Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 8 voturi

Sa vina Primavara! - O floare, o raza de soare


886 raspunsuri la acest subiect

#781
Otiliav

Otiliav

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.235 mesaje

Postat 21 septembrie 2021 - 12:05

Judoka, la copii in plin puseu de crestere eu zic ca sunt riscuri mai mari. Noi inca nu ne-am hotarat cu mijlocia. Sincer cam imi da cu virgula. Are de facut si vaccin HPV si nu as vrea sa fie asa unul dupa altul. E bine sa aive corpul timp intre ele.

Pe de alta parte va face doar o doza de Pfizer. Nu primeste certificat verde, n-am priceput la ce o anume o ajuta din punct de vedere al restrictiilor. Ne gandeam sa il faca inainte de vacanta pentru ca altfel nu va putea juca handbal. Pe de alta parte n-am vrea sa fie cu febra fix cand ar trebui sa se odihneasca.

Cea mare face maine prima doza. Dar la ea altfel se pune problema. E aproape de 17 ani, in alta faza de crestere. Iar ea va putea face si a doua doza.

Si noi oricum o vom avea pe cea mica nevaccinata.

Deci tot spectrul.



#782
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.875 mesaje

Postat 21 septembrie 2021 - 12:19

 

Pe de alta parte va face doar o doza de Pfizer. Nu primeste certificat verde, n-am priceput la ce o anume o ajuta din punct de vedere al restrictiilor. Ne gandeam sa il faca inainte de vacanta pentru ca altfel nu va putea juca handbal. Pe de alta parte n-am vrea sa fie cu febra fix cand ar trebui sa se odihneasca.

 

De ce numai o doza? Asa sunt recomandarile ? La francezi daca nu ai certificatul verde, nici macar la sport nu mai participi. Ma rog, cu test. Atatea teste de facut, e cam enervant.



#783
Elkia

Elkia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.100 mesaje

Postat 21 septembrie 2021 - 13:32

Judoka, 

 

cand l- am Născut pe cel mare Acu 17 ani la Giulești nu m- a întrebat nimeni dacă îl vaccinez sau nu pe bebe. L- au vaccinat direct născut . 
a trebuit sa îl nasc pe Bb2 și sa îl vaccinez mult mai târziu . Si sa fiu selectiva si mult mai târziu când a dezvoltat o boala autoimună sa conștientizez ce presupun vaccinurile astea si sa fii in procentul ăla de 0,001 

nah. 
e risc si sa treci strada. 
 

si fetele sunt la fel expuse. Toți sunt copii . 



#784
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.875 mesaje

Postat 21 septembrie 2021 - 13:56

Cand a aparut directiva europeana in august, se recomanda numai la copiii cu probleme/antecedente medicale si la cei care intra in contact direct cu persoane vulnerabile. 
 

Ori acum intind tot mai mult coarda si merg pe repede inainte. Cum scria si coca, pt ca sunt multi in categoria care trebuia vaccinata, care nu au facut o.



#785
Otiliav

Otiliav

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.235 mesaje

Postat 21 septembrie 2021 - 14:56

Judoka, da, doar o doza se recomanda deocamdata din cauza ca nu sunt studii clare pentru categoria aceasta de varsta. Ideea e ca in general la varsta aceasta ei trec cu bine peste acest virus. Insa, chiar si ei pot avea anumite probleme de sanatate nedepistate pana acum si teoretic ar fi bine sa aive un nivel de protectie. Din nou, nu imi este clar ce se va intampla cand ajung la 15 ani. Fac doua doze daca a trecut ceva timp pana atunci. Ea nici nu este aproape de 15 ani sa zic ca face a doua doza peste doua luni. E aiurea.



#786
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 21 septembrie 2021 - 19:16

Pana acum nici nu eu m-am agitat cu vaccinul... Acum insa, cum e la noi valul 4 in crestere, sunt in fiecare zi cate 500-1000 cazuri in plus fata de ziua precedenta, 100-200 internati pe zi, zeci la ATI, este prapad curat, a inceput sa mi se faca frica.

Habar nu am ce sa fac.... care eventuale efecte adverse sunt mai periculoase: cele legate de vaccin sau cele legate daca iei virusul.

Sunt in cumpana... daca vor face o forma nasoala de covid, o sa-mi reprosez ca nu am facut vaccinul, daca vor avea ceva dupa vaccin imi voi reprosa ca de ce l-am facut... ca nu stii ce forma de covid faci, daca faci. Iar ca nu faci, trebuie sa stai cat mai mult izolat.... tot ce-si doreste un copil la 13-14 ani....

 

Pe de alta parte, si autoritatile din toata Europa incep sa preseze cu certificatul verde, adica un copil fara certificat verde va ajunge sa nu aiba acces in multe locuri: la o terasa, la un film, la un meci, la practicarea unui sport, in magazine, pana si la scoala (vor zice ce fizic cei vaccinati, online restul). Ele sunt mari, vor sa iasa, sa socializeze, cam sufera... acum e inca vreme buna si le-am incurajat cat mai mult pe afara, nu la interior... Daca nu vor mai putea sa faca, chiar ca va iesi urat de tot, sportul care le-a mai tinut pe linia normalului anul trecut scolar. Nu pot da nici atatia bani pe teste, din 3 in 3 zile... as da faliment rapid.

Dar in primul rand pt sanatate, medici, pe cine am intrebat m-au sfatuit sa le vacinez, alti cunoscuti "cum sa vaccinezi copilul, vrei sa il omori cu mana ta, cine stie ce efecte adverse care nu se cunosc va dezvolta"...

Cazurile cresc ca Fat Frumos.... m-am tuflit iarasi, sunt usor demoralizata...



#787
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 21 septembrie 2021 - 22:15

Noi suntem toti vaccinati, si adulti si copii. 13 si 15 varstele copiiilor. 2 doze pfizer pt fiecare.

 

Traim si nu ne-au crescut solzi, copiii au avut doar o oarece jena la bratz.


Editat de Qarina, 21 septembrie 2021 - 22:26 .


#788
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 21 septembrie 2021 - 22:36

Ce am mai vrut sa spun: in Ontario cam 70% vaccinati complet, 75 % cu 1 doza. In valul 4 avem deocamdata stabil 600 de cazuri noi pe zi. In valul 3 ajunsesem la 4000

 

Mai exista restrictii (masca interior, limite de capacitate in multe locuri) dar in general viazta se indreapta spre normal. Copiii au mers la film, circulam cu transportul in comun. Cel mai important, scoala a inceput in persoana si majoritatea activitatilor s-au reluat.

 

Concluzia mea e ca vaccinarea conteaza. Si pt adulti si pt copii, dupa cum specifica autoritatile si producatorii



#789
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.875 mesaje

Postat 21 septembrie 2021 - 23:20

 

si fetele sunt la fel expuse. Toți sunt copii . 

La baieti au aparut aceste  cazuri de miocardita.

 

https://www.infektio...gendlichen.html

Noi ne am vaccinat la centru si acolo au o zi pe saptamana cand vaccineaza  in special copii. Vin si pediatrii care fac anamneza si dau recomandarile, sunt mai pregatiti daca apare vreo problema.



#790
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.875 mesaje

Postat 21 septembrie 2021 - 23:23

 

Concluzia mea e ca vaccinarea conteaza. Si pt adulti si pt copii, dupa cum specifica autoritatile si producatorii

Numai ca autoritatile, la fel si producatorii au tot schimbat din mers, la inceput nu se vorbea de categoria de varsta sub 18 ani.

 

Norvegia , de ex.,nu recomanda decat o doza la copii.

E bine ca la voi autoritatile au gestionat bine situatia.


Editat de Judoka02, 21 septembrie 2021 - 23:28 .



Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Astăzi, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Astăzi, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Astăzi, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -