Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 3 voturi

Jurnal de pandemie editia 2021

pandemie covid

3621 raspunsuri la acest subiect

#1361
Amaryllis1

Amaryllis1

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 337 mesaje

Postat 19 septembrie 2021 - 15:21

In Ontario de miercuri intra in vigoare "pasaportul covid" - adica dovada de vaccinare fara de care populatia nu va mai avea acces la o serie de activitati considerate ne-esentiale (spectacole, gym, baruri, restaurante cluburi de noapte etc ...)

 

in plus administratia locala la noi in oras cere angajatilor sa dovedeasca vaccinarea sau sa intre in program obligatoriu de testre de 2 ori pe saptamana. personalul scolar la fel. probabil si alt ecategorii de angajati publici. companiile private au dreptul sa impuna vaccinarea.

Si eu cred ca asta va fi urmarea in cele mai multe tari. Deci se dau alternative . Ori vaccinare ori platesti teste continuu.

Asta nu este obligativitatea vaccinarii insa. 

Mie mi se pare in regula asa. 



#1362
velvet

velvet

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.616 mesaje

Postat 19 septembrie 2021 - 15:42

am dat acum pe Digi 24. mare pe ecran-Romania , locul 1 in Europa la numarul de cazuri.



#1363
mariagross

mariagross

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 50 mesaje

Postat 19 septembrie 2021 - 19:14

N-am spus ca in UK nu se vaccineaza copii intre 12-15 ani, ci ca n-a fost recomandata vaccinarea!
 

Decizia a fost luata de cei care sunt la conducere, medicul sef, in ciuda nerecomandarii Comitetului Comun de Vaccinare si Imunizare.

 

“Comitetul ştiinţific care supraveghează campania de vaccinare anti-COVID din Regatul Unit a anunţat la începutul lunii că nu recomandă vaccinarea tuturor copiilor cu vârsta între 12 şi 15 ani împotriva COVID-19.”

 

 

https://www.hotnews....e-impotriva.htm



#1364
mariagross

mariagross

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 50 mesaje

Postat 19 septembrie 2021 - 19:20

Nici in Germania, guvernele locale n-au tinut cont de recomandarile comisiilor stiintifice: 

 

In Germania, unde comisia de vaccinare a recomandat vaccinul doar pentru adolescenții cu comorbidități, miniștri regionali ai Sănătății au decis pe cont propriu să ofere vaccinul tuturor copiilor peste 12 ani.

 

https://spotmedia.ro...cat-stiintifica


Editat de mariagross, 19 septembrie 2021 - 19:20 .


#1365
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.664 mesaje

Postat 19 septembrie 2021 - 19:28

Am gasit statistica asta 

 

https://www.statista...ope-by-country/

 

Dar nu inteleg cum se poate la 100 de persoane numarul de doze  sa fie 156? Au calculat si a doua doza? 

Qveti idee cum se interpreteaza ? 

Multumesc 

Cred ca exact asta e, numarul de doze administrate (eu am facut doua doze de ex si toti din familia mea care au facut Pfizer. Unii au facut vaccinul ce se administreaza intr-o singura doza, altii nu au apucat sa faca rapelul inca. Asa cred eu ca se explica acel numar) 



#1366
Amaryllis1

Amaryllis1

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 337 mesaje

Postat 19 septembrie 2021 - 20:04

Asa am gandit si eu dar nu prea mi se pare stiintific . Adica nu mai are sens comparatia intre tari in cazul asta. 

Ca doar nu ne intereseaza cate doze s_au platit in total si inoculat . Ne intereseaza cate persoane au facut vaccinul total ( cu numar mecesar de doze) deci au completa schema . 

Cred ca ceva totusi nu e corect in interpretarea asta   , de aia am scris.

Site_ul pus de mihaela_s cu grafic e mai clar .



#1367
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 19 septembrie 2021 - 23:15

informatie via tatal baiatului meu, care lucreaza intr-o firma/companie cu sediul central in alta tara.

 

sefii de departament incep sa puna presiune pe angajati in privinta vaccinarii, sa faca liste cu cine e vaccinat si cine nu si sa le bata obrazul celor nevaccinati, dand exemplul italiei (nu stiu ce e cu italia).



