Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 8 voturi

Sa vina Primavara! - O floare, o raza de soare


886 raspunsuri la acest subiect

#491
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 17 iunie 2021 - 14:21

Se apropie sfarsitul anului scolar. Un an total atipic, practic (aici in Bucuresti, cel putin) o luna de mers la scoala fizic. Dar bine ca au prins-o si pe aia. Sper sa fie ok si la toamna, ca suntem de pe acum amenintati de valul 4  [fri] . Daca tot prevad valul 4, macar sa ia niste masuri preventive priin spitale (aparatura, circuite, personal uman etc), scoli (dotari, echipamente IT pt situatii de elevi raciti care trebuie sa stea acasa, ca nah, in perioada asta si un banal guturai e privit cu suspiciune) ca sa poate urmari lectia online (ca asa cum e acum, ba nu se aude, ba nu se vede, ba pica netul).

Fetele in rest cu sportul, noroc ca s-a reluat de ceva vreme, e in aer liber, fac miscare si merg cu placere

 

Dana, sper sa nu fi gresit Ale mult la mate si sa nu-i strice nota de la test, media. [flo2]Merge bine polo-ul? Ca ziceai ca s-a reluat.

 

Mik si coca, bravo si pt fetele voastre, important este sa se simta bine si sa le placa la scoala.

 

Eu am o stare de kko din cauza scandalului cu gunoaiele, sunt niste conflicte si magarii fara margini, pe banii si sanatatea noastra, ceea ce pt mine e inacceptabil. Efectiv nu stiu cum se va rezolva si ma gandesc serios sa ies la miting (dar nu organizeaza nimeni pe tema asta deocamdata), renuntand si la regulile covid si la tot! Daca nu, intru in greva foamei  [alcool] (doar ca trebuie sa anunt pe cineva de ce voi intra, ca daca mor de foame la mine acasa fara sa stie nimeni, nu are farmec, ca sa zic asa.... ). offfff, nu stiu cum, dar trebuie rezolvata de urgenta problema, date amenzi daca si unde e cazul, rezolvate diferendele si pana se rezolva, gasitao solutie temporara....



#492
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.969 mesaje

Postat 18 iunie 2021 - 07:22

Neata voua.

Eu am copiat-o pe J si am dormit cam prost si-acum parca sunt zombi. 

Monica, Ale a gresit desenul la partea de geometrie si i-a depunctat 1/2din problema. Alta treaba scoala fizica.  [:)]

Nu mai merge la polo, doar la inot ptr agrement. Eu nu vreau sa faca polo de performanta / concursuri / etc  si nu era frumos sa profit de resurse. Instructorul a inteles, desi s-a cam suparat.  [:I]

Azi am luat flori ptr profa de mate, romana si diriginta. Nu cred ca mai merg la scoala si sapt viitoare, asa ca azi era cam ultima zi cand se intalnesc. Sper sa fie ok. 



#493
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.650 mesaje

Postat 18 iunie 2021 - 10:11

Si eu dorm super prost. Asa ma seaca.

 

De ieri nu mai avem masca in exterior. Asa de bine e :). Acu e adevarat ca de cand am si a doua doza nu mai prea purtam :). Nici elevii nu mai poarta in curtea de recreatie. Ieri Maya mi-a zis ca a fost bizar sa fada fetele tuturor.

 

Joi am iesit la resto cu fetele. Am tot iesit in ultimul timp, si am observat o crestere de 20-30% fata de pretul de dinainte.



#494
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 18 iunie 2021 - 12:17

Coca, da, cam toate s-au scumpit. Ma uit si la cumparaturi cand mergem, luam cam aceleasi lucruri, dar nota de plata e mai mare  [alcool]  Probabil si pe la restaurante e la fel.

Rezultate ale pandemiei.

Aici din 15 mai nu mai e obligatorie masca afara, in exterior, cu exceptia spatiilor mai aglomerate, (statii autobuz, in preajma scolilor - se aduna multi parinti, piete etc). Eu oricum nu mai suportam masca afara, sismteam ca ma sufoc asa ca am mai incalcat legea si inainte, daca nu erau oameni in preajma mea.

 

Dana, si la noi e mai slabut cu scoala saptamana viitoare. Luni liber, marti, joi evaluare, vineri o festivitate, daca se va tine. Iar miercurea e asa, pe hartie, oricum au deja mediile incheiate, mai trebuie dirigintii sa le treaca in carnete. Gata si anul asta, sper la ceva normalitate la toamna... cea mare intra in clasa a 8a si va fi un an greu. 



#495
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.969 mesaje

Postat 18 iunie 2021 - 14:04

Un week-end fain sa aveti ! La noi e liber luni asa ca sper sa pot dormi mai mult. 

 

Am uitat sa spun, florile le-am luat din partea clasei. 

Ale a spus ca profesoarele au fost foarte incantate de flori.  [flo2]



#496
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.969 mesaje

Postat 18 iunie 2021 - 14:04

Un week-end fain sa aveti ! La noi e liber luni asa ca sper sa pot dormi mai mult. 

 

Am uitat sa spun, florile le-am luat din partea clasei. 

Ale a spus ca profesoarele au fost foarte incantate de flori.  [flo2]



#497
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.650 mesaje

Postat 18 iunie 2021 - 14:37

la MAya mediile sunt incheiate de o saptamana, asa ca acum e trai nineaca :)). 



#498
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.969 mesaje

Postat 20 iunie 2021 - 14:06

Hello, ce mai faceti ? 

Eu am cate 1 max 2 ploi torentiake zilnic, in rest e soare si cald. Partea buna este ca am geamurile foarte curate, trebuie sa le sterg dupa fiecare ploaie.

Am facut un ecler la tava dupa Jamilla, nu ma incanta. O gramada de crema si alta gramada de frisca. Il mancam, il impart si alta data nu mai fac.

Pe diseara facem o plimbare, sper sa nu ne pacaleasca prognoza. 

O zi faina. 

 

 



#499
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.869 mesaje

Postat 20 iunie 2021 - 15:16

Hello, hello

 

La noi s a mai racorit, aseara a tras si o ploicica cu fulgere. 
 

Am reusit sa ajung la shopping  [pk] zici ca cine stie ce am facut. Ma rog, am dus navetele, am dus toate la reciclaj, am facut cumparaturi la mag rusesc. Dupa care ne am luat niste lucruri de vara, io o bluza alba de vascoza, ca se asorteaza la orice si lui L rochitza, t shirt, etc .  [il]

Monica, nasol cu gunoaiele. Eu cred ca tipa a deranjat niste interese si pile in cartier. Pe de alta parte, nici de primarita nu imi place. Mi se pare ciudatzica si cu ifose franzuzesti. Parere subiectiva, evident.
 

Otilia, ati terminat cu spectacolele si concertele ? 

Dana, si eu gateam la un moment dat dupa Jamila, dupa care am dat rateu cu nu stiu ce si n am mai incercat.

—————

Dupa masa mai pregatim manualele, ca trebuie sa le predea si iesim pe afara.

 

Ahh, si prind 5G, ma rog, jumatate, ca nu fac decat o doza  [:D]

 

Dupa amiaza placuta  [flo2]



#500
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 20 iunie 2021 - 19:59

Nici eu nu ma omor dupa ea, dupa Clotilde, dar nah, e treaba ei sa gaseasca solutii pt probleme sectorului.

In conflictul asta, habar nu am si nu sunt eu in masura sa decid cine e vinovat: primaria sau compania de salubritate. Fiecare parte o acuza pe cealalta. Pe banii si sanatatea noastra. Nu stiu cine are dreptate, dar trebuie gasita o solutie provizorie rapida.

Acum sa zicem ca s-a mai rezolvat ceva-ceva, dar nu total, mai sunt zone unde mai e gunoi, dar mai putin....

Dar efectiv incepusera sa miroasa, sa mi se faca rau, la noi la bloc si la blocurile alaturate stateau tomberoanele scoase saptamana trecuta, luni (cand veneau in mod normal, si nah, femeia de serviciu trebuie sa la scoata in fata, altfel nu le iau) numai ca nu au trecut, nici luni, nici marti ci de abia miercuri... pana atunci au imprastiat miros....

 

Si ma apuca furia cand vine si prefectul capitalei sa spuna calm "se vor demara discutii si se vor cauta solutii"....pai la o problema asa de grava, vreau solutii ACUM, nu sa se caute cine stie cat timp si noi sa ne imbolnavim.... 

A mai fost si in iarna un conflict similar, care a durat vreo 2 saptamani cu totul, cred.... habar nu am cum va evolua, dar pe mine ma streseaza maxim (si e o problema care nu ar trebui sa existe in mod normal, practic e o problema de sanatate publica pe picior de egalitate cu covid19 dupa parerea mea).

 

Monica, nasol cu gunoaiele. Eu cred ca tipa a deranjat niste interese si pile in cartier. Pe de alta parte, nici de primarita nu imi place. Mi se pare ciudatzica si cu ifose franzuzesti. Parere subiectiva, evident.

 

 




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -