Sari la conținut

Sari la conținut

* * * * - 3 voturi

Jurnal de pandemie editia 2021

pandemie covid

2142 raspunsuri la acest subiect

Marox

Marox

Membru senior

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.523 mesaje

Postat 17 iulie 2021 - 18:10

Nu stiu altii cum sint, dar pe mine incepe sa ma preocupe situatia din Anglia. Ieri aveau 51000 cazuri. Numarul de morti creste si el. Nu asa vertiginos ca numarul de cazuri, dar e pe panta ascendenta. Se zice ca sint mai putini morti pt ca oamenii sint vaccinati. O fi, nu zic nu, dar, din cite am inteles, bolnavii din valul asta sint tineri, deci statistic au mai putine sanse sa dezvolte o patologie grava si , la temen, fatala.

Prea repede a crescut numarul de pozitivi, au trecut de la 10-20 cazuri la mijlocul lui mai la 50000 cazuri la mijlocul lui iulie, in numai 2 luni! Si asta era inainte de ridicarea restrictiilor, inainte de marea brambureala de la campionatul european de fotbal.

• 0

andacos

andacos

Membru VIP

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 26.754 mesaje

Postat 18 iulie 2021 - 09:12

Nu stiu altii cum sint, dar pe mine incepe sa ma preocupe situatia din Anglia. Ieri aveau 51000 cazuri. Numarul de morti creste si el. Nu asa vertiginos ca numarul de cazuri, dar e pe panta ascendenta. Se zice ca sint mai putini morti pt ca oamenii sint vaccinati. O fi, nu zic nu, dar, din cite am inteles, bolnavii din valul asta sint tineri, deci statistic au mai putine sanse sa dezvolte o patologie grava si , la temen, fatala.

Prea repede a crescut numarul de pozitivi, au trecut de la 10-20 cazuri la mijlocul lui mai la 50000 cazuri la mijlocul lui iulie, in numai 2 luni! Si asta era inainte de ridicarea restrictiilor, inainte de marea brambureala de la campionatul european de fotbal.

Eu am inteles ca sunt tineri cei infectati(vad ca scrii si tu de altfel ), tineri carora nu le-a venit rindul la vaccinare ca si Anglia si Spania-unde la fel are loc o crestere semnificativa a numarului de infectati, au vaccinat tot in functie de virsta.

Si tot datorita virstei cazul deceselor este redus.

Cresterea rapida in Anglia este si rezultatul campionatului european de fotbal.Era de asteptat o asemenea crestere.In Spania cresterea are loc datorita turismului, de fapt si In Grecia , Portugalia...toate tarile cu crestere importanta sunt teluri turistice,

• 0

Letitia1

Letitia1

Membru VIP

• PAID
  • 16.040 mesaje

Postat 18 iulie 2021 - 13:27

Izolarea și lockdownul sint instrumente de control temporar  al virusului pentru a nu umple la refuz spitalele. Asta pina cind apare un vaccin si eventual tratament. Acum avem si vaccin si tratament deci a venit momentul sa revenim la normal si sa luptam cu virusul in mod natural, prin imunizare. Deci dacă nu acum, cu 70% din populație vaccinată de 2 ori, cind? Trebuie sa ne asumam acest virus si sa învățam sa trăim cu el, fără intervenția la nesfirsit a statului.

Apoi la noi au spus ca Germania si Franța se confrunta cu al nu știu citelea val chiar acum. Nu știu dacă e din cauza celor ce au fost la meciuri, ca amindoua au fost eliminate destul de repejor din campionat [:D] . Franta e la noi pe lista semi-roșie, adică e singura țara din Europa din care dacă vii trebuie sa te izolezi 10 zile chiar dacă ești dublu vaccinat. Pare-se ca e din cauza variantei beta (Africa de sud) care e intr-o creștere galopanta in Franta. 

Editat de Letitia1, 18 iulie 2021 - 15:34 .

• 0

ab5174

ab5174

Membru senior

• Membri
  • 4.203 mesaje

Postat 18 iulie 2021 - 14:03

La ultima conferinta a lui Boris, s-a spus clar ca numarul de infectii va creste, o sa vedem rapid 50 000 de cazuri, si se va ajunge pina  la 100 000 de infectii cu aproape 200 de morti. 

UK testeaza si enorm de mult. Acum vedem ce urmeaza. 

Miniaturi atasate

• UK1.JPG

• 0

Marox

Marox

Membru senior

• Membri
  • 3.523 mesaje

Postat 18 iulie 2021 - 15:29

Pare-se ca e din cauza variantei beta (Africa de sud) care e intr-o creștere galopanta in Franta. 

In Franta e majoritar (60%) variantul indian, delta. Si vine de peste...canal.

• 0

Letitia1

Letitia1

Membru VIP

• PAID
  • 16.040 mesaje

Postat 18 iulie 2021 - 15:40

In Franta e majoritar (60%) variantul indian, delta. Si vine de peste...canal.

N-ai de unde ști de unde vine. Voi n-aveți  minorități ce locuiesc in zona cu delta? Aveți destui. Asta-i teoria lui macrou care nu a știut cum sa ne mai denigreze de cind am părăsit “blocul”. Și in state majoritatea cazurilor sint delta. Tot canalul e de vina? Germania la fel, etc.

• 0

andacos

andacos

Membru VIP

• Membri
  • 26.754 mesaje

Postat 18 iulie 2021 - 17:04

Si eu zic ca varianta Delta a fost adusa in Europa de cei ce au avut contact direct cu zona respectiva, asta pentru ca s-au luat tirziu masuri de catre guvernele noastre in a limita calatoria din si inspre zona respectiva.

Daca impuneau masuri corespunzatoare, poate nu aparea asa rapid si in Europa insa astea sunt guvernele democratice...nu-s capabile de masuri drastice ca le tremura scaunele.

Doar vaccinarea si respectarea regulilor de igiena, ca interzicerea calatoriilor oricum e ceva ce niciun guvern nu vrea sa ia in consideratie, sunt singurele masuri ce ne vor ajuta sa tinem situatia sub control.

• 0

ab5174

ab5174

Membru senior

• Membri
  • 4.203 mesaje

Postat 18 iulie 2021 - 18:31

Parerea mea este ca punerea Frantei pe o lista speciala este mai mult politica decit din cauza de variante. Decizia e luata doar cu 3 zile inainte de vacanta de vara.

Turistii englezi cheltuie aproximativ 5 miliarde de euro anual in Franta (am cautat de curiozitate si am gasit graficul de mai jos) .

Tinind cont cite bete in roate i se tot pun UK-ului eu chiar inteleg, de ce nu sa se cheltuie aici.  

Se investete in case, in renovari abia se gasesc materilale si se merge prin vacante local. Per total lumea cheltuie local. 

Sa nu uitam ce s-a intimplat inainte de Craciun cind a pus Franta restrictii.  

Miniaturi atasate

• France.JPG

• 0

Letitia1

Letitia1

Membru VIP

• PAID
  • 16.040 mesaje

Postat 18 iulie 2021 - 20:00

Si eu zic ca varianta Delta a fost adusa in Europa de cei ce au avut contact direct cu zona respectiva, asta pentru ca s-au luat tirziu masuri de catre guvernele noastre in a limita calatoria din si inspre zona respectiva.

Daca impuneau masuri corespunzatoare, poate nu aparea asa rapid si in Europa insa astea sunt guvernele democratice...nu-s capabile de masuri drastice ca le tremura scaunele.

Doar vaccinarea si respectarea regulilor de igiena, ca interzicerea calatoriilor oricum e ceva ce niciun guvern nu vrea sa ia in consideratie, sunt singurele masuri ce ne vor ajuta sa tinem situatia sub control.

Dana cetățenii aia de care vorbești sint și cetățeni ai Europei. Nu ai cum sa le interzici sa revină acasă cu lunile. Guvernele nu au putut  face nimic.

• 0

Marox

Marox

Membru senior

• Membri
  • 3.523 mesaje

Postat 18 iulie 2021 - 20:00

Ab, si eu cred la fel. Este mai mult o atentionare la atentia englezilor ("Vedeti ca stati in carantina daca mergeti in Franta") decit a turistilor francezi care ar dori sa viziteze UK. Sint foarte multi englezi care au case de vacanta in Franta, sudul e plin, centrul (Périgord) si Normandia. Nu ca ma pling, e doar o constatare.

Letitia, daca nu ai fi atit de orbita de antipatia ta contra lui Macron, a francezilor si a Frantei in general, ti-ai aduce aminte ca tu pomeneai acum citiva timp ca varianta delta e din cauza pakistanezilor din jurul Londrei.

• 1

Etichetat si cu pandemie, covid

Intrebari Panica

• uymaz Nicoleta
    - Astăzi, 20:35

• Scaun cu mucus și sange

Andrea1674
    - Ieri, 09:08

• Despre greturi in trimestrul 2

teia91
    - Ieri, 07:07

• Hrana bebe

Sori si Levi
    - oct 18 2021 12:38

• Hematom

Iuli 96
    - oct 17 2021 06:45

Grupuri

• Mamici din Vâlcea

ela_vl1
    - iul 04 2017 18:24

• Mamici pentru mamici

icailoaie
    - apr 17 2014 09:07

• Mămici,burtici departe de casă...

Andreana
    - dec 04 2013 15:58

• Parinti inteligenti, parinti fericiti !!!!

mada27
    - nov 30 2013 23:00

• Mamici, Burtici, Tatici din Vrancea

Anda08
    - iul 11 2013 16:02

Bloguri

• 1. Aflarea minunatei vesti

Irina19951101
    - Astăzi, 19:36

• bucuria a fost mareee

RamoRuthi
    - Astăzi, 19:23