#1368
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 19 septembrie 2021 - 23:18

de asemenea, mai multor mame de copii cu CES (cerinte educationale speciale), scolile unde merg copiii lor le-au cerut sa fie vaccinate sau sa aduca in permanenta teste PCR negative daca doresc sa isi insoteasca copiii la ore (unii copii cu CES au acest drept medical, juridic, de a fi insotiti de parinti sau de un shadow la ore).



#1369
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.938 mesaje

Postat 20 septembrie 2021 - 00:50

La noi in Québec s-a introdus pasaportul vaccinal de la 1 septembrie. Au fost proteste bineinteles, dar marginale. Deci si pentru a manca la McDonalds, in sala in interior, iti trebuie dovada de vaccinare. Si pentru a-ti insoti copilul la cursuri de inot, de exemplu. Nu in biblioteci, muzee, nu la medic, normal, nu la activitatile esentiale.

 

Scoala a inceput aproximativ normal, doar cu masca obligatoire cel putin in zonele f. aglomerate cum e Montrealul.

Se strang acum semnaturile parintilor pentru accept sau refuz de a fi testati la scoala copiii cu simptome (teste rapide). Scolile nu se inchid la o anumita incidenta ca in Ro, se inchid doar punctual clasele afectate, cu mai mult de un caz daca am inteles bine.

 

Iar in cazul copiilor izolati la domiciliu, nu profesorul clasei umbla cu microfonul si tableta dupa el, ci toti copiii aflati acasa din motive medicale se conecteaza cu profesori aflati si ei acasa tot din motive medicale (de exemplu, la noi profesoarele insarcinate au fost retrase din colectivitate si lucreaza de acasa cu acesti copii). Solutii exista.



#1370
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.458 mesaje

Postat 20 septembrie 2021 - 08:28

 Sunt curioasa cati parinti din romania ar fi de acord ca copiii lor sa invete cu geamurile larg deschise  si la temperaturi scazute afara cum s-a intamplat asta-iarna in alte tari. Sau cati de dragul scolilor deschise vor fi de acord sa se  vaccineze, sau cati sa le fie testati copiii.

Ca am citit deseori chiar aici pe DC ce nasol e testul facut in nas, ca iti dau lacrimile etc... ca multi s-au plans de alea 3 secunde de disconfort de parca cine stie ce li s-a intamplat.

Ca s-au plans de masti, deja nu mai merita discutia.

 

Incompetenta guvernului se masoara nu in incapacitatea de a gestiona situatia pe placul tuturor1 ci in incapacitatea de a lamuri oamenii sa se vaccineze, si mai ales in  incapacitatea de a inchide gura tuturor cretinilor care se perinda in spatiul public cu diplome de epidemiolog si genetician luate dupa ani si ani de munca pe FB.

 

Pentru ca oamenii astia care vorbesc prin gaura popoului incalca drepturile copiilor la prezenta fizica. Adica io in partea asta m-as grabi sa caut vinovatii. + la aia de au pronit virusul si au ascuns luni gravitatea raspandirii.

 

 

Da, eu sunt la faza la care sunt de acord cu absolut orice, doar sa se termine calvarul asta. 

O sa repet de mii de ori, viata mea este fix identica cu cea de acu 2 ani, dar pt copii/tineri e un dezastru. Am copii de clasa 0 si clasa 1 la bloc, ce a fost anul trecut cu scoala online depaseste imaginatia. Eu nu mi-as dori sa trebuiasca sa mi invat copilul sa scrie/ sa citeasca/ sa facem matematica, nu am competente de dascal. Groaznic.

Bine, am si o vecina care a declarat ca e cea mai fericita sa nu si trimita copila la scoala (clasa 1) care oricum n a fost o zi la gradinita (de teama virusilor) deci pt ele e sarbatoare cu covidul asta (stau si ma intreb daca acesti copii "fericiti" vor duce o viata online pe mai departe ever-after ?  [soc] ).

 

Eu m am vaccinat cu AZ in primavara, fie`mea cu Pfizer. Purtam masti unde e enevoie si cat va fi nevoie. (Acum asteptam cu infrigurare sa prindem vaccinurile Gardasil gratuite, promise de fosta ministra ...).

 

Sunt absolut de acord cu ceea ce ai scris despre mass-media, este ceva mai presus de cuvinte cate imbecilitati am putut citi, cate mizerii se sharuiesc, daca n-ar fi da plans, as rade  [:(]  





Etichetat si cu pandemie, covid

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -