Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 8 voturi

Sa vina Primavara! - O floare, o raza de soare


886 raspunsuri la acest subiect

#471
Elkia

Elkia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.100 mesaje

Postat 15 iunie 2021 - 10:11

Salutare dragilor,

 

monica, nu, ca noi am început cu creșă și îți faci relații cunoștințe vecini prieteni colegi și ești activ in societatea asta, o asimilezi . 
probabil ca din exterior pare complicat, dar nu e. 
 

si ca sa vezi ce relativ e totul. Sapt trecută pe FB era o discuție de bacul german. Și unii ziceai ca sistemul german e foarte slab și unii au învățat mult mai mult la Cluj respectiv Brașov și limbi străine știu mult mai bine decât alți colegi. 
altii spun ca e greu . 
 

cred ca nu e formula magica . Am prieteni care au venit in Ulm din Italia și au băgat copilul 1 in școala internațională pt ca era târziu sa între in sistemul german . Pe cel mic l- au lăsat in școala germana. 
 

eu am doi copii, merg la aceeași școala și am impresia ca sunt doua lumi. 
darmite alt oraș alt land. Pt ca da, un bac in Bayern e mai valoros unui bac in Rheinland Pfalz.

 

si sisteme DIN astea sunt și la admiterea in clasa 5-a. Dacă ai o învățătoare buna, dar ai 3, intri la liceu in fata altuia cu 1 de la alta învățătoare . 
 

sistem perfect nu exista . 
 

si copii mei merg la școala fizic de Acu din Iunie. Și merg cu bicicletele . 8 km dus, 8 Retur, 

daca mai merg la Sport 7*2. 

au o viteza. 



#472
Elkia

Elkia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.100 mesaje

Postat 15 iunie 2021 - 10:14

J,

 

felicari copiilor la Sport. 



#473
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.875 mesaje

Postat 15 iunie 2021 - 12:53

Elkia,

Dankeschön 

Mai avem  si tema de gandire pana la urm an scolar : au doua sapt  de practica. Nu avem idee unde.

Ai vostrii trebuie sa faca practica ? Ma gandesc la o firma, la scoala, la farmacie, la magazin ??



#474
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.651 mesaje

Postat 15 iunie 2021 - 13:29

In Franta s-a facut o mare reforma a invatamantului acum 3 -4 ani. Dupa mine o porcarie.

 

Noi am facut diverse exchibitii ca Maya sa mearga la un colegiu bun si de acolo la un liceu de renume (la Parc). In urma reformei ceea ce conteaza cel mai mult, din ce vad/aud eu de la parintii de la scoala, este adresa si ca in marea majoritate esti repartizat la liceul de sector, indiferent de optiuni. Acul liceul asta Parc este un liceu de renume cu profi exigenti, care pregatesc elite. Ei bine, si Gheorghita cu media 10/20, tot la Parc va ajunge ca e liceul lui de sector. Gheorghita va fi in esec scolar, ca nu va putea face fata cerintelor, prin urmare dupa o luna parintii vor fi convocati si anuntati ca nu il vor mai primi in anul 2. Ce sa faca parintii???, unde sa il duca?? sunt in kk. Daca ar fi avut posibilitatea sa il duca la un liceu mai slab, totul ar fi fost ok.

 

Alt caz, o mamica mi-a zis ca se va muta in clasa 8-a ca nu vrea ca fie-sa sa mearga la Parc, ca asa va avea sanse mai mici la facultate. Fata vrea sa faca arhitectura si acolo se intra pe baza de dosar, deci cu media 15 de la un liceu mai slab (in loc de 11 de la Parc) va avea sanse de intrare.

(Mik spune tu cum e la INSA, please)

 

Deci este extrem de spinoasa problema ... trebuie bine gandit ce vrea sa faca copilul dupa liceu si ales in functie de asta.


Editat de mcoca, 15 iunie 2021 - 13:31 .


#475
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.651 mesaje

Postat 15 iunie 2021 - 13:35

Mcoca,

 

imi doresc sa prinda cei mici un loc in tabara la plaja.Asta ar fi super.  [:)] 

 Si o luam spre sud, Provence, poate Spania. Nu am fost niciodata in Spania. 
Am o colega care a fost anul trecut in camping la granita Franta-Spania. Cica a fost f fain. Ea a fost organizart cu clubul de scufundari si salvamari.

 

 

E f faina marea acolo langa Spania, loc bun de scufundari. Da, eu as zice sa mergeti in Spania, e muult mai ieftin.

 

Mai, mie mi se par taberele incredibil de scumpe. Pai cu banii care ii dau pt 2 copii, mergem toti 4.



#476
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.970 mesaje

Postat 15 iunie 2021 - 13:58

Eu n-am nimic esential de spus, decat ca mi-e foame.  [:-)))] Vreau acasa.  [fri]

 

Cu liceul  [batcap] , eu i-am propus lui Ale sa mearga la un liceu foarte bun care este intr-un oras vecin.

Profesorii dau tonul. 

Trebuie sa faca naveta vreo 30km, nu mare lucru dar circulatia e de cosmar. Dimineata o poate duce taica-su, apoi vine cu autobuzul. Drumul poate dura oricat intre 15min-1.5ore  [batcap] .

Mai avem vreo 2ani sa ne gandim.  [fri]



#477
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.875 mesaje

Postat 15 iunie 2021 - 14:38

 

Mai, mie mi se par taberele incredibil de scumpe. Pai cu banii care ii dau pt 2 copii, mergem toti 4.

Costa aprr sase sute (cei locali platesc si mai putin) de caciula, masa, cazare, transport, distractie. Langa plaja. Opt zile. Anii trecuti mai organizau un spectacol cu masa, benevoli si scadeau si mai mult din costuri.

 

Si in camping/gazda daca am sta tot ne costa mult  masa si cazarea cu trei adulti si doi copii  [soricel] (care mananca ca un adult) . Plus benzina care nu lasa astia sa scada la pret.



#478
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.875 mesaje

Postat 15 iunie 2021 - 15:24

Da,

e tare complicat.

Pe de alta parte, Gheorghita, sa zicem, nu e un copil rau, nu e f studios. Nimereste la liceu slab, anturaj prost. Nu are sanse nici macar sa dea bacul. Si asta i se spune in clasa a patra. Iar la nemti sunt trei categorii gimnasiue, real (pana in a zecea) si scoala f proasta, aleluia.

Iar unii se strecoara indiferent de sistem. Cunosc  bine situatia unui pusti, probleme de comportament la scoala, invatat pe muchie cu notele. E la cel mai bun gimnasiu din oras. Familie cu muuulti bani. Coincidenta? 

Coca, daca le zic la ai mei ca e rost si de scufundari, acolo ma trag.  [aerob]



#479
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.651 mesaje

Postat 15 iunie 2021 - 15:32

Costa aprr sase sute (cei locali platesc si mai putin) de caciula, masa, cazare, transport, distractie. Langa plaja. Opt zile. Anii trecuti mai organizau un spectacol cu masa, benevoli si scadeau si mai mult din costuri.

 

Si in camping/gazda daca am sta tot ne costa mult  masa si cazarea cu trei adulti si doi copii  [soricel] (care mananca ca un adult) . Plus benzina care nu lasa astia sa scada la pret.

 

Mai, eu ce am gasit era la 800 de copil pe saptamana. La ski 1000.



#480
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.651 mesaje

Postat 15 iunie 2021 - 15:33

Da,

e tare complicat.

Pe de alta parte, Gheorghita, sa zicem, nu e un copil rau, nu e f studios. Nimereste la liceu slab, anturaj prost. Nu are sanse nici macar sa dea bacul. Si asta i se spune in clasa a patra. Iar la nemti sunt trei categorii gimnasiue, real (pana in a zecea) si scoala f proasta, aleluia.

Iar unii se strecoara indiferent de sistem. Cunosc  bine situatia unui pusti, probleme de comportament la scoala, invatat pe muchie cu notele. E la cel mai bun gimnasiu din oras. Familie cu muuulti bani. Coincidenta? 

Coca, daca le zic la ai mei ca e rost si de scufundari, acolo ma trag.  [aerob]

 

PAi Judoka, nici daca merge la liceu bun nu are sanse, ca e dat afara .... nici nu ajunge la bac




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -