Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 3 voturi

Jurnal de pandemie editia 2021

pandemie covid

3621 raspunsuri la acest subiect

#731
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 14 mai 2021 - 19:21


Eu am una care o tin in buzunar si intru cu ea in fiecare zi la supermarket (vreme de o saptamana). Nu spun ca asa trebuie, dar asa fac eu.

Si eu, in masina sau in poseta, am masti care le pun doar la cumparaturi, adica sa zic o ora(maxim) odata pe saptamina.Vorbesc de masti FFP2...

 

O masca FFp2 o poti folosi -continuu, pina la 8 ore, deci o ora la cumparaturi,,,sunt mai mult decit ok aproape doua luni.

 

Eu am cam 3-4 pe care le rotesc, cind incep sa miroasa, atunci le aruc.La servici port toata masca, doar odata si apoi o arunc.



#732
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.256 mesaje

Postat 14 mai 2021 - 19:34

La noi de ieri s a spus ca persoanele vaccinate nu mai trebuie sa poarte masca ( interior/ exterior) ... excepții avion, spital și alte câteva situații. 
 

Aveți deja Pașapoarte covid? 
 

Ai noștri sint îngrijorați cu mutația indiana, foarte multe cazuri in zonele cu mulți oameni originari din India. Au hotarit ca in acele orașe vor fi vaccinați toți care doresc, indiferent de virsta, iar rapelul pentru 50+ se va face mai devreme. Deși au crescut infectarile, mortalitatea și spitalizările se mențin extrem de reduse, ceea ce înseamnă ca vaccinarea funcționează.



#733
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.698 mesaje

Postat 14 mai 2021 - 21:13

Aveți deja Pașapoarte covid? 
 

Ai noștri sint îngrijorați cu mutația indiana, foarte multe cazuri in zonele cu mulți oameni originari din India. Au hotarit ca in acele orașe vor fi vaccinați toți care doresc, indiferent de virsta, iar rapelul pentru 50+ se va face mai devreme. Deși au crescut infectarile, mortalitatea și spitalizările se mențin extrem de reduse, ceea ce înseamnă ca vaccinarea funcționează.

avem un record card simplu pe care scrie numele, medical recod, data vaccinarii, locatia...nu stiu daca e considerat passaport covid.



#734
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.698 mesaje

Postat 14 mai 2021 - 21:15

la noi se dau masti gratis in toate magazinele...



#735
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.256 mesaje

Postat 14 mai 2021 - 21:57

la noi se dau masti gratis in toate magazinele...

Si la noi. 



#736
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.256 mesaje

Postat 14 mai 2021 - 22:30

avem un record card simplu pe care scrie numele, medical recod, data vaccinarii, locatia...nu stiu daca e considerat passaport covid.

Am și eu așa ceva, dar poate fi falsificat de oricine. Întreb pentru ca ai zis ca numai cei vaccinați pot umbla fără masca și ma gindeam ca aveți un act mai serios care sa ateste vaccinarea. Ca așa și cei nevaccinați pot umbla fără masca. Cine sta sa ii caute? Doar nu scrie pe fruntea lor ca nu-s vaccinați.



#737
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.698 mesaje

Postat 15 mai 2021 - 07:57

Am și eu așa ceva, dar poate fi falsificat de oricine. Întreb pentru ca ai zis ca numai cei vaccinați pot umbla fără masca și ma gindeam ca aveți un act mai serios care sa ateste vaccinarea. Ca așa și cei nevaccinați pot umbla fără masca. Cine sta sa ii caute? Doar nu scrie pe fruntea lor ca nu-s vaccinați.

Habar nu am, și eu îmi pun aceeași întrebare.Sigur ca poate fi falsificat e un simplu cartonas... Si am auzit ca sa nu le laminam...probabil treb repetate periodic și mai adăugat pe el... Eu am poza pe telefon...dar oricum sunt doar la prima doza . Probabil sunt și app uri.

Dacă nu ma înșel vreo 15 state interzice ca lumea sa fie nevoita sa dovedeasca dacă are sau nu .Totul se schimba de la o zi la alta

. Încă nu se stie ce lege se va aplica în scoli...dar la noi oricum se termina în 2 sapt...si pana în august mai e timp. 

 

 

 

 

 


Editat de michelle-usa, 15 mai 2021 - 08:07 .


#738
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 15 mai 2021 - 08:09

Am și eu așa ceva, dar poate fi falsificat de oricine. Întreb pentru ca ai zis ca numai cei vaccinați pot umbla fără masca și ma gindeam ca aveți un act mai serios care sa ateste vaccinarea. Ca așa și cei nevaccinați pot umbla fără masca. Cine sta sa ii caute? Doar nu scrie pe fruntea lor ca nu-s vaccinați.

La noi e si un registru online, unde se poate verifica pe baza de cod numeric personal.

Am introdus CNP-ul si numarul de telefon pe care l-am dat cand am facut programarea.

Ei mi-au trimis pe mobil un cod de autentificare din 6 cifre pe care l-am introdus si a aparut dovada.



#739
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.256 mesaje

Postat 15 mai 2021 - 11:02

Habar nu am, și eu îmi pun aceeași întrebare.Sigur ca poate fi falsificat e un simplu cartonas... Si am auzit ca sa nu le laminam...probabil treb repetate periodic și mai adăugat pe el... Eu am poza pe telefon...dar oricum sunt doar la prima doza . Probabil sunt și app uri.

Dacă nu ma înșel vreo 15 state interzice ca lumea sa fie nevoita sa dovedeasca dacă are sau nu .Totul se schimba de la o zi la alta

. Încă nu se stie ce lege se va aplica în scoli...dar la noi oricum se termina în 2 sapt...si pana în august mai e timp. 

Exact aceiași situație e momentan la noi iar eu sint in situația ta, astept sa îmi fie trecut al doilea vaccin. Nu ti se cere acest Cartonaș nicăieri, nu e cazul, ca n-a fost oferit vaccinul tuturor. Dar exact cum ai spus totul se schimba de la o zi la alta. 


Editat de Letitia1, 15 mai 2021 - 11:39 .


#740
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.256 mesaje

Postat 15 mai 2021 - 11:37

La noi e si un registru online, unde se poate verifica pe baza de cod numeric personal.

Am introdus CNP-ul si numarul de telefon pe care l-am dat cand am facut programarea.

Ei mi-au trimis pe mobil un cod de autentificare din 6 cifre pe care l-am introdus si a aparut dovada.

E același app folosit pentru track and trace? Parca spuneai ca iti veneau mesaje ca cineva a fost găsit infectat in locuri pe unde ai fost tu. Sau visez?

 

Avem și noi un app asemanator pe care mi l-am Downloadat saptamina trecută dar momentan nu imi arata situația vaccinarii, am înțeles ca din 19 Mai o sa putem vedea asta. Eu am folosit app-ul să-mi comand teste rapide de covid apoi am transmis rezultatul tot prin el. 





Etichetat si cu pandemie, covid

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -