Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 3 voturi

Jurnal de pandemie editia 2021

pandemie covid

3621 raspunsuri la acest subiect

#141
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.868 mesaje

Postat 02 martie 2021 - 09:55

Laura,

Germania e o federatie, situatiile pot sa difere de la o regiune la alta.
De ex.Merkel a decis sa se inchida scolile pana pe 7 martie, iar guvernul Baden württemberg a decis sa le deschida treptat din 22 februarie.

In primul lockdown ai mei nu au avut deloc ore on line, in special pt ca nu aveau protectia datelor si nici platforma pregatita. 
 

Cu job ul, eu nu prea am auzit de masuri luate, or fi , si nu le cunosc eu. Muncind mini job(adica nu platesti impozit, dar nu poti sa depasesti o anumita suma castigata) , nu ai drept la somaj sau la vreo alta compesatie. Si sunt milioane de de contracte de genul asta.



#142
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.868 mesaje

Postat 02 martie 2021 - 10:00

Ce cred ca a contat raportat la nr de imbolnaviri/decese, este ca in general spitalele sunt f dotate, au multe locuri la reanimare. La un moment dat in regiunea mea au preluat pacienti din Franta. 
Operatiile si controalele nu s au oprit , poate doar o perioada pana s au organizat.



#143
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.650 mesaje

Postat 02 martie 2021 - 10:07

Cu decesele declarate in germania, eu stiu ca nu s au declarat cei cu comorbiditati dar morti de covid. Numai covizii pur. (Cel putin la inc ass a fost, apoi nu stiu cum a evoluat)



#144
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.868 mesaje

Postat 02 martie 2021 - 10:10

Am vazut aseara un reportaj realizat in Elvetia la Basel.
Au demonstrat ca virusul e mai raspandit in mediile defavorizate. Pt ca job ul nu prea poti sa l faci on line ( muncitori la fabrici de carne, muncitori sezonieri) , locuit in app micute, unde e greu sa te izolezi, acces la servicii medicale mai dificil, etc



#145
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 02 martie 2021 - 11:00

andacos, am citit ieri articolul asta : https://www.hotnews....ovid-german.htm . Eram curioasa, daca ai timp sa te uiti, care e parerea ta de la fata locului. Mie mi s-a parut ca Germania a manageriat foarte bine pandemia, mai ales daca ma uit la nr de morti raportat la populatie. In articol se spune ca afacerile afectate nu au fost ajutate, dar eu am o amica ce sta in zona Munchen care tot anul 2020 imi povestea de masurile luate de guvern pt a compensa pe cei afectati de carantina. 

 

 

La noi nr de cazuri este in crestere, nr de internati la ATI a sarit iar de 1000. Citeam ieri interviul cu managerul unui spital care spunea ca cei ajunsi la ATI sunt mult mai tineri fata de cei de anul trecut. Nu stiu cat a contat deschiderea fizica a scolilor, cat tulpina britanica ce a ajus in tara, cat faptul ca lumea s-a relaxat si nu prea mai tine cont de recomandari... Oricum, bine nu va fi prea repede. 

Laura...asa la o prima vedere, articolul aduce multe realitati in discutie, pe care si eu din afara le vad, clar le analizeze si discut cu familia/cunoscutii.

 

De exemplu digitalizarea-da, Merkel este vinovata pentru ca ani la rindul nu a dat importanta acestui aspect sua nu l nivelul altor tari.Da, este adevarat cu semnalul Wi-Fi si semnalul telefonic, eu am mai scris de fapt la diverse subiecte despre situatia asta-lasa de dorit.

 

Asta cu apararea datelor(nu stiu exactcum s-ar traduce in romana) este boala EU nu doar a nemtilor, e reglemantare la nivel EU , nu cred ca doar nemtii s elovesc de problema asta, ins ada...e o chestie supoer mega enervanta, si-mi dua seama ca in asemenea situatii d epandemie nu poate fi decit o frina in desfasurarea accesului si procesarii diverselor informatii.

 

Merkel e mama EU si nu ma mira(dar ma indiga bineinteles) ca de ani buni, pentru ea nu emai exista Germania ci EU, ca atare impartirea si negocierea dozelor d evaccin s-a facut la nivel EU nu la nivel d etara.Sa nu uitam ca Germania are peste 80 de mil de locuitori si are o populatie imbatrinita.

 

Strategia cu vaccinarea prioritara a batrinilor este corecta moral-din punctul meu d evedere, insa ei s-au rezumata(parca) doar la batrini, nu au initiat paralel vaccinarea si la alte categorii, noi inca suntem la ...vaccinarea batrinilor(iar la noi-am mai scris, nu e ca in Romania , unde se pot face vaccinari si pentru altii ce intra in prima categorie).

 

Cumva trebuiau vaccinate si alte categoirii sa putem merge mai departe(batrinii nu merg la serivici de xemplu , asa ca si sportivii ar fi putut "trai" in bula lor pina le-ar fi venit rindul- a nu se intelege ca am ceva impotriva felului cum au procedat, doar ca puteau face altfel).

 

Cu scolile-e  asa cum spunea Judoka, Merkel nu  avrut pur si simplu sa-si asume responsabilitatea in privinta asta si a lasat  decizia landurilor, oricum majoritatea au deschis saptamina trecuta de asta si cresterea numarului de infectari zilnice.(e una din cauze).

 

Despre sustinerea economiei, asa este cum spune prietena ta, magazinele, restaurantele, tot ce inseamna spectacol, film ,cultura sunt inchise si sustinute de stat.Ca e de ajuns sau nu...asta e alta discutie-personal daca ma intrebi va supravetui cine a fost puternic si cine a avut rezerve...oricum nu e mare paguba ca la fiecare colt era un restaurant/sala de fitnes/frizerie...multe cu sanse minime din star de supravieturie.

 

Per total cu gestionarea situatiei pandemiei...sigur ca era loc si d emai bine, insa per total , tinind cont de faptul ca traim o perioada cu care nimeni nu s-a mai confruntat pina acum, eu zic ca s-au descurcat onorabil, economia nu a avut foarte mult de suferit, am inteles ca s-a diminuat cu vreo 4% produsul brut anul trecut, deci tinind cont de situatie...nu poti spune ca e chiar rau..



#146
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 02 martie 2021 - 11:01

Cu decesele declarate in germania, eu stiu ca nu s au declarat cei cu comorbiditati dar morti de covid. Numai covizii pur. (Cel putin la inc ass a fost, apoi nu stiu cum a evoluat)

La noi cind se dau numarul de infectati si rata, se dau si numarul de decese (intr-o zi) cu specificatia"cu si in legatura cu covid".Deci afrimatia anteriorara nu are cum sa fie adevarata.



#147
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 02 martie 2021 - 11:14

Am uitat sa spus...von der Layen...barbatu' spune ca ea a pus armata Germaniei pe butuci asa ca...cu ea la conducerea EU, nici nu e de mirare cum s-a procedat cu negocierea vaccinurilor. [:D]



#148
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 02 martie 2021 - 11:20

Laura,


 

Cu job ul, eu nu prea am auzit de masuri luate, or fi , si nu le cunosc eu. Muncind mini job(adica nu platesti impozit, dar nu poti sa depasesti o anumita suma castigata) , nu ai drept la somaj sau la vreo alta compesatie. Si sunt milioane de de contracte de genul asta.

Tot ce este inchis datorita dispozitiilor guvernamentale datorita pandemiei(numerez ce-mi vine rapid in minte magazine neesentiale, restaurante, sali de fitness, tot ce inseamna spectatol/film/teatru, organozari de evenimente si tot ce decurge de aici) primesc ajutor de la stat.

 

Guvernul ajuta investitorii, personalul primeste somaj tehnic iar ei o parte din costrzui , aici nus tiu sa spune exact ce si cum dar o parte primesc compensat.



#149
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.650 mesaje

Postat 02 martie 2021 - 11:22

La noi cind se dau numarul de infectati si rata, se dau si numarul de decese (intr-o zi) cu specificatia"cu si in legatura cu covid".Deci afrimatia anteriorara nu are cum sa fie adevarata.

 

Dana, mie un prieten medic in Germania mi-a zis ca pt fiecare deces covid se cauta acul in carul cu fan, si daca gaseau ceva nu era declarat covid. Vorbesc de martie-iunie anul trecut.



#150
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 02 martie 2021 - 11:25

 Vorbesc de martie-iunie anul trecut.

Sa stii ca la inceput nu au facut precizarile astea(cu si in legatura cu covid) deci ma gindesc ca cineva a fost intradevar "deranjat" de numarul mic de decese declarat in Germania.

 

Chiar imi amintesc ca am mai discutat si aici pe forum despre asta( e vorba de anul trecut) si apoi am ciulit special urechile sa vad cum declara numarul de decese.Si declara asa cum am spus(ma refer la stirile de pe programele nationale)





Etichetat si cu pandemie, covid

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -