Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 3 voturi

Jurnal de pandemie editia 2021

pandemie covid

3621 raspunsuri la acest subiect

#1001
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 30 iulie 2021 - 19:22

 

Eu tind sa inclin spre varianta mentionata in articol, ca SARS_COV 2 va deveni un virus endemic analog celui gripal, cu numeroase mutatii, cu vaccinuri anuale, cu un anumit numar de cazuri grave, chiar letale, dar infim fata de inceputurile pandemiei. Vom trai cu el, nu va pleca nicaieri, ipoteza zero cazuri nu va fi posibila.

Cel mai probabil. Razboiul este mai mult de ordin economic nu atat medical. 



#1002
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.252 mesaje

Postat 30 iulie 2021 - 19:34

Pentru mine noutatea e sa aflu ca Pfizer da tot atitea cazuri de cheaguri de singe ca și AZ. După atita publicitate negativă făcută de nenorociții de Merkel și Macron aflam ca defapt nu e mare diferența între ele!

https://inews.co.uk/...b-study-1127179



#1003
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 30 iulie 2021 - 19:41

Si eu cred la fel. Ne-am pricopsit cu un nou virus, aia e. Incercam sa ne ferim prin vaccinare, izolare acasa daca avem simptome (ca si la gripa, varicela, sau alta viroza) si aia e. Nu putem sta tot timpul sub impresiul restrictiilor si al lockdown-urilor, iar adoptarea de masuri dure in vederea eradicarii acestui virus, sunt utopii de acum. 

Eu tind sa inclin spre varianta mentionata in articol, ca SARS_COV 2 va deveni un virus endemic analog celui gripal, cu numeroase mutatii, cu vaccinuri anuale, cu un anumit numar de cazuri grave, chiar letale, dar infim fata de inceputurile pandemiei. Vom trai cu el, nu va pleca nicaieri, ipoteza zero cazuri nu va fi posibila.



#1004
ab5174

ab5174

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.395 mesaje

Postat 30 iulie 2021 - 20:18

Pentru mine noutatea e sa aflu ca Pfizer da tot atitea cazuri de cheaguri de singe ca și AZ. După atita publicitate negativă făcută de nenorociții de Merkel și Macron aflam ca defapt nu e mare diferența între ele!

https://inews.co.uk/...b-study-1127179

Ala micu' de fapt a reusit sa sperie o mare parte din populatie care acum refuza sa se vaccineze.

Si acum nu mai stie ce sa inventeze ca sa ii convinga sa se vaccineze, dar raul a fost facut; si ce e pacat ca nu numai in Franta. 



#1005
DaisyBlue

DaisyBlue

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 140 mesaje

Postat 30 iulie 2021 - 20:20

Israelul a clasificat protocoalele guvernamentale pt Corona pe 30 ani.

 

https://www.jpost.co...CSb2qmgBGZri22Y



#1006
ab5174

ab5174

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.395 mesaje

Postat 30 iulie 2021 - 20:43

Ab, absolut deloc, nu ma afecteaza direct. Adica ar fi putut, pentru ca acum citeva saptamini cochetam cu ideea de a merge in Anglia (de cind tot asteptam sa vizitam Highclere [il] !) , numai ca am socotit mai prudent sa mai asteptam. 

Marox, am reusit sa luam bilete pentru miine la 'Battle proms' Highclere. 

Si daca ploua cu galeata nu imi pasa, cizme de cauciuc si asta e.  [:-)))]  

Pun poze. 



#1007
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.252 mesaje

Postat 30 iulie 2021 - 21:27

Ala micu' de fapt a reusit sa sperie o mare parte din populatie care acum refuza sa se vaccineze.

Si acum nu mai stie ce sa inventeze ca sa ii convinga sa se vaccineze, dar raul a fost facut; si ce e pacat ca nu numai in Franta. 

“Ăla micu” ar trebui dat in judecată împreuna cu mizerabila de Merkel pentru morțile produse de gargara mizerabila pe care au promovat-o!



#1008
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.662 mesaje

Postat 30 iulie 2021 - 21:36

Cifrele din link-ul de mai sus nu sunt relevante, link-ul e interesant in sine. Cifrele se schimba de la o zi la alta, ieri spre exemplu au fost prezentate valori mult mai mici: While the majority of new cases are younger people – among them unvaccinated children – the country is starting to see more and more elderly who were vaccinated five and six months ago get infected. Preliminary research by the Health Ministry showed that the Pfizer vaccine was only 16% effective against the Delta variant in people vaccinated so long ago. Moreover, it is estimated that for people 60 and older, the effectiveness of the vaccine in preventing serious illness has dropped from 97% to 81%. “Eighty-one percent is still effective, but the gap is dramatic,” tweeted Prof. Eran Segal of the Weizmann Institute of Science on Thursday morning. “Because if previously the chance of a vaccinated person aged 60+ getting seriously ill was 3%, now it is 19%, which means six times more.” (https://www.jpost.co...-elderly-675228)

 

 

Adica minim 80% sanse sa nu ajungi  sa mori disperat dupa o gura de aer?! Pentru mine e perfect! Cred ca multi din cei care au pierdut pe cineva drag ar fi vrut sa aiba aceasta sansa, cred ca multi din cei care au trecut printr-o forma grava a bolii ar fi preferat sa aiba 80% sanse sa nu traiasca acea experienta. Putem alege sa vedem partea pozitiva, sau sa ne agatam de orice stire care da un " licar de " speranta" '  ( sunt ironica)  ca vaccinurile nu sunt asa grozave si ca de fapt poate virusul nici nu exista si totul e o mare conspiratie sa .... dracu' stie ce!!! 



#1009
DaisyBlue

DaisyBlue

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 140 mesaje

Postat 30 iulie 2021 - 21:49

Adica minim 80% sanse sa nu ajungi  sa mori disperat dupa o gura de aer?! Pentru mine e perfect! Cred ca multi din cei care au pierdut pe cineva drag ar fi vrut sa aiba aceasta sansa, cred ca multi din cei care au trecut printr-o forma grava a bolii ar fi preferat sa aiba 80% sanse sa nu traiasca acea experienta. Putem alege sa vedem partea pozitiva, sau sa ne agatam de orice stire care da un " licar de " speranta" '  ( sunt ironica)  ca vaccinurile nu sunt asa grozave si ca de fapt poate virusul nici nu exista si totul e o mare conspiratie sa .... dracu' stie ce!!! 

 

Pai daca procentul e la fel ca mama-natura, atunci "what's the point"? Sau ai tu alte date? Nu cred ca nevaccinatii au sanse mai mici ...



#1010
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.662 mesaje

Postat 30 iulie 2021 - 21:55

Rusia, in jur de 30-40 000 de cazuri zilnice, peste 700 de morti zilnic. Uk, 30-40000 cazuri zilnice, 60-70 morti maxim zilnic. Astea sunt cifre reale. Diferenta e data de procentul de vaccinati. Poti sa vezi si sa intelegi asta, sau nu. Sanatate! Fiecare face alegeri si traieste cu consecintele alegerilor facute. 





Etichetat si cu pandemie, covid

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -