Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 3 voturi

Jurnal de pandemie editia 2021

pandemie covid

3621 raspunsuri la acest subiect

#721
valentinag

valentinag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.324 mesaje

Postat 14 mai 2021 - 12:26

Eu, desi merg numai pe jos, nu mi-am dat masca jos chiar daca in 90% din cazuri sunt singura prin parc la 8 dim. A, daca mi s-a udat de la respiratie, am dat-o jos si am pus alta.

Chiar ieri am vazut o individa cu masca, a dat-o la o parte, a scuipat pe jos si a pus masca la loc. [vom]



#722
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 14 mai 2021 - 12:37

Pai asta am si inceput sa fac in ultima vreme. Doar ca nah, trebuie sa fii f vigilent sa nu te vada vreo forta de ordine si sa iei amenda, de aici stresul, de la tinut ochii in 4. Ca astia sunt in stare sa nu amandeze oameni fara masca in zone aglomerate dar sa ma prinda pe mine fara oameni la 2-3 in jurul meu si sa-mi arda o amenda.

Fac cam ca ca atunci cand merg cu masina noaptea (nu acum, inainte, cand era voie [:)] ) si cumitam faza lunga cu faza scurta cand venea o masina pe contrasens, mai merg cu masca coborata cand vad un om ca se apropie, o ridic, iar o cobor si tot asa....

In spatii inchise, unde e climatizare, magazine, nu am probleme cu masca, doar in aer liber.

 

Oricum, de anul trecut, de cand cu masca, ma simt ciudat, am tot felul de secretii in nas si gat, am nasul infundat, ma racaie ceva in gat (fara tuse sau durere), nu am mai avut niciodata asa ceva. Si se accentueaza la purtarea mastii. O sa investighez sa vad ce am. Si inainte mai aveam, dar doar de la frig, incepea sa-i curga nasul, se mai infunda, dar imi trecea repede. Covid nu e sigur, nu avea cum sa fie un covid asa de lung (pe la inceput m-a batut gandul de virus), apoi mi-a iesit negativ la anticorpi, apoi m-am vaccinat.

Acuma, sincer, nu inteleg ce va opreste sa coboriti masca atunci cind sinteti singuri in parc. Vorbesc de parc, nu de bulevardul Magheru la ora 17. Daca treceti pe linga cineva sau vedeti un politist in departare, o puneti si gata!



#723
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 14 mai 2021 - 12:41

E greșit sa atingi masca, când ea e pe fata. La noi recomandările sunt clare: max 4 ore cu masca, când o atingi, o dai jos și MUSAI te speli/dezinfectezi după. Altfel exista riscul sa iei virușii de pe suprafața exterioara și sa te infectezi.

#724
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 14 mai 2021 - 12:43

Dar la noi masca e obligatorie numai in timpul contactului pacient-cadru medical. Sau in perioada maxima de trafic in mijloacele de transport in comun.



#725
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 14 mai 2021 - 12:57

Eh, asta recunosc ca am incalcat in mod regulat, am mai atins masca in diverse locuri, pe unde am apucat. Dar nu am dus apoi mana la nas, gura, ochi, m-am spalat pe maini, am folosit dezinfectant.

Dar pe de alta parte, daca te gandesti ca masca se contamineaza pe exterior si e asa risc mare de luat virus, pai pe acelasi principiu sunt si hainele de pe mine, ca nu port combinezon pe strada. Or hainele nu le pot schimba dupa 4 ore :))) Si nici nu le-am aplicat apoi vreun tratament special, tot in casa au ramas dupa mersul pe strada, am pus mana pe ele, de spalat le-am spalat obisnuit, cu acelasi detergent, cu aceeasi frecventa ca in mod normal... 

Intr-un spital, unde mediul este altul, unde concentratia de virus e alta, unde echipamentul este spacific, e alta mancare de peste... acolo pe schimbi in anumite puncte, la x ore, tot echipamentul se arunca, persoana se dezinfecteaza, sunt cu totul alte protocoale.

E greșit sa atingi masca, când ea e pe fata. La noi recomandările sunt clare: max 4 ore cu masca, când o atingi, o dai jos și MUSAI te speli/dezinfectezi după. Altfel exista riscul sa iei virușii de pe suprafața exterioara și sa te infectezi.



#726
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 14 mai 2021 - 13:24

La inceputul pandemiei se vorbea despre aruncarea mastilor dupa 4 ore insa acum nu se mai insista pe asta. E complet advarat ce spune Monica - doar nu aruncam hainele cand ajungem acasa....Nu ne spalam pe par dupa fiecare iesire. 

 

(aici un studiu)

 

In medii medicale - contaminate, mi se pare ca are sens sa fie aruncate cat mai des ... dar asa..,

 

Eu am una care o tin in buzunar si intru cu ea in fiecare zi la supermarket (vreme de o saptamana). Nu spun ca asa trebuie, dar asa fac eu.



#727
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.294 mesaje

Postat 14 mai 2021 - 13:52

La noi mastile sunt obligatorii in interior si in spatiile publice la exterior cand nu se poate pastra distanta. 

 

Din iunie vor sa le scoata pt cei vaccinati (decizia definitiva apare peste 2 saptamani). Noi insa le vom purta in continuare, ne-am obisnuit cu ele. 

 

Aici ziceau ca daca masca miroase urat, tb schimbata (chiar daca ai purtat-o 5 minute, un ex doar).  

 

Avem colectie de masti, diverse culori..plus cele FFP2..asa ca le schimbam mereu dupa ce le folosim o data. 



#728
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.969 mesaje

Postat 14 mai 2021 - 14:04

da, andacos, eu am mai si glumit  [:)]  

 

vedeam la sora mea in poze/video ca stau toti fara masti pe strada, parcuri si eram  [ph34r]  [fal]  nu mai stiam ce e aia. mi se parea ciudat.

 

si de sambata aici va fi pastrata in aglomeratii. doar ca n-o prea mai poarta nimeni. asta-i partea a 2 a.

 

Ca sa pun si eu paie pe foc  [fri] , pe la mine majoritatea poarta masca si pe strada. In magazine esti atentionat de vanzatori. 

Culmea este ca Buc a scazut sub 1.5 si la mine (oras, nu judet) suntem la aproape 2.5 si nu sunt semne sa scada.  [batcap]

%vaccinare este cam 20%. 


Editat de dana vio, 14 mai 2021 - 14:05 .


#729
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.696 mesaje

Postat 14 mai 2021 - 17:01

La noi de ieri s a spus ca persoanele vaccinate nu mai trebuie sa poarte masca ( interior/ exterior) ... excepții avion, spital și alte câteva situații.... nici distanțare, nimic .

Dar pt cei care nu fac vaccinul trebuie sa continue cu, carantina, teste, masca  și fără acces la anumite activități etc.

 


Editat de michelle-usa, 14 mai 2021 - 17:53 .


#730
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 14 mai 2021 - 18:04

nevaccinatii nu vor scapa de acest virus oricum - decat daca stau inchisi in casa.





Etichetat si cu pandemie, covid

Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Dureri de masea în sarcină

    Ioone
    - Astăzi, 15:57

  • Geanta bebeluÈ™ului

    Ioone
    - Astăzi, 15:25

  • Trimestrul III - morfologie

    Ralu31031992
    - Astăzi, 13:54

  • saptamana 24-28 test glucoza

    Ralu31031992
    - Astăzi, 13:44

  • Prom Dress Dos And Don'ts to Steal The Spotlight

    Ozma123
    - Astăzi, 11:01

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -