Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 3 voturi

Jurnal de pandemie editia 2021

pandemie covid

3621 raspunsuri la acest subiect

#871
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.868 mesaje

Postat 16 iulie 2021 - 10:05

Daca virusul este mai putin virulent decat gripa, atunci cum se explica faptul ca nu un spital,

Virusul e f violent, in rest, de acord cu dezbaterea. Cred ca a contat enorm și infrastructura, ce spitale ai, ce tratamente poți oferi, cât de sănătoasă e populația  ( nr de diabetici, supraponderali, fumători , etc). A contat enorm. 



#872
ab5174

ab5174

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.395 mesaje

Postat 16 iulie 2021 - 10:46

Parerea mea este ca mesajul in care se afirma ca cei sanatosi nu trebuie sa se vaccineze ar trebui sters. Ca nu se stie cine il mai citeste si doar cu atit ramine. 

Face parte din categoria dezinformare.

 

Eu am vazut cit de benefica a fost purtarea mastii la mine la munca. Aproape nu au fost deloc cazuri  gripa, tuse sau raceala.  



#873
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 16 iulie 2021 - 10:47

Ma refeream in special la medici infectionisti, epidemiologi. Din ce anumerati de tine doar Grosan e pneumolog (sunt sigura ca a tratat numaroase cazuri, insa cred ca din cele usoare si medii, care nu au ajuns la probleme respiratorii). Intrebarea mea ar fi daca medicatia ei a ajutat oamenii sa nu ajunga la forme grave (dacaa r fi ajuns la probleme respiratorii fara medicatie) sau oricum erau forme usoare si ramaneau usoare si fata tratamentul ei.. Am inteles ca tratamentul ei a fost usor diferit fata de cel standard. Ca e sprijinita si apare pe anumite posturi TV, ma depaseste, la fel date despre tratamentul ei. Nu-s medic si nu ma bag, nu am o parere formata, pt ca nu ma pricep, doar ascult ce zice  [:)]

Monica POp si Adina Alberts sunt oftalmolog respectiv estetician, ar trebui sa stea mai de o parte...

Si Pop, Alberts, Grosan (si sigur mai sunt si altii ce se plimba prin studiourile alea) sunt medici. 

Eu marturisesc ca am citit doar rezumatul Ellei, citeaza cercetatorii /medicii aia si studii care le sustin afirmatiile? 



#874
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 16 iulie 2021 - 11:01

Cu asta nici eu nu am fost de acord ca vaccinarea celor sanatosi, ca nu e necesara. In general cei fara probleme medicale au trecut mai usor prin infectie, dar au fost si cazuri cu o evolutie fulminantaa bolii. SI la fel, oameni cu probleme medicale, care au avut simptome minore, cum a fost socrul. Mi-era groaza ca vor aparea complicatii si stateam de la o zi la alta cu teama... 

Cu copiii la fel, nu stiu sa-mi dau cu parerea. Multe persoane vaccinate au retineri, eu m-am vaccinat si nu-mi pare rau. Indiferent de efectele adverse (eu nu prea am avut, ma rog, ceva minor, daca o fi fost de la vaccin, dar nu conteaza).

 

Pe mine ma intereseaza ca in timp sa existe instrumentele necesare pt a putea trai cu virusul printre noi fara sa mai provoace haos (restrictii, invatamant online etc). Aceste 2 instrumente ar fi vaccinul (care exista si care probabil va mai suferi imbunatatiri pt a se adapta la contracararea noilor tulpini si pt a diminua efectele adverse semnalate: tromboze, miocardite etc) si un tratament eficient care sa fie folosit pe scara larga persoanelor care totusi se imbolnavesc, de la inceput, fara sa se astepte o evolutie a bolii, care poate fi fulminanta la unele persoane, un antiviral care sa opreasca multiplicarea virusului in organism. Exact ca la gripa.

 

M-a surpsins ca au spus toti cercetatorii ca virusul sars cov2 e mai putin agresiv ca cel gripal... pai atunci de ce s-au luat masuri mult mai agresive decat la gripa? Ce afacere am facut?! 

 

Iar ca virusul a fost creat si modelat in laborator... a inceput sa-mi fie clar demult, am citit multe studii care atesta faptul ca virusul, prea s-a adaptat repede pt a fi f transmisibil de la un om la altul. Daca era natural, nu se adapta atat de rapid si ar fi durat f mult pana sa ajunga asa ca acum. Plus marturii ale unor chinezi plecati din tara... E clar ca se ocupau in laborator cu asa ceva... Si eu sper ca "mintile luminate chineze" de au initiat acest razboi biologic sa plateasca.

Parerea mea este ca mesajul in care se afirma ca cei sanatosi nu trebuie sa se vaccineze ar trebui sters. Ca nu se stie cine il mai citeste si doar cu atit ramine. 

Face parte din categoria dezinformare.

 

Eu am vazut cit de benefica a fost purtarea mastii la mine la munca. Aproape nu au fost deloc cazuri  gripa, tuse sau raceala.  



#875
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.927 mesaje

Postat 16 iulie 2021 - 11:05

A-propos de "Cei sanatosi nu ar trebui sa se vaccineze", afirmatie pe care o consider foarte, foarte periculoasa:

 

https://adevarul.ro/...3eff/index.html

 

Mi-a fost coleg la studii postuniversitare de jurnalistica, la sfarsitul anilor '90. Un profesor al nostru mi-a spus ca nu mai e.



#876
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 16 iulie 2021 - 11:06

Pai aia m-a mirat si pe mine punctul 9, la care am scris, ca daca nu era virusul asa virulent nu se puneau atatea restrictii. Adica era culmea sa suportam restrictii pt un virus putin virulent, nu avea logica... 

Virusul e f violent, in rest, de acord cu dezbaterea. Cred ca a contat enorm și infrastructura, ce spitale ai, ce tratamente poți oferi, cât de sănătoasă e populația  ( nr de diabetici, supraponderali, fumători , etc). A contat enorm. 



#877
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 16 iulie 2021 - 11:52

Fleur, asa e, au fost cazuri de acest gen. Precum au fost si cazuri de oameni in varsta, cu multipli probleme care au trecut fara probleme peste virus. 

Nu au predominat acest timp de cazuri, majoritatea au fost invers, dar s-au intamplat si au decedat oameni tineri, in putere...



#878
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 16 iulie 2021 - 15:49

Si eu am auzit de la cadru medical care au avut pacienți,  persoane sanatoase care dupa covid au ramas legume...nu exista inca explicatie pt asta.



#879
Marox

Marox

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.621 mesaje

Postat 17 iulie 2021 - 18:10

Nu stiu altii cum sint, dar pe mine incepe sa ma preocupe situatia din Anglia. Ieri aveau 51000 cazuri. Numarul de morti creste si el. Nu asa vertiginos ca numarul de cazuri, dar e pe panta ascendenta. Se zice ca sint mai putini morti pt ca oamenii sint vaccinati. O fi, nu zic nu, dar, din cite am inteles, bolnavii din valul asta sint tineri, deci statistic au mai putine sanse sa dezvolte o patologie grava si , la temen, fatala.

 

Prea repede a crescut numarul de pozitivi, au trecut de la 10-20 cazuri la mijlocul lui mai la 50000 cazuri la mijlocul lui iulie, in numai 2 luni! Si asta era inainte de ridicarea restrictiilor, inainte de marea brambureala de la campionatul european de fotbal.



#880
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 18 iulie 2021 - 09:12

Nu stiu altii cum sint, dar pe mine incepe sa ma preocupe situatia din Anglia. Ieri aveau 51000 cazuri. Numarul de morti creste si el. Nu asa vertiginos ca numarul de cazuri, dar e pe panta ascendenta. Se zice ca sint mai putini morti pt ca oamenii sint vaccinati. O fi, nu zic nu, dar, din cite am inteles, bolnavii din valul asta sint tineri, deci statistic au mai putine sanse sa dezvolte o patologie grava si , la temen, fatala.

 

Prea repede a crescut numarul de pozitivi, au trecut de la 10-20 cazuri la mijlocul lui mai la 50000 cazuri la mijlocul lui iulie, in numai 2 luni! Si asta era inainte de ridicarea restrictiilor, inainte de marea brambureala de la campionatul european de fotbal.

Eu am inteles ca sunt tineri cei infectati(vad ca scrii si tu de altfel ), tineri carora nu le-a venit rindul la vaccinare ca si Anglia si Spania-unde la fel are loc o crestere semnificativa a numarului de infectati, au vaccinat tot in functie de virsta.

 

Si tot datorita virstei cazul deceselor este redus.

 

Cresterea rapida in Anglia este si rezultatul campionatului european de fotbal.Era de asteptat o asemenea crestere.In Spania cresterea are loc datorita turismului, de fapt si In Grecia , Portugalia...toate tarile cu crestere importanta sunt teluri turistice,





Etichetat si cu pandemie, covid

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -