Sari la conținut

Sari la conținut

* * * * * 1 voturi

Them/They

1064 raspunsuri la acest subiect

glimmer

glimmer

Membru senior

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.173 mesaje

Postat 25 februarie 2021 - 20:42

Din ce a scris Michelle, eu am înțeles ca, in concepția unui creștin, adulterul e iertat dacă omul se căiește.

Dacă se căiește și nu mai păcătuiește. Deloc.

• 0

mihaela_s

mihaela_s

Membru VIP

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.785 mesaje

Postat 25 februarie 2021 - 20:53

Dacă se căiește și nu mai păcătuiește. Deloc.

Oh, pai păcătuiește iar, se căiește (spovedește) iar și ii sunt iertate păcatele. Nu scrie nicăieri in biblie câte păcate per persoana poate cel de sus ierta :). E liber la păcătuit. Doar sa te opresti, spovedești, etc. 

Homosexualii însă nu se căiesc. Ce ei trăiesc intr-un păcat continuu. 

• 0

danielag

danielag

Membru de baza

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.099 mesaje

Postat 25 februarie 2021 - 21:13

Mai ales lăcomia capetelor hirotonite, cât și homosexualitatea crescută in rândul preoților catolici, pedofilia in rândul acelorași preoți, nu atrage deloc mania celui de sus. Ei condamna pe restul ca suntem răspunzători de faptul ca îl “enervam” pe cel de sus și uite câte se întâmpla! 

Abuzuri sexuale sunt și în cadrul BOR, puteți citi investigațiile jurnaliștilor de la Să fie lumină. Este un caz întins pe o perioadă lungă de timp, anchetat inițial ca un caz de șantaj (un episcop a fost șantajat cu niște înregistrări în care apărea că a abuzat seminariști de la Huși), dosar din care DNA Iași a ”decupat” inițial toate probele de abuz sexual.

Într-un final, în decembrie 2020 episcopul a fost trimis în judecată pentru viol și într-o premieră pentru România, Biserica Ortodoxă Română este chemată să răspundă civil în solidar cu inculpatul, ca instituție care trebuia să protejeze tinerii respectivi și nu a făcut-o.

• 0

DaisyBlue

DaisyBlue

Membru incepator

• Membri
  • PunctPunct
  • 129 mesaje

Postat 25 februarie 2021 - 21:13

ha,  [:)] Murphy lucreaza, pacat ca la un subiect serios, isi pun unii atata mainile in sold. 

Am zis ca nu mai scriu, iar intru in jocul unora. 

Eu cred ca-ti si cam place, pentru ca postul n-avea legatura cu tine ... era ceva administrativ.

• 0

glimmer

glimmer

Membru senior

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.173 mesaje

Postat 25 februarie 2021 - 21:24

Oh, pai păcătuiește iar, se căiește (spovedește) iar și ii sunt iertate păcatele. Nu scrie nicăieri in biblie câte păcate per persoana poate cel de sus ierta :). E liber la păcătuit. Doar sa te opresti, spovedești, etc. 

Ăsta e bambilici :)))

• 0

mihaela_s

mihaela_s

Membru VIP

• Membri
  • 27.785 mesaje

Postat 25 februarie 2021 - 23:24

Cu biserica ortodoxa nu eram la curent, mersi Daniela Pt update. 

glimmer, chiar așa, bambilici! Eu așa văd toată religia. Un bambilici. 

Nu am nimic cu cei care cred, e foarte bine ca fac asta, ca își găsesc sensul vieții in credinta. Dar exact așa cum scria cineva mai sus, nu îmi doresc ca unui credincios sa ii pese de mine și sa ii fie mila de mine, sa ma aduca pe calea “cea dreapta”. Mulțumesc, dar nu, mulțumesc! 
Sa își vadă fiecare de credința sau de necredință, pana la lungul nasului. Nici eu nu încerc sa convertesc pe nimeni sa nu creadă. E o chestie personală. Atât.

• -2

michelle-usa

michelle-usa

Membru VIP

• Membri
  • 18.090 mesaje

Postat 26 februarie 2021 - 01:13

Homosexualii însă nu se căiesc. Ce ei trăiesc intr-un păcat continuu. 

sa te caiesti nu e = cu spovaduit si apoi sa o iei de la capat....asta nu-i cainta....e bambilici  (cum ziceti voi).

cine pacatuieste, adulter sa zicem ...pai asta nu e ceva care se intimpla intr-o secunda...e premeditat...etc etc.

un crestin adevarat nu are cum ever sa faca adulter dupa adulter...sau crime , sau mai stie eu ce.

un crestin , care se roaga zilnic si e in relatie cu Dumnezeu...nu are cum sa faca pacate din astea pt ca stie in primul rand ca e pacat si are unelte cum sa avoid.

un crestin  da, pacatuieste cat traieste dar sa zicem ca face pacate  mai usoare, fara voie, din slabiciune.

• 0

antmil

antmil

Membru de baza

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.418 mesaje

Postat 26 februarie 2021 - 03:27

sa te caiesti nu e = cu spovaduit si apoi sa o iei de la capat....asta nu-i cainta....e bambilici (cum ziceti voi). cine pacatuieste, adulter sa zicem ...pai asta nu e ceva care se intimpla intr-o secunda...e premeditat...etc etc. un crestin adevarat nu are cum ever sa faca adulter dupa adulter...sau crime , sau mai stie eu ce. un crestin , care se roaga zilnic si e in relatie cu Dumnezeu...nu are cum sa faca pacate din astea pt ca stie in primul rand ca e pacat si are unelte cum sa avoid. un crestin da, pacatuieste cat traieste dar sa zicem ca face pacate mai usoare, fara voie, din slabiciune.

Voila: creștinii “adevărați” nu păcătuiesc decât așa ușor, o boare, un vânticel de primăvara, din naivitate sau neștiința, fără intenție rea. Păcat-lite :) :)  

Pai cum sa nu se simtă superiori si perfect indreptatiti sa între cu bocancii in viața tuturor? Ah, nu bocanci...tenesi, ca-s mai ușori. 

Păcatele grele sint ale altora mereu căci cind “ai pe Dumnezeu”, ești incapabil de greșeală și absolvit de responsabilitate. 

• -1

michelle-usa

michelle-usa

Membru VIP

• Membri
  • 18.090 mesaje

Postat 26 februarie 2021 - 04:31

Cu biserica ortodoxa nu eram la curent, mersi Daniela Pt update. glimmer, chiar așa, bambilici! Eu așa văd toată religia. Un bambilici. Nu am nimic cu cei care cred, e foarte bine ca fac asta, ca își găsesc sensul vieții in credinta. Dar exact așa cum scria cineva mai sus, nu îmi doresc ca unui credincios sa ii pese de mine și sa ii fie mila de mine, sa ma aduca pe calea “cea dreapta”. Mulțumesc, dar nu, mulțumesc! Sa își vadă fiecare de credința sau de necredință, pana la lungul nasului. Nici eu nu încerc sa convertesc pe nimeni sa nu creadă. E o chestie personală. Atât.

mihaela, eu nu am întâlnit credincioși care sa încerce sa schimbe pe cineva sau sa incerce sa ii aduca pe “calea dreapta”, asta e jobul lui Duhului Sfânt...

nu zic... poate sunt care încearcă ... 

Credincioșii in general vor doar sa ajute comunitatea , oamenii in nevoile lor materiale, mentale,  spirituale. Și ma bucur ca tu nu ai astfel de nevoi... dar multă lume e la pământ. Mai ales acum cu pandemia ...

• 0

DaisyBlue

DaisyBlue

Membru incepator

• Membri
  • PunctPunct
  • 129 mesaje

Postat 26 februarie 2021 - 09:44

glimmer, chiar așa, bambilici! Eu așa văd toată religia. Un bambilici. 

Bravo, Mihaela! Super tare!  [pk]

Ce muritor te-a judecat pt. necredinta in topicul asta? Nimeni!

Tu de ce vorbesti in bataie de joc la adresa credintelor altora?

Asta sigur nu e mahalagism, nu-i asa Judoka02? E o exprimare elevata!

• 0

Intrebari Panica

• Morfologie trimestrul 2

Patty99
    - Astăzi, 11:54

• Stari de greata si ameteli

gagiu400
    - Ieri, 09:42

• Alergia la bebe

Daniela Munteanu
    - apr 10 2021 14:25

• Bună ziua

sellagabi
    - apr 10 2021 13:23

• Buna ziua

sellagabi
    - apr 10 2021 12:01

Grupuri

• Mamici din Vâlcea

ela_vl1
    - iul 04 2017 18:24

• Mamici pentru mamici

icailoaie
    - apr 17 2014 09:07

• Mămici,burtici departe de casă...

Andreana
    - dec 04 2013 15:58

• Parinti inteligenti, parinti fericiti !!!!

mada27
    - nov 30 2013 23:00

• Mamici, Burtici, Tatici din Vrancea

Anda08
    - iul 11 2013 16:02

Bloguri

• Geanta de maternitate

Lilyushkiss2021
    - Astăzi, 11:45

• Pregătiri

MihaNico22
    - Astăzi, 10:47