Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 3 voturi

Jurnal de pandemie editia 2021

pandemie covid

3621 raspunsuri la acest subiect

#1051
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 13 august 2021 - 08:15

De ieri nu se mai întra în spital la Kaiser decat cu test sau dovada vaccin. În San Francisco s a dat lege și nu se mai întra în interior spatii publice decat cu dovada de vaccin.

 

 

 

 



#1052
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 13 august 2021 - 09:55

Am ajuns si noi in Romania. Foarte bine organizat  la Otopeni - exista un culoar verde - rapid - pe unde trec cei cu pasaport de vaccinare. 

Si mai mare e surpriza pozitiva cand la controlul de pasapoarte - granicerul scaneaza codul digital- deci sanse 0 celor care incearca sa arate un pasaport de vaccnare fals.



#1053
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.297 mesaje

Postat 13 august 2021 - 10:54

In Austria, la hotel si restaurant, se cere certificatul covid; fara nu intri. In Ungaria insa relaxare totala, fara masti  [zirea] doar distanta tb pastrata...de certificat covid nici vorba sa-l ceara.

 

La noi masurile raman aceleasi, nu s-a schimbat nimic; in septembrie vor decide iar. Chiar daca a inceput sa creasca nr de cazuri, au zis ca lucrul asta nu e relevant, pt ca cei infectati sunt in majoritate tineri si nevaccinati (grupa 24-36 ani); nr de decese e nul sau 1-2/zi, spitalele functioneaza normal...rata de incidenta nu mai e importanta, importanta a devenit vaccinarea : avem 50% complet vaccinati, 55% cu o singura doza...varianta Delta 97%.

Din octombrie testele rapide nu vor mai fi gratuite, decat pt cei cu simptome sau care nu se pot vaccina (testele PCR se platesc oricum, nu au fost gratuite niciodata).

 

Tata s-a operat in tara; desi e vaccinat complet, au cerut test PCR.

 

Eu mi-am facut testul pt anticorpi de curiozitate (am facut Moderna); am 145.2 (10 e minim..dar spun ca daca ai intre 0 si 10 nu inseamna ca nu ai avut boala sau nu esti imun).

 

Mai devreme au spus nemtii la stiri ca se pare ca virusul ar fi fost luat in Wuhan de catre un angajat al laboratorului, de la un liliac  [zirea]

 

Fiica-mea pleaca la studii in Coreea in octombrie, faptul ca e vaccinata complet nu conteaza : ii tb test PCR si va sta si 2 saptamani in carantina, la un hotel pus la dispozitie de ei. Acolo procentul celor vaccinati e de 11%. 


Editat de Ella73, 13 august 2021 - 11:04 .


#1054
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.297 mesaje

Postat 13 august 2021 - 10:57

Redactor, merci pt informatie, fiica-mea zboara duminica la ai mei   [flo2]


Editat de Ella73, 13 august 2021 - 10:57 .


#1055
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.297 mesaje

Postat 13 august 2021 - 10:58

Aici discuta ca din toamna sa se faca si doza 3; am inteles ca si in tara, dar pt cei in varsta si din categoriile de risc.


Editat de Ella73, 13 august 2021 - 10:58 .


#1056
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.256 mesaje

Postat 18 august 2021 - 13:22

Noua Zeelanda a intrat intr-un alt lockdown draconic pentru ca au descoperit UN singur caz de covid, la o persoana care nu a parasit tara si care nu a avut contact cu nimeni din afara tarii. Oricum granitele sint inchise! Intre timp doar 22% din populatie e vaccinata! Oare cine o sfatuieste pe individa aia? [batcap]



#1057
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 18 august 2021 - 13:40

Pai singurii care au parasit tara si s-au intors, sunt olimpicii, nu cred ca nu au fost testati la intoarcere.

 

Cumva cred ca a existat un contact cu cineva Contaminat,  ca altfel nu-mi explic infectia.



#1058
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.256 mesaje

Postat 18 august 2021 - 13:48

Pai singurii care au parasit tara si s-au intors, sunt olimpicii, nu cred ca nu au fost testati la intoarcere.

 

Cumva cred ca a existat un contact cu cineva Contaminat,  ca altfel nu-mi explic infectia.

Eu cred ca au fost testati si rastestati. Si am mari indoieli ca individul ala depistat a avut contact cu atletii! Acum nu stium cum sta NZ cu testatul in masa, probabil au mai multe persoane infectate, nu numai un caz.

 

ideea era ca lockdownul e doar o masura temporara pina se degreveaza spitalele (ceea ce nu e cazul in NZ) si nu o unealta in lupta cu virusul. Vaccinul e arma de lupta, dar jacinda vrea sa distruga si ce a mai ramas din economia tarii, pina ajunge la concluzia asta.


Editat de Letitia1, 18 august 2021 - 13:52 .


#1059
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 20 august 2021 - 11:28

Eu cred ca au fost testati si rastestati. Si am mari indoieli ca individul ala depistat a avut contact cu atletii! Acum nu stium cum sta NZ cu testatul in masa, probabil au mai multe persoane infectate, nu numai un caz.

 

 

Sunt sigura ca au fost testai, nedumerirea mea e legata de infectare, daca o insula e inchisa-eu din cite stiu cetatenii obisnuiti nu pot parasi tara, regula e valabila si in Australia-cum naiba de au gasit un infectat ,cind ei nu au contacte externe?



#1060
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.256 mesaje

Postat 20 august 2021 - 11:39

Sunt sigura ca au fost testai, nedumerirea mea e legata de infectare, daca o insula e inchisa-eu din cite stiu cetatenii obisnuiti nu pot parasi tara, regula e valabila si in Australia-cum naiba de au gasit un infectat ,cind ei nu au contacte externe?

Cica au macar 20 de infectati declarati. Eu cred ca sint mult mai multi, bine ar fi sa-i dea batai cu vaccinarea, desi spuneau ca au inchis si centrele de vaccinare pentru 48 de ore. Probabil in speranta ca virusul se va plictisi si va parasi tara! [batcap]





Etichetat si cu pandemie, covid

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -