Sari la conținut

Sari la conținut

* * * * - 3 voturi

Jurnal de pandemie editia 2021

pandemie covid

2250 raspunsuri la acest subiect

monicabo

monicabo

Membru de baza

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.342 mesaje

Postat 24 septembrie 2021 - 10:09

Si eu sunt de parere ca mesajul lui AB a fost cam dur. Fiecare dintre noi avem o rezistenta diferita la durere, stress si alti factori de acest gen, Este clar ca trecem toti printr-o perioada extraordinar de grea si ne-a afectat vietile mai mult sau mai putin, am avut de suferit traume mai mari sau mai mici.

Si atunci este nevoie de putina empatie, sa incercam sa ne fim alaturi in aceasta comunitate, mai ales ca multi suntem si parinti, si copiii nostri au avut mai mult sau mai putin de suferit din pricina inchiderii scolilor sau a restrictiilor de socializare (ma refer inspecial la recomandarea de a evita aglomeratii, grupuri mari, in cazul copiilor fiind vorba de iesiri cu colegii). Aceste traume/nemultumiri ale copiilor se rasfrang si asupra noastra, a parintilor...

De ex scoala in UK a fost inchisa mult mai putin timp decat cea din Ro. In Ro, in BUcuresti unde lucreaza Velvet, a fost inchisa 90% din timp din martie 2020 incoace. E greu sa rezisti ateta ore in fata ecranului atat de mult timp, intervine oboseala, iar lipsa vederii de oameni in dimensiuni 3D, asemenea. Inainte de pandemie se tot spunea cat de nociv este statul prelungit la laptop/calculator/tableta si ce efecte secundare poate avea. Na, ca acum suntem nevoiti sa stam atat de mult in fata ecranelor (scoala, loc de munca) si acum uite ca apar aceste efecte nedorite.

Si au am avut momentele mele de suparare... recunosc ca am avut si eu perioade mai optimiste si mai putin. Recunosc ca sunt putin obosita psihic dupa 1 an jumatate de virus si cu situatie din ce in ce mai rea. Asta e, recunosc. Si banuiesc ca nu sunt singura.

SI pe mine m-a deranjat faptul ca am fost atacata ca de ce am calatorit. Am calatorit tocmai pt a-mi aerisi putin mintea, in 2020 nu am plecat nicaieri, si asta a fost supapa mea acum, sa ies 12 zile din bula "scoala-servici-covid-simptome-contact direct si altele". Am ales zone sigure, nu am pus in pericol pe nimeni. Si dovada ca nu am fost cazuri pozitive la intoarcere, nu a avut nimeni de suferit de pe urma noastra.

Tin foarte mult sa existe mai multa solidaritate, mai ales intre noi, Fara "dat peste degete", admonestat si alte manifestari de acest gen. O vorba buna face foarte multe in acest sens. Pt mine chiar a contat fiecare vorba buna spusa de o persoana de aici si chiar m-a ajutat...  [flo2]

• 4

viviana

viviana

Membru VIP

• Moderators
  • 25.488 mesaje

Postat 24 septembrie 2021 - 10:17

Faptul ca mi-ai dat un raspuns de inchis gura e ok.

Dar ar trebui sa vad/vedem ca faceti ceva sa nu mai apara derapaje. Nu s-a vazut pana acum nimik de genul asta. Adica nu am incredere in faptul ca aveati de gand sa luati atitudine.

Nu e raspuns de inchis gura. E un raspuns sincer si la obiect. Dovada ca chiar vorbim pe marginea lui. 

Important e ce fac userii ca sa nu mai apara derapaje, nu ce facem noi. Important este ca fiecare sa inteleaga ceva din aceste discutii, nu sa vin eu sau altcineva sa impun diverse conduite.

Traim situatii exceptionale si fiecare se regleaza cum poate.

Cred, sper, ca suntem suficienti de maturi ca sa nu mai avem nevoie de interventii  din afara.

• 2

mcoca

mcoca

Membru de baza

• Membri
  • 9.019 mesaje

Postat 24 septembrie 2021 - 10:20

Pai nu pot, ca nu mi-l face nimeni. Ca in toate tarile, si in Franta exista un protocol de vaccinare. Si in protocolul actual spune ca daca ai avut Covid nu primesti decit o doza. Asa cum nici o alta persoana care are deja 2 doze n-ar mai primi inca una, indiferent de cit de panicata ar fi sa nu faca o forma grava.

MArox, protoculul actual spune ca poti sa ai una sau 2 doze daca ai facut boala. E la alegere. Pe tine nu te-au intrebat cate vrei?

• 0

monicabo

monicabo

Membru de baza

• Membri
  • 8.342 mesaje

Postat 24 septembrie 2021 - 10:33

Mie mi se pare putin aiurea: certificatul verde este valabil pt oameni vaccinati complet, cu trecere a 10 zile de la rapel, insa cei care au avut covid nu pot face decat o doza... or certificatul verde pe baza trecerii prin boala e valabil doar 180 de zile...

Ce faci apoi?

E o contradictie, trebuie sa existe o solutie...

• 0

mihaela_s

mihaela_s

Membru VIP

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.952 mesaje

Postat 24 septembrie 2021 - 10:51

Pai nu pot, ca nu mi-l face nimeni. Ca in toate tarile, si in Franta exista un protocol de vaccinare. Si in protocolul actual spune ca daca ai avut Covid nu primesti decit o doza. Asa cum nici o alta persoana care are deja 2 doze n-ar mai primi inca una, indiferent de cit de panicata ar fi sa nu faca o forma grava.

Aha, Ok. Nu știam ca așa e protocolul de vaccinare in Franta. La noi se fac ambele doze, indiferent dacă ai avut sau nu boala. 

• 0

mihaela_s

mihaela_s

Membru VIP

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.952 mesaje

Postat 24 septembrie 2021 - 10:57

Vreau și eu sa lămuresc ceva.

Faptul ca vin aici și scriu cum se face/procedează la noi, in Suedia și pun întrebări despre cum procedează România (nu întreb acuzator, de ce n-a făcut așa, întreb informativ, dacă a făcut altfel decât știu eu) nu o fac Pt a ridica in slăvi pe una și a o denigra (nu știu unde e denigrarea) pe alta.
Îmi sunt ambele tari dragi, una e cea care m-a format și alta e cea im care trăiesc și probabil voi muri.  

Mie îmi place sa compar, e probabil un defect de care nu ma pot debarasa. 

• 0

marius

marius

Membru VIP

• Moderators
  • 24.920 mesaje

Postat 24 septembrie 2021 - 10:58

Mie mi se pare putin aiurea: certificatul verde este valabil pt oameni vaccinati complet, cu trecere a 10 zile de la rapel, insa cei care au avut covid nu pot face decat o doza... or certificatul verde pe baza trecerii prin boala e valabil doar 180 de zile...

Ce faci apoi?

E o contradictie, trebuie sa existe o solutie...

Oricine se poate vaccina complet daca doreste.

• 0

Judoka02

Judoka02

Membru senior

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.403 mesaje

Postat 24 septembrie 2021 - 11:05

Oricine se poate vaccina complet daca doreste.

Nu e chiar asa. Ai facut boala, ai anticorpi, mai faci si o doza de vaccin, ar trebui sa primesti certificatul verde.

Nici eu n am putut sa l primesc in Germania, pt ca nu am nici o dovada oficiala cu test pozitiv. Ghinion.

Ca atunci cand am facut boala si am stat in izolare si carantena si nu stiam cum sa ne aprovizinam, numai la asta nu ma gandeam, cum sa fac hartogarae.

• 0

Judoka02

Judoka02

Membru senior

• Membri
  • 3.403 mesaje

Postat 24 septembrie 2021 - 11:08

Nu e raspuns de inchis gura. E un raspuns sincer si la obiect. Dovada ca chiar vorbim pe marginea lui. 

Important e ce fac userii ca sa nu mai apara derapaje, nu ce facem noi. Important este ca fiecare sa inteleaga ceva din aceste discutii, nu sa vin eu sau altcineva sa impun diverse conduite.

Cam este. 
Sunt unii useri care nu se vor schimba niciodata, care jignesc, injura, sunt ironici. Nu prea ar trebui sa ai asteptari de la ei.

• 0

Judoka02

Judoka02

Membru senior

• Membri
  • 3.403 mesaje

Postat 24 septembrie 2021 - 11:12

De ex scoala in UK a fost inchisa mult mai putin timp decat cea din Ro. In Ro, 

corect 

Tin foarte mult sa existe mai multa solidaritate, mai ales intre noi, Fara "dat peste degete", admonestat si alte manifestari de acest gen. O vorba buna face foarte multe in acest sens. Pt mine chiar a contat fiecare vorba buna spusa de o persoana de aici si chiar m-a ajutat...  [flo2]

Foarte frumos ai scris si ai dreptate, dar ca si in viata reala, fiecare are caracterul si educatia lui.
Cu atat mai mult e socant cand vezi astfel de mesaje venite din partea unui cadru didactic.

• -1

Etichetat si cu pandemie, covid

Intrebari Panica

• Loret1993
    - Astăzi, 18:25

• Lichid amniotic

carametlavinia
    - Astăzi, 12:31

• Pareri despre anestezia epidurala

Mimi1992
    - Ieri, 22:27

• Săptămâna 16♡

OnixCarina
    - oct 25 2021 15:29

• Sarcina

Bulagea10
    - oct 25 2021 08:00

Grupuri

• Mamici din Vâlcea

ela_vl1
    - iul 04 2017 18:24

• Mamici pentru mamici

icailoaie
    - apr 17 2014 09:07

• Mămici,burtici departe de casă...

Andreana
    - dec 04 2013 15:58

• Parinti inteligenti, parinti fericiti !!!!

mada27
    - nov 30 2013 23:00

• Mamici, Burtici, Tatici din Vrancea

Anda08
    - iul 11 2013 16:02

Bloguri

• Raceala in sarcina

sabymary
    - Astăzi, 20:54

• Te-am simțit pentru prima data,minunea mea!

AnaCristian0104
    - Astăzi, 20:28

• Bebe si emotiile mamei

OanaDianaRadu
    - Astăzi, 20:20

• La jumatate de drum

anitamamica
    - Astăzi, 19:41

• Placenta joasa

Elena04n
    - Astăzi, 18:12

Retete