Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 3 voturi

Jurnal de pandemie editia 2021

pandemie covid

3621 raspunsuri la acest subiect

#2961
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.970 mesaje

Postat 25 noiembrie 2021 - 10:50

In Europa s-a dublat numărul de decese de covid s-a dublat comparativ cu cel de la sfârșit de Septembrie. In doua luni…

 

Citesc ca tot mai mulți spun ca motivul Pt care așa mulți dublu vaccinați sunt bolnavi și chiar grav bolnavi, este ca imunitatea scade la 50% după 6 luni de la doza doi. Urmează sa vedem cât timp va tine doza trei. 
 

 

Or fi aia care aveau de murit acum 2ani ... 



#2962
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.329 mesaje

Postat 25 noiembrie 2021 - 10:51

 

 

 
 
 
Scientists warn of new Covid variant with high number of mutations

The B.1.1.529 variant was first spotted in Botswana and six cases have been found in South Africa

 

Articol din Gardianul


Editat de Collins20, 25 noiembrie 2021 - 10:52 .


#2963
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.970 mesaje

Postat 25 noiembrie 2021 - 10:52

Nemtii sunt mai ‚destepti‘ pe strategie, au introdus vaccinarea obligatorie a cadrelor militare, ca ei nu prea pot protesta usor. E doar inceputul cred, urmeaza probabil si alte categorii profesionale.

 

Si daca Angela mai era la conducere,,intram in lockdown, dar noua coalitie a respins propunerea asta.

 

Pana una,alta, inca o tara obteaza pt inchidere.

 

https://www.digi24.r...ockdown-1748509

 

In Romania cadrele militare s-au vaccinat masiv fara sa-i oblige nimeni. 



#2964
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 25 noiembrie 2021 - 10:53

Si asa ne invartim in jurul cozii si ajungem fix unde eram in martie 2020.... :(( Nici mai mult nici mai putin. Doar cu efecte economice catastrofale, scumpiri la toate cele etc.

 

Nu am auzit de la cei de la pfizer, Moderna si alti producatori de vaccinuri sa lucreze la doze si pt varianta Delta, sau alte mutatii de au mai aparut... dar in rincipal pe delta. Ca totusi delta e de 1 an de zile prezenta in lume. Pt imunitate mai lunga, probabil ca vaccinul valabil acum e putin depasit, fiind facut pe tulpinile WUhan si alfa, care acum nu mai sunt prezente. Eu inteleg ca vor sa le vanda si pe astea, dar lasa, ca scot alti bani cu celelalte :))

In Europa s-a dublat numărul de decese de covid s-a dublat comparativ cu cel de la sfârșit de Septembrie. In doua luni…

 

Citesc ca tot mai mulți spun ca motivul Pt care așa mulți dublu vaccinați sunt bolnavi și chiar grav bolnavi, este ca imunitatea scade la 50% după 6 luni de la doza doi. Urmează sa vedem cât timp va tine doza trei. 
 



#2965
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 25 noiembrie 2021 - 10:58

Marius, tu poti realiza ca lucrurile astea se intampla sau esti in continuare in denial.

E o intrebare sau o afirmatie? 
Ce populatie are lumea? 
Pentru ca s-au imbolnavit cam 260.000.000 de oameni din acest numar.

Miniaturi atasate

  • 11.jpg


#2966
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.878 mesaje

Postat 25 noiembrie 2021 - 11:10

 

Nu am auzit de la cei de la pfizer, Moderna si alti producatori de vaccinuri sa lucreze la doze si pt varianta Delta, sau alte mutatii de au mai aparut... dar in rincipal pe delta. 

Au si ei o capacitate. 
Pe mine ma supara rau cum au dat decizia pt copii.

Restrictiile au inceput fix de cand au dat acceptul de vaccinare, dar posibilitate sa te vaccinezi nu este. Dozele ajung la sf decembrie,(cel putin la noi in zona),  medicii de familie/pediatrii sunt efectiv debordati de volumul de munca/ centrele de vacccinare le au desfiintat(acuma le pun la loc).  [alcool]

Sunt tari (cum e Norvegia) unde este necesar numai o doza de vaccin la copii. 

 

Si de ce limita de 12 ani?de ce nu 14? de ce nu 18? 



#2967
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.664 mesaje

Postat 25 noiembrie 2021 - 11:42

Satu Mare. DNA suspectează că peste 3.500 de persoane au obținut certificate de vaccinare false doar la centrul din vama Petea. Fiecare certificat costa între 250 – 300 de euro. Încă trei membri ai rețelei, reținuți pentru că identificau “doritori”.

https://www.biziday....soane-care-fig/

 

 

3500 intr-un singur centru .... daca inmultim asta cu alte zeci (poate chiar sute?!)  de centre unde s-a facut asa ceva aflam si de ce mor atat de multi "vaccinati" in tara. 



#2968
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 25 noiembrie 2021 - 13:51

Judoka, nu stiu sa raspund, aceleasi intrebari mi le pun si eu. :))

Nici la noi nu au inceput vaccinarile pt copii 5-11 ani. Sunt in desfasurare cele peste 12 ani, care sunt la fel cu ale adultilor.

Pe mine ma mai racaie o chestie: metodele de vaccinare nu sunt unitare, de dx Norvegia vaccineaza doar cu o doza copiii, noi cu doua. La fel si alte tari UE. Certificatul verde este doar pentru doze doze facute, copiii cu o doza practic nu pot beneficia, trebuie sa dea bani pe teste sau sa stea in carantina etc. Cam aiurea.

 

Cu restrictiile, ce sa zic... aiurea rau, simt cum ne-am intors in timp. Daca asa e trensul in Europa, sigur ne paste si la noi parcaria de lockdown la un moment dat. Pana acum am scapat la mustata  [batcap]

 

Au si ei o capacitate. 
Pe mine ma supara rau cum au dat decizia pt copii.

Restrictiile au inceput fix de cand au dat acceptul de vaccinare, dar posibilitate sa te vaccinezi nu este. Dozele ajung la sf decembrie,(cel putin la noi in zona),  medicii de familie/pediatrii sunt efectiv debordati de volumul de munca/ centrele de vacccinare le au desfiintat(acuma le pun la loc).  [alcool]

Sunt tari (cum e Norvegia) unde este necesar numai o doza de vaccin la copii. 

 

Si de ce limita de 12 ani?de ce nu 14? de ce nu 18? 



#2969
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.297 mesaje

Postat 25 noiembrie 2021 - 13:51

In Germania un medic a falsificat certificate, 1000 euro a incasat pt fiecare certificat (au zis ca 220 au descoperit deja). 

 

Un antenor de fotbal tot din Germania e suspectat ca are certificat fals. Si-a dat demisia si este cercetat.

 

Acum cateva saptamani, 2 elvetieni s-au dus in Germania la o farmacie, pt a primi certificatul covid : vaccinurile erau facute in Munich, ei le aveau pe carnetul international de vaccinuri. Farmacistei i s-a parut ciudat si a chemat politia. Sunt cercetati acum pt fals si uz de fals. 


Editat de Ella73, 25 noiembrie 2021 - 13:54 .


#2970
ab5174

ab5174

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.395 mesaje

Postat 25 noiembrie 2021 - 14:01

La noi riscul pe care si l-au asumat in vara pare sa dea roade, sa speram ca iarna asta am scapat. 

Mie mi se pare ca ridicind toate restrictiile in vara au fortat imunizarea de turma fara sa o mai zica cum au facut prima oara.  

 

Deja 15 milioane au primit a treia doza de vaccin anticovid, si se face campanie mare sa se duca lumea sa faca si vaccin de gripa. 

Cica mai mult de 90% din populatie ar avea anticorpi: prin vaccin sau infectare, si ca facind cele doua doze la intervale mai mari de timp a prelungit imunitatea. 





Etichetat si cu pandemie, covid

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -