Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 8 voturi

Pinguinii zburda prin nameti

pinguini madagascar ghetar

913 raspunsuri la acest subiect

#61
Otiliav

Otiliav

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.224 mesaje

Postat 25 ianuarie 2021 - 22:58

Otilia, uite aici a spus ministrul vostru ca ar vrea sa se poată vaccina populația adulta pana in Iunie: https://www.aftenpos...erste-foran-oss

 

editez ca am găsit și site-ul național norvegian cu info despre vaccinuri și așa e, doar cei peste 45 de ani, sănătoși, vor fi vaccinați. Mi se pare o ciudățenie mare, la cât de grijulii au fost norvegienii de la începutul pandemiei. Cum vor sa elimine pandemia, dacă nu vaccinează toți Adulții? Cei nevaccinați pot face boala, căci nu se elimina. 

Sper sa fie asa design nu spune clar 18+. Dar realist nu prea este. Au vaccinat sub 2% din populatie in prima luna. In  ritmul acesta va dura mult si bine.



#62
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 25 ianuarie 2021 - 23:11

Sper sa fie asa design nu spune clar 18+. Dar realist nu prea este. Au vaccinat sub 2% din populatie in prima luna. In ritmul acesta va dura mult si bine.

 

Ah, așa e și la noi, dar încep masiv când vor începe livrările masive, se spera de la mijlocul lui Februarie, începutul lui Martie. Vom vedea. Ca văd ca se întâmpla va una, Ba alta. 
Si aici spun ca pana sa sf de Iunie suntem toți vaccinați. 



#63
silvi8

silvi8

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.360 mesaje

Postat 26 ianuarie 2021 - 09:22

buna ziua! Bine v-am gasit la capitol nou.

 

Mihaela, am citit articolul pus de tine. nu stiam povestea. si eu m-as duce la vaccinare si daca ma refuza asta e...dar as incerca.

 

Ella, eu o vad pe Marcia facand multe lucruri, e deschisa si desteapta. deabia astept sa ne povestesti aventura din coreea. 

bafta la dentist!

 

Ant, succes cu blogul. eu nu ma pricep la gatit si ce faci tu mi se par avioane, dar imi plac maxim pozele de pe insta!

 

la noi nimic nou. C are ultima saptamana de scoala. asteapta sa isi vada mediile. pana acum a avut fb, b etc si nu note.

saptamana asta stau cu mama. mica e bucuroasa ca a venit bunica-sa.

maine aducem catelul la dr. sa ii scoata atele de la operatie. a inceput sa ii creasca blana inapoi. 

eu muncesc cu spor. cam atat.



#64
glimmer

glimmer

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.176 mesaje

Postat 26 ianuarie 2021 - 09:25

Salutare!

 

Ce îmi plac plimbările voastre! Vă invidiez că aveți atât de aproape marea. Sau o pădure în care chiar să vă puteți plimba. O pădure aș avea și eu pe aproape, dar nu m-aș aventura singură.

 

Maică-mea e tot șovăielnică în privința vaccinării. De când a mai auzit și de cazurile de bătrâni decedați, probabil din cauza efectelor adverse, a zis că vrea să aștepte o perioadă când se va simți fizic mai bine. Deși starea ei e atât de variabilă, încât nu știu cum vom alege perioada. Cică totuși primăvara sau toamna s-ar simți mai bine.

 

Eu mă gândesc acum că dacă atunci când ne va veni rândul nu vor fi vaccinurile pe care le preferăm vom mai amâna și noi. De exemplu, eu nu vreau AZ.

 

Zile bune să aveți!



#65
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 26 ianuarie 2021 - 10:02

Ah glimmer, aici pe insula e relax in pădure. Cel mai periculos animal sălbatic e vulpea :). Nu avem mistreți, ursi, lupi. Pe continent mi-ar fi frica de ursi dacă as locui intr-o astfel de zona. Nu sunt peste tot.

 

Marea in perioada asta nu e primitoare. Ma mulțumesc sa o văd din mașina. Nu am inspirație de fotografiat, nu pot oricând... 



#66
glimmer

glimmer

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.176 mesaje

Postat 26 ianuarie 2021 - 10:08

Mihaela, eu nu de animale mă tem în pădurea de aici.

 

Avem o stațiune balneo lângă oraș, Lacul Sărat. Nu e cine știe ce și a decăzut destul de mult în ultimii ani, pe vremuri era un punct de atracție și veneau mulți oameni la tratament, dar și distracție. Nu mai zic ce perioadă de glorie a traversat pe vremea când Brăila era un centru economic important, în vremuri apuse.

 

Din oraș se poate ajunge pe jos acolo cam în jumătate de oră, iar în zonă sunt păduri, dar nu sunt mai deloc circulate. Eu sunt mare iubitoare de mers pe jos, însă nu prea am cu cine :))



#67
silvi8

silvi8

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.360 mesaje

Postat 26 ianuarie 2021 - 10:27

la mine in oras cam toata lumea dornica de plimbare/alergat alege lacul ciuperca. o tura are 3 km daca alegi chiar pista de alergare. daca alegi sa mergi chiar pe malul lacului are mai putin, cam2,5 km. e frumos in orice anotimp. noi mergem des pentru ca e si foarte aproape de noi. 



#68
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 26 ianuarie 2021 - 10:32

Ziua buna, 

Azi-noapte am visat ca satul nostru era atacat de porci mistreti. Si de aici o intreaga aventura, cu oameni care sareau gardul in curte sa nu fie atacati, grija mea ca oamenii aia nu aveau masca si nu ii primeam in casa, ei aruncau cu pietre si fortau usa, eu pe dupa usa le strigam ca fara masca nu le dau drumul...

 

M-am trezit bine dispusa, oare se trage de la 5-HTP pe care il iau de cateva zile?

Ati luat vreodata? Ati auzit de acest miracol al stimularii serotoninei?

--------------



#69
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 26 ianuarie 2021 - 10:34

Fii-mea are un curs care se numeste blocaje si bariere in comunicare. Imi place mult, am tras cu urechea. si am purces dupa aia la citit.

Am gasit interesant:

 

Blocajele comunicării pot avea asemenea intensitate, încât între informaţia transmisă şi mesajul perceput să existe diferenţe vizibile.

  1. Bariere cauzate de contextul sociocultural  –se referă la:
  • condiţiile de trai ale individului într-un tip de societate sau mediu nesatisfăcător pentru el.
  • conflictul de valori şi lipsa cadrelor de referinţă apare atuncicând persoanele nu pot admite şi adera la scările de valori, la ideologiile societăţii în care trăiesc, deoarece nu se pot regăsi pe sine

Prejudecăţile sau ideile gata confecţionate

  • sunt raportate la tradiţiile ce îşi au rădăcinile într-un trecut mai mult sau mai puţin îndepărtat. Adoptarea unei atitudini nonconformiste faţă de norme şi prejudecăţi conduce,  deseori, la o comunicare neeficientă.

Diferenţele culturale.

  • O cultură diferită de cea în care a fostcrescută persoana constituie o viziune diferită asupra lumii, un sistem diferit devalori şi ideologii, ceea ce face dificilă comunicarea.
  1. Bariere cauzate de frica endemică.
  • Se referă la teama pe care o încearcă anumiţi membri ai societăţii, de regulă, cei mai vulnerabili, cei care au unele sensibilităţi personale.

Înfruntarea

  •  poate provoca unor indivizi reacţii de teamă, adesea imprevizibile. Aceştia au tendinţa de a considera interlocutorul un judecător, un om cu atitudine critică, ceea ce conduce la timiditate. Respectiva situaţie determină persoanele să fie retrase, închise şi mereu gata să se apere.

Agresivitatea

  • face ca o comunicare să se transforme într -o stare conflictuală.

Principiul competiţiei

  • poate fi o barieră în comunicare dacă vizează în special dominarea, învingerea şi mai puţin progresul ca atare. În cazul când competiţia este corectă, constructivă, bazată pe valori autentice, ea este stimulativă, condiţionând afirmarea şi valorificarea interlocutorilor.

Rezistenţa la schimbare

  • apare deoarece orice modificare  provoacă teamă, anxietate, implicând necunoscutul şi asumarea de riscuri.

Lipsa încrederii în sine

  • se manifestă datorită falsei idei despre sine şi despre interlocutor.
  1. Bariere cauzate de atitudinile individualiste.
  • Sunt specifice indivizilor care pun accentul pe propria persoană.
  • comportamentul  egocentric face  ca  individul  să  fie  nereceptiv  la  ceea  ce  se  petrece  în  jurul  lui,  dialogul  devenind  astfel  greoi,  uneori  chiari mposibil.
  • Necunoaşterea  propriei  persoane favorizează  o  imagine deformată,  chiar  eronată  despre  sine,  fapt  ce  determină  lipsa  autocontrolului reacţiilor  şi  comportamentelor  în  procesul  de  comunicare.
  • Sentimentul  de  incompetenţă  sau  ineficienţă  înseamnă  tendinţa de  a  nega  sistematic  valoarea  propriilor  capacităţi  în  raport  cu  cele  ale  altor    persoane.  Acest  sentiment  de  inferioritate  se  manifestă  prin  jenă,  sfială, stângăcie,  autocritică  exagerată,  tăcere  nejustificată,  dificultate  în  exprimare.
  • Lipsa  de  obiectivitate  şi  realism apare  atunci  când  percepţia realităţii  are  loc  prin  prisma  sentimentelor  personale  şi  a  experienţei  anterioare. Un  astfel  de  blocaj  generează  o  comunicare  deformată,  falsificată  sau deturnată  în  mod  voit.
  • Pasivitatea  excesivă duce  la  inerţie,  indolenţă  şi  dezinteres,  precum  şi  la  neimplicarea  în  diverse  situaţii  de  comunicare.

 

Am citat de aici:

https://ro.scribd.co...E-IN-COMUNICARE



#70
silvi8

silvi8

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.360 mesaje

Postat 26 ianuarie 2021 - 10:38

viviana, nu am auzit dar o sa il incerc. l-am notat! [flo2]





Etichetat si cu pinguini, madagascar, ghetar

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Curs prenatal: nastere naturala

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:35

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • Incepem pregatirile

    madalinaiuliana27
    - Ieri, 20:10

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -