Sari la conținut

Sari la conținut

* * * * - 3 voturi

Jurnal de pandemie editia 2021

pandemie covid

3187 raspunsuri la acest subiect

cristina30

cristina30

Membru junior

• Membri
  • PunctPunctPunct
  • 908 mesaje

Postat 25 noiembrie 2021 - 19:35

Ce numesti imunitate reala?
Ce numesti "medici cumparati"?
La ce sa ai grija daca in urma bolii nu necesita vaccinare?

Marius,

daca nu te-as "cunoaste" as fi poate tentata sa iti explic, dar din ce stiu eu, Dnul Marius le stie pe toate, nu cred ca are nevoie de explicatii speciale. Dar un raspuns iti pot da, mi-a dat de gria cu posibilele variatiuni, aka tulpini. Dar sigur stiti voi mai multe si mai bune ca aveti, sunt sigura medici muult mai competenti ca cei cu care sunt eu in contact. 

In Germania sunt anumite reguli de urmat, cine nu urmeaza "regula" data de comisiile de medici ce decid ceea ce este cel mai bine pentru populatie ( si desigur ei au dreptate) e un medic in afara sistemului... aveti slava Domnului si in Romania, sunt medici care pot sa gandeasca si singuri si nu au nevoie sa li se spuna ce si cum sa faca. Asta inseamna pentru mine medici "necumparati". ... altfel zis multe din situatiile in care ne aflam se datoreaza faptului ca noi ca si oameni suntem santajati, incepand de la politicieni pana uneori si la brancardierii de pe Smurd de exemplu.

Cristina

Editat de cristina30, 25 noiembrie 2021 - 19:38 .

• 0

marius

marius

Membru VIP

• Moderators
  • 24.997 mesaje

Postat 25 noiembrie 2021 - 20:31

Medicii in general stiu ce trebuie sa faca de aceea sunt medici. Nu vad in decizia lor vreo imixtiune alta decat prevede legea in mod explicit. In fond raspund pentru deciziile lor. 
Ceea ce ai scris tu referitor la hrana, somn etc etc este complementar - adica da sunt factori favorizanti nu cred ca este cineva sa conteste cum alti factori sunt defavorizanti - obezitate, fumat alcoolism sau terti factori numiti generic comorbiditati.
Insa sunt si raman factori. Nu sunt subtituenti ei nu distrug un virus. Si aici este discutia pe fond. Ce sa fac cu virusul?
Si ca sa raspund si la alta idee. Daca tu cristina ai abilitatea si maturitatea de a intelege un risc, multi multi multi..... multi altii inghit 2 mici beau o vodca si iti raspund grozavii. Altii sunt influentati de baba Dochia care spune " Ai imunitatea legata!" 
Intrebarea este:
- Ce pot sa fac eu <autoritatea de stat> cu acest segment de populatie care nu are capacitatea de a lua decizii pertinente astfel incat sa am un raspuns cat mai bun la nivel macrosocial?

In Romania.... 
Faceti vaccin sa va intalniti cu bunicii
Faceti vaccin sa mergeti la mare
Faceti vaccin sa mancati 3 mici
Faceti vaccin sa castigati loteria vaccinarii.
...............

In nici unul din cazuri nu regasim logica stiintifica

........

• 1

andacos

andacos

Membru VIP

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 26.864 mesaje

Postat 25 noiembrie 2021 - 20:55

Foooarteee interesant   [:-@] , pana acum spuneam ca vaccinul a iesit asa repede ptr ca tehnologiile de cercetare au avansat, acum o dam intoarsa ca 2 ani de cercetare e nimic. 

Ai scos complet din context , ca sa cada cum ai vut tu,Sunt sigura ca ai inteles ce am vruit sa spun,

• 0

ioana

ioana

Membru junior

• Membri
  • PunctPunctPunct
  • 742 mesaje

Postat 25 noiembrie 2021 - 21:17

Ceea ce nu am sa inteleg e panaceeul universal vaccin.. cand sunt si alte mijloace de a ramane cu un sistem imunitar intact, aer, iubire, vitamine necesare... 

Ce pacat ca unchiu-meu, mort acum un an de Covid, nu a stiut ce-i lipseste...Aer, iubire, vitamine... Neglijand toate acestea, a murit la la 69 de ani ca fraierul, desi se credea sanatos.

• 4

marius

marius

Membru VIP

• Moderators
  • 24.997 mesaje

Postat 25 noiembrie 2021 - 21:40

Am auzit un virolog german spunand ca tulpinile "apar" si din cauza vaccinului, mai bine zis a persoanelor vaccinate: era intr-un talkshow. Dar noi nu suntem virologi asa ca nu reusim sa ne dam seama ce si cum.

Cristina

O tulpina este un copil al unui virus initial (mama) Cu alte cuvinte trebuie sa se ajunga la acest stadiu. Virusul mama ataca o celula intra in ea si se replica in virusi copii. Acestia nu sunt identici cu virusul mama. 
Daca discutam de acest stagiu inseamna ca persoana (gazda) este deja bolnava.
Un vaccin produce inainte de aparitia virusului mama soldati - anticorpi. Acestia distrug virusul mama. Deci nu pot sa produca mutatii pentru ca rolul lor este doar de a distruge virusul mama. Din acest motiv gazda care are soldati e putin probabil sa se imbolnaveasca adica e putin probabil ca virusul mama sa intre in celule si sa faca copii care pot sa nu semene cu mama (pot deveni tulpini)
Spre deosebire, cei nevaccinati nu au nici unn soldat deci virusul mama ajunge in corp unde nu exista nimic care sa o deranjeze - va ataca celule si se vor genera copii ale ei care ies din celula si ataca mai departe. Aceste copii pot deveni prin replicare diferite de virusul mama si le numim generic variante sau tulpini. 
Daca pentru virusul mama cei vaccinati au soldati care o cunosc prin vaccinare sau pentru cei care se imbolnavesc incepe sa produca din acel moment tot soldati care recunosc virusul mama, exista riscul ca virusii copii rezultati prin replicare sa fie suficient de diferiti fata de virusul mama incat nici soldatii fabricati prin vaccin sa nu-i recunoasca.
In acest caz acest vaccin devine ineficient pt aceste variante si trebuie fabricata alta versiune de vaccin care sa contina si acest model pt viitor.

Deci pe scurt variantele de tulpini apar doar in cazul replicarii virusilor mama in celule in noi virusi si asta inseamna imbolnavirea gazdei iar imbolnavirea are loc cand nu sunt soldati (nevaccinati) sau sunt prea putini ( trece timp - de aici necesitatea de rapel sau booster) sau sunt versiuni foarte diferite (tulpini) si nu sunt recunoscuti de soldati.

• 0

Amaryllis1

Amaryllis1

Nou venit

• Membri
  • Punct
  • 82 mesaje

Postat 25 noiembrie 2021 - 21:56

In Germania certificatul verde este valabil 12 luni intradevar ?

• 0

mariagross

mariagross

Nou venit

• Membri
  • Punct
  • 33 mesaje

Postat 25 noiembrie 2021 - 21:57

Am auzit un virolog german spunand ca tulpinile "apar" si din cauza vaccinului, mai bine zis a persoanelor vaccinate: 

exact, unii oameni de stiinta au avertizat de la inceput despre aceasta posibilitate:

Vaccinurile sunt bune, dar implementarea vaccinului pe scară largă în plină pandemie este susceptibilă de a spori evadarea imunitară sau antigenică (abilitatea virusului de a se adapta la presiuni imune), deoarece niciunul dintre aceste vaccinuri actuale nu previn replicarea / transmiterea variantelor virale. Cu cât folosim mai mult aceste vaccinuri pentru imunizarea persoanelor în mijlocul unei pandemii, cu atât virusul va deveni mai infecțios”

https://newsweek.ro/...-plina-pandemie

Editat de mariagross, 25 noiembrie 2021 - 22:00 .

• 0

Letitia1

Letitia1

Membru VIP

• PAID
  • 16.158 mesaje

Postat 25 noiembrie 2021 - 21:58

Cercetarea e foarte scumpa, se face in etape in timp ce se string bani pentru faza următoare. Vaccinul a ieșit  repede pentru ca s-au pompat enorm de mulți bani in el într-un timp scurt. N-are nici o legătura cu tehnica avansată.

• 2

andacos

andacos

Membru VIP

• Membri
  • 26.864 mesaje

Postat 25 noiembrie 2021 - 22:17

exact, unii oameni de stiinta au avertizat de la inceput despre aceasta posibilitate:

Vaccinurile sunt bune, dar implementarea vaccinului pe scară largă în plină pandemie este susceptibilă de a spori evadarea imunitară sau antigenică (abilitatea virusului de a se adapta la presiuni imune), deoarece niciunul dintre aceste vaccinuri actuale nu previn replicarea / transmiterea variantelor virale. Cu cât folosim mai mult aceste vaccinuri pentru imunizarea persoanelor în mijlocul unei pandemii, cu atât virusul va deveni mai infecțios”

https://newsweek.ro/...-plina-pandemie

Nu-s aceasi care spun ca vaccinatii vor deceda intr-un an ,maxim doi?

• 0

cristina30

cristina30

Membru junior

• Membri
  • PunctPunctPunct
  • 908 mesaje

Postat 25 noiembrie 2021 - 22:17

In Germania certificatul verde este valabil 12 luni intradevar ?

In Germania nu e denumit certificat verde, oamenii ce au facut vaccinul merg la farmacie si acolo capata un App ( farmacistii sunt platiti foarte bine pentru activarea codului acolo, ceva la 18 Eur…) si dupa 14 zile dupa doza unica sau a doua de vaccin e valabil acest QR Code din App timp de 12 luni.. dar chiar azi am auzit ca vor sa scurteze durata la 9 luni sa te trimita repejor asa la primul booster.

cristina

Editat de cristina30, 25 noiembrie 2021 - 22:18 .

• 1

Etichetat si cu pandemie, covid

Intrebari Panica

• Simtome si stari in sarcina cu fetite si cele cu baieti

lika96
    - Ieri, 21:23

• Liceul Eugen Lovinescu

CMadalina87
    - Ieri, 19:46

• Sarcina

Ana Matei 1
    - Ieri, 02:23

• Regresia somnului

MagdalenaN
    - Ieri, 00:22

• Probiotice

Eugenya1
    - nov 30 2021 14:52

Grupuri

• Mamici din Vâlcea

ela_vl1
    - iul 04 2017 18:24

• Mamici pentru mamici

icailoaie
    - apr 17 2014 09:07

• Mămici,burtici departe de casă...

Andreana
    - dec 04 2013 15:58

• Parinti inteligenti, parinti fericiti !!!!

mada27
    - nov 30 2013 23:00

• Mamici, Burtici, Tatici din Vrancea

Anda08
    - iul 11 2013 16:02

Bloguri

• Gata camera

filofteia07
    - Astăzi, 01:00

• Ecografie si pregatiri de vacanta

Mirabela16
    - Astăzi, 00:13