Sari la conținut

Sari la conținut

* * * * - 3 voturi

Jurnal de pandemie editia 2021

pandemie covid

2140 raspunsuri la acest subiect

Letitia1

Letitia1

Membru VIP

• PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 16.040 mesaje

Postat 25 septembrie 2021 - 22:37

Da, imi imagine ca in USA e foarte greu de urmarit din stat in stat dar chiar e o nebunie sa se vaccineze cineva de n ori  si sa nu se intample nimic     [:)]

Cu restrictiile eu imi mentin parerea : nu sunt in interesul populatiei. Olanda si Suedia foarte bine fac ca le ridica complet. Nu s -au dovedit eficiente . Am.mai scris . In tarile cu lockdown foarte dur nu a fost mai mica rata de infectare decat in celelalte in schimb au ingenunchiat economia. 

Exact! Mulțumită lockdownului ne confruntam cu tot felul de crize care mai de care. Inflație mare, gaz scumpit enorm de ruși cu consecințele de rigoare, iar mai nou noi nu avem benzina. Sint cozi imense la pompele unde mai e benzina, s-au luat la bătaie, au adus canistre sa pună  benzina, e vorba sa o raționalizează, așa cum au raționalizat hirtia igienica și pastele făinoase! Cele mai multe pompe însă nu au benzina, am fost in seara asta la 5 nu aveau deloc! Se preconizează ca mukte familii vor alege între a se încălzi sau a minca iarna asta! Am dat economia peste cap ca sa ce?

• 1

mihaela_s

mihaela_s

Membru VIP

• Membri
  • 27.941 mesaje

Postat 26 septembrie 2021 - 00:09

Pe mine m-a luat prin surprindere deschiderea anunțată ieri. Am muncit intens și nu am citit ziarele. De abia aseară târziu am aflat că de azi nu mai sunt restricții. Dar chiar nu mă așteptam să fie petreceri publice cu artificii și puhoi de lume. E un sentiment ciudat. Eram la mall și cum s-a făcut ora 4 vânzătoarea a început să scoată abțibildurile puse pe jos cu păstrat distanța de 1m.

Ce hilar :))). Sunt curioasa cum va fi miercuri la noi, sau mai bine zis marți noaptea la miezul nopții :))). 

Al meu soț a fost in Norvegia la munca săptămâna asta, a ratat la mustață “deschiderea” țării, la ora 14 era deja acasa azi :). Dar zicea ca deja erau deschise restaurante in aeroporturi, comparativ cu luna mai can fusese ultima data, atunci era pustiu, totul era închis. 

• 0

Amaryllis1

Amaryllis1

Nou venit

• Membri
  • Punct
  • 46 mesaje

Postat 26 septembrie 2021 - 07:40

Eu cred ca deja nu mai stiu sa traiesc in normalitate dupa atata puhoi de restrictii. Cand se vor scoate de peste tot daca vom ajunge vreodata acolo vom fi speriati [batcap]

• 0

michelle-usa

michelle-usa

Membru VIP

• Membri
  • 18.523 mesaje

Postat 27 septembrie 2021 - 05:58

Exact! Mulțumită lockdownului ne confruntam cu tot felul de crize care mai de care. Inflație mare, gaz scumpit enorm de ruși cu consecințele de rigoare, iar mai nou noi nu avem benzina. Sint cozi imense la pompele unde mai e benzina, s-au luat la bătaie, au adus canistre sa pună  benzina, e vorba sa o raționalizează, așa cum au raționalizat hirtia igienica și pastele făinoase! Cele mai multe pompe însă nu au benzina, am fost in seara asta la 5 nu aveau deloc! Se preconizează ca mukte familii vor alege între a se încălzi sau a minca iarna asta! Am dat economia peste cap ca sa ce?

Nici noi nu suntem prea departe . 

Anul trecut era benzina aprox $2.5 acum e $5 … era de așteptat cu Robinete la putere.
Poate ca așa e si la voi, mai bine sa depindem de alții decât sa fin independenți.

O sa fim campioni la importat ilegali si benzina .

Iar cu obligativitatea vaccinarii sa vezi cati renunța de joburi … ca mai bine stau acasă si le pică decât sa muncească. 

Spuneam de anul trecut ca, o economie  la pământ o sa ne faca sa suferim msi mult de cat covidul. 

• -1

monicabo

monicabo

Membru de baza

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.308 mesaje

Postat 27 septembrie 2021 - 08:12

Este clar ca pandemia a avut un impact economic groaznic. Si inca nu a fost nimic pana acum, decontul de abia acum incepe. 
Masurile dure de lockdown au fost criminale pt oameni, pt economie... Si nici impotriva virusului nu au fost cine stie ce, doar au amanat raspandirea lui, nu au stopat-o.

Letitita, ce spui tu acolo cu benzina, imi suna mie a perioada ceausista... atunci tin minte ca stateam cu tatal meu pe la diverse cozi interminabile, nu se gasea benzina decat f greu... Acum la noi e ok din punctul asta de vedere, se gasesc de toate in perioada asta, insa totul s-a scumpit, toate utilitatile, gaz, curent, transport, tot, tot... si atunci implicit si alimente.... E mult mai scumpa viata acum, decat inainte de pandemie. Salariile au ramas aceleasi, ba chiar pt unii au mai si scazut, altii au ramas fara job, au gasit greu, sau inca mai cauta.... goraznic dpdv economic.

• 0

Laura25

Laura25

Membru VIP

• Moderators
  • 19.445 mesaje

Postat 27 septembrie 2021 - 08:47

Letitia, tu esti acolo, stii mai bine. Dar absolut toate stirile si articolele pe care le-am citit eu puneau lipsa benzinei si a marfurilor din supermarketuri pe lipsa soferilor de camion cauzata de Brexit si politicile migrationiste. Daca era din cauza lockdownului mi se parea logic sa apara in plin lockdown, nu la luni bune dupa ridicarea tuturor restrictiilor.  Si alte tari europene au avut lockdown si restrictii, dar benzinarii inchise din lipsa de combustibil sunt numai in UK.  Eu am o cunostinta care era sofer de autobuz in Londra si a demisionat pt a se muta la o companie de transport marfa unde acum e mare nevoie de soferi si castiga mult, mult mai mult. 

De altfel masurile pe care intentioneaza sa le ia guvernul sunt legate de permise munca pt soferi din afara UK-ului si pregatirea /atragerea soferilor profesionisti englezi spre joburi de soferi de TIR. 

https://www.aljazeer...tation-closures

https://www.theguard...petrol-supplies

Dar eu zic din stirile citite, nu traisc acolo. 

• 1

mcoca

mcoca

Membru de baza

• Membri
  • 9.007 mesaje

Postat 27 septembrie 2021 - 09:07

Letitia, tu esti acolo, stii mai bine. Dar absolut toate stirile si articolele pe care le-am citit eu puneau lipsa benzinei si a marfurilor din supermarketuri pe lipsa soferilor de camion cauzata de Brexit si politicile migrationiste. Daca era din cauza lockdownului mi se parea logic sa apara in plin lockdown, nu la luni bune dupa ridicarea tuturor restrictiilor.  Si alte tari europene au avut lockdown si restrictii, dar benzinarii inchise din lipsa de combustibil sunt numai in UK.  Eu am o cunostinta care era sofer de autobuz in Londra si a demisionat pt a se muta la o companie de transport marfa unde acum e mare nevoie de soferi si castiga mult, mult mai mult. 

De altfel masurile pe care intentioneaza sa le ia guvernul sunt legate de permise munca pt soferi din afara UK-ului si pregatirea /atragerea soferilor profesionisti englezi spre joburi de soferi de TIR. 

https://www.aljazeer...tation-closures

https://www.theguard...petrol-supplies

Dar eu zic din stirile citite, nu traisc acolo. 

Ei, dar suna mai bine sa dam vina pe lockdawn decat pe brexit.

• 4

mcoca

mcoca

Membru de baza

• Membri
  • 9.007 mesaje

Postat 27 septembrie 2021 - 09:09

Nici noi nu suntem prea departe . 

Anul trecut era benzina aprox $2.5 acum e $5 … era de așteptat cu Robinete la putere.
Poate ca așa e si la voi, mai bine sa depindem de alții decât sa fin independenți.

O sa fim campioni la importat ilegali si benzina .

Iar cu obligativitatea vaccinarii sa vezi cati renunța de joburi … ca mai bine stau acasă si le pică decât sa muncească. 

Spuneam de anul trecut ca, o economie  la pământ o sa ne faca sa suferim msi mult de cat covidul. 

CA doar stim bine ca SUA e campioana la protectia sociala.

• 2

Otiliav

Otiliav

Membru de baza

• Membri
  • 8.915 mesaje

Postat 27 septembrie 2021 - 10:13

*
HOT

Scumpirea gazului nu se resimte doar in UK.

Nu are legatura cu Brexit si nici cu Corona.

Are legatura cu cererea crescuta de energie din ultimii ani si este strans legata de politica de reducere a energiei provenind din sectorul oil & gas si trecera la energie alba.

Realitatea este ca panourile solare si morile de vant nu au produs suficienta energie anul acesta.

In Marea Nordului nu a fost mult vant si iaca nu au produs cum s-a preconizat.

Nici nu a ploua mult si nu s-a produs multa electricitate la hidrocentrale.

Practic vrem o planeta sanatoasa dar nu ne reducem consumul.

Ba chiar dimpotriva, consumul tot creste.

Iar trecerea la energia bazata pe vant si soare nu se face peste noapte oricat de mult dau din gura politicienii si cat viseaza tinerii naivi. 

Si dupa cum se vede suntem la  mana mamei natura.

Degeaba avem mori de vant daca nu se misca.

E primul an cand am poze cu ele complet statice si in mai multe zone.

Iar in perioadele de canicula sau cand e frig mare se stie ca nu este vant.

Dar nah, e frumos sa ne bazam pe un scenariu optimist si sa refuzam sa pricepem ce spun inginerii si ce ne arata statisticile.

Practic am vrut energie curata si am ajuns, din nou, sa avem energie electrica de la fabrica nucleara si carbune.

• 7

Pepco

Pepco

Membru senior

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.493 mesaje

Postat 27 septembrie 2021 - 11:26

in romania urmeaza sa se scumpeasca gazul, deci facturile de iarna vor fi mai mari.

alimentele s-au scumpit deja, observ cum zboara banii din casa ca la nebuni, inca n-am reusit sa calculez o diferenta lunara, dar banuiesc un min. de 25%.

14 lei kg de fasole pastai late intr-o mica piata de cartier de la mine, sambata. si chiar voiam sa fac o mancare scazuta sau o ciorba, deloc n-am mancat anul asta pastai.

in piete mai mari nu merg, ca e omor.

• 0

Etichetat si cu pandemie, covid

Intrebari Panica

• Scaun cu mucus și sange

Andrea1674
    - Ieri, 09:08

• Despre greturi in trimestrul 2

teia91
    - Ieri, 07:07

• Hrana bebe

Sori si Levi
    - oct 18 2021 12:38

• Hematom

Iuli 96
    - oct 17 2021 06:45

• Sarcina incipienta.

Alexandru elena
    - oct 16 2021 19:15

Grupuri

• Mamici din Vâlcea

ela_vl1
    - iul 04 2017 18:24

• Mamici pentru mamici

icailoaie
    - apr 17 2014 09:07

• Mămici,burtici departe de casă...

Andreana
    - dec 04 2013 15:58

• Parinti inteligenti, parinti fericiti !!!!

mada27
    - nov 30 2013 23:00

• Mamici, Burtici, Tatici din Vrancea

Anda08
    - iul 11 2013 16:02

Bloguri

• 2 luni de sarcina

miruna96
    - Astăzi, 18:12

• Tati afla despre bebe

LauraAnaCop
    - Astăzi, 14:11