Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 3 voturi

Jurnal de pandemie editia 2021

pandemie covid

3621 raspunsuri la acest subiect

#631
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.868 mesaje

Postat 24 aprilie 2021 - 18:47

Totul are un pret.

Evident. Nemtii o sa interzica zborurile din India.

 

Am mai vazut la tv, francezi care cauta de munca in Mexic, ca ospatari, dj, agent imobiliar.

 

Si era un tip care punea muzica noaptea la astfel de petreceri ilegale, cu sute de invitati. Cam doua mii de euro lua spaga politistul ca sa i lase sa treaca. Uneori nu sunt toti corupti si le mai sparg petrecerile.

Asa ca ai nostrii sunt mici copii fata de astia.



#632
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 25 aprilie 2021 - 20:48

in india si-au mai si bagat picioarele oamenii, la fel ca in romania.

in plus, in india s-a produs o migratie imensa de populatie, pe jos, in momentul primului/celui de-al doilea val. oameni veniti in orasele/orase/metropole sa lucreze si care au fost fortati sa se intoarca, pe jos, de unde au venit. unii nu mai aveau unde sa se intoarca, asa ca si-au inghebat corturi in tabere de... someri. sot, sotie, copii.



#633
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 26 aprilie 2021 - 09:59

in india si-au mai si bagat picioarele oamenii, la fel ca in romania.

Exact, poti s-o mai spui odata s iata rezultatul.

 

Cit despre interzicerea zborurilor, am auzit ca doar cei cu drept de sedere in Germania pot calatori inapoi(ma rog din punctul meu de vedere dreptul de sedere nu are nimic de-a face cu transmiterea virsului) , ins aca de fiecare data-dupa parerea mea, vine prea tirziu interzicerea calatoriilor spre zona respectiva.

 

Deja varianta indiana este in Europa.

 

La noi, prin aprobare legii au intrat in vigoare o serie de restrictii-printre care interzicerea deplasarii intre orele 22 si 5 dimineata, restrictii privind magazinele neesentiale si scolile, toate sunt legate de numarul de incidneta a cazurilor.Legea e in vigoare pina pe 30 iunie.

 

Si ca o noutate, se vrea e se dizolva priorizarea vaccinurilor, incepind cu mai sau iunie sa nu mai existe o lista cu grupe de prioritate.

 

Noi asteptam astazi d el amedicul d efamilie, sper , programarea sotului pentru prima doza, de aplicarea completa a vaccinului depinde tratamentul ce-l urmeaza.



#634
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.969 mesaje

Postat 26 aprilie 2021 - 10:23

In familia mea suntem toti vaccinati.

Maica-mea si una din cumnate (lucrator esential) sunt complet vaccinate , noi restul doar cu cate 1 doza, inclusiv nepoata de 18ani.

Cealalta nepoata 17ani se va vaccina la liceu, se pare ca se pot vaccina la liceul militar, cand reincepe scoala. 

Asa ca planuim sa ne inatlnim de Pasti, relativ mai linistiti.

Vineri este si ziua mamei mele asa ca macar anul asta nu va fi singura, ca anul trecut.  [:(]



#635
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.294 mesaje

Postat 26 aprilie 2021 - 11:03

Sambata mi-am programat rudele de la tara pt vaccin; 2 in Alexandria (pe 30.4 prima doza, pe 21.5 a 2a), un var in Bucuresti (cat.2, el pe 4.5 prima doza, pe 25.5 a 2a); sotia lui e pe lista de asteptare, avea sambata nr 3100, azi are 1800. Deci zilele astea o pot programa si pe ea.

 

Problema este ca cei de la tara nu sunt informati/ajutati sa se programeze. Matusa mea nu se pricepe, verii mei au tot sunat, dar era mereu ocupat, asa ca au renuntat. Tb facut ceva in sensul asta, pt ca de ex in Alexandria erau multe locuri la Pfizer. Si in alte judete am vazut ca e la fel. Ai mei stau intr-un sat langa, am verificat si nu sunt centre intr-un sat apropiat. 



#636
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 26 aprilie 2021 - 17:58

Ma inspaimanta varianta asta indiana a virusului. Si in Olanda se vorbeste deja ... cu spaima.

Se cunoaste daca vaccinele actuale sunt eficiente impotriva virusului?



#637
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.324 mesaje

Postat 26 aprilie 2021 - 19:01

Traim in lumi paralele, la propriu. Ce se intampla in India e cutremurator, nici nu reusesc sa ma uit la acele imagini. Daca, in continuare, traficul ramane deschis, ma tem ca vor fi mari probleme, cu vaccin , sau fara.



#638
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.250 mesaje

Postat 26 aprilie 2021 - 19:27

Ma inspaimanta varianta asta indiana a virusului. Si in Olanda se vorbeste deja ... cu spaima.

Se cunoaste daca vaccinele actuale sunt eficiente impotriva virusului?

Eu am înțeles ca da, cu sensul ca nu o sa ajungi la spital. Ceea ce defapt ne dorim cu toții. 
 

Eu știu ca in India nu și-a bătut nimeni capul cu regulile de baza, sperind ca in caldura moare virusul. Anul trecut cind noi înregistram zeci de victime ale virusului, ei de-abia înregistrau citeva decese.

 

Ma întreb dacă cei ce se tot string grămada pe străzi fără a respecta regulile își dau seama ca îndreaptă țara spre experiența Indiei. Toți inițiatorii acestor “demonstrații” stradale, indiferent de motiv, ar trebui arestați și condamnați la an grei de pușcărie. Căci involuntar omoară oameni. Uitați la India! Sau Brazilia.



#639
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 26 aprilie 2021 - 19:49

Sotul meu a primit programare  la medicul d efamilie, pentru vaccin, vineri la ora 11 primeste prima doza de Pfizer si tot atunci i se face programare pentru rapel.

 

Deci am facut un pas spre o perioada urmatoare cu mai putin stres...sa speram ca nu va avea efecte puternice la vaccinare.



#640
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 26 aprilie 2021 - 19:52


 

Ma întreb dacă cei ce se tot string grămada pe străzi fără a respecta regulile își dau seama ca îndreaptă țara spre experiența Indiei. Toți inițiatorii acestor “demonstrații” stradale, indiferent de motiv, ar trebui arestați și condamnați la an grei de pușcărie. Căci involuntar omoară oameni. Uitați la India! Sau Brazilia.

Eu sincer am inceput sa ma indoiesc de capacitatea romanilor de a vedea efectele pandemiei in toata "splendoarea" lor.

 

Sper in continuare sa ma insel, sper ca imaginea ce-o vad, imaginile ce-mi sunt inspirate sa fie false.





Etichetat si cu pandemie, covid

Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Geanta bebelusului

    LarisaG89
    - Ieri, 22:32

  • Cezariana È™i recuperarea

    AnaDemsa
    - Ieri, 12:03

  • Friiig

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 10:16

  • Geanta bebelusului

    ely4
    - Ieri, 10:14

  • Alegerea numelui

    BiancaDragnea
    - Ieri, 09:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -