6000 de pasageri). Filmat candva in 2017-18. Daca visezi la asa ceva, cam poti sa uiti.

 

Opriri in Barcelona, Mallorca, Marseille, Pisa, Roma si dupa, parca se intorceau.

Grupul de vietnamezi: luat cu autocarul, plimbat oras, opriri poze obiective importante , 10 min,la loc comanda in autocar.
La Roma era asa o inghesuiala la principalele atractii , de abia apucai sa vezi ceva. Daca optai pt excursie individuala, 300 euro de persoana. 
 

Asta asa, in mare. Interesant, dar nu e pe gustul meu turismul de masa.

 

————

In sfarsit vineri  [hop]

La scoala au inceput deja cu teste si evaluari. Notele la muzica mi se par tare mici, max clasei e 15 (din 20 puncte).

 

Trebuie sa ajung la magazinele alea, de n am apucat saptamana trecuta  [:D]

 

un week end frumos va doresc

 

Ti-am zis cu Muzica si desenul si sportul :))))). Maya are deja note la toate materiile.

Cea mai mica nota la tehnologie. au un cretin fara margini. Au fost notati sur la capacitatea de a raspunde la TOATE intrebarile (intrebari din lectia pe care o preda in acelasi timp), nu cat de corect era raspunsul. Incredibil.



#802
Otiliav

Otiliav

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.235 mesaje

Postat 24 septembrie 2021 - 10:23

Salutare!

 

Sunt muci de oboseala. Am lucrat multe ore suplimentare saptamana aceasta si nu ma mai tin balamalele. Din fericire m-a ajutat cineva cu curatenia acasa, rufe la spalat nu-s asa multe dar mancare deloc. Mananca familionul ceva de speriat. Termite. Nici banane nu mai erau de dimineata desi nu sunt fani.

 

Fimea cea mare a trecut super usor peste vaccin. Ceva durere la mana dar nu a facut febra, nu s-a simtit rau. Am inteles ca cei sub 18 ani nu primesc aceeasi concentratie de ser dar nu am cautat detalii.

La scoala ei nu mai sunt cazuri noi asa ca sunt din nou pe verde. Ce bine. Nu ii placea sa se trezeasca la 6 ca sa se  testeze.

 

Nu pot spune ca am ceva avantaje ca sunt vaccinata. Al meu nici atat ca lucreaza de acasa.

La noi peste 70% din populatie au o doza, peste 60% doua doze de vaccin. Azi e conferinta si se asteapta relaxari mari. Mai vedem.



#803
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.877 mesaje

Postat 24 septembrie 2021 - 11:16

Salutare!

 

Din fericire m-a ajutat cineva cu curatenia acasa, rufe la spalat nu-s asa multe dar mancare deloc. Mananca familionul ceva de speriat. Termite. Nici banane nu mai erau de dimineata desi nu sunt fani.

 

Zici ?  [:D]  [biz] am zis macar doua zile sa trag de un castron mare de salata de bouef.
L. isi face singura niste wrap cu de toate sau salata. Cei mici mananca la cantina si asta ma mai salveaza.



#804
Otiliav

Otiliav

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.235 mesaje

Postat 24 septembrie 2021 - 11:31

La mine cea mare mai cumpara de la cantina.

Zau, am inceput sa ne iritam la intrebarea "ce e de mancare azi?"

 

Cateodata iau mancarea mea de pranz de la cantina acasa ca e deja ambalata. Doar anumite feluri care stiu ca le plac. Mai salvez cate o masa pentru cele mici mai ales can suntem pe fuga catre activitati.

 

Amandoua cele mari isi mai si gatesc.

Dar cumparaturile cam eu le fac. Pungi mari, fara numar.



#805
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.651 mesaje

Postat 24 septembrie 2021 - 11:51

Traiasca cantina  [pk]  [pk]  [pk]

 

Eu nu stiu ce m-as face fara mancarea de la cantina zau :).



#806
Otiliav

Otiliav

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.235 mesaje

Postat 27 septembrie 2021 - 10:31

Salutare! Poftiti la [cit]

 

Ah, cred ca trebuie sa schimbam titlul subiectului ca vine toamna peste noi vrem, nu vrem  [:D]

 

Ah, s-a renuntat la distantare, multe masuri restrictive. A fost petrecere cu artificii si nebunie in orase. Nu am serbit. Mi se pare ciudat sa se renunte brusc la toate masurile. Ca nu s-a evaporat virusul. Dar nah, cine nu s-a vaccinat pana acum isi asuma decizia.



#807
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.651 mesaje

Postat 27 septembrie 2021 - 10:34

Otilia, sunt extrem de geloasa pe voi. In acelasi timp, la mine la lucru ne f.. la icre sa tinem masca corect, in conditiile in care suntem 90% vaccinati. Este o persoana care se tot duce si paraste la director si ala nu are ce face decat sa ne invadeze de mail-uri.  Asa o tampenie fara margini.



#808
Otiliav

Otiliav

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.235 mesaje

Postat 27 septembrie 2021 - 10:48

Coca, noi nu am purtat masti la serviciu si nici in general. Am purtat cu alte ocazii pe la doctori, ambasada si de cateva ori la magazine.

 

Cu nevaccinatii la serviciu e o discutie lunga de tot. Nu stiu cum e legislatia in Franta. Dar aici angajatorul e obligat sa iti ofere un loc de munca sigur. Ori daca tu nu esti vaccinat el nu iti poate garanta siguranta. Dar nici nu te poate obliga sa te vaccinezi. De fapt nici nu te poate intreba daca esti sau nu vaccinat. Oficial nu poate  sa te intrebe ca practic se cam stie din discutii colegiale. Din ce inteleg eu, tot ce poate face angajatorul e sa iti recomande sa lucrezi de acasa daca nu esti vaccinat, ca sa te protejeze. Daca vii la munca o faci pe riscul tau desi legal inca nu a fost introdus un astfel de paragraf in legea muncii.

Eu nu stiu exact care colegi nu sunt vaccinati. Si apai cum sa tin disctanta mare fata de ei cand nici nu ii stiu. Nu mai zic ca se intampla sa apara la un colt de coridor sau sa ne intersectam in graba la toaleta.



#809
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 27 septembrie 2021 - 10:48

Super, ce bine ca se revine la normal la voi.

Bineinteles ca fiecare om isi va masurile de preventie pe care le considera si eu as face acest lucru.

La noi e din mai rau in mai rau, nu vad nici o speranta, cred ca atunci cand voi muri vom fi pe la valul 48, ceva de genul asta...

Eu am facut tot ce a depins de mine, m-am vaccinat, am respectat tot... dar se transmite ca vantul si ca gandul, mi-e frica... Am cam obosit...

Salutare! Poftiti la [cit]

 

Ah, cred ca trebuie sa schimbam titlul subiectului ca vine toamna peste noi vrem, nu vrem  [:D]

 

Ah, s-a renuntat la distantare, multe masuri restrictive. A fost petrecere cu artificii si nebunie in orase. Nu am serbit. Mi se pare ciudat sa se renunte brusc la toate masurile. Ca nu s-a evaporat virusul. Dar nah, cine nu s-a vaccinat pana acum isi asuma decizia.



#810
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 27 septembrie 2021 - 10:53

Cu pandemia asta, a ajuns lumea sa se imparta in doua: vaccinatii si nevaccinatii... 

Stiu, e o optiune personala a fiecaruia, nici nu comentez, am si eu in jur persoane antivaccin si nu am ce sa le fac, nici nu e moral.... dar din pacate si virusul e mult prea agresiv si a devenit critica transiterea lui....

Moral nici nu e sa ai acces la anumite lucruri in functie de vaccin... teoretic... dar practic, e ce am scris mai sus...




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -