Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 3 voturi

Jurnal de pandemie editia 2021

pandemie covid

3621 raspunsuri la acest subiect

#271
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.970 mesaje

Postat 24 martie 2021 - 07:08

Azi ministerul educatiei din Romania a deci sa trimita in vacanta toti elevii toata luna aprilie. Motivarea este ca asa se limiteaza circulatia persoanelor in luna ce se asteapta sa fie varf de val pandemic. Se amana pt cateva saptamani examenul de evaluare nationala , dar bacalaureatul ramane cum era stabilit. Nu am inteles cum se vor recupera cele aproape 3 saptamani de vacanta suplimentara. In esenta, nu cred ca e o masura rea. Dar daca nu e dublata de alte restrictii , nu va face decat sa umple statiunile montane, pensiunile si hotelurile . Cresterea din martie a fost consecinta si a inghesuielii de pe partii si din statiuni din vacanta copiilor din februarie.

 

Eu chiar n-am inteles de ce au facut-o, oricum scoala era online, cat era impactul profesorilor care mai mergeau fizic la scoala ? 

Poate doar daca spera la o scadere a nr cazuri dat vaccinarilor si poate vor sa-i aduca fizic la scoala din mai ? 

Mie nu mi-este deloc clar ce vor sa faca sau cum au gandit-o de data asta. 



#272
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.457 mesaje

Postat 24 martie 2021 - 09:31

Nu cred ca ajuta in vreun fel vacanta asta, practic vor avea mai mult timp de iesit afara :-)

Daca nici online nu se sta, nici teme nu sunt.

Azi nu vad luminita de la capatul tunelului si incet -incet nici nu mai sper sa se reia gradinita / scoala , fizic, in septembrie. Alta pretentie nu am, nu mi pasa de vacante, de calatorii, de Pasti, de nimic. Sa treaca naibii odata toate, dar sa aiba normalitate copiii mici si mari.



#273
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 24 martie 2021 - 10:10

szivarvany, asta ma supara si pe mine... Copiii astia pierd ani scolari pe banda rulanta, anul trecut jumatate, anul scolar in curs, in totalitate... Orice s-ar spune, online-ul nu are aceeasi eficienta iar copiii speculeaza repede ca "e mai mult loc de intors" fata de atunci cand erau fizic la scoala. Ma refer mai ales la copiii mai putin constiinciosi si responsabili, care trebuie continuu verificati/monitorizati. O faci si tu ca parinte, logic (faceam si inainte de pandemie), dar este f bine cand aceasta monitorizare este dublata si de cea a cadrului didactic, lucru care a slabit mult in pandemie, din cauza online-ului. Practic profesorul era cel care tinea in frau copiii, clasa, nu parintele. Plus ca autoritatea unui profesor este diferita de autoritatea parinteasca. Plus ca parca nu ai acelasi dialog cu profesorul cand vrei sa intrebi ceva, sunt copii mai timizi care nu indraznesc sa intervina online, din pacate... (la clasa mai puteau intreba pe prof atunci cand trecea in dreptul lor, sau intr-o pauza, daca nu voiau in fata intregii clase). Din pacate noi am avut si momente grele din cauza scolii online, de aceea mi-e si groaza gandindu-ma ca va continua pe termen lung asa...

 

In fine, sper sa se poata tine in frau virusul, si prin restrictii, dar in special prin vaccinare, odata cu trecerea timpului, pt ca la un moment dat, este imperios necesar sa revenim la normal. Normalul ala cu mers la scoala, vazut profesor, colegi fata in fata etc,



#274
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 24 martie 2021 - 10:29

Inteleg ca prelungirea vacantei a fost propusa in vederea domolirii virusului, ca elevii de scoala primara si cei din clasele terminate + profesorii mergeau la scoala si se spera ca intr-o luna de zile practic 1 apr - 1 mai, sa mai scada cazurile in paralel cu avansarea vaccinarii.

Numai ca, daca in aceasta vacanta mallurile vor fi aglomerate, cabanele terasele si clluburile pline, lume multa la mare si la munte, atunci sincer, e degeaba totul. Mai bine o lasau asa ca pana acum. Deci trebuie sa fie f atenti la detaliile astea, nu pot fi sacrificati in continuu doar elevii si invatamantul, iar ceilalti sa zburde cum ai ei chef.



#275
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.875 mesaje

Postat 24 martie 2021 - 10:41

szivarvany, asta ma supara si pe mine... Copiii astia pierd ani scolari pe banda rulanta, anul trecut jumatate, anul scolar in curs, in totalitate... Orice s-ar spune, online-ul nu are aceeasi eficienta iar copiii speculeaza repede ca "e mai mult loc de intors

Francezii au estimat de la inceput ca  apr 7-8% din copiii cu probleme, nesupraveheati ca abandoneaza scoala, daca nu mai mult. 
 

Hai ca in primul val nu erau masti suficiente, vaccin, protocoale, dar a trecut atata timp de atunci.



#276
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.664 mesaje

Postat 24 martie 2021 - 10:54

Eu chiar n-am inteles de ce au facut-o, oricum scoala era online, cat era impactul profesorilor care mai mergeau fizic la scoala ? 

Poate doar daca spera la o scadere a nr cazuri dat vaccinarilor si poate vor sa-i aduca fizic la scoala din mai ? 

Mie nu mi-este deloc clar ce vor sa faca sau cum au gandit-o de data asta. 

Era online pt unii copii. Dar inclusiv in localitatile cu incidenta mare cei de 0-4 (adica exact cei dusi /luati de parinti si bunici) , 8 si 12 mergeau fizic la scoala. Sunt si destul de multe localitati unde scoala e deschisa pentru toti copiii acum. 

 

Nu stiu nici eu ce efect va avea fara alte masuri dure de limitare a aglomeratiilor si circulatiei "de placere". 



#277
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 24 martie 2021 - 10:58

E clar ca din cauza pandemiei rata de abandon va creste semnificativ. Nici inainte nu stateam prea bine, dar acum fenomenul s-a amplificat. :(

 

Pandemia asta, dincolo de toate, a lovit foarte tare in procesul educational.



#278
velvet

velvet

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.616 mesaje

Postat 24 martie 2021 - 10:59

e degeaba. nu va scadea nimic. oamenii se vor buluci la distractie ca si pana acum. s-a ales praful de tot cu astfel de persoane care iau decizii!

 

pe mine m-au anuntat deja parintii, ca in ultimele 2 saptamani din iunie au deja concediu platit. si vor lipsi de la scoala. pe-asta a stiut-o dl ministru?



#279
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 24 martie 2021 - 11:22

Daca nu iau masuri stricte si pe parte de horeca, concedii, aglomeratii la mare si la munte, nu au facut nimic. 

Ma mir ca lumea deja si-a aranjat vacantele, le-a si achitat... curajosi (din toate punctele de vedere). Noi nu am avut curaj sa achitam nimic anticipat:

1. habar nu am care o fi contextul epidemiologic la momentul acela

2. Daca fac carantina in localitaea mea sau in localitatea unde vreau sa ma duc (in tara sau afara)

3. Doamne fereste, patesc ceva sau sunt contact al cuiva si nu pot iesi din casa

4. nu cred ca-ti da nimeni banii inapoi peste aceste 3 motive, asa ca mi-a teama si pt banii mei, nu vreau sa risc sa-i arunc pe geam, ca in copacul din fata blocului vad ca nu se fabrica si nu pot sa iau de acolo... O sa plecam mai last minute, asa, cu banii la fata locului... 

Deci inteleg frustrarile ca se suprapune scoala peste vacantele lor achitate... dar chiar nu era momentul de facut planuri de vacanta in orice conditii, parerea mea...



#280
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.970 mesaje

Postat 24 martie 2021 - 11:24

Era online pt unii copii. Dar inclusiv in localitatile cu incidenta mare cei de 0-4 (adica exact cei dusi /luati de parinti si bunici) , 8 si 12 mergeau fizic la scoala. Sunt si destul de multe localitati unde scoala e deschisa pentru toti copiii acum. 

 

Nu stiu nici eu ce efect va avea fara alte masuri dure de limitare a aglomeratiilor si circulatiei "de placere". 

 

La mine in judet sunt orase si sate cu indice 0, unde se facea scoala fizic normal.

Oamenii astia simpli nu merg in co buluc si nici la mall toata ziua, puteau sa faca scoala fizic linistitt in continuare.

Nu stiu de ce a trebuit sa emita prostia asta de vacanta de 1luna !!





Etichetat si cu pandemie, covid

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -