Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Un 20-21 sa avem!


841 raspunsuri la acest subiect

#41
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 05 ianuarie 2021 - 08:58

Ioana, ce bine ca mi-ai amintit de naproxen si codeina! Am uitat sa le incerc.

Am niste dureri de spate care nu trec cu nimic. De fapt ma doare mijlocul cand ma aplec, ma indoi, ma ridic, ma asez. Bleah, nashpa. Parca asa avea un asamblu de rotite dintate neunse si se invart metal pe metal. Brrr

 

eu cu algocalmin fiola am trecut peste.



#42
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 05 ianuarie 2021 - 10:55

La multi ani tuturor! Va doresc multa sanatate, sa aveti un an bun si mai normal decat 2020!  [flo]

 

Si noi am petrecut revelionul tot acasa, cf recomandarilor. La fel si Craciunul. Bine, nici in alti ani nu plecam de Craciun si revelion, doar ca petrecem cu familia extinsa, iar revelionu la fel, fie cu fam. extinsa, fie pe afara, prin piata (depindea insa si de vreme).

 

Sanatate multa fetelor, sa treaca durerile de tot felul. Si eu mai am probleme cu spatele, mijlocul, mai ales la aplecari care implica spatele si nu genunchii. Sunt multe treburi casnice pe care nu prea le pot face sau le fac greu, la curatenie obosesc f repede, ca la fel, ma termina spatele imediat. Am scapat o data o galeata pe jos, cand am vrut sa o arunc in wc, nu am mai putut sta aplecata in acea pozitie si i-am dat drumul fara sa vreau, mi-a scapat din mana. Ma mai ajuta sotul cand poate... Pana in pandemie aveam o dna care ma ajuta 1 data/saptamana, dar din martie cand s-a inchis tot, am intrerupt apoi nu am mai reluat de frica virusului sa nu se intample ceva si sa-mi reprosez apoi (ca ea mai lucreaza si prin alte case cu cine o fi reluat, lucreaza undeva 4 ore). In fine, eu mai iau mydocalm la dureri din astea, dar depinde de intensitatea crizei cat de repede trece. La mine e problema veche, de pe la 29 de ani, dupa nasteri, am rectitudine lombara, contractiile musculare se fac altfel decat normal, cand apasa pe nervul sciatic e de jale, am crize urate. Asa ca inteleg f bine astfel de probleme  [flo2]

 

Viviana, algocalmin fiola nu se mai da de ceva vreme decat pe reteta, mai demult se dadea si la liber, pe vremuri asa rezolvam rapid durerile de cm ca sa nu ma chinui in prima zi o zi intreaga. 

 

Ella, iti multumesc pt vedere, a ajuns la mine intre craciun si revelion. Ma bucur ca fratele tau e bine si a trecut cu bine peste perioada dificila. Acum doar trenuie sa tina sub control. Marcia a venit acasa? Inteleg ca s-a simtit bine cu parintii tai. Cu ai tai a trebuit sa stea in carantina? Si la intoarcerea din Ro trebuie sa stea in carantina in Elvetia?

Silvi, tin minte ca m-ai intrebat de multicooker. Pana la urma am luat unul cu gatire sub presiune, Crockpot, l-am cumparat in contul unui cadou de mos. Este f bun, am gatit ceva la el de atunci, se simte ca salveaza timp (dureaza mai putin gatitul datorita presiunii si nu mai trebuie sa pazesti oala mereu).

 

Fleur, v-am vazut prin pozele de pe FB.

 

Copiii inca in vacanta, saptamana viitoare incepe scoala. Asteptam sa vedem ce se mai intampla cu scolile in sem 2 in februarie, daca se vor redeschide si fizic. Vedem ce s-o reusi si cu vaccinarea, cati vor vaccina in timp, ca mie una mi se pare ca merge intr-un ritm de melc si mi-e ca va fi virusul mai sprinten decat vaccinul...



#43
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.294 mesaje

Postat 05 ianuarie 2021 - 11:22

Servus pinguini

 

Imi pare rau ca aveti dureri, sa va treaca. 

 

Monica, aici Romania nu e pe lista tarilor cu carantina. Marcia a stat doar in casa, iar ai mei nu au iesit; plus ca nu s-au vazut cu nimeni, au fost doar ei 3. Si nu a sunat-o nimeni sa verifice. Oricum ea a avut grija pana a ajuns la ai mei acasa, a purtat masca si manusi. 

 

Ioana, te adopt cu placere  [:D] astea 2 saptamani a fost asa liniste, chiar prea multa..si sincer nu mi-a placut...o sa-mi fie greu fara ea, dar ma voi obisnui..sunt curioasa cum ii va fi ei acolo.

 

Mihaela, adresa Laurei nu mai e buna. 

 

La noi e o vreme de cacao  [zirea] norii sunt ft jos, e intuneric...soarele apare rar...astept cu nerabdare primavara.

 

Maine dau o fuga pana la birou, am cateva lucruri de rezolvat, care nu se pot face decat de-acolo.

 

La noi decid maine ce masuri vor mai lua (la nivel federal)...am auzit ca vor sa lase restaurantele inchise pana la sf.lunii februarie...vor sa inchida si scolile (vacanta s-a terminat) si sa impuna lucratul de-acasa, acolo unde se poate.

 

In canton la noi spera sa inceapa vaccinarea persoanelor fara probleme in aprilie, asa au anuntat ieri. Acum sunt vaccinati cei peste 75 de ani si cu boli cronice. In paralel vor vaccina si la casele de batrani. 

 

O zi buna sa aveti. 


Editat de Ella73, 05 ianuarie 2021 - 11:28 .


#44
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.663 mesaje

Postat 05 ianuarie 2021 - 11:44

 

Mihaela, adresa Laurei nu mai e buna. 

 

[flo2]  e buna si aia. Ajunge la soacra'mea la apartament in oras si mi le da ea. Acum ma stie si postasul din sat, dar e bun si la adresa din oras. 



#45
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 05 ianuarie 2021 - 12:53

Ioana, ce bine ca mi-ai amintit de naproxen si codeina! Am uitat sa le incerc. Am niste dureri de spate care nu trec cu nimic. De fapt ma doare mijlocul cand ma aplec, ma indoi, ma ridic, ma asez. Bleah, nashpa. Parca asa avea un asamblu de rotite dintate neunse si se invart metal pe metal. Brrr eu cu algocalmin fiola am trecut peste.

 

La noi algocalminul e interzis de mulți ani. 

Codeina se da cu foarte mari restricții, chiar nu știu in ce condiții. 
 

Morfina însă, e perfecta! (A se citi cu ironie, sunt tare suparata pe cei de la urgenta când mi-au spus ca îmi prescriu morfina, și sa stau acasa in medical...nu se știe câta vreme). 
 

 



#46
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 05 ianuarie 2021 - 14:55

La noi algocalminul e interzis de mulți ani. 

Codeina se da cu foarte mari restricții, chiar nu știu in ce condiții. 
 

Morfina însă, e perfecta! (A se citi cu ironie, sunt tare suparata pe cei de la urgenta când mi-au spus ca îmi prescriu morfina, și sa stau acasa in medical...nu se știe câta vreme). 
 

La noi algocalminul  se da numai pe reteta si am avut de la stomatolog.

Codeina nu se da cred ca nici pe reteta dar se regaseste in compozitia fasconalului si a altor medicamente pentru dureri de cap.



#47
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.294 mesaje

Postat 05 ianuarie 2021 - 15:48

La noi 4000 cazuri la 25mii teste...dar vad ca scade coeficientul la 100mii locuitori (e 520, acum 2 saptamani era 660)...de pe 31.12 pana pe 03.01 (4 zile) am avut 9600 cazuri la 64mii teste.



#48
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.294 mesaje

Postat 05 ianuarie 2021 - 15:50

Cand am migrene, cel mai eficient este algocalminul; imi trimit ai mei mereu...fara reteta mai iau panadol extra (paracetamol cu cofeina), e special pt migrene...as putea sa-i cer medicului de familie un medicament pt migrene, dar nu e nevoie...in ultimii ani am avut ft rar migrene, cele cu aura mai deloc...aici te poti pensiona pe caz de boala in cazul in care ai migrene nasoale.

 

Codeina aici e cu reteta, la fel si ibuprofenul. 


Editat de Ella73, 05 ianuarie 2021 - 15:55 .


#49
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 05 ianuarie 2021 - 15:51

La noi Pt dureri de cap se da paracetamol sau ipren. De când avem Naproxen acasa, a încercat Silvia și a zis ca e mult mai eficient. 
 

Codeina se găsește in anumite combinații și la noi, medicamente care se dau numai pe rețeta. Nimeni nu mi-a recomandat așa ceva. 
Se găsește și numai codeina. Tot pe rețeta. 
 

Cand eram copil, îmi trecea tusea numai cu codeina. N-am devenit dependenta :). 
 



#50
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 05 ianuarie 2021 - 16:26

X


Editat de michelle-usa, 05 ianuarie 2021 - 16:27 .



Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -