Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 3 voturi

Jurnal de pandemie editia 2021

pandemie covid

3621 raspunsuri la acest subiect

#551
velvet

velvet

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.613 mesaje

Postat 10 aprilie 2021 - 20:25

multumesc  Marius  [:)]  sper sa scap de bisturiu, desi..la ce dureri am de sus pana jos...



#552
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.190 mesaje

Postat 10 aprilie 2021 - 22:46

Exact asa cum s-a intamplat ieri seara cu pacientii de la spitalul Foisor din BUcuresti. Au fost externati fortat sau mutati in alte spitale pt ca spitalul a devenit de azi pe covid. Este tare frustrant pt acei pacienti, majoritatea au fost externati, incomplet refacuti, unii s-au externat fara a mai fi operati (motivul pt care se internasera). 

E adevarat, erau operatii de ortopedie, nu le era viata pusa in pericol iminent, dar aveau si ei probleme, dureri, afectiuni care se pot agrava in timp daca sunt amanate, nu erau de placere internati acolo...

Se pare ca covidul a luat fata tuturor celorlalte boli :( si oamenii pica victime colaterale.

 

Si tatal meu a tot fost amanat pt controale urologie, de luni de zile, adica de anul trecut... Nu e ceva grav, erau simple controale, are o varsta... I-a spus ca din cauza covid inca nu se poate... 

Sunt sigura ca intr un an de zile au murit foarte, foarte multi oameni care nu au mai ajuns sa si faca verificarile periodice la spitalele unde mergeau de obicei (cum mergea si tatal meu, din 3 in 3 luni prin rotatie  la diabetolog / nefrolog / urolog / cardiolog).

Asta este partea cea mai trista a pandemiei.

Victimele colaterale care nu au avut cum sa mearga la alte spitale.



#553
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 10 aprilie 2021 - 23:42

din experienta, durata rmn-ului este influentata de:

 

- zona corpului supusa investigatiei

- performantele aparatului (cat de nou este)

 

de substanta de contrast nu pot zice nimic, ca nu a fost cazul.

 

grija, temperatura corpului scade considerabil in timpul rmn-ului. pacientii sunt inveliti, dar chiar si asa simt frigul.

 

nu ai voie cu nimic metalic, absolut nimic.



#554
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 10 aprilie 2021 - 23:47

monicabo

 

nu "se pare", chiar a luat-o.

 

daca mie nici un sfat telefonic nu mi-au mai dat, doar mi-au zis "noi suntem acum spital covid"...

 

suntem efectiv pe cont propriu, sa se descurce fiecare cum poate, extra-mega-excelent daca are bani de bagat in privat, sa bage cu sutele, cu miile de lei, copil, adult, nu conteaza. iar ma apuca dracii.



#555
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 11 aprilie 2021 - 08:24

din experienta, durata rmn-ului este influentata de:

 

- zona corpului supusa investigatiei

- performantele aparatului (cat de nou este)

 

de substanta de contrast nu pot zice nimic, ca nu a fost cazul.

 

grija, temperatura corpului scade considerabil in timpul rmn-ului. pacientii sunt inveliti, dar chiar si asa simt frigul.

 

nu ai voie cu nimic metalic, absolut nimic.

Durata Nu are legatura cu vechimea aparatului ci doar cu investigatia respectiva 
Nu scade temperatura corpului - nu are nici o legatura dar temperatura mediului este scazuta si un pacient poate resimti asta.



#556
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 11 aprilie 2021 - 17:50

Durata Nu are legatura cu vechimea aparatului ci doar cu investigatia respectiva 
Nu scade temperatura corpului - nu are nici o legatura dar temperatura mediului este scazuta si un pacient poate resimti asta.

Dap.

Temperatura in camera aparaturii este de 17-18 grade. De aceea ti se face frig. De obicei, in functie de zona analizata ai paturica, halat.

Adaug: Pentru substanta de contrast intravenoasa sunt necesare inainte analize: uree si creatinina.

 

Ultimul l-am facut saptamana trecuta la genunchi, 40 de minute, am avut paturica si carti de citit.



#557
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 11 aprilie 2021 - 21:01

marius

 

eram sigura ca o sa ma contrazici.

ai remarcat ca am scris din experienta?

ei, din experienta, a avut. zona investigata a fost aceeasi, investigatia aceeasi (adica fara substanta de contrast).


Editat de Pepco, 11 aprilie 2021 - 21:02 .


#558
valentinag

valentinag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.322 mesaje

Postat 12 aprilie 2021 - 09:41

Rall, tata a facut in ultimul an 3 RMN-uri, la toate a avut nevoie de trimitere. Cumnatul a facut unul, cu trimitere.

Monica, tata a avut nevoie la urologie, a fost de nenumarate ori, a fost si operat de 2 ori la Panduri. Daca are nevoie, sa-i dea trimitere dr de familie si il primesc.

Vreau sa-mi fac analizele de sange, nu mai sunt fonduri pana in iunie [smulgpar] Ma interesa mai mult un test de anticorpi, dar am inteles ca ala oricum se plateste, 120 de lei.



#559
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.190 mesaje

Postat 12 aprilie 2021 - 11:04

Valentina, anticorpi covid? Din astia, dupa vaccin? Daca da, ala se plateste, nu intra in gratuitati.

Eu mi-am facut unul de curiozitate pe la inceput de martie, pt ca am mai fost racita (adica cu banalul guturai in cateva randuri si ceva mucozitati in gat, insa fara vreo forma de tuse). Cum in ziua de azi nu mai poti raci sau lua alt virus in afara de sars cov2 la cat creeaza masca o bariera, mi-am zis ca cine stie, oi fi luat covid de cateva ori, desi nu prea aveam de unde, teoretic (lucrez de acasa, ies putin, port masca in permanente, ma feresc de aglomeratii, folosesc doar masina personala). Si nici ceilalti din casa nu au avut nimic. Pe de alta parte, in afara de curs nasul (sunt si sensibila la frig), nu am avut altceva nimic, ma gandeam ca daca Doamne fereste rea ceva, ar fi evoluat. Rezultatul mi-a iesit negativ. 



#560
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.304 mesaje

Postat 12 aprilie 2021 - 11:28

Valentina, anticorpi covid? Din astia, dupa vaccin? Daca da, ala se plateste, nu intra in gratuitati.

Eu mi-am facut unul de curiozitate pe la inceput de martie, pt ca am mai fost racita (adica cu banalul guturai in cateva randuri si ceva mucozitati in gat, insa fara vreo forma de tuse). Cum in ziua de azi nu mai poti raci sau lua alt virus in afara de sars cov2 la cat creeaza masca o bariera, mi-am zis ca cine stie, oi fi luat covid de cateva ori, desi nu prea aveam de unde, teoretic (lucrez de acasa, ies putin, port masca in permanente, ma feresc de aglomeratii, folosesc doar masina personala). Si nici ceilalti din casa nu au avut nimic. Pe de alta parte, in afara de curs nasul (sunt si sensibila la frig), nu am avut altceva nimic, ma gandeam ca daca Doamne fereste rea ceva, ar fi evoluat. Rezultatul mi-a iesit negativ. 

 

Vezi experienta ta arata cit de gresita e o asemenea afirmatie(si desi testul tau a fost negativ, tu faci si tu aceasi greseala "conspirationista").

 

Sotul meu-doar un exemplu, a fost internat anul trecut cu pneumonie bacteriana, daca ar fi asa o conspiratie mondiala cum se vehiculeaza absolut peste tot, ar fi fost foarte usor sa spuna ca are covid si nu pneumonie.

 

Insa medicii isi fac treaba, nu tin cont de astia ce lanseaza neincetat mizerii conspirationiste.
 





Etichetat si cu pandemie, covid

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -