Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 8 voturi

Sa vina Primavara! - O floare, o raza de soare


886 raspunsuri la acest subiect

#481
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.878 mesaje

Postat 15 iunie 2021 - 15:46

Poate daca ar fi mai omogen sistemul, ar mai avea o sansa.



#482
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.651 mesaje

Postat 15 iunie 2021 - 16:05

Da, sistemul actuel e tampit



#483
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 15 iunie 2021 - 16:31

Mie nu mi se pare ok ca si la liceu sa conteze domiciliul, circumscriptia. Aia trebuie sa conteze doar la scoala primara, la liceu, nu. Pt ca sunt licee mai bune, mai slabe, profiluri diferite, e absurd.



#484
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.878 mesaje

Postat 17 iunie 2021 - 08:10

Neatza,

 

[cit]  [cit]

 

io am dormit tare prost si acum imi e cam rau., grrrrr....

 

In plus, la servici facem  ore suplimentare, au dat o afara pe fata care facea practica si suntem mai putini. 
 

o zi frumoasa  [pup]



#485
Mik

Mik

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.241 mesaje

Postat 17 iunie 2021 - 08:58

In Franta s-a facut o mare reforma a invatamantului acum 3 -4 ani. Dupa mine o porcarie.

 

Noi am facut diverse exchibitii ca Maya sa mearga la un colegiu bun si de acolo la un liceu de renume (la Parc). In urma reformei ceea ce conteaza cel mai mult, din ce vad/aud eu de la parintii de la scoala, este adresa si ca in marea majoritate esti repartizat la liceul de sector, indiferent de optiuni. Acul liceul asta Parc este un liceu de renume cu profi exigenti, care pregatesc elite. Ei bine, si Gheorghita cu media 10/20, tot la Parc va ajunge ca e liceul lui de sector. Gheorghita va fi in esec scolar, ca nu va putea face fata cerintelor, prin urmare dupa o luna parintii vor fi convocati si anuntati ca nu il vor mai primi in anul 2. Ce sa faca parintii???, unde sa il duca?? sunt in kk. Daca ar fi avut posibilitatea sa il duca la un liceu mai slab, totul ar fi fost ok.

 

Alt caz, o mamica mi-a zis ca se va muta in clasa 8-a ca nu vrea ca fie-sa sa mearga la Parc, ca asa va avea sanse mai mici la facultate. Fata vrea sa faca arhitectura si acolo se intra pe baza de dosar, deci cu media 15 de la un liceu mai slab (in loc de 11 de la Parc) va avea sanse de intrare.

(Mik spune tu cum e la INSA, please)

 

Deci este extrem de spinoasa problema ... trebuie bine gandit ce vrea sa faca copilul dupa liceu si ales in functie de asta.

 

Coca, liceele generale pubice sunt pe sectoare (ceea ce e logic) dpdv spatial cel putin pentru cei care stau intr-un oras mare. Noi nu ne-am pus problema caci i-am dus pe toti trei la un liceu generalist privat linga jobul meu caci nu stam in oras. Alegerea a fost cea mai buna posibila, caci toata lumea isi da interesul si profesorii dau de lucru, copiii invata sa lucreze singuri si se descurca foarte bien apoi in superior. 

Reforma liceului (de care am mai scris) a fost facuta acum 3-4 ani si promotia care da bacalaureatul acum e prima. 

Peste reforma asta care avea ca scop sa responsabilizeze copiii si sa-i lase sa aleaga ce le place se suprapune sistemul de admitere mai departe : universitati, IUT, clase preparatorii, scoli de ingineri cu clase preparatorii integrate, etc. 

Sistemul de admitere e national (parcoursup) si aici treaba se complica si devine opaca pentru institutiile de mai sus. Care are fiecare criteriille ei si un numar enorm de candidati, si nici nu comunica criterii.

 

 ... ...

 

 

Intrebai de INSA : e sciala de ingineri cu diverse specialitati cu clase preparatorii integrate. Sunt mai multe in Franta : Lyon si Toulouse sunt cele mai renumite. Admiterea se face pe dosar in ultimul an de liceu; insa nu stiu ce conditii are fiecare cind se examineaza dosarele. Acelasi tip de admitere il au Universitatile Tehnice (Compiègne, Troyes)

 

La mine e intitutie care selecteaza dupa clasele preparatorii pe baza de concurs national pe spcialitatile matematica, fizica-chimie, sciences de l'ingénieur. Deci problemele de parcoursup nu le avem. 

 

Clasele preparatorii sunt mai bune sau mai putin bune, asta cu "bun" inseamna procetajul de studenti admisi la Politehnica, Mine, Poduri si Sosele, etc. La mine in urbe elevii buni merg la  Fauriel, la Lyon : Parc si Martinère. 


Editat de Mik, 17 iunie 2021 - 12:30 .


#486
Mik

Mik

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.241 mesaje

Postat 17 iunie 2021 - 09:01

Buna dimineata, iepuraselor. 

 

La noi a venit vara, in sfirsit, miroase dumnezeieste cu trandafiri, glicine, liliac. 

Suntem bine cu totii, nimic de semnalat, decit ca am scapat de corecturi. 

 

 

Va las cafea (si tigari  [:)]  pentru cine vrea). 



#487
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.651 mesaje

Postat 17 iunie 2021 - 09:09

Mik, imi pare f rau pentru fata ta :(((.

 

Nu stiu de ce aveam imrpesia ca tu esti la INSA, si ma gandeam ca poate stii care sunt criteriile de admitere: daca iau mai degraba pe unu cu 14 la PArc decat 16 elsewhere. CA deocamdata astea sunt ecourile.

Sotul meu a teminat INSA si stiu ce si cum acolo. 



#488
Mik

Mik

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.241 mesaje

Postat 17 iunie 2021 - 09:15

Mik, imi pare f rau pentru fata ta :(((.

 

Nu stiu de ce aveam imrpesia ca tu esti la INSA, si ma gandeam ca poate stii care sunt criteriile de admitere: daca iau mai degraba pe unu cu 14 la PArc decat 16 elsewhere. CA deocamdata astea sunt ecourile.

Sotul meu a teminat INSA si stiu ce si cum acolo. 

 

Nu, serios, nu ai de ce; ea e fericita cu scoala de la Lyon, Emile Kolh; mama-sa face ce vrea copila si plateste.  [:)] Sciala la care nu a fost admisa e la Angoulême si nu era sigura ca ar fi capabila sa fie asa departe.

...


Editat de Mik, 17 iunie 2021 - 12:29 .


#489
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.651 mesaje

Postat 17 iunie 2021 - 09:35

Nu, serios, nu ai de ce; ea e fericita cu scoala de la Lyon, Emile Kolh; mama-sa face ce vrea copila si plateste.  [:)] Sciala la care nu a fost admisa e la Angoulême si nu era sigura ca ar fi capabila sa fie asa departe.

 

Edit : sint la Mine la St Etienne. Colegii de la Insa nu stiu daca se ocupa de admiteri.

 

Asta e cel mai important!!!



#490
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.970 mesaje

Postat 17 iunie 2021 - 11:49

Hop si eu. La cafea. Fara tigari.  [ph34r]

 

Ma bucur ca M si-a gasit ce-i place. E foarte important sa mearga cu placere la scoala.  [flo2]

 

Povestea Ale ca ieri unul din colegi a plecat sa le cumpere mancare si a venit cu o lebenita  [:-)))] si lingurite de plastic si au mancat toti afara.  [flo2]

Asta le-a fost consolarea dupa testul surpriza la matematica.  [batcap] Singura materie la care nu le incheiase media.  [batcap] Ale crede ca a gresit ultimul exercitiu, a zis ca profa s-a uitat pe foaie si apoi cam ciudat la ea.  [ups]  II cam tremura chilotii. 

 

In rest, am terminat muntii de haine de calcat. Azi le aranjez prin dulapuri. 

 

Am vazut un serial foarte fain, 6 episoade. Englezesc, in seria lui Broadchurch. Recomand. 

 

https://www.imdb.com/title/tt13107070/

 

Nu mai am nimic mancare pe-acasa, cred ca scap cu ceva paste si niste cartofi natur ptr sot. Nu stiu de la ce e cam alergic in ultima vreme si acum e la regim de orice.  [zirea]

 

O zi faina sa aveti.  [flo2]

 

 

 




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Eco

    Anamaria1706
    - Astăzi, 16:12

  • Usor usor..

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 15:42

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -