Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 3 voturi

Jurnal de pandemie editia 2021

pandemie covid

3621 raspunsuri la acest subiect

#161
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.327 mesaje

Postat 02 martie 2021 - 19:12

La noi e lock down inca , nu e nimic deschis. Prima programare la coafor pe 12 Aprilie.

 

Scolile incep saptamana viitoare , pe 8 Martie. Pe o perioada de 2 saptamani fiecare elev va face 3 teste la scoala si unul acasa, vor sa faca in asa fel incat sa ramana acasa doar elevii depistati pozitiv , nu toata clasa sau anul. Aceleasi teste si pentru profesori si personal nedidactic, practic oricine lucreaza la scoala.

Vaccinarea duduie:)


Editat de Collins20, 02 martie 2021 - 19:44 .


#162
rall

rall

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.248 mesaje

Postat 02 martie 2021 - 20:55

La noi e lock down inca , nu e nimic deschis.

 

Intr-un mod indirecto-direct [alcool] asta ma incurca teribil. Noi din UK comandam marfa si acum suntem in imposibilitatea de a o mai primi...  [clo]



#163
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.254 mesaje

Postat 02 martie 2021 - 21:31

Intr-un mod indirecto-direct [alcool] asta ma incurca teribil. Noi din UK comandam marfa si acum suntem in imposibilitatea de a o mai primi...  [clo]

De ce? Ca magazinele online sint deschise. Eu cumpăr online de pe la M&S, Debenhams, NexT cind vreau.



#164
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 02 martie 2021 - 21:55

La noi in zona, din câte știu nu mai e curfew,  măștile sunt obligatorii in spații închise, magazinele sunt deschise, sălile de Fitness deschise, restaurantele cred ca sunt deschise numai la terase, școlile hibrid( 2 zile/ sapt) ... dar economic întreg statul e la pământ .

Luna asta cred ca se decide daca se va merge mai departe si va fi dat jos sau nu guvernatorul.

parca am auzit ca, clasele 1-8 încep program normal ... liceenii continua hibrid.... mare bătaie de joc cu școala asta. Desigur celor care și au permis scoli private nu au pierdut nimic... de restul lumii nimănui nu i pasa. 



#165
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 03 martie 2021 - 08:05

In Texas se ridica toate restrictile 100%.. totul deschis și fără măști . Urmează și alte state 

in NY se pun reguli de dans la nunți cu zone de dans, distanțare de 6 ft între ele...



#166
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 03 martie 2021 - 08:44

. Desigur celor care și au permis scoli private nu au pierdut nimic... de restul lumii nimănui nu i pasa. 

 

elevii din scolile private au stat acasa ca si ceilalti. si au platit taxele intregi.



#167
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 03 martie 2021 - 08:50

elevii din scolile private au stat acasa ca si ceilalti. si au platit taxele intregi.

Confirm



#168
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 03 martie 2021 - 09:35

Intr-un mod indirecto-direct [alcool] asta ma incurca teribil. Noi din UK comandam marfa si acum suntem in imposibilitatea de a o mai primi...  [clo]

Nu cred ca are treaba cu lockdown-ul.Nu stiu ce marfa, insa nu cred ca e marfa din magazine.

 

Lockdown inseamna ca magazinele neesesntiale sun tinchise, restaurante, m,uzee, sali de fitness...mai sunt cu siguranta dar nu-mi vin in minte, posibil restrictii de miscare, insa activitatea (de productie ca daca vorbim d emarfa...nu poate fi altceva)nu a fosz intrerupta .

 

Brexitul, controalele vamale datorita pandemiei. lantul de productie/aproivizionare cu China-furnitorul nr. 1 [alcool] [alcool] mai degraba astea sunt cauzele decit lockdown-ul propriu zis.



#169
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 03 martie 2021 - 09:38

In alta ordine de idei-ca tot se plingea redactor de "cel mai strict lockdown" [:-)))] [:-)))]  ...la noi se hotaraste astazi insa se pare ca om mentine lockdown-ul pina pe 28 martie, vor mai fi probabil ceva relaxari, insa in continuare lockdown pina la sfirsitul lui martie.

 

Suntem de la 15 decembrie in lockdown...cifrele se invirt undeva la 63/64 la 100000 d elocuitori(asta asa ca si comparatie pentru alte state)



#170
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 03 martie 2021 - 09:46

Am ajuns la inceputul lui martie, din cunostintele mele Pfizer-Bionthec ar trebui sa inceapa sa livreze restantele si pe deasupra doze in plus, sper ca s-a clarificat si cu campania asta negativa la adresa lui Astra Zeneca si sper sa inaintam mai rapid cu vaccinarea.

 

Am inteles ca la noi vor sa vaccineze cu Astra Zeneca si in cabinetele medicilor de familie.Nu prea am inteles daca se respecta prioritatile in cazul in care vrei sa te vaccinezi cu Astra Zeneca, dar ne vom lamuri cu siguranta .

 

Am citti ca Sputnik 5 e un vaccin foarte cautat...ce am citi e ca e si dfoarte bune, eficient, parerea mea e ca daca EU nu era cu campania asta contra Rusia, contra Putin, poate s-ar fi putut apela si la vaccinul asta(e pe piata din vara anului trecut)





Etichetat si cu pandemie, covid

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Amniocenteza la 19 săptămâni

    Ana1298
    - Astăzi, 16:15

  • Top 10 lucruri utile consumabile pentru bebeluÈ™i

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 11:05

  • bucurie dublata

    Andrevvv
    - Astăzi, 10:53

  • Diabet gestational

    ClaudiaRamona24
    - Astăzi, 09:07

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -