Sari la conținut

Sari la conținut

* * * * - 3 voturi

Jurnal de pandemie editia 2021

pandemie covid

2140 raspunsuri la acest subiect

monicabo

monicabo

Membru de baza

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.308 mesaje

Postat 24 septembrie 2021 - 08:48

Mersi  [flo2]

Mersi si pt raspunsul vis a vis de analiza mea... am inteles in mare... Ma rog, nici nu m-am agitat, ca nuera o informatia capitala pt mine  [:)]  Am vazut ca e pozitiv, am anticorpi, am fost fericita asa... dar nu intelegeam partea aia si eram curioasa...:))

Monica, ti-am răspuns la mesaj. Dacă mai ai întrebări, răspund cu drag. 

• 0

mihaela_s

mihaela_s

Membru VIP

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.941 mesaje

Postat 24 septembrie 2021 - 09:24

Am citit undeva un articol ( am sa-l caut mai tarziu ) ca s-a descoperit ca persoanele care au facut cele 2 doze de vaccin la interval mai mare decat cele 21zile resp 24zile, au avut anticorpi o perioada mai lunga de timp.

Interesant, chiar as vrea sa îl citesc. Asta ar explica de ce persoanele in vârsta la noi, care au făcut la interval de 21 de zile rapelul, au deja probleme cu imunitatea. Casele de bătrâni la noi sunt iar afectate de infecție covid, deși majoritatea e vaccinată, dar așa cum ziceam, ei au prins cu 21 de zile. Restul la noi au făcut la 2-3 luni rapelul, Pt ca nu era vaccin și au preferat sa dea o doza la cât mai mulți. 

• 0

mihaela_s

mihaela_s

Membru VIP

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.941 mesaje

Postat 24 septembrie 2021 - 09:45

Mersi [flo2] Mersi si pt raspunsul vis a vis de analiza mea... am inteles in mare... Ma rog, nici nu m-am agitat, ca nuera o informatia capitala pt mine [:)] Am vazut ca e pozitiv, am anticorpi, am fost fericita asa... dar nu intelegeam partea aia si eram curioasa...:))

Eu m-am blocat la răspunsul tău dat de laborator. Defect profesional :). 

Am găsit metoda DiaSorin și liniaritatea merge pana la 800 AU/ml după care aparatul face o diluție automata 1:20 ceea ce conferă o liniaritate pana la 16000AU/ml. 

Valoarea analizei tale Monica, e data de aparat. 

https://www.diasorin...004408_a_lr.pdf

Ceea ce e >200 AU au stabilit ei prin  studiu, cei de la DiaSorin, prin metoda MNT (Micro Neutraluzation Test) ca ai 85% protecție împotriva infectiei la un titru de 1:80 (cred ca asta înseamnă ceva de genul 1 anticorp la 80 de viruși :))), dar poate greșesc). 

• 0

AdiS

AdiS

Membru junior

• Membri
  • PunctPunctPunct
  • 866 mesaje

Postat 24 septembrie 2021 - 09:47

Atita victimizare rar am intilnit. 

Recunosc ma lasi fara cuvinte. 

AM raportat acest mesaj cu urmatoarea formulare:

"

Doresc sa reclam acest mesaj cu speranta ca veti lua masurile necesare pentru a nu mai aparea asemenea derapaje.

1. Consider ca aceasta este o rabufnire nejustificata cu o dorinta de a lovi si a provoca durere.

2. Mai consider ca acest lucru se poate repeta deoarece justificarile de dupa sunt pentru a valida o asemenea rabufnire nu de a o amenda.

3. Ca si cadru didactic, personal, ma astept sa aiba suficienta experienta si sa scrie un mesaj care sa nu loveasca direct in fata si cu intentie.

4. Ar fi bine sa investigati daca acelasi user a avut o abordare similara (dar, comparitiv cu aceasta, chiar soft) cu un alt user (cred ca monicabo).

Multumesc

"

• 0

AdiS

AdiS

Membru junior

• Membri
  • PunctPunctPunct
  • 866 mesaje

Postat 24 septembrie 2021 - 09:52

Revin de asemenea, sa amendez formulari peiorative sau formulate insinuant in sens rau care au ajuns la ordinea zilei de cred ca cel care scrie nici nu considera ca mai trebuie sa isi ia seama la cum le scrie.

Exemplu din ultimul timp si pe care mi le aduc aminte care consider ca nu sunt in regula: "verii romanesti" sau "a donat cuiva in afara de Moldova". Faptul ca s-a raspuns intr-un mod cat mai asertiv sau invers, adica in oglinda, nu pare sa atraga atentia ca aceste formulari nu sunt ok. 

In real life aceste formulari constante venite din partea unei persoane intra la categoria "harassment" si sunt sanctionate ca atare.

Faptul ca sunt la zona de limita intre mesajul lui ab de care ziceam mai sus, si o formulare decenta si ca sunt lasate in mod constant sa fie folosite face sa culmineze cu formulari ca cea de mai sus.

Eu cel putin, simt ca adminii site-ului trebuie sa scoata regulamentul si sa il revizuiasca pentru formulari mult mai clare si adaptate timpurilor de azi. De asemenea, facand cunoscut ca au notat astfel de derapaje constante.

Pe mine ma face sa nu mai stau prin zona, nemaiaducandu-mi nicio satisfactie personala sa scriu pe aici.

• 0

viviana

viviana

Membru VIP

• Moderators
  • 25.463 mesaje

Postat 24 septembrie 2021 - 09:53

AM raportat acest mesaj cu urmatoarea formulare:

"

Doresc sa reclam acest mesaj cu speranta ca veti lua masurile necesare pentru a nu mai aparea asemenea derapaje.

1. Consider ca aceasta este o rabufnire nejustificata cu o dorinta de a lovi si a provoca durere.

2. Mai consider ca acest lucru se poate repeta deoarece justificarile de dupa sunt pentru a valida o asemenea rabufnire nu de a o amenda.

3. Ca si cadru didactic, personal, ma astept sa aiba suficienta experienta si sa scrie un mesaj care sa nu loveasca direct in fata si cu intentie.

4. Ar fi bine sa investigati daca acelasi user a avut o abordare similara (dar, comparitiv cu aceasta, chiar soft) cu un alt user (cred ca monicabo).

Multumesc

"

Ai raportat mesajul si era de ajuns.

Din momentul in care ai facut publica aceasta raportare, adica inclusiv cele 4 puncte ce repezinta parerea ta, inseamna ca indemni spre o judecata publica si rolul meu de moderator il consider incheiat.

Nu am sa investighez nimic.

• 1

viviana

viviana

Membru VIP

• Moderators
  • 25.463 mesaje

Postat 24 septembrie 2021 - 09:55

Deja a ajuns subiect de ZZ.

• 0

AdiS

AdiS

Membru junior

• Membri
  • PunctPunctPunct
  • 866 mesaje

Postat 24 septembrie 2021 - 09:59

Stiti vreo persoana care a facut covid a doua oara personal , nu din auzite? Din pura curiozitate intreb pentru ca eu nu cunosc. 

Personal cunosc o persoana.

In schimb sotul avea un coleg care s-a imbolnavit de 3ori. A treia oara nu a mai fost cu noroc. Chestia e ca fratele lui a murit anul trecut de la prima imbolnavire. (mdah, real life)

Cand comentam cu sotul despre acest lucru ne gandeam ca mama si/sau tatal lor sau rudele apropiate ar face bine sa se vaccineze cat mai repede.

• 0

AdiS

AdiS

Membru junior

• Membri
  • PunctPunctPunct
  • 866 mesaje

Postat 24 septembrie 2021 - 10:05

Ai raportat mesajul si era de ajuns.

Din momentul in care ai facut publica aceasta raportare, adica inclusiv cele 4 puncte ce repezinta parerea ta, inseamna ca indemni spre o judecata publica si rolul meu de moderator il consider incheiat.

Nu am sa investighez nimic.

Faptul ca mi-ai dat un raspuns de inchis gura e ok.

Dar ar trebui sa vad/vedem ca faceti ceva sa nu mai apara derapaje. Nu s-a vazut pana acum nimik de genul asta. Adica nu am incredere in faptul ca aveati de gand sa luati atitudine.

• 0

Marox

Marox

Membru senior

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.523 mesaje

Postat 24 septembrie 2021 - 10:09

Dar poți face a doua doza de vaccin, ce te oprește? 

Pai nu pot, ca nu mi-l face nimeni. Ca in toate tarile, si in Franta exista un protocol de vaccinare. Si in protocolul actual spune ca daca ai avut Covid nu primesti decit o doza. Asa cum nici o alta persoana care are deja 2 doze n-ar mai primi inca una, indiferent de cit de panicata ar fi sa nu faca o forma grava.

• 0

Etichetat si cu pandemie, covid

Intrebari Panica

• Scaun cu mucus și sange

Andrea1674
    - Ieri, 09:08

• Despre greturi in trimestrul 2

teia91
    - Ieri, 07:07

• Hrana bebe

Sori si Levi
    - oct 18 2021 12:38

• Hematom

Iuli 96
    - oct 17 2021 06:45

• Sarcina incipienta.

Alexandru elena
    - oct 16 2021 19:15

Grupuri

• Mamici din Vâlcea

ela_vl1
    - iul 04 2017 18:24

• Mamici pentru mamici

icailoaie
    - apr 17 2014 09:07

• Mămici,burtici departe de casă...

Andreana
    - dec 04 2013 15:58

• Parinti inteligenti, parinti fericiti !!!!

mada27
    - nov 30 2013 23:00

• Mamici, Burtici, Tatici din Vrancea

Anda08
    - iul 11 2013 16:02

Bloguri

• 1. Aflarea minunatei vesti

Irina19951101
    - Astăzi, 19:36

• bucuria a fost mareee

RamoRuthi
    - Astăzi, 19:23