Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 3 voturi

Jurnal de pandemie editia 2021

pandemie covid

3621 raspunsuri la acest subiect

#1
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 20 ianuarie 2021 - 15:45

continuam de aici 

 

Vom scapa de pandemie in 2021? Ramane de vazut...



#2
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 20 ianuarie 2021 - 16:02

desi cifrele merg la vale si credeam ca va fi mai bine, azi se va vota in Parlament in Olanda introducerea Ceasului de Seara (sau curfew)  la ora 8.30 - 4.30

Nu sunt deloc de acord cu aceasta masura - mi se pare exagerata.

 

Aseara am auzit la o dezbatere televizata ca se tem de pandemia 2021. Adica de faptul ca in curand explodeaza varianta UK a virusului ... care ar putea fi un dezastru mai mare decat covid19.

 

Pe de alta parte, vaccinarea in Olanda merge f lent - se vorbeste de vaccinarea a 70% din populatie pana la finalul anului.



#3
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.927 mesaje

Postat 20 ianuarie 2021 - 20:10

Si la nou curfew de la 20:00 la 5:00. Pe noi nu ne afecteaza cu nimic, din contra dormim mai bine, e liniste.

Cert e ca de la instaurarea curfew ului pana acum, cazurile au scazut sub jumatate din cifrele de la momentul luarii deciziei.



#4
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.253 mesaje

Postat 20 ianuarie 2021 - 20:15

desi cifrele merg la vale si credeam ca va fi mai bine, azi se va vota in Parlament in Olanda introducerea Ceasului de Seara (sau curfew)  la ora 8.30 - 4.30

Nu sunt deloc de acord cu aceasta masura - mi se pare exagerata.

 

Aseara am auzit la o dezbatere televizata ca se tem de pandemia 2021. Adica de faptul ca in curand explodeaza varianta UK a virusului ... care ar putea fi un dezastru mai mare decat covid19.

 

Pe de alta parte, vaccinarea in Olanda merge f lent - se vorbeste de vaccinarea a 70% din populatie pana la finalul anului.

Înseamnă ca Olanda nu a auzit încă de varianta Brazilia sau Africa de sud care cică ar fi rezistente la vaccin! In UK avem mai multe cazuri din cauza relaxării de Crăciun și nu din cauza mutației. Deci ori tu ori Olanda sinteti in urma cu știrile.



#5
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 20 ianuarie 2021 - 20:41

ba da  - am auzit si de varianta Africa de Sud si Brazilia iar stire de azi este ca aceste mutatii NU mai reactioneaza la vaccinele care sunt pentru varianta clasica de covid.

 

Ideea este ca varianta UK are cea mai viteza de raspandire dintre toate variantele.



#6
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.253 mesaje

Postat 20 ianuarie 2021 - 20:52

ba da  - am auzit si de varianta Africa de Sud si Brazilia iar stire de azi este ca aceste mutatii NU mai reactioneaza la vaccinele care sunt pentru varianta clasica de covid.

 

Ideea este ca varianta UK are cea mai viteza de raspandire dintre toate variantele.

La noi s-a spus că-s la fel de rapide dar mai grave. De aia s-au închis granițele cu țările din America de sud și Portugalia plus Africa de sud. In America au găsit pe unul cu mutația din UK care n-a fost niciodată peste granița. Nu poți contrala mutațiile decit cu vaccin.


Editat de Letitia1, 20 ianuarie 2021 - 21:12 .


#7
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 20 ianuarie 2021 - 21:25

ba da  - am auzit si de varianta Africa de Sud si Brazilia iar stire de azi este ca aceste mutatii NU mai reactioneaza la vaccinele care sunt pentru varianta clasica de covid.

 

Ideea este ca varianta UK are cea mai viteza de raspandire dintre toate variantele.

Eu am inteles ca la Pfizer s.a facut nu stiu ce modificare si vaccinul e acum viabil si la mutatiile din Uk.

 

Deci Pfeizer va reduce productia in perioada urmatoare pentru ca mareste o sectie de productie din Belgia, insa chiar daca acum va furniza sub planul propus, imediat dupa terminarea modificarilor la sectia respectiva, productia se va mari si va acoperi deficitul produs acum.



#8
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 20 ianuarie 2021 - 21:26

Am uitat...cu cit impiedicam(prin vaccinare de exemplu) raspindirea virusului, cu atit impiedicam si producerea d enoi mutatii.

 

Mutatiile astea se produc cind virusul se transmite/reproduce repede.


Editat de andacos, 20 ianuarie 2021 - 21:26 .


#9
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.253 mesaje

Postat 20 ianuarie 2021 - 21:30

Dana tatăl tău s-a înscris? Socrii mei încă nu in schimb vara-miu și-a făcut vaccinul azi. Saptamina viitoare e programată și nevastă-sa. 



#10
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 20 ianuarie 2021 - 21:39

Dana tatăl tău s-a înscris? Socrii mei încă nu in schimb vara-miu și-a făcut vaccinul azi. Saptamina viitoare e programată și nevastă-sa. 

A vorbit sora mea cu el astazi si a spus ca l-a inscris medicul de familie!Dar miine suna sa-l intrebe cind si cum.

 

Cind i-am spus sa-l inscriu eu si daca nu vrea , nu se duce, nu a vrut, ca sa nu cumva sa se lase cu consecinte , acum e greu de accesat platforma si de inscris si nu cred ca prin platforma se tine cont(momentan) de virsta lui...





Etichetat si cu pandemie, covid

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -