Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 3 voturi

Jurnal de pandemie editia 2021

pandemie covid

3621 raspunsuri la acest subiect

#241
antmil

antmil

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.491 mesaje

Postat 05 martie 2021 - 14:30

Am vazut stirea ca Moldova este prima tara din lume care beneficiaza de programul COVAX  - si a primit dozele cadou de la Romania.

 

Stiam ca Ghana e prima care primeste - COVAX e o coalitie (asa stiam) - nu cred ca o singura tara ofera "cadouri". 

 

https://www.who.int/...-of-allocations

 

Si Lista cu prima runda de vaccinuri alocate:

 

https://cdn.who.int/...1&download=true


Editat de antmil, 05 martie 2021 - 14:33 .


#242
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 05 martie 2021 - 14:37

Da intr-adevar - prima dar din Europa.

 

Primele tura au fost Doze de la Romania

 

https://www.nu.nl/co...onavaccins.html



#243
antmil

antmil

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.491 mesaje

Postat 05 martie 2021 - 14:47

Da intr-adevar - prima dar din Europa.

 

Dozele integral de la Romania

 

https://www.nu.nl/co...onavaccins.html

 

Eu asta am citit in articolul tau (l-am tradus in engleza):

 

In total, Moldova is receiving enough doses from the COVAX program to vaccinate 1.7 million people against COVID-19. That's about half of the population. The country wants to vaccinate 70 percent of its inhabitants.

Moldova started vaccinating on Tuesday after a donation of 21,600 vaccinations from neighboring Romania. Healthcare workers were the first to be punctured.



#244
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 05 martie 2021 - 15:04

da corect - m-am exprimat gresit si am citit in zig-zac. Asa este. 



#245
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 05 martie 2021 - 16:18

In Cehia incidenta este de aproape 800 la 100000 de locuitori [fri]  si abia acum au inceput cu masurile.

 

Atita timp cit "vecinii" nu iau masuri, de fapt ar trebui masuri la nivel european -dupa parerea mea, nu scapam asa repede de pandemie.

 

Dar ma rog, eu am sustinut de la inceput inchisul granitelor si deocamdata nu s-a intimplat nimic care sa-mi confirme ca gresesc.

 

De unde ai tu informatia asta?

Magazinele si afacerile neesentiale sunt inchise cel putin de la inceputul anului, iar de 2 saptamani sunt inchise scolile si gradinitele si s-au impus restrictii dure de circulatie. Deci, nu chiar de acum...

 

Iti spun asta chiar de la fata locului. Sotul meu e delegat in Cehia de la inceputul anului si chiar acum e in vama, in drum spre casa. Aseara a facut un test sa poata sa se reintoarca acasa, test care a iesit negativ. Dar si asa, trebuie sa se izoleze la domiciliu si sa repete testul dupa 5 zile. Dupa ce iese din izolare in Germania, pleaca iar in Cehia si o ia de la capat cu izolare si teste. Nu poate calatori fara ordin de deplasare in interes de serviciu, fara de care nu se poate caza la hotel. Asa e de la inceputul anului. Masurile sunt dure si acolo, dar si asa situatia a scapat de sub control. 

 

Din punctul meu de vedere, relaxarea care se preconizeaza in Germania in perioada imediat urmatoare, nu va aduce nimic bun. Vom sta inchisi in casa si la vara!



#246
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 05 martie 2021 - 16:59

De unde ai tu informatia asta?

Magazinele si afacerile neesentiale sunt inchise cel putin de la inceputul anului, iar de 2 saptamani sunt inchise scolile si gradinitele si s-au impus restrictii dure de circulatie. Deci, nu chiar de acum...

 

Iti spun asta chiar de la fata locului. Sotul meu e delegat in Cehia de la inceputul anului si chiar acum e in vama, in drum spre casa. Aseara a facut un test sa poata sa se reintoarca acasa, test care a iesit negativ. Dar si asa, trebuie sa se izoleze la domiciliu si sa repete testul dupa 5 zile. Dupa ce iese din izolare in Germania, pleaca iar in Cehia si o ia de la capat cu izolare si teste. Nu poate calatori fara ordin de deplasare in interes de serviciu, fara de care nu se poate caza la hotel. Asa e de la inceputul anului. Masurile sunt dure si acolo, dar si asa situatia a scapat de sub control. 

 

Din punctul meu de vedere, relaxarea care se preconizeaza in Germania in perioada imediat urmatoare, nu va aduce nimic bun. Vom sta inchisi in casa si la vara!

De la stiri...au arata premierul cehilor cu masuril ce se vor lua.Nu am auzit nimic ca ar avea restrictii.

 

Stiu ca se fac controale la granita insa tot se plimba virusul zic eu...cite declaratii false nu sunt,

 

Insa incidenta este foarte mare deci ce masuri au avut pina acum-dupa cum spui tu, nu auavut efect.


Editat de andacos, 05 martie 2021 - 17:10 .


#247
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 05 martie 2021 - 18:07

Am vazut stirea ca Moldova este prima tara din lume care beneficiaza de programul COVAX  - si a primit dozele cadou de la Romania.

Dozele cadou (200.000) nu sunt prin programul COVAX. Fac parte dintr-un program de sprijin pentru R. Moldova. S-a semnat ordonanta de urgenta.

 

Moldova nu are guvern, nu are ministru al sanatatii, cel putin saptamana trecuta nu avea. In ianuarie trebuia sa primeasca prima transa prin Covax, insa nu a avut cine sa il receptioneze.

 

Asa ca ii mai ajutam noi.

Maia Sandu a picat pe un guvern cu sustinatori  Dodon. Ministerul sanatatii nu a facut nimic.



#248
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 05 martie 2021 - 18:17

La noi in Bucuresti si in alte judete e iar scenariu rosu.



#249
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 05 martie 2021 - 19:30

da, scuzati - am facut din stirea cu Moldova ceva cum era bancul ala cu bicicleta. Mea culpa - cand am vazut in presa olandeza numele acestor doua tari am citit in diagonala.  [batcap]

 

In alta ordine de idei - aici in Olanda, desi cifrele sunt stationare de 3-4 saptamani - tot in lockdown si curfew suntem. Iar azi a spus ministrul sanatatii ca - nu vede de ce renunte la curfew  [:-)))] ca oricum ne-am obisnuit.

 

Este o situatie de dinaintea alegerilor apasatoare. Toate aceste masuri sunt facute fara a lua in considerare economia si starea psihica a oamenilor.

 

Ce ma derajanjeaza este ca nu se fac incercari, testari d deschideri de terase - una cate una - ceva trebuie sa se intample pentru ca am senzatia ca daca nimeni nu are curaj sa dea drumul la viata - asa vom sta ca niste iepuri sub pamant pana in 2025.



#250
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 05 martie 2021 - 19:31

nici nu mi l-am dat (acordul).





Etichetat si cu pandemie, covid

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -