Sari la conținut

Sari la conținut

* * * * - 3 voturi

Jurnal de pandemie editia 2021

pandemie covid

2127 raspunsuri la acest subiect

Fleurdelise

Fleurdelise

Membru de baza

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.102 mesaje

Postat 20 septembrie 2021 - 00:50

La noi in Québec s-a introdus pasaportul vaccinal de la 1 septembrie. Au fost proteste bineinteles, dar marginale. Deci si pentru a manca la McDonalds, in sala in interior, iti trebuie dovada de vaccinare. Si pentru a-ti insoti copilul la cursuri de inot, de exemplu. Nu in biblioteci, muzee, nu la medic, normal, nu la activitatile esentiale.

Scoala a inceput aproximativ normal, doar cu masca obligatoire cel putin in zonele f. aglomerate cum e Montrealul.

Se strang acum semnaturile parintilor pentru accept sau refuz de a fi testati la scoala copiii cu simptome (teste rapide). Scolile nu se inchid la o anumita incidenta ca in Ro, se inchid doar punctual clasele afectate, cu mai mult de un caz daca am inteles bine.

Iar in cazul copiilor izolati la domiciliu, nu profesorul clasei umbla cu microfonul si tableta dupa el, ci toti copiii aflati acasa din motive medicale se conecteaza cu profesori aflati si ei acasa tot din motive medicale (de exemplu, la noi profesoarele insarcinate au fost retrase din colectivitate si lucreaza de acasa cu acesti copii). Solutii exista.

• 0

szivarvany

szivarvany

Membru VIP

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.047 mesaje

Postat 20 septembrie 2021 - 08:28

Sunt curioasa cati parinti din romania ar fi de acord ca copiii lor sa invete cu geamurile larg deschise  si la temperaturi scazute afara cum s-a intamplat asta-iarna in alte tari. Sau cati de dragul scolilor deschise vor fi de acord sa se  vaccineze, sau cati sa le fie testati copiii.

Ca am citit deseori chiar aici pe DC ce nasol e testul facut in nas, ca iti dau lacrimile etc... ca multi s-au plans de alea 3 secunde de disconfort de parca cine stie ce li s-a intamplat.

Ca s-au plans de masti, deja nu mai merita discutia.

Incompetenta guvernului se masoara nu in incapacitatea de a gestiona situatia pe placul tuturor1 ci in incapacitatea de a lamuri oamenii sa se vaccineze, si mai ales in  incapacitatea de a inchide gura tuturor cretinilor care se perinda in spatiul public cu diplome de epidemiolog si genetician luate dupa ani si ani de munca pe FB.

Pentru ca oamenii astia care vorbesc prin gaura popoului incalca drepturile copiilor la prezenta fizica. Adica io in partea asta m-as grabi sa caut vinovatii. + la aia de au pronit virusul si au ascuns luni gravitatea raspandirii.

Da, eu sunt la faza la care sunt de acord cu absolut orice, doar sa se termine calvarul asta. 

O sa repet de mii de ori, viata mea este fix identica cu cea de acu 2 ani, dar pt copii/tineri e un dezastru. Am copii de clasa 0 si clasa 1 la bloc, ce a fost anul trecut cu scoala online depaseste imaginatia. Eu nu mi-as dori sa trebuiasca sa mi invat copilul sa scrie/ sa citeasca/ sa facem matematica, nu am competente de dascal. Groaznic.

Bine, am si o vecina care a declarat ca e cea mai fericita sa nu si trimita copila la scoala (clasa 1) care oricum n a fost o zi la gradinita (de teama virusilor) deci pt ele e sarbatoare cu covidul asta (stau si ma intreb daca acesti copii "fericiti" vor duce o viata online pe mai departe ever-after ?  [soc] ).

Eu m am vaccinat cu AZ in primavara, fie`mea cu Pfizer. Purtam masti unde e enevoie si cat va fi nevoie. (Acum asteptam cu infrigurare sa prindem vaccinurile Gardasil gratuite, promise de fosta ministra ...).

Sunt absolut de acord cu ceea ce ai scris despre mass-media, este ceva mai presus de cuvinte cate imbecilitati am putut citi, cate mizerii se sharuiesc, daca n-ar fi da plans, as rade  [:(]  

• 2

monicabo

monicabo

Membru de baza

• Membri
  • 8.303 mesaje

Postat 20 septembrie 2021 - 11:08

Daca in aceeasi clasa, unii copii sunt fizic la scoala cu profesorul in clasa, dar alti copii din clasa sunt fie bolnavi, fie doar in izolare fie probleme de sanatate speciale care ii scuteste de prezenta fizica, cum se procedeaza? Profesorul se conecteaza si online, pt acei copii? Ca altfel ar fi aiurea, copiii de acasa pierd materie pe banda rulanta...

Iar in cazul copiilor izolati la domiciliu, nu profesorul clasei umbla cu microfonul si tableta dupa el, ci toti copiii aflati acasa din motive medicale se conecteaza cu profesori aflati si ei acasa tot din motive medicale (de exemplu, la noi profesoarele insarcinate au fost retrase din colectivitate si lucreaza de acasa cu acesti copii). Solutii exista.

• 0

dana vio

dana vio

Membru senior

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.289 mesaje

Postat 20 septembrie 2021 - 11:11

La noi nu exista profesori disponibili doar ptr asa ceva.  

• 0

mcoca

mcoca

Membru de baza

• Membri
  • 9.007 mesaje

Postat 20 septembrie 2021 - 12:05

La noi practic nu exista online. Se zice ca cei de acasa in izolare fac online, dar la primara/gimnaziu eu nu am vazut nici cand era toata clasa acasa. 

• 0

szivarvany

szivarvany

Membru VIP

• Membri
  • 23.047 mesaje

Postat 20 septembrie 2021 - 13:14

Mcoca, exact ce spui tu s a cam intamplat si la noi.

Online a insemnat prezenta la unele ore, cerinte light, frecat telefoane mobile si alte deviceuri in prostie zi si noapte  [help]

• 0

dana vio

dana vio

Membru senior

• Membri
  • 4.289 mesaje

Postat 20 septembrie 2021 - 13:33

Mcoca, exact ce spui tu s a cam intamplat si la noi.

Online a insemnat prezenta la unele ore, cerinte light, frecat telefoane mobile si alte deviceuri in prostie zi si noapte  [help]

chiar deloc acelasi lucru. 

Facut prost nu este egal cu nefacut deloc. 

• 0

szivarvany

szivarvany

Membru VIP

• Membri
  • 23.047 mesaje

Postat 20 septembrie 2021 - 13:38

chiar deloc acelasi lucru. 

Facut prost nu este egal cu nefacut deloc. 

Probabil sunt si scoli unde profesorii si au tinut orele online si copiii au invatat.

(voi aminti din nou clasa 0 in pandemie :-) cum au invatat copiii sa tina stiloul online)

Editat de szivarvany, 20 septembrie 2021 - 13:38 .

• 0

dana vio

dana vio

Membru senior

• Membri
  • 4.289 mesaje

Postat 20 septembrie 2021 - 14:01

Din cate stiu eu, clasele 0-4 plus gradinitele si cresele au facut scoala fizica mai mult decat restul, au fost inchisi mai putin adica. 

• 0

szivarvany

szivarvany

Membru VIP

• Membri
  • 23.047 mesaje

Postat 20 septembrie 2021 - 14:13

Ok :-) Atunci voi scrie ca eu personal nu sunt multumita absolut deloc de scoala online facuta de scoala fie`mi. Ca nu exista comparatie intre asa ceva si scoala cu prezenta fizica. Ca nu mi se pare corect sa existe solutii pentru tot si toate, mai putin pt scoli.

• 1

Etichetat si cu pandemie, covid

Intrebari Panica

• Scaun cu mucus și sange

Andrea1674
    - Astăzi, 09:08

• Despre greturi in trimestrul 2

teia91
    - Astăzi, 07:07

• Hrana bebelusului

Madalina Mocanu
    - Ieri, 16:07

• Hrana bebe

Sori si Levi
    - Ieri, 12:38

• Hematom

Iuli 96
    - oct 17 2021 06:45

Grupuri

• Mamici din Vâlcea

ela_vl1
    - iul 04 2017 18:24

• Mamici pentru mamici

icailoaie
    - apr 17 2014 09:07

• Mămici,burtici departe de casă...

Andreana
    - dec 04 2013 15:58

• Parinti inteligenti, parinti fericiti !!!!

mada27
    - nov 30 2013 23:00

• Mamici, Burtici, Tatici din Vrancea

Anda08
    - iul 11 2013 16:02

Bloguri

• Minunea de a devenii mamă

Oanaa94
    - Astăzi, 16:52

• Viața în trei

Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 16:30