Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 3 voturi

Jurnal de pandemie editia 2021

pandemie covid

3621 raspunsuri la acest subiect

#3271
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.246 mesaje

Postat 05 decembrie 2021 - 14:17

Și eu am auzit ca se lucrează la o combinație flu+covid. Nu văd nimic rău in asta. Cum spunea cineva pe aici, m-aș vaccina din 3 in 3 luni dacă asta m-ar proteja de boala și am putea avea o viața normala.

 

 

COVID-flu combo vaccine from Novavax sparks immune response to both viruses in animals

https://www.fiercebi...viruses-animals


Editat de Letitia1, 05 decembrie 2021 - 14:18 .


#3272
Mik

Mik

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.238 mesaje

Postat 05 decembrie 2021 - 14:33

Cei care fac gripa usor (ca mine, cu studenti la laboratoare) stiu ca se pot imbolnavi si in martie si in noiembrie cu alta tulpina de virus. Tot astia se pot vaccina in octombrie si in martie face gripa, e drept o forma "mai usoara". Si se vaccineaza cu spor in fiecare an. 

 

Cind s-a dezvoltat vaccinul de COVID, studiile au urmarit cresterea inmunitatii si protejarea de boala. Ceea se s-a confirmat pentru unele vaccinuri, nu si pentru altele care nu au fot puse pe piata. 

S-a inceput in decembrie 2020 vaccinarea si studiile nu erau facut despre "cum va evolua inmunitatea". Ceea ce era normal. 

Intre timp studiil au fost facute si spun toate acelasi lucru. Trebuie facute injectii de rapel. punct.

 

Acum ca vine tzatza Lina si spune sa iti "baga substante in corp" "si-ti baga electronica 5G sub piele" e complet derizoriu si nesimnificativ. Si cind s-au pus trenurile in functiune erau unii care spunea ca strîpesc vacile cind trece trenul.



#3273
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.927 mesaje

Postat 05 decembrie 2021 - 14:48

Fleurdelise, exact asa se raporteaza si decesele covid. 

Hai să fim serioși.



#3274
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.927 mesaje

Postat 05 decembrie 2021 - 14:55

Nu am citit dar de cateva luni se cocheteaza cu idea unui vaccin comun antigripal si covid ce va fi scos anual  .

Este vorba de cu totul altceva, nu de vaccin.

Variantul Omicron are una din mutații rezultată din recombinarea cu o secvență genomică a virusului răcelii comune la om. Produsă probabil într-un organism în care au coabitat cele două virusuri, o persoană infectată cu ambele simultan.

Informația e interesantă pentru descifrarea proprieiăților variantului și găsirea celor mai bune metode de atac.

 

Despre vaccinul combinat flu-covid se vorbește demult, din considerente logistice de administrare e posibil să fie adoptat în unele țări la un moment dat.



#3275
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 05 decembrie 2021 - 14:56

Am discutat cu Ioana si opinia ei este ca exista aceasta probabilitate dar doar daca se va utiliza aceeasi tehnologie pentru ambele vaccinuri. Asta insa este relativ dar desigur nu imposibil.



#3276
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.927 mesaje

Postat 05 decembrie 2021 - 15:04

Am citit mai sus despre eutanasie. Atenție, termenul se folosește în prezent doar pentru animale.

La oameni e moarte asistată medical. În Québec este legală și din câte știu nu este condiționată de vaccinare. Probabil persoanelor în cauză li se cere test negativ.

Totuși e de înțeles dacă ar fi, este o procedură medicală, o injecție sau perfuzie nu știu exact, conforn definiției este asistată deci un personal medical stă acolo cu pacientul, se expune.

Pâna la ultima suflare, un om viu poate transmite un virus.



#3277
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 05 decembrie 2021 - 15:05

La noi se da acum deodată, doza trei covid (Pt cei eligibili) cu doza de gripa. Cred însă ca sunt doua înțepături. Voi afla săptămâna viitoare când face soțul. 
 

Eu am făcut doar vaccinul antigripal, încă nu am 6 luni de la doza doi anticovid. 



#3278
Amaryllis1

Amaryllis1

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 337 mesaje

Postat 05 decembrie 2021 - 15:23

Voi bagati asa aiurea cutitul in rana!!!!Sigur ca sunt speculatii aiurea, vaccinul antigripal-din cunostintele mele, este anual, vaccinul anti-covid...e ceva nou si cu alta metoda de realizare!!!

 

Zau ca nu stiu unde scormoniti dupa asemenea informatii, eu nu am auzit pina acum pe nimeni sa cocheteze cu ideea asta de vaccin comun.Sursele ce le citesc eu , bineinteles!!!

Foarte siguri sunteti .

Se cauta si solutia asta am spus.

 

Despre ce rana si cutit e vorba nu pricep.



#3279
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 05 decembrie 2021 - 15:25

La noi se da acum deodată, doza trei covid (Pt cei eligibili) cu doza de gripa. Cred însă ca sunt doua înțepături. Voi afla săptămâna viitoare când face soțul. 
 

Eu am făcut doar vaccinul antigripal, încă nu am 6 luni de la doza doi anticovid. 

Da, sunt doua doze!

 

Sotul meu a fost sunat de medicul de familie si chemat pentru vaccinul antigripal(parca acum vreo trei saptamini, fara nicio reactie dupa vaccin) si pe 7 are programare la booster.

 

S-a insistat pentru vaccinarea antigripala , in special la persoane cu probleme de sanatate,Asta nu inseamna ca restul ar fi fost exclusi de la vaccinul antigripal.



#3280
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 05 decembrie 2021 - 15:25

La noi se da acum deodată, doza trei covid (Pt cei eligibili) cu doza de gripa. Cred însă ca sunt doua înțepături. Voi afla săptămâna viitoare când face soțul. 
 

Eu am făcut doar vaccinul antigripal, încă nu am 6 luni de la doza doi anticovid. 

Da, sunt doua doze!

 

Sotul meu a fost sunat de medicul de familie si chemat pentru vaccinul antigripal(parca acum vreo trei saptamini, fara nicio reactie dupa vaccin) si pe 7 are programare la booster.

 

S-a insistat pentru vaccinarea antigripala , in special la persoane cu probleme de sanatate,Asta nu inseamna ca restul ar fi fost exclusi de la vaccinul antigripal.





Etichetat si cu pandemie, covid

Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Vitaminele în sarcină 💊

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:38

  • Frățiorul

    Denisa1996
    - Astăzi, 07:04

  • Cum a fost testul de toleranță la glucoză?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 00:45

  • Pregatiri

    Julix94
    - Ieri, 22:25

  • Burtica rotunda

    Roxana3001
    - Ieri, 18:47

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -