Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 3 voturi

Jurnal de pandemie editia 2021

pandemie covid

3621 raspunsuri la acest subiect

#891
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.256 mesaje

Postat 18 iulie 2021 - 20:51

Pai trebuia s ale interzici sa plece, inainte de altceva...Iar cei ce s-au intors, ar fi trebuit sa declare cinstit de unde vin si sa stea in carantina, nu s afaca declaratii mincinoase,

Ei ,asta-i buna! Or fi spus ca au situații speciale, etc. Europa de vest nu e China! Și chiar dacă s-ar fi făcut  asta, poți tu garanta ca nu apăreau niște variante locale, europene, la fel de  nașpa? Apoi știi tu ca cetatenii get beget ai țărilor vestice n-au călătorit deloc? Ca nu poți interzice numai unora sa iasă din țara și altora nu. Nu poți tine oamenii ascunși in case la nesfirsit. A venit vremea sa ne luam viața in propriile miini, sa nu mai așteptam sa ne zică statul ce sa facem. 



#892
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 18 iulie 2021 - 20:57

 Ca nu poți interzice numai unora sa iasă din țara și altora nu. Nu poți tine oamenii ascunși in case la nesfirsit. A venit vremea sa ne luam viața in propriile miini, sa nu mai așteptam sa ne zică statul ce sa facem. 

Nici nu e vorba de "doar unii", calatoriile trebuiau restrinse de la inceputul pandemiei.

 

Acum da,,,trebuie sa facem ce e mai bine in situatia actuala, doar ca faptul ca unii au viermi in anumite parti ale corpului  [:D]  si nu pot sta pe fundul lor...ne-au adus in situatia asta.



#893
ab5174

ab5174

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.395 mesaje

Postat 18 iulie 2021 - 22:01

Ab, si eu cred la fel. Este mai mult o atentionare la atentia englezilor ("Vedeti ca stati in carantina daca mergeti in Franta") decit a turistilor francezi care ar dori sa viziteze UK. Sint foarte multi englezi care au case de vacanta in Franta, sudul e plin, centrul (Périgord) si Normandia. Nu ca ma pling, e doar o constatare.

 

Letitia, daca nu ai fi atit de orbita de antipatia ta contra lui Macron, a francezilor si a Frantei in general, ti-ai aduce aminte ca tu pomeneai acum citiva timp ca varianta delta e din cauza pakistanezilor din jurul Londrei.

Marox, sa inteleg ca te afecteaza direct? Daca da imi pare sincer rau.

 

In rest recunosc ca si eu am un dinte importiva micului napoleon.

 

Si ce am mai opbservat multa lume s-a bucurat ca englezii aveau restrictii de calatorie in special in tari care erau destinatii de vacante, si ca ce bine e fara ei. Ca repede sa relizeze ca de fapt un mare procent din turistii care de fapt aduc banii sint englezi. Si ca sa ii lase sa vina ca fara ei nu se poate. 



#894
Marox

Marox

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.621 mesaje

Postat 19 iulie 2021 - 17:08

Ab, absolut deloc, nu ma afecteaza direct. Adica ar fi putut, pentru ca acum citeva saptamini cochetam cu ideea de a merge in Anglia (de cind tot asteptam sa vizitam Highclere [il] !) , numai ca am socotit mai prudent sa mai asteptam. Mai regret de asemenea ca prietenii nostri din asociatia de "twinning" n-au putut veni anul trecut, nici anul asta si poate la anul vor fi mult mai putini amatori. Am insa un coleg a carui sora locuieste in Scotia, spera sa vina acasa sa-si vada parintii, insa se pare ca nu va fi posibil. Fiica-mea are o colega a carei tata e englez (parintii sint divortati, iar ea locuieste cu mama in Fr), sper ca a putut sa mearga la el. In fine, sint cazuri mai grave decit o oftica de vacanta.



#895
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 19 iulie 2021 - 21:10

Fii mio a primit programare pe 30 iulie pentru prima doza d evaccin.Acum chiar ca incep sa rasuflu usurata!!!Nu stie exact ce va primi insa din cercetarile mele va fi Biontech sau Moderna.



#896
ab5174

ab5174

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.395 mesaje

Postat 19 iulie 2021 - 22:02

Parerea mea este ca sint tari care nu declara cinstit numarul de infectari. 

Spania de exemplu simbata si duminica a declarat exact acelasi numar de infectari si morti, iar azi doar cu unul mai putin. 

Inteleg ca vor sa tina tara deschisa pentru turism dar nu mi se pare moral ce fac. 

Miniaturi atasate

  • 17July.JPG
  • 18July.JPG
  • 19July.JPG


#897
ab5174

ab5174

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.395 mesaje

Postat 19 iulie 2021 - 22:07

Ab, absolut deloc, nu ma afecteaza direct. Adica ar fi putut, pentru ca acum citeva saptamini cochetam cu ideea de a merge in Anglia (de cind tot asteptam sa vizitam Highclere [il] !) , numai ca am socotit mai prudent sa mai asteptam. Mai regret de asemenea ca prietenii nostri din asociatia de "twinning" n-au putut veni anul trecut, nici anul asta si poate la anul vor fi mult mai putini amatori. Am insa un coleg a carui sora locuieste in Scotia, spera sa vina acasa sa-si vada parintii, insa se pare ca nu va fi posibil. Fiica-mea are o colega a carei tata e englez (parintii sint divortati, iar ea locuieste cu mama in Fr), sper ca a putut sa mearga la el. In fine, sint cazuri mai grave decit o oftica de vacanta.

De calatorit se poate dar stat in carantina. 

Highclere e foarte aproape de mine.  Anul asta am uitat de 'Battle Proms' si cind m-am uitat nu mai erau bilete. M-am pus pe lista de asteptare dar sint sanse tare mici sa fie bilete disponibile. 



#898
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.875 mesaje

Postat 20 iulie 2021 - 07:42

trebuie sa facem ce e mai bine in situatia actuala, doar ca faptul ca unii au viermi in anumite parti ale corpului  [:D]  si nu pot sta pe fundul lor...ne-au adus in situatia asta.

off topic,

[fri]

La unii ar fi necesara putina decenta in exprimare, dar, na, daca nu ai de la cine sa ceri.



#899
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.664 mesaje

Postat 20 iulie 2021 - 08:55

Judoka, inceteaza cu hartuirea si cu atacurile la persoana! Sari calul si esti agasanta de acum. Nu e nimic in neregula cu exprimarea andeicos. Daca esti asa floare delicata si te zgarie la retina, nu citi! Nu stiu ce pretentii asa ridicate ai tu, dar nici nu ne intereseaza, sincera sa fiu. Suntem o mana de oameni care mai scriem pe aici , ne stim de ani de zile cu bune si cu rele si da, daca ne vine sa scriem "pe unii ii mananca in fund!", e perfect ok sa o facem, vorba aia, am ajuns la varsta cand ne permitem sa nu ne intereseze asa tare parerea altora. Daca tu ai doar exprimari elevate, bravo tie! Dar lasa pe ceilalti sa fie autentici ca nu suntem la pension. 



#900
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.875 mesaje

Postat 20 iulie 2021 - 09:03

Oau, Laura

 

E totusi interesant cum eu ‚sar calul‘ , si altii care agreseaza, au atacuri personale, folosesc injurii, nu. 

Sincer, nu ma asteptam la replica asta din partea ta.  Te ai intrebat totusi de ce doar o mana de oameni? 

Si nu e nici un atac la persoana, viermii din fundul altore chiar e o exprimare de toata jena, sau trebuie sa inghitim toate mizeriile? Adica, ciocul mic si joc de glezne pe dc. 

Multumesc de atentionare. O zi frumoasa! 





Etichetat si cu pandemie, covid

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -