Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Them/They


1062 raspunsuri la acest subiect

#971
DaisyBlue

DaisyBlue

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 140 mesaje

Postat 25 februarie 2021 - 21:13

ha,  [:)] Murphy lucreaza, pacat ca la un subiect serios, isi pun unii atata mainile in sold. 
 

Am zis ca nu mai scriu, iar intru in jocul unora. 

 

Eu cred ca-ti si cam place, pentru ca postul n-avea legatura cu tine ... era ceva administrativ.



#972
glimmer

glimmer

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.176 mesaje

Postat 25 februarie 2021 - 21:24

Oh, pai păcătuiește iar, se căiește (spovedește) iar și ii sunt iertate păcatele. Nu scrie nicăieri in biblie câte păcate per persoana poate cel de sus ierta :). E liber la păcătuit. Doar sa te opresti, spovedești, etc. 
 

 

Ăsta e bambilici :)))



#973
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 25 februarie 2021 - 23:24

Cu biserica ortodoxa nu eram la curent, mersi Daniela Pt update. 

 

glimmer, chiar așa, bambilici! Eu așa văd toată religia. Un bambilici. 
 

Nu am nimic cu cei care cred, e foarte bine ca fac asta, ca își găsesc sensul vieții in credinta. Dar exact așa cum scria cineva mai sus, nu îmi doresc ca unui credincios sa ii pese de mine și sa ii fie mila de mine, sa ma aduca pe calea “cea dreapta”. Mulțumesc, dar nu, mulțumesc! 
Sa își vadă fiecare de credința sau de necredință, pana la lungul nasului. Nici eu nu încerc sa convertesc pe nimeni sa nu creadă. E o chestie personală. Atât.

 



#974
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 26 februarie 2021 - 01:13

Oh, pai păcătuiește iar, se căiește (spovedește) iar și ii sunt iertate păcatele. Nu scrie nicăieri in biblie câte păcate per persoana poate cel de sus ierta :). E liber la păcătuit. Doar sa te opresti, spovedești, etc. 
 

Homosexualii însă nu se căiesc. Ce ei trăiesc intr-un păcat continuu. 
 

 

 sa te caiesti nu e = cu spovaduit si apoi sa o iei de la capat....asta nu-i cainta....e bambilici  (cum ziceti voi).

 

cine pacatuieste, adulter sa zicem ...pai asta nu e ceva care se intimpla intr-o secunda...e premeditat...etc etc.

un crestin adevarat nu are cum ever sa faca adulter dupa adulter...sau crime , sau mai stie eu ce.

 

un crestin , care se roaga zilnic si e in relatie cu Dumnezeu...nu are cum sa faca pacate din astea pt ca stie in primul rand ca e pacat si are unelte cum sa avoid.

un crestin  da, pacatuieste cat traieste dar sa zicem ca face pacate  mai usoare, fara voie, din slabiciune.



#975
antmil

antmil

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.491 mesaje

Postat 26 februarie 2021 - 03:27

sa te caiesti nu e = cu spovaduit si apoi sa o iei de la capat....asta nu-i cainta....e bambilici (cum ziceti voi). cine pacatuieste, adulter sa zicem ...pai asta nu e ceva care se intimpla intr-o secunda...e premeditat...etc etc. un crestin adevarat nu are cum ever sa faca adulter dupa adulter...sau crime , sau mai stie eu ce. un crestin , care se roaga zilnic si e in relatie cu Dumnezeu...nu are cum sa faca pacate din astea pt ca stie in primul rand ca e pacat si are unelte cum sa avoid. un crestin da, pacatuieste cat traieste dar sa zicem ca face pacate mai usoare, fara voie, din slabiciune.

 

Voila: creștinii “adevărați” nu păcătuiesc decât așa ușor, o boare, un vânticel de primăvara, din naivitate sau neștiința, fără intenție rea. Păcat-lite :) :)  

 

Pai cum sa nu se simtă superiori si perfect indreptatiti sa între cu bocancii in viața tuturor? Ah, nu bocanci...tenesi, ca-s mai ușori. 
 

Păcatele grele sint ale altora mereu căci cind “ai pe Dumnezeu”, ești incapabil de greșeală și absolvit de responsabilitate. 



#976
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 26 februarie 2021 - 04:31

Cu biserica ortodoxa nu eram la curent, mersi Daniela Pt update. glimmer, chiar așa, bambilici! Eu așa văd toată religia. Un bambilici. Nu am nimic cu cei care cred, e foarte bine ca fac asta, ca își găsesc sensul vieții in credinta. Dar exact așa cum scria cineva mai sus, nu îmi doresc ca unui credincios sa ii pese de mine și sa ii fie mila de mine, sa ma aduca pe calea “cea dreapta”. Mulțumesc, dar nu, mulțumesc! Sa își vadă fiecare de credința sau de necredință, pana la lungul nasului. Nici eu nu încerc sa convertesc pe nimeni sa nu creadă. E o chestie personală. Atât.

 

mihaela, eu nu am întâlnit credincioși care sa încerce sa schimbe pe cineva sau sa incerce sa ii aduca pe “calea dreapta”, asta e jobul lui Duhului Sfânt...

nu zic... poate sunt care încearcă ... 

Credincioșii in general vor doar sa ajute comunitatea , oamenii in nevoile lor materiale, mentale,  spirituale. Și ma bucur ca tu nu ai astfel de nevoi... dar multă lume e la pământ. Mai ales acum cu pandemia ...



#977
DaisyBlue

DaisyBlue

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 140 mesaje

Postat 26 februarie 2021 - 09:44

glimmer, chiar așa, bambilici! Eu așa văd toată religia. Un bambilici. 

 

Bravo, Mihaela! Super tare!  [pk]

 

Ce muritor te-a judecat pt. necredinta in topicul asta? Nimeni!

Tu de ce vorbesti in bataie de joc la adresa credintelor altora?

Asta sigur nu e mahalagism, nu-i asa Judoka02? E o exprimare elevata!



#978
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 26 februarie 2021 - 09:46

mihaela, eu nu am întâlnit credincioși care sa încerce sa schimbe pe cineva sau sa incerce sa ii aduca pe “calea dreapta”, asta e jobul lui Duhului Sfânt...

nu zic... poate sunt care încearcă ... 

Credincioșii in general vor doar sa ajute comunitatea , oamenii in nevoile lor materiale, mentale,  spirituale. Și ma bucur ca tu nu ai astfel de nevoi... dar multă lume e la pământ. Mai ales acum cu pandemia ...

Nu numai credinciosii. Toata lumea care sufera de putina empatie, toti care vor sa traiasca intr-o societate morala.

 

a ajuta societatea nu e apanajul credinciosilor si ma intristeaza cand credinciosii sunt pusi deasupra celorlalti ca mai putin pacatosi sau ca mai mult ajutatori numai si numai pentru ca se roaga in plus, de parca ceilalti ar fi niste salbatici egoisti.

 

soryy, dar asta se intelege: ca credinciosii sunt o rasa aparte, superioara



#979
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.329 mesaje

Postat 26 februarie 2021 - 09:48

bambilici, sn. sg. 1. lucru derizoriu, lipsit de importanță. 2. individ lipsit de personalitate. 3. femeie de moravuri ușoare, prostituată. 

 

Mihaela_s, fara cuvinte. Intr-adevar , denota mult respect din partea ta.



#980
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 26 februarie 2021 - 10:02

Nu numai credinciosii. Toata lumea care sufera de putina empatie, toti care vor sa traiasca intr-o societate morala.

 

a ajuta societatea nu e apanajul credinciosilor si ma intristeaza cand credinciosii sunt pusi deasupra celorlalti ca mai putin pacatosi sau ca mai mult ajutatori numai si numai pentru ca se roaga in plus, de parca ceilalti ar fi niste salbatici egoisti.

 

soryy, dar asta se intelege: ca credinciosii sunt o rasa aparte, superioara

Uneori am impresia ca intentionat se dau anumite explicatii.

 

In mesajul respectiv, eu am inteles ce si cum se comporta un credincios vis a vis de societate, nu a fost absolut nicio comparatie ca sa ajungi la aceasta concluzie.




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -