Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 3 voturi

Jurnal de pandemie editia 2021

pandemie covid

3621 raspunsuri la acest subiect

#951
Marox

Marox

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.621 mesaje

Postat 21 iulie 2021 - 22:05

Daca la Tokio au gasit pozitivi sportivi testati si retestati, va dati seama ce trebuie sa fi fost pe stadioanele pline de la Campionatul European de acum o saptamina?! Cine poate garanta ca au fost efectuate serios controalele la intrare? Numarul de cazuri care explodeaza peste tot e poate o consecinta a inconstientei mai marilor din fotbal, care au tinut mortis sa se desfasoare campionatul intr-un numar cit mai mare de orase.

 

Pot sa ma pling si eu? Fii-mea a tinut mortis sa plece in România in vara asta. Noi nu avem concediu suficient pt a merge cu ea si frate-sau lucreaza in august. Asa ca va pleca singura cu avionul. E vaccinata, dar tare mi-e teama sa n-o ia cineva la ochi si sa-i ceara test PCR, sau sa spuna ca nu e valabil certificatul de vaccinare. Ar putea s-o oblige sa intre in carantina chiar daca e minora neinsotita? Test PCR nu stiu unde ar putea face, pt ca ne intoarcem din vacanta vineri (raminem in Franta, pina la urma), ea are avionul duminica si nu cunosc pe aici laboratoare care sa testeze simbata si sa dea rezultatul in aceeasi zi. Eventual un test antigenic ar putea face, ca e rapid, in farmacie.



#952
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.664 mesaje

Postat 21 iulie 2021 - 22:11

Marox, pentru persoanele vaccinate este culoar separat in aeroport, nu trece prin filtrul DSP.  Cred ca nu va avea absolut nici o problema. Din ce stiu eu, declari unde iti faci carantina daca e cazul, nu te baga in carantina institutionalizata decat daca nu ai tu unde sa te izolezi. Romania nu cere test PCR persoanelor vaccinate cu schema completa. 



#953
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.664 mesaje

Postat 21 iulie 2021 - 22:26

Monica  , eu ma refeream la cei depistati in satul Olimpic. Despre Gauff nu se stie clar daca facuse deplasarea in Japonia sau a fost depistata inainte. ( si nici daca era vaccinata)   anuntul l-a facut ea, nu organizatorii, ca in cazul celorlalti. 



#954
Marox

Marox

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.621 mesaje

Postat 22 iulie 2021 - 09:25

Marox, pentru persoanele vaccinate este culoar separat in aeroport, nu trece prin filtrul DSP.  Cred ca nu va avea absolut nici o problema. Din ce stiu eu, declari unde iti faci carantina daca e cazul, nu te baga in carantina institutionalizata decat daca nu ai tu unde sa te izolezi. Romania nu cere test PCR persoanelor vaccinate cu schema completa. 

Multumesc Laura! [flo2]  Sper sa nu se modifice dispozitiile pina ajunge ea.



#955
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 22 iulie 2021 - 09:54

Marox, nu cred ca se schimba, e demult regula asta cu persoanele vaccinate care nu trebuie sa mai stea in carantina, indiferent cum sa schimba culorile tarilor (culorile astea sunt in continua dinamica si se pot schimba des, de la o saptamana la alta)

Daca are la ea certificatul de vaccinare nu are nici o treaba. 

Daca prin absurd, Doamne fereste da peste vreun incompetent din asta groaznic, de pus la panou, atunci sa sune la 112, pt ca s-ar petrece o ilegalitate care trebuie semnalata si inlaturata. Nu va fi cazul 99.99%, dar asa, just in case, sa stii ce sa faci si daca ai un ghinion teribil.

Cand vine in tara? In ce oras?

Vacanta placuta!  [flo]



#956
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 22 iulie 2021 - 10:21

Buletinele de vaccinare/certificatele de vaccinare trebuiesc traduse in limba romana?

 

Vorbesc de cele din hirtie, care oricum sunt in 3 limbi(2 internationale).



#957
Marox

Marox

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.621 mesaje

Postat 22 iulie 2021 - 16:39


Cand vine in tara? In ce oras?

Vacanta placuta!  [flo]

Vine de pe 1 pe 15 august, in Bucuresti. Profit de ocazie sa fac un anunt: daca aveti copii adolescenti in zona, care se plictisesc si vor sa-si exerseze franceza sau sa vorbeasca româneste cu o frantuzoaica (care intelege româna, dar o balmajeste destul de pasareste) plimbindu-se prin parc, faceti-mi semn!

 

Vacanta placuta si tie!



#958
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 22 iulie 2021 - 17:19

Am vazut aseara la o dezbatere tv ca olandezii se asteapta in toamna la miscari masive de protest. 
Cei care sunt vaccinati (aici 70%) - nu vor - pe buna dreptate zic eu - sa mai accepte lockdowns pentru a-i proteja pe cei nevaccinati.

Acum in Europa, fiecare se poapte vaccina- in fiecare tara este deschisa vaccinarea la liber.

 

De ce trebuie cei vaccinati sa sufere din nou restrictii din cauza celor care cred in cipare sau alte variante de prostie?



#959
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.256 mesaje

Postat 22 iulie 2021 - 21:55

Am vazut aseara la o dezbatere tv ca olandezii se asteapta in toamna la miscari masive de protest. 
Cei care sunt vaccinati (aici 70%) - nu vor - pe buna dreptate zic eu - sa mai accepte lockdowns pentru a-i proteja pe cei nevaccinati.

Acum in Europa, fiecare se poapte vaccina- in fiecare tara este deschisa vaccinarea la liber.

 

De ce trebuie cei vaccinati sa sufere din nou restrictii din cauza celor care cred in cipare sau alte variante de prostie?

Si la noi autoritățile se sfiesc sa bage la înaintare pașaportul de vaccinare, ca nu cumva sa ii nedreptățească pe refuznici. Din fericire marea majoritate a populației e vaccinată și cum spui și tu, nu va mai tolera încă un lockdown. 
 

S-a știut de la început ca cei vaccinați pot deveni pozitivi și după vaccin, vaccinul doar întărește sistemul imunitar așa incit sa nu mai ajungem la spital sau la morga. Pentru cei vaccinați coronavirusul ar trebui sa fie ca orice gripa, de aia macar in țările cu număr mare de vaccinați testele astea ar trebui scoase și introdus masiv pașaportul de vaccinare. Sigur, nu chiar in momentul asta, ca deși s-a oferit la toate grupele de virsta, mai sint încă oameni care așteaptă a doua doza. Dar peste doua trei luni ar trebui sa intram in normal. 



#960
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.256 mesaje

Postat 22 iulie 2021 - 22:14

Daca la Tokio au gasit pozitivi sportivi testati si retestati, va dati seama ce trebuie sa fi fost pe stadioanele pline de la Campionatul European de acum o saptamina?! Cine poate garanta ca au fost efectuate serios controalele la intrare? Numarul de cazuri care explodeaza peste tot e poate o consecinta a inconstientei mai marilor din fotbal, care au tinut mortis sa se desfasoare campionatul intr-un numar cit mai mare de orase.

 

 

In Weekend a fost F1 Silverstone la noi cu 140.000 de spectatori prezenți. Așa ca cei 65.000 de spectatori de la finala de fotbal palesc in comparație. Nu știu pe ce baze s-a intrat acolo. Cum spunea cineva, pericole ne pasc la tot pasul, decizia de a ne sui in mașina si a conduce, e una periculoasa de exemplu. Așa si cu virusul, trebuie sa învățam sa trăim  cu el, sa ni-l asumam. Cine vrea sa stea ascuns in casa, departe de toate pericolele  o poate face, dar nu poate impune tuturor aceasta decizie. 





Etichetat si cu pandemie, covid

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -