Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 3 voturi

Jurnal de pandemie editia 2021

pandemie covid

3621 raspunsuri la acest subiect

#1601
ab5174

ab5174

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.395 mesaje

Postat 24 septembrie 2021 - 17:38

Sper doar sa fiu de ajutor povestind ‘experienta’ mea cu covid.

Sint vaccinate cu 2 doze de Moderna, a doua doza pe 16 iulie.

Cerintele locului de munca sint 2 teste rapide (LFT) saptaminal: duminica si miercuri/joi.

Duminica 12.09 LFT a fost negativ.

Miercuri 15.09 m-am simtit un pic obosita si am avut o durere usoara de cap.

Joi 16.09 (ziua mea libera) m-am trezit cu o crunta durere de cap si usturime in git.

Facut test LFT pozitiv. Am zis ca nu se poate si am mai facut unul, pozitiv si al doilea.

Sotul meu LFT negativ. El vaccinat cu AZ (nu cred ca are importanta).

Mi-am anuntat scoala si colegii de departament. Iar la ora 13.30 m-am dus sa fac un PCR test.

Vineri 17.09 rezultatul a venit pozitiv, toti din departament au fost trimisi la PCR iar toate clasele cu care am intrat in contact au fost testate PCR. 

O intreaga poveste cu testele PCR dar nu cred ca e relevanta.

Febra nu am avut, dar noaptea transpiram foarte tare, nu prea am dormit, a continuat sa ma doara capul si nu aveam pofta de mincare.

Simbata 18.09 am fost pentru inca un test PCR, de data asta si sotul meu. Al meu pozitiv, al lui negativ.

Cam tot simbata am inceput sa am o tuse seaca, si mi-am pierdut mirosul.

In toata perioada asta am avut o durere de cap siciitoare.

Cam marti/miercuri parca a inceput sa-mi dispara si gustul dar nu m-a mai durut capul.  

Intre timp am cumparat aparat de masurat nivelul de oxygen, al meu a fost intre 96 – 99. Cica daca ajunge la 92 trebuie sa chemi ambulanta.

Am fost intrebata daca vreau sa fac testele pentru anticorpi. Asa ca ieri am trimis primul tub de singe, iar peste 3 saptamini urmeaza al doilea.

 

A trebuit sa ma izolez pentru 10 zile, simbata e ultima zi.

Duminica urmeaza sa ma testez din nou cu un LFT, si daca e negative luni pot sa ma intorc la munca.

 

In toata perioada asta mi-am pus intrebarea daca m-am simt asa ‘sifonata’  dublu vaccinata, oare in ce stare eram fara?  Ma bucur ca nu am aflat. Sint deja mult mai bine, inca fara gust si miros.

Nu vreau sa speculez de unde am luat, dar cam banuiesc.

Am luat doar paracetamol pentru durerea de cap.

 

Aparatul de masurat oxigenul (acum am aflat ca se numeste pulsoximetru) e ieftin si util, bun de avut unul in casa in perioada asta.    

 

Postarea mea s-a vrut doar informativa.  



#1602
mariagross

mariagross

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 50 mesaje

Postat 24 septembrie 2021 - 17:46

Sanatate ab5174!

 

si in jurul nostru sunt multi pozitivi din cei complet vaccinati


Editat de mariagross, 24 septembrie 2021 - 17:54 .


#1603
mariagross

mariagross

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 50 mesaje

Postat 24 septembrie 2021 - 17:52

Apropo de anticorpi, imunitatea nu este data numai de acestia, ci si de celulele T.

Adica poti sa nu ai anticorpi, dar sa ai imunitate.

 

La o prima cautare acum:

 

"Dispariţia anticorpilor pare a se avea loc relativ rapid. Dar sistemul imunitar dispune şi de alte instrumente pentru a combate agenţii patogeni. Anticorpii sunt, fără îndoială, importanţi, dar nu reprezintă decât o parte din complexul arsenal. Alte studii indică faptul că o altă componentă, pe care noi o numim răspusul imunitar al celulelor, în ciuda dispariţiei anticorpilor, rămâne activă. "Anumite persoane pot, în lipsa anticorpilor, beneficia de protecţie pe baza aşa numitelor celule T.”

 

 

https://www.dw.com/r...irus/a-57236151


Editat de mariagross, 24 septembrie 2021 - 17:54 .


#1604
Marox

Marox

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.621 mesaje

Postat 24 septembrie 2021 - 18:04

Ab5174, multa sanatate! Sotul tau nu face si el analiza pentru anticorpi? Ar fi interesant de facut o comparatie.



#1605
ab5174

ab5174

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.395 mesaje

Postat 24 septembrie 2021 - 18:18

Ab5174, multa sanatate! Sotul tau nu face si el analiza pentru anticorpi? Ar fi interesant de facut o comparatie.

Dupa ce iti vine testul PCR pozitiv NHS iti face un cont in care ai de raspuns la o gramada de intrebari. Pe unde ai fost, date despre tine, etc...

Printre altele daca vrei sa participi la masurarea anticorpilor - e optional.

NHS-ul ofera celor testati pozitivi gratis. Banuiesc ca daca ar vrea sa faca ar putea, dar sincer nu ne-am gindit.O sa ii sugerez.   



#1606
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 24 septembrie 2021 - 18:26

Apropo de anticorpi, imunitatea nu este data numai de acestia, ci si de celulele T. Adica poti sa nu ai anticorpi, dar sa ai imunitate. La o prima cautare acum: "Dispariţia anticorpilor pare a se avea loc relativ rapid. Dar sistemul imunitar dispune şi de alte instrumente pentru a combate agenţii patogeni. Anticorpii sunt, fără îndoială, importanţi, dar nu reprezintă decât o parte din complexul arsenal. Alte studii indică faptul că o altă componentă, pe care noi o numim răspusul imunitar al celulelor, în ciuda dispariţiei anticorpilor, rămâne activă. "Anumite persoane pot, în lipsa anticorpilor, beneficia de protecţie pe baza aşa numitelor celule T.” https://www.dw.com/r...irus/a-57236151

 

Da, s-a discutat pe tema asta aici la subiect. Limfocite T sunt aceste celule, ele se pare ca au o memorie mai lunga decât restul anticorpilor. Problema este ca e foarte greu de măsurat și nu e o analiza care se face ca rutina. Nici nu știu dacă se face cuiva, e doar Pt studii. 



#1607
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 24 septembrie 2021 - 18:26

[...]

In toata perioada asta mi-am pus intrebarea daca m-am simt asa ‘sifonata’  dublu vaccinata, oare in ce stare eram fara?  Ma bucur ca nu am aflat.

 

Postarea mea s-a vrut doar informativa.  

Asta ar trebui scris mare de tot......



#1608
ioana

ioana

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.043 mesaje

Postat 24 septembrie 2021 - 18:39

Stiti vreo persoana care a facut covid a doua oara personal , nu din auzite? Din pura curiozitate intreb pentru ca eu nu cunosc. 

 

Da, eu am o colega care a facut Covid in aprilie 2020 si noiembrie 2020, s-a vaccinat cu Pfizer in mai 2021.



#1609
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 24 septembrie 2021 - 19:15

Astazi am mai auzit una:
in unele state oferă $100 / vaccin lucrătorilor la târgurile de vara. Si cum ei se muta din stat in stat , pt câte $100  s-au vaccinat de 4-5+ ori. [fal] 
 



#1610
Amaryllis1

Amaryllis1

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 337 mesaje

Postat 25 septembrie 2021 - 04:44

Multumesc pentru raspunsuri . Varianta cu covid dupa vaccin  o intalnesc des , asa cum e ab acum , si eu la doua  luni dupa vaccin am iesit pozitiva de asemeni . Dar asta cu covid dupa covid nu am intalnit .





Etichetat si cu pandemie, covid

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -