Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 3 voturi

Jurnal de pandemie editia 2021

pandemie covid

3621 raspunsuri la acest subiect

#3111
Tonia Antonia

Tonia Antonia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 560 mesaje

Postat 29 noiembrie 2021 - 09:27

Nope. Cine e Miss Parker.. cred ca stiu, insa nu nu sunt eu. Nu cred ca acea persoana are nevoie de un user fals. Dar e frumos ca bataliile se duc pe useri si nu pe idei.

 

Cristina

 

Ai fi putut fi. Suteti asemanatoare in discurs. 

Ideile sunt exprimate de useri.



#3112
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 29 noiembrie 2021 - 11:01

era clar ca vor veni si antivaxerii in dialog pe aici - e hilar cum amesteca acestia informatiile si le modifica - trag de ele si le desfigureaza, le redenumesc - le combina cu secvente de non-stiinta - iar in final au un produs nou -  o camila cu picioare iepure si dinti de furnica - pe care ni-l prezinta ca pe un adevar.  [:-)))]



#3113
cristina30

cristina30

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 930 mesaje

Postat 29 noiembrie 2021 - 11:04

M

 

Ai fi putut fi. Suteti asemanatoare in discurs. 

Ideile sunt exprimate de useri.

imi pare rau pentru asa o mare dezamagire. Eu am incercat sa pun situatiile care apar si care imi dau mie personal cu virgula. Dar in moment noua tulpina e cea mai importanta. Am inteles ca esti medic din ultimele descrieri si as avea o nelamurire: de ce nu toti medicii in proportie de 100% nu sunt convinsi de panaceul universal al vaccinarii? Eu sa zic ca nu sunt informata si gandesc 100% prost si ca sunt asa cum sunt. Insa exista un procent nu chiar de neglijat al medicilor si virologilor ce isi pun si ei intrebari. Cum am mai scris, stiu de cel putin 5-6 medici aici in zona in care locuiesc si e o zona cu medici de prestigiu. Si asa ca ei sunt multi. Sunt neinformati? Nu vad ce se petrece in cabinetele lor? Ce o fi de fapt?

cristina



#3114
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 29 noiembrie 2021 - 11:06

Exact. Intr-un organism nevaccinat, virusul se multiplica mai rapid, mai intens. Cu cat se fac mai multe copii virale, cu atat probabilitatea mutatiilor creste.

 

 

Vaccinuri standard eu stiu ca exista, AstraZeneca si Johnson Johnson, nu erau astea cu virus inactivat pe post de vector? SI sputnik si cele chinezesti sunt "standard". Pana si cubanezii au facut. Problema e ca eficienta lor e scazuta fata de mRNA.

Si mRNA de ce sa nu fie vaccinuri? Care e scopul unui vaccin? Stimularea imunitatii prin producerea de anticorpi specifici. Ce fac vaccinurile mRNA, daca nu asta, printr-o biotehnologie revolutionara e adevarat?

 

AM citit un articol foarte interesant pe BBC despre perspectivele mult mai largi pe care le deschide tehnologia mRNA, studiata dealtfel de zeci de ani (de unde si rapiditatea obtinerii vaccinurilor), in tratamentul unor afectiuni foarte variate, de la cancer la intoleranta la lactoza.

Ramanand strict la vaccin, se studiaza acum varianta sRNA sau self-amplifying, care va elimina necesitatea boosterelor.

 

Vaccinurile sunt... vaccinuri. Nu exista standard sau nonstandard.... de aceea am intrebat ce este un vaccin standard. Cum anume este facut ca si tehnologie nu inseamna ca nu este vaccin sau este nonstandard. Ca are la baza un virus atenuat ca are la baza o secventa ARN ca actioneaza prin "castrarea" virusului tinta ca actioneaza prin "infometarea" lui, ca ii distruge sistemul de replicare ... tine de variante tehnologice de idei samd.

Da aceasta tehnologie mRNA este destul de tintita in prezent pentru ca se pare ca poate sa ofere rezultate excelente in multe probleme actuale.



#3115
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 29 noiembrie 2021 - 11:09

M

 

imi pare rau pentru asa o mare dezamagire. Eu am incercat sa pun situatiile care apar si care imi dau mie personal cu virgula. Dar in moment noua tulpina e cea mai importanta. Am inteles ca esti medic din ultimele descrieri si as avea o nelamurire: de ce nu toti medicii in proportie de 100% nu sunt convinsi de panaceul universal al vaccinarii? Eu sa zic ca nu sunt informata si gandesc 100% prost si ca sunt asa cum sunt. Insa exista un procent nu chiar de neglijat al medicilor si virologilor ce isi pun si ei intrebari. Cum am mai scris, stiu de cel putin 5-6 medici aici in zona in care locuiesc si e o zona cu medici de prestigiu. Si asa ca ei sunt multi. Sunt neinformati? Nu vad ce se petrece in cabinetele lor? Ce o fi de fapt?

cristina

Poate ar fi bine sa scrii cu exactitate opinia si argumentele concrete ale lor. Nici in prezent nu am regasit nici un cuvant despre argumentele tale care te determina sa iti dea cu virgula...(apropos concret ce inseamna aceasta "cu virgula", dar concret cu subiect si predicat nu evaziv)?



#3116
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.253 mesaje

Postat 29 noiembrie 2021 - 13:12

M

 

imi pare rau pentru asa o mare dezamagire. Eu am incercat sa pun situatiile care apar si care imi dau mie personal cu virgula. Dar in moment noua tulpina e cea mai importanta. Am inteles ca esti medic din ultimele descrieri si as avea o nelamurire: de ce nu toti medicii in proportie de 100% nu sunt convinsi de panaceul universal al vaccinarii? Eu sa zic ca nu sunt informata si gandesc 100% prost si ca sunt asa cum sunt. Insa exista un procent nu chiar de neglijat al medicilor si virologilor ce isi pun si ei intrebari. Cum am mai scris, stiu de cel putin 5-6 medici aici in zona in care locuiesc si e o zona cu medici de prestigiu. Si asa ca ei sunt multi. Sunt neinformati? Nu vad ce se petrece in cabinetele lor? Ce o fi de fapt?

cristina

O MINORITATE! Marea majoritate au facut vaccin! Nimic pe pamintul asta nu e 100%! NIMIC! (decit dragostea copiilor mei, cum spunea cineva intr-un film).

 

Oricum, ai facut un talmes balmes cu userii FB care te-au sters din lista! [:-)))]



#3117
rall

rall

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.248 mesaje

Postat 29 noiembrie 2021 - 13:28

Ai fi putut fi. Suteti asemanatoare in discurs. 

Ideile sunt exprimate de useri.

 

In apararea Cristinei, totusi Miss Parker e mult mai radicalizata si agresiva [:)]



#3118
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.294 mesaje

Postat 29 noiembrie 2021 - 13:58

La noi toti cei care vin din tarile unde a aparut noua varianta, tb sa prezinte test PCR negativ si sa stea si 10 zile in carantina (asta indiferent daca sunt sau nu sunt vaccinati). Tarile sunt : cele din Africa, Belgia, Hong Kong, Israel, Cehia, Egipt, Olanda, UK, Australia si Danemarca. Si vad ca tot adauga tari pe lista. 


Editat de Ella73, 29 noiembrie 2021 - 13:59 .


#3119
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.294 mesaje

Postat 29 noiembrie 2021 - 14:00

Sotul meu raceste des, insa de cand poarta masca, nu a mai racit. El merge zilnic la birou, are biroul lui, dar si asa poarta masca de cand iese din casa si pana revine (o scoate doar daca bea sau mananca ceva).



#3120
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.294 mesaje

Postat 29 noiembrie 2021 - 14:07

Ieri s-a votat legea covid la noi, 62% au zis da (participarea la vot a fost de 65%). Ma bucur ca a iesit asa, altfel era nasol, din cauza certificatului covid. 

 

Noi vom face booster-ul in decembrie; vom primi SMS cand ne putem programa. Toti cei din familie de aici sunt vaccinati, la fel prietenii si majoritatea colegilor (inclusiv copiii). In tara majoritatea rudelor sunt vaccinate (si au facut si doza 3). Fiica-mea si prietenele ei s-au vaccinat; ea spera sa poata sa faca doza 3 in Seoul (in decembrie face 6 luni de la doza 2). 





Etichetat si cu pandemie, covid

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -