Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 3 voturi

Jurnal de pandemie editia 2021

pandemie covid

3621 raspunsuri la acest subiect

#11
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.663 mesaje

Postat 20 ianuarie 2021 - 21:55

A vorbit sora mea cu el astazi si a spus ca l-a inscris medicul de familie!Dar miine suna sa-l intrebe cind si cum.

 

Cind i-am spus sa-l inscriu eu si daca nu vrea , nu se duce, nu a vrut, ca sa nu cumva sa se lase cu consecinte , acum e greu de accesat platforma si de inscris si nu cred ca prin platforma se tine cont(momentan) de virsta lui...

Ba da, in momentul in care inroduci cnp-ul, aplicatia stie varsta celui ce se inscrie si daca are peste 65 de ani il accepta automat (daca sunt locuri libere in zona care te intereseaza)

 

Am vazut  o stire ca azi nu mai existau locuri libere in 31 de judete (s-a luat nr maxim de persoane ce se pot vaccina cu dozele ce exista in stoc sau sunt siguri ca le vor avea in stoc la momentul programarii) 



#12
Lorikay

Lorikay

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.237 mesaje

Postat 21 ianuarie 2021 - 08:44

Ba da, in momentul in care inroduci cnp-ul, aplicatia stie varsta celui ce se inscrie si daca are peste 65 de ani il accepta automat (daca sunt locuri libere in zona care te intereseaza)

 

Am vazut  o stire ca azi nu mai existau locuri libere in 31 de judete (s-a luat nr maxim de persoane ce se pot vaccina cu dozele ce exista in stoc sau sunt siguri ca le vor avea in stoc la momentul programarii) 

Asa este, am incercat eu sa ma programez ieri si erau locuri doar in 6 sau 7 judete (Vrancea, Iasi, Bihor, Harghita si inca vreo 3). Ni s-a spus sa mai asteptam ca vor aparea locuri pentru martie. 



#13
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.869 mesaje

Postat 21 ianuarie 2021 - 08:54

https://www.youtube....h?v=qW8YCvrCjrU

Cum  ne afecteaza sistemul imunitar si bacteriile : alimentatia, antibioticele, vitaminele, socializarea.
Bine, e vorba de societatea americana, dar se poate adapta.

 

Foarte interesant. 



#14
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 21 ianuarie 2021 - 09:00

Tot ce imi doresc e sa nu existe anul viitor si un subiect "Jurnal de pandemie 2022". 

Fie sa dispara virusul (imunizare de turne, vaccinare), fie, daca va mai exista, sa fie in asa fel incat sa fie mai usor tratabil/ prevenit astfel incat sa nu mai produca pagubele si stresul de acum  [flo2]



#15
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 21 ianuarie 2021 - 14:00

Tocmai citesc ca n UK lockdownul nu a dat niciun rezultat...

 

https://news.sky.com...-shows-12193678

 



#16
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.327 mesaje

Postat 21 ianuarie 2021 - 14:17

Eu am citit ca au murit mai multi batrani decat in Ld1 , cu toatemasurile, masca, vaccin,lockdown. Ceva nu e in regula.



#17
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 21 ianuarie 2021 - 14:25

Tocmai citesc ca n UK lockdownul nu a dat niciun rezultat...

 

https://news.sky.com...-shows-12193678

 

in articol scrie doar ca in primele zile din lockdown numerele au crescut. ceeace e absolut normal, sunt infectii anterioare care se relevau de abia atunci. orice lockdown da rezultate cuantificabile in cifre in 14 zile si dupa aceea.



#18
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.650 mesaje

Postat 21 ianuarie 2021 - 14:27

Eu am citit ca au murit mai multi batrani decat in Ld1 , cu toatemasurile, masca, vaccin,lockdown. Ceva nu e in regula.

 

Toate masurile astea au fost luate f tarziu la voi. Inca nu s-au vazut efectele ...



#19
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 21 ianuarie 2021 - 16:10

in articol scrie doar ca in primele zile din lockdown numerele au crescut. ceeace e absolut normal, sunt infectii anterioare care se relevau de abia atunci. orice lockdown da rezultate cuantificabile in cifre in 14 zile si dupa aceea.

Si totuși, in articol scrie ca in lockdownul anterior s-au văzut direct rezultatele, adică din primele zile. 
 

Professor of infectious disease dynamics at Imperial College Steven Riley said: "I would have expected in these data to have seen a pretty good downward trend if the lockdown was very effective… over a similar period in the first lockdown we did get a very clear signal of decline.

"The current lockdown is not nearly so effective as the first so I think it's partly that the lockdown isn't causing as much of a change in behaviour, but the findings are also consistent with this variant being more transmissible."

 



#20
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.650 mesaje

Postat 21 ianuarie 2021 - 16:14

Pai nu e logic sa se vada in primele zile, cand perioada de incubatie e de 14 zile. Altele au fost motivele ce au facut sa se vada "rezultatele" 





Etichetat si cu pandemie, covid

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -