Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 3 voturi

Jurnal de pandemie editia 2021

pandemie covid

3621 raspunsuri la acest subiect

#1621
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.324 mesaje

Postat 25 septembrie 2021 - 13:05

Sper doar sa fiu de ajutor povestind ‘experienta’ mea cu covid.

 

 

A trebuit sa ma izolez pentru 10 zile

 

In timpul asta ai fost in concediu medical sau a trebuit sa si lucrezi de acasa?



#1622
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.252 mesaje

Postat 25 septembrie 2021 - 15:15

Și la noi se ridica toate restricțiile din 29 Septembrie. Rămân doar cele esențiale: stat acasa dacă ai simptome, spălat pe mâini.
In plus, nu vom avea certificate sau dovezi de vaccinare. Toată lumea are acces peste tot, vaccinat sau nevaccinat.

 

Insa sunt și sceptici, mai ales ca in rândul tinerilor 16-29 de ani s-au așteptat sa se vaccineze o rata mai mare. Nu știu exact cât e rata la categoria asta, dar per total, 75% din cei peste 16 ani sunt vaccinați cu doua doze iar 83% au primit o doza.

 

Din luna Octombrie vor vaccina și cei care au 12-15 ani.

Si daca vreti sa călătoriți in străinătate ce faceți? Nici la noi nu e nevoie de certificat pe plan intern, dar avem certificat de vaccinare pentru a călători.



#1623
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 25 septembrie 2021 - 16:16

Si daca vreti sa călătoriți in străinătate ce faceți? Nici la noi nu e nevoie de certificat pe plan intern, dar avem certificat de vaccinare pentru a călători.

 

Ah, m-am exprimat greșit, avem certificate dar nu le vom folosi pe plan intern. E un certificat european pe care îl au toate tarile din UE.
Deja cei care călătoresc in străinătate folosesc acest certificat, călătoriile nu au fost interzise la noi, ci doar recomandare sa nu călătorești. 



#1624
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 25 septembrie 2021 - 16:18

Văd ca Norvegia a deschis azi, mai repede ca noi, ei care au fost atât de stricți toată pandemia :). Vaccinarea e ceva mai buna la ei. 



#1625
ab5174

ab5174

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.395 mesaje

Postat 25 septembrie 2021 - 16:53

In timpul asta ai fost in concediu medical sau a trebuit sa si lucrezi de acasa?

Cu exceptia primei vineri cind efectiv nu am fost in stare sa predau si am trimis "worksheets" am predat de acasa. 

Am 2 clase cu examane anul asta, nu imi permit sa pierd o saptamina. 

 

Prost am dormit si azi noapte, m-am trezit la 4.30. Am reusit sa adorm din nou pe la 8 si la 8.36 m-a sunat NHS-ul sa-mi spuna ca azi e ultima zi de izolare.  



#1626
ab5174

ab5174

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.395 mesaje

Postat 25 septembrie 2021 - 16:57

Oximetru de care ziceam:

 

https://www.amazon.c...2dDbGljaz10cnVl



#1627
Marion9

Marion9

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.196 mesaje

Postat 25 septembrie 2021 - 19:06

In Olanda se cere incepand de azi certificat pentru horeca. De dimineata era coada la testare in campusul studentesc din orasul meu. Probabil ca in urmatoarea perioada va creste procentul vaccinatilor, ma gandesc ca nu se vor testa de cate ori vor merge la restaurant, cafenea etc.

 

Dana vio, 82 procente din populatia adulta este complet vaccinata, 80 procente dintre copiii intre 12-18 ani sunt complet vaccinati. Sursa aici https://coronadashbo...ijk/vaccinaties

 



#1628
Otiliav

Otiliav

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.234 mesaje

Postat 25 septembrie 2021 - 21:46

Pe mine m-a luat prin surprindere deschiderea anunțată ieri. Am muncit intens și nu am citit ziarele. De abia aseară târziu am aflat că de azi nu mai sunt restricții. Dar chiar nu mă așteptam să fie petreceri publice cu artificii și puhoi de lume. 
E un sentiment ciudat. Eram la mall și cum s-a făcut ora 4 vânzătoarea a început să scoată abțibildurile puse pe jos cu păstrat distanța de 1m. 
 



#1629
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.252 mesaje

Postat 25 septembrie 2021 - 22:37

Da, imi imagine ca in USA e foarte greu de urmarit din stat in stat dar chiar e o nebunie sa se vaccineze cineva de n ori  si sa nu se intample nimic     [:)]

 

Cu restrictiile eu imi mentin parerea : nu sunt in interesul populatiei. Olanda si Suedia foarte bine fac ca le ridica complet. Nu s -au dovedit eficiente . Am.mai scris . In tarile cu lockdown foarte dur nu a fost mai mica rata de infectare decat in celelalte in schimb au ingenunchiat economia. 

Exact! Mulțumită lockdownului ne confruntam cu tot felul de crize care mai de care. Inflație mare, gaz scumpit enorm de ruși cu consecințele de rigoare, iar mai nou noi nu avem benzina. Sint cozi imense la pompele unde mai e benzina, s-au luat la bătaie, au adus canistre sa pună  benzina, e vorba sa o raționalizează, așa cum au raționalizat hirtia igienica și pastele făinoase! Cele mai multe pompe însă nu au benzina, am fost in seara asta la 5 nu aveau deloc! Se preconizează ca mukte familii vor alege între a se încălzi sau a minca iarna asta! Am dat economia peste cap ca sa ce?



#1630
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 26 septembrie 2021 - 00:09

Pe mine m-a luat prin surprindere deschiderea anunțată ieri. Am muncit intens și nu am citit ziarele. De abia aseară târziu am aflat că de azi nu mai sunt restricții. Dar chiar nu mă așteptam să fie petreceri publice cu artificii și puhoi de lume. E un sentiment ciudat. Eram la mall și cum s-a făcut ora 4 vânzătoarea a început să scoată abțibildurile puse pe jos cu păstrat distanța de 1m.

 

Ce hilar :))). Sunt curioasa cum va fi miercuri la noi, sau mai bine zis marți noaptea la miezul nopții :))). 
 

Al meu soț a fost in Norvegia la munca săptămâna asta, a ratat la mustață “deschiderea” țării, la ora 14 era deja acasa azi :). Dar zicea ca deja erau deschise restaurante in aeroporturi, comparativ cu luna mai can fusese ultima data, atunci era pustiu, totul era închis. 
 





Etichetat si cu pandemie, covid

Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Astăzi, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Astăzi, 14:42

  • Alegerea numelui

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:20

  • Plimbarica

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 10:10

  • ImportanÈ›a medicului pediatru 👩🏻‍⚕️

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -