Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Them/They


1062 raspunsuri la acest subiect

#1051
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 26 februarie 2021 - 18:36

atita timp cat gender e trecut ca fiind clasa protejata si gender înseamnă trans / bi/ fluid și tot ce se mai crede fiecare sub soare ... asta implica de la sine egalitate ( da știu suna f înălțător).

dar sa vedem alte drepturi mai rămân intacte?

 

-drepturile părinților de a avea un cuvânt  in educația și sănătatea propriului copil 

-drepturile copilului de a fi sfătuit fără bias de către un terapeut 

-dreptul unui angajator 

-dreptul unui proprietar 

-dreptul unui om religios

-dreptul unui medic 

 

etc etc...

 

Mesajul ăsta nu se potrivește cu mesajul cu ”Love you all!” de acum câteva pagini, nu crezi?

 

 

 

Sunt pe forumul a asta de atitia ani, nu numai pt prieteniile facute, experientele impartasite, dar pt momentele cand  invat ceva despre mine și despre alte persoane.Astazi am avut unul din momentele astea cand am învățat ceva despre mine...cand am realizat ca am gresit.

 

Am crezut in mod eronat ca ce e evident despre crestini se subînțelege de la sine...si nu este asa...nu are cum, pana nu e trait, mentionat cu delicatete siconsideratie... Un crestin nu arata cu degetul o persowna...sufera pt ea....ii pasa pt creatia Domnului.

 

Dragostea e pt un crestin parte din fiinta lui....dar care cere timp sa apara la suprafata. Nu pot sa explic cum, dar in momentul cand alegem aceasta cale vine la pachet :dragostea si slava Domnului,  dragostea pt cei din jur, evidentierea pacatului, importanta Bibliei..dar le dezvaluim treptat in viata noastra...in functie de maturitatea spirituala. 

 

Poate de asta ne tot bagam...Dumnezeu ne a lasat ca lucrători pe acest pamant, sa expunem punctul lui de vedere intro lume coruptă...sa aducem vestea buna. Ce e pacat sau nu , nu noi suntem cei care decidem.dar trebuie  să-i spunem pe nume si sa oferim cale de schimbare.

 

Cand vorbim de pacate , STIM ce inseamna si cata suferinta aduce pe pamant si pt eternitate...pt ca păcatul e parte din viata noastra, a mamelor surorilor, familiei si prietenilor nostri.

 

Iubim din suflet pe cei din jur ca stim ca sunt si ei creatia Domnului...nu ii aratam cu degetul csnd stim ca fara Dumnezeu nici noi nu suntem mai buni.

 

Cand o femeie face un avort, nu aratam cu degetul pt ca STIM cat de cumplit aste acest eveniment, care de cele mai multe ori lasa rane pe viata. 

 

Cand un barbat sau femeie nu stiu ce gender au sau cred ca au unul greșit, chiar daca nu intelegem, STIM ca e groaznic pentru cineva sa aiba astfel de viata.

 

Rasismul e rusine, o pata pe societate care se pare ca, continua sa fie evidenta si acum.

 

Cand o societate e pe un drum departe de cel care il doreste Dumnezeu...e dureros pt un crestin pt ca generatii viitoare vor fi influentate.

 

Nici un păcat nu ramane neplatit...si la un anumit extend cu toții am sau vom platii..de asta trebuie sa ii înțelegem importanta.

 

Poate multe din voi spuneți,  ce ne tot bat capul creștinii cu pacatele astea...? Asta e core ul creștinismului, omul e pacatos, dragostea lui Dumnezeu il poate sterge 

 

Imi cer scuze daca prin mesajele mele am jignit pe cineva, poate am glumit cand nu trebuia,am  vb fara considerație, sau am scris mesaje in graba si interpretabile ...nu asta e intentia mea.

sunt un crestin in transformare, cu calitati si defecte,, cu pacatele mele...in care Domnul Isus lucreaza zilnic.. sunt un om pe un drum intortocheat, într-o lume care tot incerc sa o inteleg...traiesc viata data de Dumnezeu in care incerc sa fac the best of it cu puterile care le am,, pt mine și cei din jur.

 

 

Love you all!


Editat de danielag, 26 februarie 2021 - 18:36 .


#1052
Mik

Mik

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.229 mesaje

Postat 26 februarie 2021 - 18:46

1. nu sunt “draga “ ta

2. poate sa fie publicație evanghelista dar jignirea care a urmat îți aparține. 

3.punctul de vedere nu este doar al “evangheliștilor” așa cum ai insinuat . 

 

Jurnalul din care ai citat e un "torchon" cum se spune in franceza (cirpa de bucatarie, sau rahat pe romaneste) 

punctul de vedere e publicat de ei (si nu are nimic cu legea, fetele ti-au pus un link). daca tu aderi la el, e treaba ta, draga. Dar e doar un punct de vedere.

 

Sunt nuante mari pe care refuzi sa le vezi.



#1053
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.921 mesaje

Postat 26 februarie 2021 - 19:10

Sunt termeni folosiți in terapie . 

Mà refeream doar la unwanted, nu cred că e vorba de vreo terapie ( poate doar cea cu electroșocuri, folosită în trecut la "vindecarea" lesbienelor și gay ilor)...



#1054
lili_mar

lili_mar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.367 mesaje

Postat 26 februarie 2021 - 20:00

Un interviu foarte interesant cu Dev Cuny https://www.cbc.ca/r...-heal-1.5464893 . Crescut intr-o familie/comunitate "evangelical Christian" povesteste despre relatia cu familia, si comunitatea in care a crescut, despre "gay conversion therapy". si el foloseste pronumele "they".

Un citat din articol: "But once my parents saw me as a gay person, given our religious background, life was never going to be the same and it was a new life. Everything changed. I went from the assumption that I was a beloved child of Christ who was unconditionally loved, who was part of the church, who had a calling into ministry, to suddenly a person whose entire salvation was put into question."



#1055
antmil

antmil

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.491 mesaje

Postat 26 februarie 2021 - 20:01

Un articol foarte interesant despre biologia sex/gender. 
 

https://blogs.scient...p5wj-s6mkqkeB9w

 



#1056
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 26 februarie 2021 - 20:04

Sigur, toti care sunt împotriva sunt evanghelisti... de rahat. Daca in alte domenii cei din alte tari nu o sa fie afectați ...stati ca o sa vina olimpiadele ... atunci o sa va convingeți.

 

deci cu asa exprimari nu faci decat sa creezi hilaritate. Atatia persoane trans or sa participe.... o sa fie macel!!! :)))) 

poate nu realizezi ce inseamna pregatirea unui sportiv ca macar sa ajunga la olimpiada, daramite sa mai intre in lupta pentru medalii.



#1057
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.669 mesaje

Postat 26 februarie 2021 - 20:05

Jurnalul din care ai citat e un "torchon" cum se spune in franceza (cirpa de bucatarie, sau rahat pe romaneste) punctul de vedere e publicat de ei (si nu are nimic cu legea, fetele ti-au pus un link). daca tu aderi la el, e treaba ta, draga. Dar e doar un punct de vedere. Sunt nuante mari pe care refuzi sa le vezi.

 

1. Nu îți sunt “draga” scutește-ma de astfel de apelative

2. Înseamnă ca habar nu ai de Billy Graham Evangelistic Association daca poți sa faci așa afirmații josnice .

3. Nu ma cunosti. 

 



#1058
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 26 februarie 2021 - 20:05

Mà refeream doar la unwanted, nu cred că e vorba de vreo terapie ( poate doar cea cu electroșocuri, folosită în trecut la "vindecarea" lesbienelor și gay ilor)...

 

si sa nu uitam de femeile normale tratate asa.... ca aveau pms sau alte “isterii”



#1059
Mik

Mik

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.229 mesaje

Postat 26 februarie 2021 - 20:18

1. Nu îți sunt “draga” scutește-ma de astfel de apelative

2. Înseamnă ca habar nu ai de Billy Graham Evangelistic Association daca poți sa faci așa afirmații josnice .

3. Nu ma cunosti. 

1. -

2. "habar nu ai" si "afirmatii josnice" ti se potrivesc

3. slava domnului ! nici nu ma intereseaza. 



#1060
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 26 februarie 2021 - 20:18

oh, michelle-usa, dar in romania sunt pe lista crestinilor ortodocsi ce ai spus tu acolo... fereasca sfantul sa le spui ca ei nu sunt crestini pentru ca...




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

Last Blogs

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

  • Ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 21:29

  • Starile de rau si greata din timpul sarcinii

    Mica13
    - Ieri, 20:13

  • Dansul bebelusului in burtica

    AdrianaBlo
    - Ieri, 14:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -