Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Depresia la tineri si copii cauzata de parinti

depresie copii depresie adolescenti

50 raspunsuri la acest subiect

#31
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 15 ianuarie 2021 - 00:51

Dupa luni de zile de scoli inchise, timp mult mai mult petrecut in fata laptopului, pe telefon, dupa sloganurile "stati acasa", "statul in casa nu a omorat pe nimeni", cred  si eu ca bietii copii s-au "dereglat" de tot. Ce masina lasata in parcare si la scoala in plimbare? Nuuuu, stati acasa si invatati online. Nici plimbarea aia pana la scoala nu o mai faceti! Doamne fereste sa fie copilul inscris la un CSS (club sportiv scolar) ca nici sport nu mai are voie sa faca pe bune, ci doar online acasa. (Da, la noi CSS-urile tin de ministerul educatiei si cand scolile sunt inchise si se invata online, atunci si cluburile sportive scolare se inchid si copiii nu mai pot face sport normal, cu doar online pe zoom). Numai cluburile private au avut voie sa desfasoare activitatea sportiva pe bune. 

Bonus plus: nu se mai pot intalni cu prietenii, cu colegii lor, ca nah, zici sa limitezi intalnirile cu persoane straine, din afara casei, ca asa cer recomadarile...

Deci... o aiureala pt copii cu virusul asta nenoricit fara de sfarsit.

Ajungi sa ramai sanatos pe covid, dar cu probleme de alta natura: sociale, emotionale...

 

Si noi, acasa, am reusit greu sa mentinem un echilibru destul de fragil. Fetele sunt constiincioase, invata, si-au vazut de treaba, dar li s-a acrit de scoala online... Nici nu mi-a venit sa cred in toamna cat de bucuroase au fost cand s-au redeschis, pt scurta perioada scolile. Efectiv le revenise zambetul. Apoi iarasi, hai in cenusiul onlineului... s-au dezumflat imediat ce s-au inchis... Pe de alta parte simt parca o usoara deconectare, detasare, nu stiu cum sa o numesc exact... Controlul profesorilor asupra clasei este clar mult scazut fata de scoala normala. Evaluarile si notarile, asemenea... Sunt mai indulgenti profii in online. Nici nu imi dau seama daca notele fetelor, care sunt mari, reflecta cu acuratete nivelul lor, dar sunt umflate, si daca da, cu cat... Si asta se va vedea la exemenele pe care le vor da, atunci va veni nota de plata.

Avem noroc totusi ca ies din casa si au niste activitati sportive. Am reusit printr-un club prvat, ca ele erau la club scolar... si online - no way. In rest, mai citesc, mai invata limbi straine... nu sunt in depresie propriu zisa din fericire... 



#32
velvet

velvet

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.613 mesaje

Postat 15 ianuarie 2021 - 09:28

monica notele din online nu reflecta realitatea. nu e acelasi lucru ca la scoala.si,da, online=toleranta,pt multi dintre profesori. sa speram ca nu va dura la infinit, ca asta simt si eu, ca traim intr-un infinit de covid. nici nu stii cum e mai bine-sa faci covid sa scapi odata sau sa te imbolnavesti cu capu'.



#33
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.327 mesaje

Postat 15 ianuarie 2021 - 09:54

Eu cred ca reflecta realitatea. Realitatea in care traim. Ce simt acesti copii cand stau cu orele pe scaun si urmaresc intr-un ecran ceva ce ar trebui sa fie real,nu numai scoala dar si relatiile lor cu prietenii, profesorii, familia.

Copiii sunt mult mai obositi decat atunci cand mergeau la scoala , aveau si cluburi, teme. Cateodata imi vine sa ma deconectez de la toate. Daca as fi avut copil la scoLa primara as fi refuzat total sa stea in fata ecranului. Mai bine o lada de carti sa citeasca si sa rezolve ceva la matematica.



#34
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 18 ianuarie 2021 - 18:33

Collins, iti dau dreptate, copiii au ajuns fara chef. Totul li se deruleaza virtual, scoala, prieteni, activitati extra... Am cunostinte care se vaita ca ai lor copii nu mai vor sa iasa din casa, ca nu mai au un motiv anume, un obiectiv precis (iesiri cu prieteni, mers la un film, o plimbare, o aniversare a cuiva, la cumparaturi etc). La noi partea buna e ca fetele mele mai fac ceva sport, altfel cred ca nici ele nu mai ieseau. Si asta chiar e o problema, stiu ca multa lume spune "de prea mult stat in casa nu a murit nimeni, dar de covid, da", dar nu se rezuma totul la "a muri de ceva", pt ca nici problemele sociale, emotionale ale unui om si mai ales ale unui copil in dezvoltare nu mi se par de neglijat, o bagatela, mofturi. Omul prin definitie e o fiinta sociala, nu e facut sa traiasca izolat. Asta e o situatie artificial creata de pandemie, care, cu cat va dura mai mult, cu atat va crea "avarii" mai mari.Pe de alta parte, nu se moare numai de covid, iar multe boli cronice au fost neglijate, considerate non-urgente.

 

Velvet, pare ca principalul nostru obiectiv este "sa nu luam covid". Si faptul ca nu-ti mai poti face planuri pe termen lung iti creaza asa o stare nasoala, de nesiguranta, parca nu-ti mai arde de nimic. Ne ma intreaba copii de concediu... ce concediu nene, stiu si eu ce-o sa fie in vara? Stai sa vedem, abia stiu ce pot sa fac maine  [fri]

Cu notele in online: au fost mult mai mari decat in mod normal, mai un referat, mai o tema postata, o lucrare la care te puteai inspira/copia, adica era mai usor de pacalit profesorul, fata de cand esti fizic la clasa.



#35
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.327 mesaje

Postat 19 ianuarie 2021 - 17:12

Si  eu am primit dimineata o veste ff proasta, scolile se deschid dupa vacanta de Pasti , cel mai probabil.

Invatamantul online pe o perioada asa lunga nu e pentru copii, e foarte obositor, nu se compara orele petrecute la scoala cu orele state in fata unui ecran , plus toate taskurile, temele, draci, laci. A mea pleca dimineata la 7 sau la 8 si se intorcea la 4 pm , 5:30 cand mai avea clubs, avea si teme si nu era atat de obosita si nemotivata.Cum naiba sa izolezi un copil atata timp, mai ales daca nici nu are frati. De aceea nu pot sa ii iau telefonu in timpul zilei, desi la scoala nu aveau voie cu telefon. NU POT!!! Voi le luati telef copiilor cat timp au scoala?

Si uite asa,simt eu cum atentia si concentrarea nu mai are span ul pe care il avea odata .

 

Si examenele, of examenele!!!!

 

Velvet, you are not alone! cred ca urmaresti Tes, ai sa vezi si acolo profesori ca si tine care au 1000 de temeri, indoieli, sunt extenuati ( pentru ca predarea online te consuma muuuult), sau daca mai ai si copiii personali care sunt tot online e lucru mare sa ramai intreg la minte.

Plus ca la noi, luminatul ministru a incurajat parintii sa raporteze profesorii, felul in care isifac/ sau nu isi fac activitatile.


Editat de Collins20, 19 ianuarie 2021 - 17:18 .


#36
velvet

velvet

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.613 mesaje

Postat 19 ianuarie 2021 - 21:41

Collins  [flo2]  da,crunt de obositor pt cine-si face treaba si se implica.si  nu sunt doar ore-n online,ci nspe mii de alte situatii de predat.duble fata de renumitele hartii ce ingroapa profesorii. si fosta noastra dna ministru a pus directorii sa parasca la inspectorat profesorii care nu fac ce trebuie.

 

monica copiii s-au obisnuit sa nu prea mai invete.online ul e altceva,nu e vina lor.doar ca timpul trece si ne afecteaza pe toate planurile.

 

eu n-am cuvinte sa spun ce traiesc zi de zi. nu pot.



#37
lili_mar

lili_mar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.367 mesaje

Postat 20 ianuarie 2021 - 01:16

Velvet, big, big hug.....



#38
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 20 ianuarie 2021 - 03:21

Collins  [flo2]  da,crunt de obositor pt cine-si face treaba si se implica.si  nu sunt doar ore-n online,ci nspe mii de alte situatii de predat.duble fata de renumitele hartii ce ingroapa profesorii. si fosta noastra dna ministru a pus directorii sa parasca la inspectorat profesorii care nu fac ce trebuie.

 

monica copiii s-au obisnuit sa nu prea mai invete.online ul e altceva,nu e vina lor.doar ca timpul trece si ne afecteaza pe toate planurile.

 

eu n-am cuvinte sa spun ce traiesc zi de zi. nu pot.

 

eu sunt chiar curioasa cum predai tu (cum arata o zi tipica de scoala pt tine) si cum reactioneaza elevii.



#39
velvet

velvet

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.613 mesaje

Postat 20 ianuarie 2021 - 20:53

lili  [pup]

 

Aqai nici in online nu e la fel nicio zi cu 30-36 de copii intr-o clasa.poate o sa scriu intr-o zi...ideea e ca nu e totul  nasol. dar nu stiu cum s-o incadrez,situatia. si pt ca sunt sarace cuvintele si se si interpreteaza,aleg sa tac.



#40
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.327 mesaje

Postat 20 ianuarie 2021 - 21:52

Velvet, tot ce spui poate fi folosit impotriva ta :)))) , parca asa suna o fraza...


Editat de Collins20, 20 ianuarie 2021 - 21:53 .




Etichetat si cu depresie copii, depresie, adolescenti

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -