Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 3 voturi

Jurnal de pandemie editia 2021

pandemie covid

3621 raspunsuri la acest subiect

#941
Marox

Marox

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.621 mesaje

Postat 21 iulie 2021 - 17:53

Cu alte cuvinte, vaccinat-nevaccinat, tot trebuie sa faci testul PCR. [:(]



#942
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.969 mesaje

Postat 21 iulie 2021 - 17:57

Plus locdown-ul complet ce l-au avut, lockdown pe car nu l-a avut niio alta tara, trei luni in care nu au ieist din casa decit la servici.

 

Plus ca de fapt nu stim cati au murit de covid cu adevarat in China. 



#943
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 21 iulie 2021 - 18:08

Da, fiecare tara face ce vrea. Credeam sincer ca acest pasaport verde de vaccinare este OK pentru a calatori in granitele UE. Si asa am crezut pana cand si-a facut chekin asta seara. Maine zboara. [zirea]

Panica

Noroc ca a gasit un centru deschis sa isi faca test PCR si noroc ca avionul e maine dupa amiaza.

 

Pe de alta parte, vad ca aici in Cipru se intra intr-o veselie cu vaccinuri Sputnik, Sinovac...si nu ii intreaba nimeni nimic. Ei doar tipa la control ca sunt SPutnik vaccinati si ii lasa in pace.

 

E un haos total.



#944
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 21 iulie 2021 - 18:35

Da, fiecare tara face ce vrea. Credeam sincer ca acest pasaport verde de vaccinare este OK pentru a calatori in granitele UE. Si asa am crezut pana cand si-a facut chekin asta seara. Maine zboara. [zirea]

Panica

Noroc ca a gasit un centru deschis sa isi faca test PCR si noroc ca avionul e maine dupa amiaza.

 

Pe de alta parte, vad ca aici in Cipru se intra intr-o veselie cu vaccinuri Sputnik, Sinovac...si nu ii intreaba nimeni nimic. Ei doar tipa la control ca sunt SPutnik vaccinati si ii lasa in pace.

 

E un haos total.

Eu am mai spus., companiile de zbor sunt cele ce impun teste PCR, fara ele nu te poti imbarca.

 

In Germania, daca vii din tara aflata pe lista rosie, intri in carantina si cred-sincer am primit e-mail la servici insa cum nu plec nicaieri nu prea m-a interseat, ca un test negativ scurteaza carantina.



#945
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 21 iulie 2021 - 18:39

Vad ca si olandezii anunta ca de acum la evenimente se va intra doar cu PCR test si ca vaccinarea dubla nu e suficienta. Deci cred ca aici se termina cu vaccinarea... in felul asta virusul va sta cu noi inca multi ani...



#946
ab5174

ab5174

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.395 mesaje

Postat 21 iulie 2021 - 18:44

Lucrurile se tot degradeaza.

Copilul meu pleaca in Spania (pentru o intalnire de inceput al Masterului) si face tranzit de 2 ore in Germania ca sa ia alt avion.

Desi este vaccinat - nu poate tranzita decat cu test PCR.

Deja mi se pare prea mult.

 

nasol

'Health secretary' (nu stiu care e echivalentul in romaneste) de la noi e positiv si a fost vaccinat cu amindoua dozele - nu stiu care vaccin.

Eu chiar inteleg ca au inceput sa ceara si test. 



#947
ab5174

ab5174

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.395 mesaje

Postat 21 iulie 2021 - 18:45

Da, fiecare tara face ce vrea. Credeam sincer ca acest pasaport verde de vaccinare este OK pentru a calatori in granitele UE. Si asa am crezut pana cand si-a facut chekin asta seara. Maine zboara. [zirea]

Panica

Noroc ca a gasit un centru deschis sa isi faca test PCR si noroc ca avionul e maine dupa amiaza.

 

Pe de alta parte, vad ca aici in Cipru se intra intr-o veselie cu vaccinuri Sputnik, Sinovac...si nu ii intreaba nimeni nimic. Ei doar tipa la control ca sunt SPutnik vaccinati si ii lasa in pace.

 

E un haos total.

Cipru incerca sa mai salveze din turism. Lockdown-ul mai la toamna. 



#948
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 21 iulie 2021 - 20:38

Asa se pare :(( Si ca vom trai cu virusul inca 100 de ani, si ca vom trai si de acum incolo multa vreme intr-o lume plina de restrictii in care distractia/relaxarea (si nu numai) va deveni un lux si ca "pana aici ne-a fost" cu vaccinarea, incepe sa nu prea mai conteze...

Citesc ca in Japonia au gasit o gramada de sportivi covid pozitiv, care aveau schema de vaccinare completa :( Fara nici un fel de simptome, dar totusi pozitivi si cu munca lor dusa pe apa sambetei :(((

 

Din ce in ce mai trist...

Vad ca si olandezii anunta ca de acum la evenimente se va intra doar cu PCR test si ca vaccinarea dubla nu e suficienta. Deci cred ca aici se termina cu vaccinarea... in felul asta virusul va sta cu noi inca multi ani...



#949
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.662 mesaje

Postat 21 iulie 2021 - 21:01

Monica, " o gramada de sportivi" sunt de fapt 5 si nu stiu cati din ei chiar erau vaccinati. 



#950
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 21 iulie 2021 - 21:12

Oricum erau asimptomatici, ca daca ar fi fost cu simptome, nu faceau deplasarea. 

Eu citisem ca au fost mai multi dar probabil aici au fost inclusi si cei din staff si personal de la Satul Olimpic

Niste cehi, o gimnasta americana, tenismena Coco Gauff, o olandeza, o luptatoare din Chile...





Etichetat si cu pandemie, covid

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -