Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 3 voturi

Jurnal de pandemie editia 2021

pandemie covid

3621 raspunsuri la acest subiect

#3601
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.224 mesaje

Postat 22 decembrie 2021 - 14:43

Eu tocmai ce am de alaltaieri 3 doze de vaccin, Am avut si un covid intre ele, inainte de booster, forma aproape neobservabila (nu mi-a iesit la test rapid, PCR nu am facut, dar nu am iesit, cred ca era si cantitate virala f mica, nu mi-a curs decat putin nasul si m-a durat capul, exact ca la o raceala obisnuita din zecile pe care le-am avut in decursul vietii - vaccinul si-a facut treaba; apoi inainte de booster, m-am trezit cu muuulti anticorpi, de aia l-am mai si amanat). Acum ce sa mai zic, eu sunt la fel in continuare, cu masca  si toate cele, insa nu mai sunt speriata de bombe ca acum 1 an, stiu cum sa ma apar si stiu sa am grija cand racesc sa ma feresc. Desi, la 3 doze + o boala f usoara, cred ca si virusul se sperie acum de mine daca ma vede, nu mai vine :))) 

Daca mai apare si tratamentul (de care nu am mai auzit nici eu nimic) va da roade.... gata inca un instrument de oprire a pandemiei si a haosului in care am intrat de 2 ani incoace.

Si atunci de unde stii ca ai avut covid? Poate doar o gripa, asa am avut si eu intre vaccinul 2 si booster. 

 

Medicamentul acela am inteles ca a fost aprobat si e o chestiune de timp pina va fi accesibil. Sa speram ca foarte curind.



#3602
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.190 mesaje

Postat 22 decembrie 2021 - 14:51

Pt ca inainte de booster, pe la 6 luni dupa doza 2 mi-am facut de curiozitate o analiza de anticorpi si mi-a iesit un nr foarte mare... Plus ca era momentul de varf atunci la noi si ott cam atunci au avut fetele cazuri in clasa, li s-au inchis clasele, ulterior si scoala si toate scolile, s-a trecut in online. Am banuit ca au adus ele de la scoala. Le-a curs si lor putin nasul, sotul meu nu a avut nimic.

Nu bag mana in foc ca am avut sau nu (daca am avut a fost o forma extrem de usoara, daca nu am avut, atunci o fi fost altceva). Am dedus ca ar fi o posibilitate de la nr de anticorpi + ca au avut ele cazuri in clasa. Eu lucrand de acasa si neprea iesind, nu aveam de unde sa iau. Nici la ele nu a iesit nimic la testul rapid, dar nici nuam facut PCR. Dupa aceea am stat in casa, scoala a fost online, noi tot acasa si nu am mai facut alte demersuri.

Si atunci de unde stii ca ai avut covid? Poate doar o gripa, asa am avut si eu intre vaccinul 2 si booster. 

 

Medicamentul acela am inteles ca a fost aprobat si e o chestiune de timp pina va fi accesibil. Sa speram ca foarte curind.



#3603
Amaryllis1

Amaryllis1

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 337 mesaje

Postat 22 decembrie 2021 - 15:15

 Ca nu le ataca ADN-ul  [:D]

  

Am totusi impresia ca nici Johnson nu le ataca ADNul deci nu stiu daca ajunge asta . 

Cred ca si faptul ca e mai dinspre est le da incredere

Editat de Amaryllis1, 22 decembrie 2021 - 16:11 .


#3604
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.744 mesaje

Postat 22 decembrie 2021 - 16:27

Eu zic sa scriem fara "se pare" . Si ca sa lasam posibil ca si se pare ca deoparte,  atunci se constata ca:

-  Din 100 de bolnavi -  90 sunt pacienti nevaccinati si 10 pacienti vaccinati.
-  Din 100 decedati  - 80 decedati au fost nevaccinati si 20 decedati vaccinati

 

Dincolo de COVID - orice vaccin de cand au fost descoperite are un singur rol; 

- sa salveze vieti.

 

Asta se observa cu usurinta la orice afectiune prevenita prin vaccinare fie ea covid  fie variola fie ebola fie rubeola fie HPV samd. Tine de civilizatie intre a intelege corect sau nu,  rolul oricarui vaccin. Restul este bla - bla. 

 

 

Repet: cu ce schimba certificatul covid statistica asta? cu nimic. 

 

da, vaccinul covid e bun pt ca tine lumea departe de spitale. Tarile cu cea mai mare rata de vaccinare au undeva la 80% vaccinati. cei 20 % vaccinati care o sa moara cu vaccinul de gat inainte sa si-l faca, tot vor da peste cap sistemul medical oricum. 

 

Omicron a schimbat jocul si mai mult. la noi in Ontario de cand a devenit omicron varianta predominanta, 80% din cazuri noi sunt populatie vaccinata.

 

in sumar: 80 % din populatia Ontario e vaccinata. 80% (in medie) din cazurile noi zilnice sunt la perfoane cu 2 doze. Spitalele se pregatesc sa fie oricum depasite de situatie si se iau masuri noi de restrictie.

 

inainte sa mai arunci cu intrebari, explica-mi unde vezi tu utilitatea certificatului de vaccinare in cazul asta. 

 

PS: la noi abia s-a dat drumul la doza 3, in prima zi deja nu mai erau locuri livere la centrele de vaccinari pana la sfarsitul lunii ianuarie cel putin. 

 

Abia ce am prins loc pe 24 ianuarie. 



#3605
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.224 mesaje

Postat 22 decembrie 2021 - 22:07

Repet: cu ce schimba certificatul covid statistica asta? cu nimic. 

 

da, vaccinul covid e bun pt ca tine lumea departe de spitale. Tarile cu cea mai mare rata de vaccinare au undeva la 80% vaccinati. cei 20 % vaccinati care o sa moara cu vaccinul de gat inainte sa si-l faca, tot vor da peste cap sistemul medical oricum. 

 

Omicron a schimbat jocul si mai mult. la noi in Ontario de cand a devenit omicron varianta predominanta, 80% din cazuri noi sunt populatie vaccinata.

 

in sumar: 80 % din populatia Ontario e vaccinata. 80% (in medie) din cazurile noi zilnice sunt la perfoane cu 2 doze. Spitalele se pregatesc sa fie oricum depasite de situatie si se iau masuri noi de restrictie.

 

inainte sa mai arunci cu intrebari, explica-mi unde vezi tu utilitatea certificatului de vaccinare in cazul asta. 

 

PS: la noi abia s-a dat drumul la doza 3, in prima zi deja nu mai erau locuri livere la centrele de vaccinari pana la sfarsitul lunii ianuarie cel putin. 

 

Abia ce am prins loc pe 24 ianuarie. 

Ce fac țările unde nevaccinatii sint in procent de 80%? Citi la % vor umple spitalele? E cazul României. Ce sfaturi ai pentru ei? Ar trebui sa folosească certificatul verde?



#3606
Amaryllis1

Amaryllis1

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 337 mesaje

Postat 22 decembrie 2021 - 22:20

Pai si cu certificat si fara tot se vor umple spitalele ..

Certificatul nu opreste interactiunea  dintre persoane. 



#3607
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.224 mesaje

Postat 22 decembrie 2021 - 22:28

Pai si cu certificat si fara tot se vor umple spitalele ..

Certificatul nu opreste interactiunea  dintre persoane. 

Eaxact ca masca! Încă nu am aflat citi mascați au oprit omicron-ul?



#3608
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.921 mesaje

Postat 22 decembrie 2021 - 22:53

Nu stiu de unde ai datele astea si de asemeni nu stiu cum iti imaginezi ca in tari cu peste 83 % vaccinati ca de exemplu Olanda ar putea fi atat de alarmant de mare numarul imbolnavirilor daca 90 % din bolnavi ar fi nevaccinati. Nu ies calculele pt ca pur si simplu nu mai exista un atat de mare numar de nevaccinati In spital in Olanda stirile spun asta : " Persoanele nevaccinate reprezintă 69% din cazurile de la ATI şi 55% din internări, " Deci vorbim de spital nu de imbolnaviri. Asta inseamna ca imbolnavirile printre vaccinati logic sunt mult mai multe stiind ca nu intra in spital decat un numar mic dintre infectatii vaccinati.

 

Când mai dați citate mai indicați și sursele, vă rog. Valabil și pentru Marius și pentru oricine.



#3609
Amaryllis1

Amaryllis1

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 337 mesaje

Postat 23 decembrie 2021 - 07:19

Când mai dați citate mai indicați și sursele, vă rog. Valabil și pentru Marius și pentru oricine.

 

Discutie libera presupune un forum nu sala de dezbateri oficiale. Eu scriu doar de pe telefon si e un chin , merge foarte prost. Nu poti misca ecranul de exemplu decat  cu ambele degete,  nu poti pricepe daca mesajul a plecat sau nu, eu am si un autocorrect care decide singur ce ganduri am :) si mai sunt si alte probleme pur tehnice.

Pe de alta parte cand un citat e citat "  " pus de altcineva  daca il iei pur si simplu cu copy paste pe Google gasesti urgent n site uri ce il reproduc. Mai ales in romaneste. Unul a tradus  ( bine, rau in general asta nu prea ii intereseaza) si toti ceilalti doar reproduc. 

Se ingreuneaza inutil discutiile daca se cer argumente pentru orice.

 

https://m.ziare.com/...-impuse-1710033



#3610
Amaryllis1

Amaryllis1

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 337 mesaje

Postat 23 decembrie 2021 - 07:22

Da, comparatia masca si certificat verde e perfecta . La fel de inutile mi se par si mie. 

 

Spre deosebire de lockdown insa ce este si inutil si periculos astea doua macar sunt doar inutile si enervante. 





Etichetat si cu pandemie, covid

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Vouchere materna

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:48

  • Curs prenatal: nastere naturala

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:35

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • Incepem pregatirile

    madalinaiuliana27
    - Ieri, 20:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -