Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 3 voturi

Jurnal de pandemie editia 2021

pandemie covid

3621 raspunsuri la acest subiect

#3131
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 29 noiembrie 2021 - 22:51

Eu rezonez cu mesajul lui Tudor Gheorghe:

 

"Nu mă încurcă că nu vă vaccinați. Muriți în liniște"

 

Pana la urma, fiecare face ce vrea cu viata lui.

E destul de incomod pentru cei care se vaccineaza si respecta toate regulile crezand ca asa ajuta la oprirea raspandirii virusului, sa-i vada si sa-i auda pe toti cei care vin cu o multime de argumente si teorii care mai de care mai halucinante.

Dar, scapa cine poate!

Sau, putin mai pragmatic spus... intervine selectia naturala.



#3132
moon16

moon16

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.503 mesaje

Postat 29 noiembrie 2021 - 23:47

Eu rezonez cu mesajul lui Tudor Gheorghe:

 

"Nu mă încurcă că nu vă vaccinați. Muriți în liniște"

 

Pana la urma, fiecare face ce vrea cu viata lui.

E destul de incomod pentru cei care se vaccineaza si respecta toate regulile crezand ca asa ajuta la oprirea raspandirii virusului, sa-i vada si sa-i auda pe toti cei care vin cu o multime de argumente si teorii care mai de care mai halucinante.

Dar, scapa cine poate!

Sau, putin mai pragmatic spus... intervine selectia naturala.

Da Mianda, nu se vaccineaza si exista posibilitatea sa moara, problema este ca pot infecta si pe altii. In cazul meu, sotul meu care dorea si a si facut asta (sa se vaccineze) a fost infectat pt ca un copil de la gradinita privata (de la grupa mare) a venit la gradi desi avea simptome si parintii l-au si testat, si 2. in plina pandemie in Bucuresti cand nu erau locuri la ati directoarea s-a decis sa organizeze teatru adunand intr-o sala mica toate grupele (copii mei fiind grupa mica si poate altfel nu ar fi fost contacti directi). Evident in urma sesizarilor mele DSP - factori de risc le-a interzis sa mai organizeze evenimente. Sigur fiecare alege si suporta consecintele, dar atunci cand altii suporta consecintele alegerilor tale? Si da, Cristina mie una mie frica de moarte, caci copiii mei (3 la numar) sunt foarte foarte mici, si da atat eu cat si sotul meu ne-am luat si ne luam toate masurile de precautie atat pt noi cat si pt copiii mei, fara sa exclud lucrurile spuse de tine - alimentatie sanatoasa, sport, iesit zilnic pe orice vreme. etc. Practic, noi ca si familie am fost intr-o situatie dificila pt ca institutia a incalcat regulile de functionare de atunci, ca unii parinti au ignorat sfatul autoritatilor de a nu aduce copii in colectivitate cu simptome evidente si ca la acea vreme Romania a decis sa permita accesul la vaccin etapizat (desi o parte din populatia vizata nici nu isi dorea acest lucru). In rest, sigur, fiecare decide.


Editat de moon16, 29 noiembrie 2021 - 23:54 .


#3133
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.744 mesaje

Postat 30 noiembrie 2021 - 01:50

 Ceea ce poate eu un inteleg e ca dupa aproape un an nu se vede beneficacitatea vaccinurilor facute pana acum: asta e ceea ce imi da cu virgula.

 

 

Raport Public Health Ontario: intre Dec 14 2020 (cand a inceput  oficial campania de vaccinare) si Noiebmbrie 11 2021 doar 9 persoane vaccinate sub 60 de ani au ajuns in ICU.

 

A breakthrough case is defined as an infection with a symptom onset date that was at least two weeks after the individual received their second dose of a Health Canada authorized vaccine.

The report looks at 11 months of confirmed COVID-19 infections from Dec. 14 of last year to Nov. 14 of this year.

Using the most recent 30 days of data, unvaccinated individuals were nearly five times more likely to become a confirmed case. The rate of infection in unvaccinated individuals is higher in every single age group.

Adults over 60 who are unvaccinated were 16 times more likely to be hospitalized with the virus compared to fully vaccinated individuals. The majority of people with cases serious enough to need hospital care are adults over the age of 60, with the highest proportion among those in their 80s.

The data reveals there were only 17,596 breakthrough cases out of the more than 11.1 million individuals who have received both shots. There have been just 40 breakthrough cases in the province following a third dose of vaccine.

 

As of Nov. 14, unvaccinated people made up 91 per cent of cases in the province, with breakthrough infections accounting for just under 4 per cent. Unvaccinated people also account for 91 per cent of hospitalizations and 90 per cent of deaths.

____________

 

Scuze, nu am timp sa traduc atata.

 

Dupa mine asta e good enough. Beneficii cat se le poti duce. 



#3134
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.744 mesaje

Postat 30 noiembrie 2021 - 02:01

Mai bine nu


Editat de Qarina, 30 noiembrie 2021 - 02:56 .


#3135
cristina30

cristina30

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 930 mesaje

Postat 30 noiembrie 2021 - 08:13

cristina30

 

eu am fost una din persoanele foarte sceptice privind vaccinul mrna pfizer. am asteptat si am tot asteptat. am purtat masca, am respectat distantarea fizica in timp ce multi, foarte multi in jurul meu nu o respectau. si nu numai ca nu o respectau, dar isi traiau viata raspandind niste idei atat de fantasmagorice, de numai nu statea matzu'-n coada. am stat mult in casa sau in apropierea casei, mergand rar in magazinele mai mari.

 

pana intr-o zi, in care, fara sa vreau, am interactionat cu niste parinti, niste mame, mai exact. discutam despre testarea copiilor in scoala, stii, cu teste rapide, nazale (nu nazo-faringiene, adica pcr, doar nazale) sau din saliva. bai, si cand a deschis una dintre ele gura... m-a proiectat in primul centru de vaccinare pfizer apropiat de mine.

 

repet: nu iesisem din casa de destula vreme, nu mai interactionasem cu parintii, ca sedintele fusesera online. ei, asta a fost fizic. nu stiu daca mai exista vreun popor care sa poata combina informatiile cu barfa si cu zvonurile si cu interpretarile proprii mai creativ decat romanii. suntem un popor cumplit de needucat. cumplit.

 

dupa prima doza am avut vreo 2 zile efecte, minore. dupa cea de-a 2-a doza banuiesc niste efecte mai nasoale, cu durata mai lunga, vreo 2-3 saptamani, asa (am monitorizat oarecum situatia, asa am si fost sfatuita de medici). acum, ce va fi pe termen lung nu am de unde sa stiu.

 

spui de vaccin clasic. pai vaccinul janssen (johnson) e creat dupa principiul vaccinului antigripal, deci clasic.

 

totusi, daca tu ai trecut prin boala, iti recomand un test de anticorpi, pentru a vedea la ce nivel esti acum.

Buna seara,

 

eu am trecut prin virus in martie, s-a comportat ca o gripa: febra am capatat vineri si sambata cand am sunat la un telefon special de urgente de week-end iar medicul de acolo cu calm si rabdare m-a linistit. Imi era nasul foarte infundat si imi pierdusem mirosul in plus amigdalitele erau inflamate. La doctorita mea de familie am fost in afara programului, ea m-a „controlat“ 1 min, mi-a facut testul PCR si m-a trimis acasa.. fara nimic. Familia mea, 2 copii si sotul au avut si ei, fetita cu mine iar baiatul si sotul dupa mine. Sotul a fost mai rau, l-am ajutat cu medicina alopata si alternativa, el face febra mare de obicei, dar am reusit. Nici nu am stat m-am „doftoricit“ singura, mi-am asumat-o, planul B era sa sunam la salvare. Eu, copiii, sotul am trecut cu bine. Cei mici usor, eu mediu, sotul mai greu. 
 

Desigur ca ne-am masurat anticorpii la 2 luni cca si apoi dupa 6 luni, ale adultilor, a doua oara si baiatului, are 15 ani. Noua, adultilor ne-a crescut valoarea anticorpilor, in cazul sotului se dublase chiar.. asa ca am re-analizat situatia. Sotul meu a facut J&J, a vrut musai ca lucreaza in contact direct cu oamenii.. l-am facut la fostul medic de familie ca „sa-si recapete libertatea“ asa ne-a spus medicul, nu ca ar fi fost necesar dpdv medical. 
O situatie similara e aici ca si la pojar, nu mai faci vaccinul daca ai avut pojar si se pot detecta anticorpii… 

in situatia mea aveam de gand sa imi analizez si celulele T si B, costa ceva mai mult analiza insa daca nu aveam anticorpi o faceam si pe ea. Noi presupunem ca ne-am mai intalnit pe parcurs cu virusul.

in saptamanile trecute in clasa fetitei au fost in total 5 cazuri de boala, unul din copii sta chiar langa fetita mea, am presupus ca va lua poate si ea ( ei se testeaza in fiecare zi la scoala in moment, cand au cazuri, altfel de 2 ori /saptamana) insa nu a fost asa. 
Eu m-am mai intalnit cu oameni desigur nu traiesc in bula mea doar, pe de o parte pentru a socializa ( este foarte important) si pe de alta parte ca trebuie sa existe schimb de bacterii, altfel sistemul imunitar e la pamant. Lucrez inca in homeoffice ceea ce ma avantajeaza. Dar in situatii importante folosesc un test rapid desigur.

 

Vorbind despre vaccinuri: Astra si J&J sunt vaccinuri bazate pe technoligia vector, nu sunt standard iar cele mARN sunt de tip mesager.

cateva posturi in urma am pus un link de la congresul farmaceutic din Germania din s unde Stefan Oelrich reprezentatul diviziei farmaceutice de la Bayer ( o firma mare producatoare de medicamente din sudul Germaniei) a spus asa „Așa cum spuneam: dacă am fi făcut un sondaj acum doi ani (înainte de pandemie –r.) – „Ați fi dispuși să faceți terapie genică și celulară și să o injectați în corp” probabil ca 95 % nu ar fi acceptat-o . 
 

 

Inainte pusesem linkul de la conferinta completa, e oficial, aici e doar bucatica la care ma refer mai sus. Acestea sunt unele din informatiile ce nu se potrivesc in analizele mele

https://youtu.be/gHyqUH7pvnQ

 

Nu as fi fost poate senzibilizata de toata aceasta situatie daca in 2020 toamna nu as fi avut o problema dermatologica care nu a reusit sa fie bine analizata nici de dermatolog nici de medicul de familie asa am ajuns la un medic alternativ care mi-a deschis in multe privinte viziunea asupra corpului meu si dupa analizele facute am descoperit ca am alergie la proteina dim laptele de vaca si ceea ce se intampla in colon unde se formeaza si sistemul imunitar..ajunsesem la o intoleranta la histamina, si cateva luni am „lucrat“

mult sa refacem milieul colonului sa zic asa. Cand tocmai terminasem totul a venit virusul peste noi… am dat mult din situatia mea personala ca sa fie poate mai clar de ce ma intereseaza asa de mult. 
 

cristina



#3136
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.840 mesaje

Postat 30 noiembrie 2021 - 08:40

Tot ceea ce tine de preventie, inafata de shot am facut. Si nu sunt perse impotriva vaccinurilor: toate ce erau necesare si recomandate le am facute ba chiar poate mai multe in comparatie cu multi dintre cei ce scriu aici pe forum. 

 

Ceea ce lipseste mult din massmedia si chiar si aici sustinerea sistemului imunitar, sport, soare, suplimente alimentare bazate desigur pe analizele necesare. Apoi exista si .. atentie teren minat.. antiviralle.. 

Apoi sunt unele tari, doar cateva milioane intr-un judet sa zicem asa al Indiei ce au folosit mult urata Ivermectina avand rezultate bune, insa nu intereseaza pe nimeni. Ce se aude din China? e liniste mare de acolo.

 

 

 

M-ati titulat ca si antivax.. OK. Ceea ce poate eu un inteleg e ca dupa aproape un an nu se vede beneficacitatea vaccinurilor facute pana acum: asta e ceea ce imi da cu virgula. 

 

Daca as afla ca am o boala grava sa fiu cinstita nu stiu cum as decide, probabil ca as calcula pro si contra. Stiu ca nu imi doresc sa ma chinui nici pe mine nici pe cei din jur.Imi doresc ca medicii sa isi respecte juramantul de a ajuta pe cei din jur insa. 

 

 

Eu zic ca se vad beneficiile vaccinului. S-a scris si pe aici,iar media e plina de articole. Scopul principal a fost sa reduca nr celor de la ati, a cazurilor grave.
Ca o paranteza, Germania sta destul de bine la nr de paturi ati. De trei ori mai mult ca Olanda (studiumfacut de dr Lauterbach) , daca reusesc sa il googalec, il pun.
 

Cat despre  faptul ca in media nu apare nimic despre preventie, atata timp cat lanturi de fast food promoveaza jo, iar copiii sunt bombardati cu reclame la zahar si alte porcarii, ce sa mai zici.

 

———

Ivermectina e un tratament controversat.

(Laura condoleante pt prietenul tau).
In India a fost retras dupa 40 de zile. In Peru, unde a fost acceptat un an, nu s-au vazut beneficii semnificative.

 

https://www.liberati...XEJKM3LJ65N7QY/



#3137
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.840 mesaje

Postat 30 noiembrie 2021 - 08:48

Ieri la radio dicutau despre Africa. Tara africana cea mai populata, Nigeria , 220 milioane, are 2 % popularie vaccinata. Sunt tare curioasa cum evoluaza situatia la ei.

——-

Ca fapt divers, scria Laura ca nu cunoaste pers cu efecte adverse mai mari decat cele date de boala, la baiatul meu asa a fost, la boala a fost ok, vaccinul insa (a doua doza)l-a scos de pe tusa 3-4 zile bune cu stare de rau si oboseala. 



#3138
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 30 noiembrie 2021 - 12:53

 „Ați fi dispuși să faceți terapie genică și celulară și să o injectați în corp” probabil ca 95 % nu ar fi acceptat-o . 

 

cristina

 

Ce numesti terapie genica?



#3139
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 30 noiembrie 2021 - 13:14

cristina30

 

si eu am diverse alte afectiuni care imi restrang capacitatea de a ma bucura de viata. m-au trimis in upu de cateva ori, m-au obligat sa iau nenumarate medicamente, uneori si tratamente alopate, uneori cu intolerante. mi-au creat stres, atat de mult stres, incat am capatat atacuri de panica si insomnii si cosmaruri (am visat inclusiv ca imi moare copilul, am visat si ca planeta ajunge fara speranta, un sentiment teribil de gol interior). am pierdut si niste dinti, mi s-a facut si rau pe strada de cateva ori. am schimbat medici, am consultat alti medici.

 

alex le are si el pe ale lui, medicii lui.

 

dar sa traiesti in romania in timpul acestor vremuri e cumplit. eu nu sustin masurile dure impotriva nevaccinatilor, prea extremiste sunt, dar efectiv mi-e si mila de negura din capul lor, si groaza pentru mine si copilul meu.

 

in acelasi timp, da, am cautat si am citit (superficial, deocamdata, doar concluziile, din lipsa de timp) unor studii privind efectele adverse ale vaccinului mrna pfizer (nu in limba romana). nu-mi place nici trendul "ignoram efectele adverse pentru ca raportul costuri-beneficii inclina in favoarea beneficiilor / consideram efectele adverse normale, pentru ca macar nu facem o forma grava de covid/nu ajungem in ati/nu murim" (desi au existat cativa ghinionisti si in sensul asta). e rau si sa fii pacient covid, e rau si sa fii ignorat daca ai efecte adverse (trecut acolo, la statistica, in ambele cazuri, cel mai mult conteaza pentru tine si apoi pentru cei care tin la tine, ca n-o sa empatizeze cu tine restul oamenilor, care habar n-au cine esti. mai ales daca efectele alea adverse sunt mega-nasoale, dar rare).


Editat de Pepco, 30 noiembrie 2021 - 13:21 .


#3140
cristina30

cristina30

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 930 mesaje

Postat 30 noiembrie 2021 - 13:15

Ce numesti terapie genica?

Marius nu EU am numit-o asa ci cel de la care am pus citatul.. in ghilimele si cu litere rosii mai mari.. sau e romana mea asa de problematica ca nu se intelege. 

 

Stefan Oelrich managerul departamentului farmaceutic in cadrul conferintei de World Health Summit, cateva pagini in urma ai si linkul spre videoul oficial si in ultimul meu raspuns de unde vrei explicatia doar bucatica in care daca stii engleza o poti auzi cu propriile urechi si intelege. Trebuie doar sa vrei sa o faci.

 

Stefan Oelrich spune in discursul sau

 

 Așa cum spuneam: dacă am fi făcut un sondaj acum doi ani (înainte de pandemie ) – „Ați fi dispuși să faceți terapie genică și celulară și să o injectați în corp” probabil ca 95 % nu ar fi acceptat-o . "

 

 

 

Sper ca acum e mai usor de inteles.. cred ca ma exprim eu prea alambicat, imi cer scuze pentru asta.. in moment scriu si gandesc in 3 limbi in fiecare zi.

 

Cristina





Etichetat si cu pandemie, covid

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • Incepem pregatirile

    madalinaiuliana27
    - Ieri, 20:10

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -