Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 8 voturi

Sa vina Primavara! - O floare, o raza de soare


886 raspunsuri la acest subiect

#441
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 11 iunie 2021 - 09:00

Mik, daca ma intrebi pe mine, care nu sunt mare fan petreceri, restaurante etc, atunci iti voi spune ca si mie mi se par cam pompoase bancheturile de sfarsit e ciclu, haine de gala, terase, restaurante, meniuri, muzica, decoratiuni si/sau ce-o mai fi etc etc... Si ajunge sa fie o incarcare financiara pt parinti destul de mare (si aiurea dupa parerea mea, sunt poate parinti care nu au multi bani in plus sau ii au pt altceva si sunt obligati sa faca acest efort pt a nu ramane copilul pe dinafara). Ar putea sa faca ceva spontan, mai traznit asa, nu stiu.... alt stil mai lejer, in scoala, cu profii, nu stiu...

Dar asa s-a impamantenit de ani de zile si asa gandesc toti. Daca intrebi copiii, daaaa, cu cat mai pompos, cu atat mai bine, vor orice se face...  [smulgpar]  [smulgpar] Nu zic ca asa fac toti, dar am auzit si variante fitoase rau, care nu-si au rostul.

Dar poate sunt eu nebuna, nu zic nu, ca-s mai ciudata de felul meu la multe chestii....



#442
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.970 mesaje

Postat 11 iunie 2021 - 09:07

Buna dimi, ma bucur ca azi e vineri.

 

Iar nu dorm bine, azi noapte cred ca am adormit pe la 3.00am  [zirea] si acum m-am asezat si eu la birou.  [batcap] De azi dimi de la 7.00am am umblat non-stop cu trebi prin firma. Acum beau cafeaua.  [cit]

 

Monica in Germania fiecare land are reguli proprii, chiar ieri am vorbit cu prietena mea si mi-a zis ca la ei copiii merg la scoala fizic din 4.06. In continuare nu au voie sa se intalneasca, teste peste tot etc. 

 

Nici eu n-o stresez pe Ale cu notele, dar o stresez cu invatatul. N-o intreb ce nota a luat ci daca a raspuns si daca a stiut. 

Acum sunt suparata pe ea , a prins-o diriga cu biletele in timpul orei si e iar obraznica. Am sters-o din mai toate grupurile de whattsup, am lasat-o doar in cel cu clasa, i-am sters tiktok si in fiecare zi cand ajung acasa ii iau telefonul. Nu pare deloc impresionata.  [smulgpar]  [:(]

Maine o iau cu mine la gradina la plivit. 

 

Mik, felicitari ptr Marcelline !  [flo2]

J felicitari si ptr ado.  [flo2]  Foarte bine ca a ripostat, e important in viata sa stie sa-si sustina cauza.  [flo2]  

Devo felicitari ptr proiect  [flo2]  E bine cand e de munca. 

 

La noi iar e nebunie. Iar stau peste program, doar ca de data asta din preaplinul inimii mele  [fri] , adica fara bani. Cand se poate, primesc orele acelea libere. 

 

O zi faina.  


Editat de dana vio, 11 iunie 2021 - 09:15 .


#443
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.878 mesaje

Postat 11 iunie 2021 - 10:02

Mik,

mie mi se pare putin 13. Nu l am stresat cu nota, el a pus problema.
A fost un power point despre Romania: de ce a ales tema, istorie, cultura, mancare  [soricel] , etc . La ce criterii exact a punctat, nu stiu. Colegul lui care nu a prezentat mai nimic a luat 12 puncte.

 

p.s. la sport si desen maxima clasei este 18, la muzica 17. Destul de exigenti, nu mai zic de celelalte materii. 

 

Da, Monica, din 20.

 

La liceu,(nemti) , la gimnasiu, in ultimii doi ani pot sa aleaga materiile, in fuctie de specializare si ce vor da la bac. Clasa s a impartit in fuctie de ce materii si au ales. Sunt cinci materii principale, unele cu cinci ore, altele cu trei pe sapt. Germana a ramas obligatorie. Asta asa, in mare. 
Mie imi pare rau ca a trebuit sa renumte la o limba straina, respectiv, franceza.



#444
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.651 mesaje

Postat 11 iunie 2021 - 10:04

Maya gata, a terminat ieri scoala. Nu e inca in vacanta :)) mai are 2 sapt, dar s-a inchis catalogul. Suntem f mandri de ea, a terminat cu Excelent. In week end merge cu o prietena si cu mama ei cu costu.

Puiu mic e cu activiatile de pui mic :))).

 

Eu mai am 3 saptamani pana la vacanta, nu mai am rabdare. Am asa de mult de lucru ca am trecut la 90% luna asta (eu lucrez 80%).



#445
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.970 mesaje

Postat 11 iunie 2021 - 10:07

Maya gata, a terminat ieri scoala. Nu e inca in vacanta :)) mai are 2 sapt, dar s-a inchis catalogul. Suntem f mandri de ea, a terminat cu InExcelent.  week end merge cu o prietena si cu mama ei cu costu.

Puiu mic e cu activiatile de pui mic :))).

 

Eu mai am 3 saptamani pana la vacanta, nu mai am rabdare. Am asa de mult de lucru ca am trecut la 90% luna asta (eu lucrez 80%).

 

Felicitari !  [flor]



#446
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.878 mesaje

Postat 11 iunie 2021 - 10:09

Bravo, felicitari pt Maya  [pk]  [flo]



#447
Elkia

Elkia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.100 mesaje

Postat 11 iunie 2021 - 10:11

dupa ce am citit mai Mik nu ma mai vait ca a fost frig si florile sunt necrescute si ciresele verzi.

 

da, si anu asta, al 8-lea de cand am ciresul cu gradina e plin de cirese. Cata bucurie imi aduce copacul asta. Drept urmare am niste vecine, pe care sapt viitoare le voi duce acolo cu copii. 

apoi am niste prieteni pe care o sa ii invit duminica viitoare. eu sunt lesinata dupa petreceri si dupa baluri si nunti  [fri]

 

Monica,

 

daca ma apuc sa scriu despre sistemul german, care odata mi-a creat stress, pt ca nu il intelegeam (nici acu complet), nu mai termin.

 

eu sunt precum Mik, foarte libertina cu notele. Stiu ca sunt anumite criterii pe care le tin, de ex mersul la scoala, dar piticul nu stiu sigur ca trece clasa a 8-a. 

 

da, fiecare land are propriile reguli, ba fiecare scoala are uneori propriile reguli, dar copii mei sunt in parametri si merg cu drag. si asta e tot ceea ce conteaza. de ex fiimiu mic merge de 3 zile cu aceleasi sosete la scoala. chiar nu il observ. are cateva fixuri, e o chestie normala varstei. 

in schimb cel mare a luat 4 la germana. alta data as fi fost soc. au avut o carte de ctiti si de facut analiza pe marginea ei. si a plecat din start gresit si a luat nota proasta. acu are alta carte. asta fac ei la clasa 10-a analiza de carti. 

de obicei profesorul le propune un interval, sau o tema clasa si ei vin cu propuneri si isi argumenteaza propunerile. si apoi se voteaza. are asta mare in clasa colegi care sunt pur si simplu geniali la germana. ii vad cum scriu in gruple de Whatapp. 

ai mei nu sunt sciitori, de asta m-am bucurat ca asta mare nu a ales sa de-a germana scris la bac.

 

s-au creat Cluster in timp de corona, pe ani. pt ca da, ei oricum se intalneau. Numai ca purtand masca tot timpul, chiar daca a fost unul pozitiv, nu au mai intrat in carantina, ci doar s-au testat si asta fuse. Scoala a fost mult timp in online, mai putin clasa 11*12 pt ca a durat mult vaccinare profesorilor. Toti profesorii sunt vaccinati de 2 ori. Profesorii s-au vaccinat de ex inaintea politistilor.

 

la ei sunt 8 ani de scoala, pe fiecare an 4 sau 5 clase cu 25-28 copii in clasa. 

in pauza sunt toti afara. dar acu se amesteca, dar la inceput prin octombrie -decembrie , nu.

 

ceea ce au copii din scoala lor, e ca in mare se tin de reguli.

tezele s-au dat in salile de sport. copii se testau inainte. 

 

acum copii se testeaza luni si joi ba unul de la pitic a fost luni pozitiv si s-a testat toata clasa la spital.

 

revin



#448
Elkia

Elkia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.100 mesaje

Postat 11 iunie 2021 - 10:15

Felicitari Coca!! sunteti o super echipa



#449
Otiliav

Otiliav

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.235 mesaje

Postat 11 iunie 2021 - 10:34

Felicitari Maya  [flo2]  Frumos sa intri in vacanta cu implinirea ca ai incheiat anul cu Excelent.

 

Judoka, si eu zic ca e important sa ceara lamuriri despre cum a fost punctat. Nu e nimic rusinos in a intelege ce ai gresit si sa incerci pe viitor sa nu mai repeti aceleasi greseli.

 

Dana, chiar ieri mai ca plangea mijlocia mea ca ea nu are tik-tok si ce nasol este fara. Din feriire mai este o colega care nu are. E vecina noastra. Dar ea imi zice ca vecina va primi din toamna si nah pluseaza si ea. O sa vedem. La faza cu biletele sunt socata. Ce nevoie au sa triseze si sa se minta singuri? se pot bucura de o nota luata asa nemeritat?

 

devo, eu sunt pe fb. In general pun poze de la plimbari si cam atat. Nu am nervi sa ma lansez in discutii aprinse. Daca vrei iti trimit PM cu datele.

 

Fata mea cea mare termina azi anul scolar. Au facut cursuri in avans. Cele mici termina saptamana viitoare.

 

Ieri am fost la concertul mijlociei cu orchestra. Ce frumos ca s-a putut tine cu public intr-o biserica mare de tot. In oras la noi sunt vaccinati peste 55% si cazuri asa din cand in cand, majoritatea tineri. Am fost cu doua prietene care sunt vaccinate. Oricum, se vedea bucuria oamenilor, s-a aplaudat mult. A fost frumos.



#450
Elkia

Elkia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.100 mesaje

Postat 11 iunie 2021 - 10:45

cu sistemul Matrix de la ai mei. 

dupa clasa a 4-a cpii in functie de note merg la Gimnasium (are pana la clasa 12 sau 13 si se termina cu bac), scoala reala (10 clase) si scoli profesionale (nu stiu exact cum e), dar astea doua din urma au si multa practica, adica 2-3 zile pe sapt.

 

cei de la Gimnazium, cel putin la mine in oras, sunt vreo 12 gimnazii, primesti loc si in functie de scoala de unde provii. de ex invatatoarea celui mare al meu era foarte exigenta. el avea 2- la germana. dar a primit loc, inaintea celor cu 1-2 din alte scoli mai slabe.cel mic a avut note asa si asa, invatatoare cunoscuta ca slaba, dar a intrat ca frate. asta e o carectaristica cam peste tot intalnita la noi. noi am primit loc si la cresa la nr 2 pt ca era asta mare. apoi asta mare e un copil tare placut si normal ca asta mic care e prastie a trecut pt ca tatal lui e bun negociator [alcool]

v-am mai zis eu ca de vreo 4-5 ori am fost la scoala si ne-a spus sa ii cautam alta scoala si cand am plecat au zis profii ca noi. Eu ma luam cu ei de gat, dar tatsu stia exact ce vrea pt copil.  [bib]

 

fiecrae Gimnaziu asa numitul liceu, are un tip de profil. Al nostru e de limbi moderne, altele sunt de limbi vechi, altele sportive, altele muzicale etc. Nu exista liceu "cel mai bun" liceul prost. 

in toate e o lupta de supravietuire, sa nu te excluda si sa nu ramai repetent ( doar o data poti repeta anul)

pebaza faptul ca e liceu de limbi moderne, exista modului de bilingual. de la clasa 7-a pana la 10, inclusiv.

pt asta toti copii fac 6 ore de engleza in clasa 5-6 si 5 de franceza sau Latina, dar franceza la clasa 6-a. 

cand inscrii copilul in clasa 5-a trebuie sa decizi care e limba a doua. noi am ales franceza. 

mai exista posibilitatea sa inscrii copilul la clasa de intrument. asa l-am avut noi pe cel mare. primii 2 ani au facut instrument (clarinet al meu) si aveau inca 2 ore de instrument si inca doua ore  de orchestra., parca. Dar intument la gramada a fost un mare vax. dupa clasa. eu l-am inscris la profesr in scoala de muzica si a facut invidual. Acum amandoi sunt in ochestra scolii.

clasele sunt asa:  a si b, clase mixte, C e clasa in care toti fac franceza, D e clasa in care toti fac latina.

Clasa de B e clasa de intrument.

dupa clasa a 6 se intra in modulul Bilingual. trebuie sa ai medii pana la 3, adica 4 nu prea merge si prof recomanda sau nu. 

cel mare al meu il face, cel mic, nu. pt ca ar fi fost prea mult pt el. El face engleza de 2 ori pe sapt cu o americanca ( a schimbat si aici vreo 6 profi)

ce inseamana bilingual. de la clasa 7-a au geografie in limba engleza. apoi au si istorie de la clasa 8-a si apoi fac biologie. dar la clasa a 10a raman cu Biologie si geografie..uite ca nu mai stiu exact.

e cumplit de greu in clasa 7-a. pt ca profesorul le explica poate ceva si pe germana, dar daca nu vorbesc ei engleza nu ii ia in calcul. in plus sunt tezele. 

 

nu uitati ca copii sunt exclusiv pe germana. la televizor totul e in germana, sistemul de Window si Word e totul in germana. 

 

de la clasa a 8-a intra pe specializare. 

sunt 3 module, adica sunt 4 ore saptamanale, in Informatic (2 ore mathe, 1 fizica/astronomie si una Info  si in functie de semestru se modifica proportia in cadrul celor 4 ore) modulul de Fenomenele naturii (gradinarit, construiesc poduri habar nu am) si modul de italiana

Cel mare e la modulul de Info, cel mic la fenomenele naturii.

daca  la cel mare doar 3 au mers la informatica la cel mic au fost vreo 10.

 

copii mai sunt separati in functie de etica, religie catolica sau religie evanghelica,

 

in plus la noi in land de la clasa 7-a fetele fac sportul separat de baieti. fiecare cu profesorul lui.  au facut anu trecut un semstru inot.

 

asa ca au ore comune, gen mathe, germana, engleza dar apoi sunt separati, unii fac francaza, unii etica, unii informatica, unii sport, unii bilingual.

 

de la clasa a 11 nu mai au ore comune. in fuctie de ceea ce si-au ales pt bac, au materii cu 5 ore pe sapt si vor da bacul scrii, cum a ales al meu mathe, fizica istori. dau au materii de 3 ore. 

 

copii sunt amestecati in functie de alegerile lor. partea prosta e ca s-ar putea intre cursurile astea sa aiba pauza. si noi nu stam prea aproape de scoala. 

Exmanele se numesc Clasoure si intra in nota finala de bac. Nu stiu exact in ce procent.

 

ei trebuie sa aiba cel putin 40 de credite, nu stiu exact cum se calculeaza. 

si asa cum si noi aveam la alegere, sunt materii pe tronson. Nu poti sa alegi doar limbi, trebui sa iei si o materie technica, gen Biologia. 

de ex copilul meu a trebuit sa aleaga intre muzica si Arta, a ales Arta.

Sportul a ramas.

 

Franceza si chimia nu. momentan are 38 ore sapt/ cel mic 35 parca pt ca el nu merge bilingual, care presupune o ora in plus la fiecare materie, adica in loc de 2 ore istori, fac 3

daca mai ai intrebari, cu mare placere.




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -